PDA

Arată versiune întreagă : Ajutor

Siena
16.05.2005, 14:09
In luna iulie am interviul pentru permanent residence. Sunt casatorita cu un amrican de aproape un an. Spuneti-mi va rog c-am ce ne va intreba la interviu. Sunt foarte emotionata.

sauzimdebine
16.05.2005, 18:36
Cu putina rabdare o sa gasesti aici foarte multe informatii despre cum decurge interviul.
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_topics.asp?FID=14

Siena
17.05.2005, 19:25
Sauzimdebine, m-am uitat mesaj cu mesaj de pe acest link si nu amvazutnimic cu privire la interviul pentru permanent residence. Este informatie doar cum decurge interviul pentru diferite vize dar nu pentru ceea ca ma intereseaza pe mine. Oricum multumesc.

nicolethea
17.05.2005, 23:34
Si eu voi avea interviul pe 24 iunie in Phily iar din cate am citit, intrebarile vor fi axate pe relatia dintre parteneri, vor fi adresate si unuia si altuia pentru a se demonstra ca nu este doar o casatorie de convenienta, iar in balanta vor cantari destul de mult si actele care sa dovedeasca asta! Noi deja am inceput sa strangem actele si sincer nu vad sa fie nici o problema.

Mult succes si mai pot ajuta cu ceva o voi face cu cea mai mare placere

sauzimdebine
18.05.2005, 03:41
Sunt informatii directe despre cazul tau, undeva pe acolo, dar, pentru moment sa lasam asta, pana o sa le gasim vine interviul ...
Intrebarile puse nu au decat scopul de a demonstra ca intre cei doi exista o casatorie adevarata si nu una facuta in vederea obtinerii dreptului la rezidenta permanenta. De aici, ca si de la cate suspiciuni ridica cazul, multitudinea intrebarilor si a modurilor de a decurge interviul.
In primul rand este important sa se dovedeasca cu documente ca aceasta casatorie exista in realitate:
- acte despre domiciliu: contract de inchiriere, acte de propietate, facturi de la apa, electricitate, gaz, telefon, gunoi, etc., sub numele ambilor soti.
- asigurari: medicale, de viata, de accidente facute in numele vostru.
- financiar: cont comun la banca cu activitate curenta si trecuta pe durata casniciei, taxe platite impreuna,orice alt aranjament financiar, investitii, etc., care contine numele amandorora.
- corespondenta: intre voi, de la rude, de la prieteni, un mic exemplu ar fi o scrisoare/felicitare primita cu ocazia primei aniversari a casatoriei, stiu un caz in care o felicitare primita din Romania, de la parinti, a fost descusuta pe toate fetele, mai mult decat orice alta piesa de corespondenta sau fotografie.
- declaratii de la prieteni, colegi de serviciu, vecini, in care sa se arate ca voi doi traiti impreuna si ca participati la activitati sociale(si o petrecere este o astfel de activitate) ca sot si sotie.
- daca tu muncesti undeva, nu are importanta unde, ia o scrisoare de la firma respectiva in care sa se arate statutul de angajat si ce mai crede seful tau despre tine, de bine - sper, la care atasezi ultimul paystub.
- fotografii: de la orice eveniment, fotografii impreuna.

Acum sa vedem cu intrebarile ... in afara celor obijnuite, gen unde locuiti, ce si unde lucreaza sotul/sotia, apar tot felul de intrebari despre viata de cuplu:
- cum, unde, cand v-ati cunoscut?
- ce-ti place la celalalt? dar ce crezi ca-l face pe celalalt sa-i placa de tine?
- cine a facut cafeaua azi dimineata?
- pe ce parte a patului doarme sotul/sotia?
- la ce ora a fost trezirea azi dimineata? cine a auzit primul ceasul desteptator, aveti asa ceva sau cum va treziti?
- ce obiecte, produse, marci folositi pentru igiena personala - pasta de dinti, parfumul preferat, sampon, sapun, ...
- ce culoare avea pijamaua?
- cine conduce masina?
- ce film ati vazut ultima data impreuna?
- ce carte citeste celalalt?
- ce pasiuni are celalalt?
- ce cadou ai facut sotiei/sotului de ziua onomastica sau de aniversarea casatoriei
.....
interviul poate fi scurt sau lung, cu multe intrebari sau cu foarte putine, totul depinde de cum aratati impreuna, de documentele pe care le aveti, nu uita de verighete/inel de nunta, dupa cum am mai spus totul se reduce la cata credibilitate prezentati in fata functionarului de la emigrari.
Sper ca este de ajutor ... mult noroc!