PDA

Arată versiune întreagă : Toleranta Italienilor mica fatza de straini

baiatu'
27.02.2009, 12:13
Tocmai am gasit ceva care ilustreaza toleranta Italienilor mica fatza de straini si fatza de alte culturi si religii decit a lor:

http://www.libertatea.ro/stire/8-din-10-casatorii-mixte-italian-imigrant-ajung-la-divort-231453.html

8 din 10 căsătorii mixte italian-imigrant ajung la divorţ27 Februarie 2009, ora 17:01 | | |
Opt din zece căsătorii între un italian sau o italiancă şi un imigrant(ă) ajung la divorţ din cauza diferenţelor culturale, de mentalitate, a divergenţelor în privinţa educării copiilor, dar şi a izolării de către cei din jur, anunţă cotidianul Il Giornale.

Această rată de 80% a divorţurilor în rândul cuplurilor mixte din Italia este cu mult mai mare decât rata divorţurilor în rândul căsătoriilor dintre un italian şi o italiancă, de numai 48%.

Cu toate acestea, în ultimii 10 ani cuplurile mixte s-au triplat în Italia, fiind circa 600.000 cele care trăiesc în concubinaj, plus alte 200.000 căsătorite cu acte în regulă, iar numărul lor este în creştere cu circa 6.000 pe an. Însă 4.800 dintre acestea sfârşesc în faliment şi chiar foarte repede, în doar câţiva ani.

Totuşi, căsătoriile mixte, care reprezintă circa 16-17% din totalul celor celebrate anual în Italia, vor deveni şi mai numeroase. ”Oferă multe posibilităţi, dar sunt văzute ca fiind cazuri particulare şi diferite de către Biserică, vecini, părinţi. În acest fel ei ajung să se autoizoleze sau să fie izolaţi”, afirmă Mara Tognetti, doctor în politici migratorii la Universitatea Bicocca din Milano

FidelKatzo
10.03.2009, 06:03
Tocmai am gasit ceva care ilustreaza toleranta Italienilor mica fatza de straini si fatza de alte culturi si religii decit a lor:

sa invatam din greselile altora..cand o sa vina peste noi primul val de emigranti sa nu facem aceleasi greseli..

elliane
10.03.2009, 06:10
Imi vine sa rid.Musulmanii din Italia,au cerut in repetate rinduri,sa fie luate cucifixele de pe peretii claselor unde studiaza fii lor.
Cind mergi acasa la cineva,asa procedezi.Acasa la mine,pun pereti ceea ce ma reprezinta.Peretii aia sint ai mei.
Intoleranti italienii.N-au nici atita bun simt sa-si transforme tara si obiceiurile,dupa placul tuturor.
Haideti sa fim seriosi!

Mai mult de 600 de moschee,in Italia,multe dintre ele construite cu ajutorul bancilor italiene.
Asa-i de cind lumea,"pe cine nu lasi sa moara,nu te lasa sa traiesti"
http://www.fattisentire.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2346

baiatu'
13.03.2009, 16:20
elliane, ai dreptate, vad acum ca nu toti Italienii sint intoleranti. Vad acum ca unii Italieni sint destepti si adreseaza nedreptatea facuta cetatenilor Romani prin manevre de schimbari de nume in presa:

http://www.romanian-portal.com/index.php?option=com_content&view=article&id=177:umberto-eco-sare-in-aprarea-qnenorociilor-de-romaniq-din-italia&catid=57:eveniment&Itemid=66

angeline
13.03.2009, 16:29
elliane, ai dreptate, vad acum ca nu toti Italienii sint intoleranti. Vad acum ca unii Italieni sint destepti si adreseaza nedreptatea facuta cetatenilor Romani prin manevre de schimbari de nume in presa:

http://www.romanian-portal.com/index.php?option=com_content&view=article&id=177:umberto-eco-sare-in-aprarea-qnenorociilor-de-romaniq-din-italia&catid=57:eveniment&Itemid=66
Iote ! citisi si tu ceva in cele din urma ce am postat constructiv la adresa romanilor si Romaniei :)

ps sa vezi si sa nu crezi !

baiatu'
13.03.2009, 17:05
angeline, tu ai scris post #22 pe topicul alaturat de Petitie pentru schimbarea numelui de Tigan urmatoarele lucruri. De postat articolul precum zici ca nu ar trebui sa postez eu, l-ai postat e adevarat, dar tu nu ai zis absolut nimic pozitiv sau constructiv despre Romania. Tu ai talmacit articolul ca reprezentind dovada a "inteligentei" "ilustrului" autor, si apoi incerci o invalmaseala confuza prin care ma faci pe mine incompetent gratuit (apoi tot tu ai probleme cind ti-o intorc in alt post), apoi incerci o invalmaseala prin care ai vrea sa convingi cititorii ca manipularea constiintei maselor si actiunilor este justificata.
Am doua intrebari:
- Cum este justificata (urmata de cum, de ce, cind, cu ce scop)?
- Unde exact vorbesti tu aici constructiv la adresa Romanilor si a Romaniei? Zau, chiar mi-ar place sa te vad facind asta cu adevarat! Cite sute de ani mai trebuie sa astept? :-?

Quote:
"Pentru ca pe undeva trebuie sa existe un echilibru in orice iar documentarile legate de orice domeniu ar fi de dorit sa fie cat mai vaste, concludente si cu greutate din punctul de vedere al celui ce emite pareri, statistici si comentarii, iata baiatu’ un articol pe care il consider inteligent.
Aceasta pentru ca ilustrul Umberto Eco este citit si scrierile domniei lui, studiate din punct de vedere al semioticii.

Sunt convinsa ca jurnalistii studiaza semiotica sau daca nu o studiaza toti, ar trebui.
Poate tu nici macar nu stii cu ce se mananca sau la ce serveste.

Ceea ce difera de la un articol la altul, de la un ziar care se respecta sau altul este profesionalismul care reflecta realitatea complexa in activitatea lor, a jurnalistilor, si justificarea manipularii constiintei maselor, actiunilor.http://www.romanian-portal.com/index...ment&Itemid=66

angeline
14.03.2009, 04:35
angeline, tu ai scris post #22 pe topicul alaturat de Petitie pentru schimbarea numelui de Tigan urmatoarele lucruri. De postat articolul precum zici ca nu ar trebui sa postez eu, l-ai postat e adevarat, dar tu nu ai zis absolut nimic pozitiv sau constructiv despre Romania. Tu ai talmacit articolul ca reprezentind dovada a "inteligentei" "ilustrului" autor, si apoi incerci o invalmaseala confuza prin care ma faci pe mine incompetent gratuit (apoi tot tu ai probleme cind ti-o intorc in alt post), apoi incerci o invalmaseala prin care ai vrea sa convingi cititorii ca manipularea constiintei maselor si actiunilor este justificata.
Am doua intrebari:
- Cum este justificata (urmata de cum, de ce, cind, cu ce scop)?
- Unde exact vorbesti tu aici constructiv la adresa Romanilor si a Romaniei? Zau, chiar mi-ar place sa te vad facind asta cu adevarat! Cite sute de ani mai trebuie sa astept? :-?

Quote:
"Pentru ca pe undeva trebuie sa existe un echilibru in orice iar documentarile legate de orice domeniu ar fi de dorit sa fie cat mai vaste, concludente si cu greutate din punctul de vedere al celui ce emite pareri, statistici si comentarii, iata baiatu’ un articol pe care il consider inteligent.
Aceasta pentru ca ilustrul Umberto Eco este citit si scrierile domniei lui, studiate din punct de vedere al semioticii.

Sunt convinsa ca jurnalistii studiaza semiotica sau daca nu o studiaza toti, ar trebui.
Poate tu nici macar nu stii cu ce se mananca sau la ce serveste.

Ceea ce difera de la un articol la altul, de la un ziar care se respecta sau altul este profesionalismul care reflecta realitatea complexa in activitatea lor, a jurnalistilor, si justificarea manipularii constiintei maselor, actiunilor.http://www.romanian-portal.com/index...ment&Itemid=66

Cate vreme se primesc astfel de semnale: http://www.romanian-portal.com/index.php?option=com_content&view=article&id=251:reea-de-hackeri-romani-anihilat-in-vestul-rii&catid=57:eveniment&Itemid=66, la intrebarile tale nu prea am cum sa iti raspund, ramane totusi speranta ca italienii sa fie in continuare toleranti, daca s-ar putea imuni ar fi perfect. Nu numai ei, si americanii si toti altii.

Constructiv si pozitiv adaug urmatoarele, ma gandesc ca se va ajunge intr-o zi ca TOTI nemernicii certati cu legea si moralitatea sa ajunga intr-o zi, mai devreme sau mai tarziu la groapa de gunoi, la tomberon, pentru a-si ispasi pacatele si sa auzim numai de bine despre romani.
In cele din urma ramane cum am stabilit, vorba orbului : ''Daca vom trai, vom vedea'' desi am aflat o varianta recenta care zice ca orbul murise in cele din urma, si nu a mai apucat sa vada.
Depinde de cum isi va indeplini Justia Romana menirea cu profesionalism si devotament in societate.

:)

Sherlock
18.03.2009, 08:57
domne ce de discriminare, pai se poate asa ceva!

:lol:

http://www.realitatea.net/un-cersetor-din-roma-a-scris-pe-o-pancarta-ca-e-bulgar--pentru-ca-romanii-nu-primesc-bani_477987.html

"Un cerşetor bulgar din Roma a decis să îşi scrie naţionalitatea pe o pancartă pe care şi-a pus-o la gât, pentru ca italienii nu le dau de pomană românilor"

baiatu'
26.03.2009, 12:12
Uite ca exista cu adevarat si multi Italieni corecti cu cetatenii Romani! Au recunoscut ca e nevinovat cetateanul Roman!

Indiferent de etnia fiecaruia, noi toti cetatenii Romani meritam corectitudine si sintem datori si noi sa fim corecti la rindul nostru!

Bravo Italienilor pentru corectitudine! :aplause:

http://www.romanian-portal.com/index.php?option=com_content&view=article&id=460&catid=460&Itemid=66

baiatu'
01.04.2009, 10:14
Tocmai am citit articolul asta si ma intreb cind Romanii nostri vor fi tratati cu respect si fara discriminare in Italia.

http://www.romanian-portal.com/index.php?option=com_content&view=article&id=521&catid=521&Itemid=66

Cum suntem noi Romanii tratati de Italieni asa trebuie sa ii tratam si noi pe ei.

artemis_z
01.04.2009, 16:04
Tocmai am citit articolul asta si ma intreb cind Romanii nostri vor fi tratati cu respect si fara discriminare in Italia.

http://www.romanian-portal.com/index.php?option=com_content&view=article&id=521&catid=521&Itemid=66

Cum suntem noi Romanii tratati de Italieni asa trebuie sa ii tratam si noi pe ei.
Baiatu' nu te supara..
Eu sint o romanca, tratata cu respect si fara discriminare in Italia.Si ca mine, te asigur, mai exista inca un milion de d-astia...
(hai, poate exagerez..)
Si nu sint de acord cu "occhio per occhio, dente per dente" daca e sa imprumut de-aici o vorba.
Adica tu ai vrea sa existe legea aia ca in tarile arabe: unuia care fura sa i se taie mina ?

opium-female
02.04.2009, 11:15
Baiatu am citit si eu articolul,mda....aceleasi probleme ca si in Spania sa stii...
In cazul unui proces daca firma este solventa intarzie cateva luni...in cazul in care se declara insolventa , ani....eu am avut un proces care a durat doi ani jumate ,in final am luat jumatate din suma ce mi-o datorau,ei sunt bine mersi, mi a platit statul din fondul de garantii salariale si ei in ziua de maine pot sa si mai deschida o firma sa mai lase vinca vreo zece fara salar platit cateva luni....asa functioneaza legea si aici....
Pe de alta parte...cand stomacul cere mancare te duci si fara acte la munca atunci ai riscul de a fi neasigurat medical si alte probleme.Chiar daca nu au acte se poate reclama,chiar daca nu au asigurare....sindicatele muncitoresti de abia asteapta un asa proces,cu trei martori se poate face o denuntie,si se poat scoate si ceva bani....Vazand articolul am zambit amar,in situatia lor sunt sute de romani si nu doar romani....uneori lipsa de informatie sau dezinteresul conduc spre asemenea necazuri,eu nu sunt de accord cu cei ce vin spre exemplu o femeie...incepe in curateni si peste zece ani e tot in curatenie,adica nu avanseaza, se complac si se simt mai lejere sa puna ca scuza:"nu se gaseste altceva de lucru,nu ne angajeaza nimeni... Nu este adevarat,trebuie doar sa faca un efort si ei sis a fie mai descurcareti.
In legatura cu arabii scria cineva mai sus ceva legat de arabi,ma umfla rasul!!!Nu am vazut in viata mea oameni mai murdari si mai nesimtiti ca ei,nu zic ca nu ar exista si buni dar din ceea ce am vazut asta este concluzia mea.Au impus si in Spania sa aibe mezquite si-si cer drepturile in nerepetate randuri,dar de respectat obiceiurile europene nu au nici cel mai mic interes.De ce trebuie eu sa i respect cand ei nu respecta?!Am o prietena ce are un bufet de avicati,e spanioloaica si primeste practicanti sa faca practica,e o tipa super ok si foarte open mind!Soseste intr o zi o araboaica ca nu o primeste nimeni sa faca practica...o accepta prietena mea o roaga frumos sa vina a doua zi si sa inceapa daca vrea,se prezinta cu babuchas (opincile alea a lor ) poalele lungi si invaluita de nu i se vedeau decat ochii.I a explicat frumos ca nu se poate prezenta asa la birou,macar sa si dea valul de pe fata, s-a simtit foarte ofensata si a mai apucat o si racnitul ca sunt rasisti!!!!
Exemple ar fi multe......
Legat de legea asta cu taiatul mainii unuia ce fura...de ce nu?!Daca le-ar taia penisul violatorilor te asigur ca nu ar mai abuza cu atata usurinta nici de o victima nici de lege...

FidelKatzo
03.04.2009, 08:19
Prime Minister Kevin Rudd - Australia
Indraznet si corect!

Muslims who want to live under Islamic Sharia law were told on Wednesday to get out of Australia , as the government targeted radicals in a bid to head off potential terror attacks.
Musulmanilor care doresc sa traiasca dupa legile islamice li s-a pus in vedere sa paraseasca Australia , in contextul in care guvernul a tintit radicalismul intr-o incercare de a decapita potentiale tentative de atac terorist.
Citat:
"IMMIGRANTS, NOT AUSTRALIANS, MUST ADAPT. Take It Or Leave It. I am tired of this nation worrying about whether we are offending some individual or their culture. Since the terrorist attacks on Bali , we have experienced a surge in patriotism by the majority of Australians.
"IMIGRANTII SI NU AUSTRALIENII TREBUIE SA SE ADAPTEZE. Asta e, va convine sau nu. Sunt satul de ingrijorarea acestei natiuni in privinta ofensarii unor indivizi sau a culturii acestora. De la atacul terorist din Bali incoace suntem martorii unui val de patriotism venit din partea majoritatii australienilor.
This culture has been developed over two centuries of struggles, trials and victories by millions of men and women who have sought freedom'
Aceasta cultura s-a creat in peste doua secole de zbateri, incercari si victorii a milioane de barbati si femei in cautarea libertatii.
We speak mainly ENGLISH, not Spanish, Lebanese, Arabic, Chinese, Japanese, Russian, or any other language. Therefore, if you wish to become part of our society, learn the language!
Vorbim mai cu seama ENGLEZA, nu spaniola, libaneza, araba, chineza, japoneza, rusa sau orice alta limba. In consecinta, daca doriti sa fiti parte a acestei societati, invatati limba!

Most Australians believe in God. This is not some Christian, right wing, political push, but a fact, because Christian men and women, on Christian principles, founded this nation, and this is clearly documented. It is certainly appropriate to display it on the walls of our schools. If God offends you, then I suggest you consider another part of the world as your new home, because God is part of our culture.
Majoritatea australienilor cred in Dumnezeu. Asta nu e vreo aripa crestina de dreapta sau o presiune politica, ci un fapt, intrucat barbati si femei de credinta crestina, pe principii crestine, au fondat aceasta natiune, ceea ce este clar documentat. E cu siguranta adecvat a se afisa asta pe peretii scolilor noastre.. Daca Dumnezeu este o ofensa pentru voi, va sugerez sa considerati o alta parte a lumii ca fiind casa voastra, intrucat Dumnezeu este parte a culturii noastre.

We will accept your beliefs, and will not question why. All we ask is that you accept ours, and live in harmony and peaceful enjoyment with us.
Vom accepta credintele voastre fara a va intreba de ce. Tot ce va cerem este sa o acceptati pe a noastra si sa traiti cu noi in armonie si bucurie pasnica.
This is OUR COUNTRY, OUR LAND, and OUR LIFESTYLE, and we will allow you every opportunity to enjoy all this. But once you are done complaining, whining, and griping about Our Flag, Our Pledge, Our Christian beliefs, or Our Way of Life, I highly encourage you take advantage of one other great Australian freedom, 'THE RIGHT TO LEAVE'.
Aceasta este PATRIA NOASTRA, PAMANTUL NOSTRU si STILUL NOSTRU DE VIATA si va vom permite orice oportunitate pentru a va bucura de toate acestea. Dar imediat ce incetati a va mai plange, vaita si ingrozi de Steagul nostru, de Onoarea noastra, de crezul nostru Crestin, de Stilul nostru de Viata, va recomand cu caldura sa profitati de o alta mare liberatate australiana, LIBERATATEA DE A PLECA.
If you aren't happy here then LEAVE. We didn't force you to come here. You asked to be here. So accept the country YOU accepted."
Daca nu sunteti fericiti aici, atunci PLECATI. Nu v-am obligat noi sa veniti aici. Voi ati solicitat sa fiti aici. Asadar, acceptati tara pe care VOI ati dorit-o."
Prime Minister Kevin Rudd – Australia

elliane
05.04.2009, 14:29
Cum suntem noi Romanii tratati de Italieni asa trebuie sa ii tratam si noi pe ei.Cred ca respectul trebuie sa ti-l cistigi,sa-l meriti si sa-l acorzi celorlalti,daca-l vrei.