PDA

Arată versiune întreagă : Cum sa ajutam economia?

albinuta
19.02.2009, 20:29
Am citit un articol interesant in Ziua legat de criza economica care fiecare dintre noi o simte intr-un fel sau altul. Aici este articolul (include interviul original cu Jim Rogers)

http://www.ziua.ro/news.php?data=2009-02-18&id=21389

Ce parere aveti despre propunerea lui Jim Rogers despre abolirea Bancii Mondiale si a Fondului Monetar International?

Care este parerea voastra despre "Federal Reserve nu ii lasa pe oameni sa falimenteze"? Este un lucru bun sau rau pentru economia Americii si implicit a lumii?

angeline
20.02.2009, 08:15
http://img.photobucket.com/albums/v235/SmileyMags/Dollz/Boots.gif Hm...sunt curioasa daca baiatu' o fi citit articolul sau altele asemanatoare, si ce parere are...

baiatu'
20.02.2009, 12:22
Mda... Articolul e foarte tare. Omul asta este un expert.

Cit despre ceea ce spune el, are o directie fixa: Sanatatea sistemului capitalist American. Toate celelalte argumente le baga ca suport pentru aceasta directie.

Omul asta are dreptate in ce zice ca, capitalist adevarat American in momentul de azi.

Ca solutia lui sa fie copiata in alte tari precum Romania, nu este neaparat potrivit, pentru ca are alte conditii, alta dezvoltare, etc. Piata Americana este foarte matura, foarte dezvoltata, si la stagiul asta este sanatos sa se faca "Mergers and Acquisitions" intre companiile americane, unde companiile sanatoase Americane le inghit pe cele care nu ai sefi competenti. In o piata matura, asta este oportunitate de crestere, si de sanatate a sistemului fiscal din toate punctele de vedere. In o piata matura se taie pomii batrini care s-au uscat, si tot alte companii Americane ramin in locul companiilor Americane inghitite.

In o piata ca Romania, abia nascuta (din nou) capitalista, abia care incepe acum sa scoata primul mugure si lastar din pamint, trebuie ca guvernul sa o protejeze, trebuie sprijin, trebuie protectionism, trebuie ca Romania sa isi mentina bancile nationale ca proprietate a statului, si apoi sa le foloseasca precum Americanii au "Fed bank". Daca Romania lasa acuma legea junglei si piata globala libera in Romania, companiile si bancile Romanesti nu se pot proteja in fatza companiilor straine, care le vor distruge in 2 timpi si 3 miscari - si cum merge industria merge si guvernul. Daca industria poarta numele altei tari, va lua si Romania numele altei tari in locul de "Romania".
O piata care abia acum se dezvolta precum are Romania, si restul de Europa Estica, are oportunitati de crestere mari. Est Europenii ar trebui sa traiasca bine de tot, sa aiba salarii mari de tot, la nivelul oportunitatilor majore din piata Est Europeana. Si cind colo, Est Europenii merg la munca in Occident, care e deja la apogeu de crestere economica ca piata matura, si deci in declin economic. Dar Occidentul isi mentine cresterea prin faptul ca Est Europenii au devenit piata de desfacere a Occidentului, piata (est europeana) care nu produce nimic cind are oportunitatea de marit productia cu mii la suta, si care doar cumpara totul din import de la Occident. Occidentul face bani, Estul sta in mocirla cind situatia din punct de vedere economic ar tyrebui sa fie invers. Estul are oportunitati, dar au ghinionul sa aiba niste dobitoci corupti prin Parlamente care saboteaza economiile tarilor proprii din Europa de Est.

Deci - Cind piata din Romania ajunge la maturitatea pietei din America, dupa vreo 300 de ani de dezvoltare si protejare continua, atunci se poate aplica ce a zis omul asta aici, sa fie lasate sa cada companiile care isi fac de cap, ca sa le ia alte companii competente ale aceleasi tari.

Intrebarile voastre mai departe sint tot la fel de complexe precum este situatia pusa pe masa de domnul Rogers.

Am raspuns mai sus la intrebarea cu American Federal Reserve bank (banca nationala Americana).
Intrebarea despre Fondul Monetar International si Banca Mondiala e cu totul alta mincare de peste.

La FMI se fac magarii mari, care nu sint spre binele nici unei tari de pe glob. In ziua cind FMI nu mai este, lumea de pe tot globul va trai foarte bine si va fi foarte fericita, majoritatea fara sa stie de ce. FMI face bani cind pe glob merge rau - dind bani imprumut.

Si acum cum se leaga FMI de interventia aiurea a "Federal Reserve Bank" care este criticata de domnul Rogers? La fel cum s-a legat Tariceanu de datul pe gratis a petrolului Romaniei (Petrom la OMV) si Sterling (din Marea Neagra). Cum a profitat Romania zero din exploatarea petrolului din Romania de catre strainii care i-au dat spaga lui Tariceanu, tot la fel si acolo - FMI profita din slabirea economiei altor tari.
Dar uite, ca precum gainaria lui Tariceanu a fost infruntata de adevaratii capitalisti Romani, tot la fel gainaria citorva corupti care administrau cum se cheltuiau fondurile lui Federal Reserve Bank, a fost infruntata de adevaratii capitalisti Americani precum e domnul Rogers.

Din pacate, spaga, coruptia si magaria este un viciu international - si nicidecum doar a Romaniei cum ne lauda Italienii corupti. Fara sa spun prea multe, am incercat sa dau cu parerea mea... Bun articol! :peace:

kiddy
22.02.2009, 18:48
Daca vreti si alta definitie a democratiei, cu precadere cea americana.

Noi dimensiuni ale utopiei in filmul asta. Dar si multe adevaruri, cred eu, ma refer la lumea in care traim. Merita vazut.

http://www.zeitgeistmovie.com/add_french.htm

P.S. puteti alege si subtitrare in limba romana

albinuta
23.02.2009, 19:28
zeitgeist

"America: Freedom to fascism" este un film mult mai bun din mai multe puncte de vedere. Si nu ataca religia.

albinuta
23.02.2009, 19:43
Ma bucur ca ai inteles ca IMF este mai mult un spin in coaste decat un "facator de binefaceri" cum se crede. Problema este ca nimeni nu ii ia la rost. IMF ca si Fed-ul din America face acelasi lucru: printeaza bani, face imprumuturi peste tot in lume sub pretextul "dezvoltari economice a tarilor subdezvoltate" dar pana la urma le duce la sapa de lemn.

Daca iti vine sa crezi, UE are nevoie de $25 miliarde de dolari ca sa isi scoata toate bancile din faliment. Cat crezi ca va mai fi pe piata euro?
Aici este asticolul:

http://www.lewrockwell.com/north/north689.html

bogdan178
24.02.2009, 07:02
n-am mai vrut sa ma bag in comentariile economice ca sa nu ia foc iar aceasta sectiune si acest timp de subiect ...si incerc sa ma tin departe ...pentru ca am inteles un lucru mai bine imi pierd vb altele decit economie unde nimeni nu te baga in seama ....mai pe intelesul tuturor vb sa nu ne ia somnul :) .

Sint 2 diferente majore intre USA si EU ....Usa isi poate sustine deficitele prin propria tiparire de moneda ...cea ce UE nu poate face ...pt ca USA este o structura bine inchegata ca tara pe cind UE asta tinde sa devina ...2 USA cind nu mai are argumente de nici un fel ....trece la constringerea militara.

USA de maine este un fel de Islanda de azi insa cu evidente particularitati ....Islanda azi este in faliment ...iar conform indicilor de ieri .... HDI ( human development idex) era pe locul 1 iar USA pe 15 romania inca departe pe 62 .
Sint curios cum va arata raportul de peste 1 an sau 2 despre ISlanda .

In Romania este o prostie de criza ....criza este de 20 ani non stop .... ca se fac anumite disponibilizari ...da este adevarat ...insa d c nu se vand case masini sau bunuri in RO nu este datorita crizei ....sa inchis robinetul creditarii de asta ....ca daca s-ar deschide iar ....iar ar fii cumparaturi cu N procente de crestere de la an la an .
Paradoxal criza (teoretica) in RO a picat la fix ....deficitul comercial extern era imens pentru o tara asa de mica ....acum avem posibilitatea intr-un an sa recuperam vreo 4-5 ani si sa il reducem cum nici in visele noastre si ale FMI nu credeam . Noi ca era sau nu criza la un moment dat tot trebuia sa rambursam creditele :) .
Ciudat in ultima luna am chiar am cunoscut 2 persoane intoarse de acolo de unde criza chiar exista Spania ...ambele s-au intors pentru ca mi-au spus in Spania chiar e grav ....nu ca in RO ...unul sa angajat tinighigiu auto acum cu vreo 1500 RON ...iar altul vrea sa se angajeze la mine la munca cu vreo 900-1000 RON ... Nu cred ca de bine s-au intors si de timpiti ....Cred ca va urma un mare val Italian .
Cum am vazut pe un alt topic ...unde se spunea ca viata in Romania curge de citeva ori mai repede ...eu cred ca este adevarat .... in 20 ani am recuperat decade economice cu mariri ale pib numai in ultimi 8-10 ani de cca 3-4 ori (pacat ca am avut baza mica) , cu recuperari ale fortei de munca ...dupa ce am pierdut masiv in ultimi 10-15 ani din ea si mai ales tinerii care acum se reintorc pentru ca pur si simplu in tarile de adoptie nu se mai pot intretine .... poate vor pleca iar peste citiva ani ...dar nu se stie ... vb aici de oameni care mai acum citiva ani jurau ca au terminat definitiv cu capitolul ROMANIA .
CE mi se pare nesimtire majora a semenilor mei ...este spre exemplu ....problema Italiana de acum ...pur si simplu toti romanii de acolo sar in sus ...cum nu face nimic statul roman pentru ei .... pai oameni buni statul roman e acelasi de ani de zile ..... nu face nimic ...voi va cam schimbati ...cand va este bine ...da-o Dracu de romania , cand va este rau ...statul nu face nimic . Incercati sa va educati semeni ...nu sa faceti galerie de pe margine ...ca pe mine nu ma priveste :) , ca maine poimaine ca ne va privii pe toti :)

bye

baiatu'
24.02.2009, 10:49
In primul rind, la 25 trilioane de euro in gaura, moneda euro e falita.

UE vrea sa fie ca America, un continent-stat, the Unites States of Europe, dar vrea sa faca asta intr-o zi. Sa nu uitam ca procesul asta a durat in America sute de ani, de la 1492 pina in secolul 20. Fiecare stat a fost admis in Uniune unul cite unul, si situatia economica si politica absorbita si lamurita rind pe rind. America este o Uniune de state si o tara foarte puternica azi, unii ar zice chiar un imperiu economic, dar a durat sute de ani pina cind toata Uniunea Statelor Americii a avut o singura moneda si situatia lamurita a fiecarui stat din Uniune.

Chiar dupa ce s-au alaturat Uniunii Americii la nivel politic, economia fiecarui stat a trebuit integrata cu sistemul bancar si cu economia celorlalte state, treptat, de-a lungul a zeci de ani, si uneori chiar sute de ani. De exemplu, daca in un stat nou din vest se descoperea aur, si lumea platea cu aur ceea ce consumau, asta nu putea fi lasata sa duca peste noapte la o inflatie in toata Uniunea. Daca se descoperea aur in California, si lumea platea cu un bulgare de aur piinea, asta nu putea fi lasata sa devina pretul piinii in centrul si pe coasta de est a Americii, care nu avea aur - ar fi murit lumea din majoritatea Americii de foame. Asa ca preturile au crescut doar la nivel local, in orasele unde se gasea aur, si a luat zeci de ani ca economiile locale din fiecare oras cu atributiile si resursele lui sa fie racordate la o economie integrata a unei uniuni de state ale Americii.

Tot sute de ani ar fi trebuit sa ia si integrarea treptata in Uniunea Europeana a statelor din punct de vedere economic, demografic, etc. Ca nu se pune azi saminta de strugure in pamint si a doua zi gata vrei sa bei vin.
Romania si restul Europei de Est au facut si fac parte din continentul European de mii de ani, dar nu este destul doar vointa politica a Romaniei si Europei de Est de a face parte din UE. Trebuie integrata cu rabdare din punct de vedere economic de-a lungul a sute de ani, tot atita timp cit a durat Spaniei sa se integreze economic cu Franta si Anglia, Germaniei cu Franta si Italia, etc. Timp de sute de ani a durat procesul acesta, si au fost razboaie intre ei, au fost nelamuriri economice, a fost un proces lung si complex.

Felul cum UE integreaza tot continentul peste noapte si face moneda tot peste noapte pentru tot continentul European este foarte aiurea, neaspa, pripit, neglijat, ca nuca in perete, de gen: "Buna ziua, azi esti in UE, te racodezi imediat la preturile UE, si miine la moneda UE."
Pai peste noapte sa iti creasca preturile la nivel de moneda euro, este un dezastru.
Pai in America pretul la o cana de coca-cola sau pepsi este de .25 de centi, si cind am fost in Romania am platit 4 dolari si ceva tot pe o cana. In America cumperi un diamant bengos pe inel pentru o femeie cu vreo o suta jumate de dolari, in Romania trebuie sa dai pe acelasi diamant de la acelasi distribuitor peste o mie doua sute de euro, care vine la aproape doua mii de dolari, desi euro ar trebui sa aiba mai multa putere de cumparare decit dolarul - pe hirtie. Pentru economiile locale, unde lumea lucreaza pe lei, mai precis pentru cei cu salariul sau pensia de 300 de lei noi pe luna, in cazul cind euro se vinde cu 4.3 lei noi, si preturile sint racordate la nivel moneda euro, este o catastrofa pentru economiile locale. Si daca economiile locale nu pot functiona la nivel euro, atunci este o moneda teoretica fara valoare practica racordata la realitatea locala.

In alte cuvinte, moneda euro va disparea chiar daca cineva baga acuma 25 trilioane sa o tina in picioare artificial. 25 de trilioane luate de undeva inseamna faliment total. America a trebuit sa cheltuiasca pe razboiul din Irak 3 trilioane amortizate peste cel putin 10 ani de acum incolo si asta a falimentat multe banci Americane si dat multe lucruri peste cap in cea mai tare si stabilita putere economica din lume - America.

http://www.mcclatchydc.com/qna/forum/three_trillion_dollar_war/index.html

Va dati seama ce va face 25 de trilioane care trebuie platite acum pe loc de o Uniune Europeana incropita la graba peste noapte instabila economic, si neintegrata economic?
Dezastru total economic, caderea multor guverne din UE care iau teapa asta pe loc. Razboiul mondial este secunda doi naturala dupa asta. Asta este singurul rezultat al unei monede euro bagata cu forta in toata Europa peste noapte ca nivel de pret. Integratea economica trebuia sa ia sute de ani.

Moneda euro a facut dezastru in toata Europa deja. Cea mai buna solutie este sa o ia toata Europa usurel, inclusiv Romania, si sa isi racordeze si integreze puterea economica la nivelul monedei euro intii, adica sa isi ridice productia, exporturile, nivelul de trai, salariile, pensiile, intreaga economie la nivelul la care sa poata functiona moneda euro in timp real, nu teoretic cum e acum.
Asta inseamna sa nu mai imprumutam bani de la nimeni, sa nu mai importam de la nimeni decit lucruri absolut necesare din import, lucruri care nu se pot face in Romania, sa ne platim datoriile externe, sa fabricam tot ce avem nevoie in Romania, sa cumparam de la fabricile din Romania, sa vindem la export ce producem la fabricile din Romania, sa ridicam economia Romaniei, salariile, pensiile, nivelul de trai la nivel de euro, si atunci vom fi gata sa luam moneda euro ca moneda unica si care sa dicteze nivelul de pret/schimb.

Pina atunci, economiile din toate zonele Europei ar trebui sa aiba economii locale, produse vindute local si la preturi determinate de economia locala. Daca in un sat se descopera aur, brinza trebuie sa se vinda la pretul local pina se integreaza economic de-a lungul a sute de ani cu restul Europei - fara sa oblige tot restul Europei sa plateasca peste noapte 10,000 de euro pe kilogramul de brinza. Si opusul la fel, daca lumea din un sat mic din Romania nu are cu ce trai, pretul brinzei ar trebui sa fie la nivelul economiei locale - adica 10 kile pentru un leu - bineinteles ca preturile sint exagerate de sus si de jos ca sa fac un punct aici despre importanta economiei locale de a dicta preturile locale.
Ce avem noi in Europa este in loc o economie centrala din Bruxelles, cu preturile mari facute artificial si impuse in tot UE, care distruge marea majoritate a Europei la nivel local. Pina la urma, tot UE este de fapt a multime de zone locale, si de banci locale - daca zonele si bancile locale sint distruse economic, de unde vine suportul economic pentru moneda euro? Din cot... Nu este deloc surprinzator ca moneda euro este cu 25 de trilioane in gaura.

Inapoi la cum sa ajutam Romania - deci, acum se fac presiuni ca Romania sa faca imprumuri de la fondul monetar international. Pe FMI ii intereseaza sa isi faca ei banii din imprumuri in general, fara sa faca prea multa munca.
Bun. Aici vine rolul politicienilor si functionarilor competenti Romani - care sa negocieze cu FMI. Nu sintem copii si este clar ca nu se poate pune nimeni cu FMI, dar se pot negocia lucruri care sa asigure un success pe termen lung al Romaniei, si un trai bun al Romanilor. FMI vor sa faca profit, si sint internationali, nu le pasa ce si cum. Romania are sansa sa isi faca termenii proprii pentru viabilitate long-term. FMI vor sa faca profit, dar Romania poate sa le ceara - sa dea voie ca Romania sa devina putere industriala si agriculturala. FMI vor sa dea imprumuri pe dobinda si sa aiba mai mult control, si ar fi bine ca banii imprumutati sa nu fie cheltuiti pe import de rosii turcesti uscate, ci pe dezvoltarea agriculturii si industriei Romane - cu permisia IMF! Daca IMF vrea sa imprumutam mai mult, trebuie aratat la FMI ca am putea sa imprumutam si sa cheltuim mai multi din banii lor daca ne-ar da inapoi Basarabia, Bucovina si cadrilaterul sa intregim Romania.
Astea sint solutii win-win, la care cistiga si Romania si IMF - de genul "ajuta-ma sa pot sa te ajut, sa pot sa ma imprumut de la tine mai mult in viitor, sa am pe ce cheltui banii tai continuu, sa poti face tu bani continuu cu Romania" - trebuie pus in lumina "ce are de cistigat IMF de la chestia asta", ca doar egoismul si lacomia este singura limba ce o intelege IMF.
Daca nu avem de ales decit sa luam imprumut de la IMF, trebuie obtinute lucruri care sa ajute Romania long-term, ca pe short-term si long-term IMF reduce salariile. Daca stim ca va impune reducerea salariilor din Romania odata ce vom lua imprumut de la ei, atunci trebuie sa o facem in folosul nostru - trebuie sa le cerem sa ne ajute, sa ne dea permisiunea sa devenim iara grinarul Europei, sa devenim iara cei mai mari producatori de grine din Europa. Daca IMF ne impune sa evem salarii mici, asta ajuta la cresterea economica daca devii producator-exportator; daca ai salarii mici si doar importi totul ,asta ne distruge total. Daca FMI vor sa avem salarii mici ca Walmart, atunci trebuie sa cerem sa ne lase sa devenim Walmart in agricultura si undustria fierului (din nou), si in domeniul ingineriei (toate astea avem experienta deja), ca sa fie puse salariile mici din Romania in avantajul pietei libere capitaliste globale. IMF vrea sa faca bani fara sa faca nimica, doar sa ia - si fiindca stim asta deja, este un foarte bun punct de marketing faptul ca putem spune: "FMI isi poate face banii, noi doar ne ocupam de probleme si sa asiguram sa va vina banii la timp. Doar ne dati ce avem nevoie si noua, teritoriile Romaniei inapoi, si ne dati voie sa exportam tehnica inginereasca, fier din industria Romana siderurgica, si produse din agricultura Romana - si voi sinteti investitori in toata asta, si va luati partea." Dar fiindca noi muncim si ne ocupam sa rezolvam problemele, trebuie sa traim si noi.

Stiam eu ca au si politicienii si functionarii folosul lor - ei, acum sa va vad fratilor din Romania, ce negociati cu IMF. Sa va lumineze bunul Dumnezeu mintea sa faceti lucru bun pentru Romania. Doamne ajuta!

bogdan178
25.02.2009, 08:18
in primul si in primul rind sa lasam trilioanele si sa vb in mii de miliarde ....mi se pare mai realist .
Tot Pib al tarilor UE este undeva intre 12-14 mii de miliarde nu mai stiu exact moneda daca euro sau dolar ...iar USA este putin in urma cu citeva sute de miliarde sau cel mult 1000 de miliarde ...dar pe cap de locuitor ...este pozitionata cu un venit mai mare in fata UE ....
SA nu vb de sume aiurea ... ca asa poate cu 25.000 mii de miliarde cumperi si USA si canada la pachet ...Asta este numai S.F. , Euro nu mai este de mult o moneda locala ...iar criza este in strinsa legatura intre cele 3 zone de pe glob ASIA , USA , EU .... multora le place sa spuna ei si sa se simta mandrii si atunci cind e de rau ...ca "daca stranuta USA europa raceste " sa stii ca si de la stranutat poti sa mori .... globalizarea nu mai iti da loc de subrefugii .... Credeti ca daca UE ar avea probleme f mari celelalte zone nu ar fii afectate ... ma mir ce creduli puteti fi ... mai ales cu citate pompoase ...
Criza a plecat si a fost MADE IN USA pentru ca de acolo a plecat prosteala creditarii .... care sa intins si peste europa .... Erau comunisti niste timpita dar citeodata erau niste timpiti destepti ...si cea ce noua ni se parea propaganda de prost gust si bazata pe invidie era un adevar .... Tot ociidentul este cladit pe creditare ...era si normal ca la un moment dat trebuie sa returnezi sub o forma sau alta avantajele creditarii .
M-am dezvatat sa iau cursul ca forma de calcul ...d c ...pentru ca acum 2 ani a fost 31500 euro dupa ce a fost 42000 si acum e iar 43000 ....peste un an sau 2 s-ar putea sa fie iar 31500 asa ca sa lasam calculele in lei pe conversie de euro ...cind om intra oficial pe ERM II atunci sa vedem cu ce curs intram .... Cred ca cea mai buna chestie pentru RO ar fii sa intre pe euro la orice valoare sa scapam odata de prosteala asta cu "sa modificat cursul deci marim preturile"
Ce nu poate sa accepte USA ca UE devine cea mai mare zona economica de pe Glob ....ea are avantajul militar insa . Pina la urma chinezii aia dupa ce au vindut in USA produsele net inferior la pret fata de UE cred ca se vor orienta spre cine da mai mult ...iar la final si ca o salvare USA trebuie sa aiba o inflatie normala de 2% ....cred ca stii pericolul dezinflatiei ...ma mir iar cum unii se bucura de dezinflatie :)) ce creduli .
Usa mai are si problema china care depind una de cealalta in f mare masura ... daca una se prabuseste automat cade si cealalta ..se vede si acum ...cind USA are probleme de toate genurile de la deficite comerciale pina la probleme financiare cu bancile .
Cea ce spunea despre EURo este mai plauzibil despre USA pentru ca mare parte din datoriile statului american sint sustinute de Japonia si de China ...mai bine zis sinteti datori vinduti asiaticilor.
Era si normal sa fie lovita si UE ...mai ales tari ca spania unde la fel creditarea a mers pina peste poate .... iar acum e si normal ca exista o corectie .In Ro criza mi se pare mai mult la TV fata de ce ar trebui sa fie si se anuntase ...500.000 someri scaderi drastice ale salarizarii ...vad ca peste 1 saptamana este 1 martie si se simte dar la un nivel net inferior am mai spus fata de ce iad ni se zugravise. Criza pentru deficitul nostru comercial a venit ca o mana cereasca , pentru ca noi mai devreme sau mai tirziu tot trebuia sa avem o corectie a acestui deficit ....nimieni nu putea sa opreasca importul ....a facut-o teama de criza ...iar acum ardem intr-un an , 4-5 ani de deficit calculat pe hirtie .
Nu imi place gargara asta propagandistica ....USA conteaza pe scena globala de maxim 100 de ani ...in care a avut 2 colapsuri financiare majore . Vom vedea cit va rezista .... nu trebuie sa dureze sute de ani ...etapele se ard mai repede in europa viata batrinilor ramasi acasa arde mai repede ca , cea de peste ocean .... d c ...exemplul Irlanda care are unul din cele mai mari venituri pe cap de locuitor din UE iar la integrare era pe ultimile locuri , Germania a fost facuta una cu pamintul in 1945 iar acum este motorul economic al europei ...fiecare tara are particularitatile ei ....si poate din aceste particularitati se creaza un intreg mai durabil decit cel american unde fiecare este tratat ca un individ ...
Diferanta intre USA si UE este asta in USA intii esti american si apoi vine nationalitatea , in UE intii esti roman neamt sau italian si apoi este cetatean UE.

bye

baiatu'
25.02.2009, 09:44
bogdane, vad ca la aparente si teorii nefondate aruncate la deruta prin presa te adaptezi repede si devii infocat sustinator si mai repede.

Eu nu vreau sa ne contrazicem pe aici ca orbii, pentru ca atita timp cit amindoi ne dorim binele Romaniei, nu are sens sa ne contrazicem.

Tu esti foarte inteligent si stii multe lucruri, iar restul le intuiesti pipaind prin intuneric si faci greseala ca nu gindesti critic, ci iei multe aparente drept adevar. De cele mai multe ori nimeresti in zona generala a adevarului, deci tot le nimeresti - dar la gramada, nu sistematic. Adica tot ai dreptate in ce zici, dar la gramada neorganizat si cu sentimente amestecate, in loc sa ai o equatie cu rezultat sistematic.
Aici e greseala de calcul in equatia ta, fratioare. Nu te supara ca iti spun, si eu faceam asa greseli pina mi-a spus si mie altul. Daca rezolvi equatia pas cu pas tinind ochii pe regulile de baza in loc sa sari cu un rezultat de nicaieri, nu vei mai avea greseli, ci vei nimeri adevarata situatie si apoi solutie.
Care-i graba? Cheltuieste un minut in plus sa te documentezi despre tot ce vorbesti, si sa urmaresti rezolvarea equatiei pe care vrei sa o rezolvi, pas cu pas pina o rezolvi.
Daca nu mai sari sa presupui, vei nimeri la fix. Crede-ma, e mai bine sa stii sigur decit sa presupui. Cu presupusul bazat pe aparente nu obtii rezultate pe care sa te poti baza. Cine a invatat lectia asta la clasa de matematica din clasa a cincea, e OK. Cine a lipsit sau nu a luat in serios pe profu de mate cind a predat lectia asta, mai are sansa sa o invete acum.

In primul rind, din Italia si din secolul 17 vine treaba cu inmultirea geometrica a economiei prin creditare. Asta e parte din istoria domeniului de contabilitate, in engleza 'Accounting'. De acolo si de atunci a pornit 'debits and credits', baza domeniului de Accounting. Baiatu ala a aflat ca poti sa faci mai multe vinzari de marfa daca vinzi si pe credit, nu doar pe bani gheata, si a pus la punct sistemul pe piata larga. Si adevarat, creditarea e parte din secretul cresterii economice occidentale, alta parte ar fi distrugerea Europei de Est care era o mare putere economica pina prin secolul 16-17 cind au descoperit alte cai (pe ocean in locul celor pe uscat prin Europa de Est) de a face comert cu Asia - este oare posibil ca, competitia neloiala de atunci continua?

In al doilea rind, daca UE nu este cu 25 de trilioane in gaura cum zice articolul, atunci cum iti explici ca un inel cu diamant mic care il poti cumpara in America cu $125 pina la $150 de mai peste tot la pret de retail / magazin, in Romania trebuie sa dai pe acelasi inel de la $2000 de dolari in sus, in Bucuresti, Pitesti, etc., mai peste tot? Sigur nu este vorba de taxa tarif la import care sa mareasca pretul, pentru ca UE nu are protectionism intern, nu se taxeaza produsele din UE cind merg de la o tara UE la alta tot din UE.

Daca nu e o gaura asa mare la moneda euro precum zici tu, atunci inseamna ca UE isi bate joc de Romania intentionat, vinzind marfa lor in Romania la preturi enorm de exagerate, cu mult peste normele industriei. Asta inseamna ca UE incearca sa distruga Romania intentionat, si sa isi faca bani enormi in scurt timp din bataia de joc impotriva Romaniei / Europei de Est.

Asta este o problema concreta, cu cifre exacte care arata o mare diferenta de pret care pune Romania la un mare dezavantaj.
Tu mi-ai adus argumente ca nu este adevarat ca UE are gaura de 25 de trilioane. Eu te cred sincer. In cazul acesta, afla-mi te rog, de ce sint preturile asa de inflate pentru Romania. Asta e problema de matematica si economie pe care trebuie sa o rezolvam noi cu totii si sa intelegem pas cu pas de ce toata cresterea economica din Romania din ultimii ani, si toti banii pe care i-au facut Romanii in strainatate si care au vindut case, terenuri in Romania - au fost inghitite de preturile enorm de mari pe care UE ni le dicteaza pe piata Romana pe produsele lor. Deja preturile astea mari au distrus multe companii Romanesti, si abilitatea multor Romani de a face afaceri, in un fel de competitie neloiala din partea UE.
Dar hai sa aflam de ce sint preturile asa de mari in Romania, daca UE nu are gaura de 25 de trilioane. Pe bune, o problema matematica, fara presupusuri, emotii, fara abureala. Sa urmarim equatia asta pas cu pas sa vedem care este adevarul si abia apoi ce solutie putem gasi ca sa fie bine Romania.

Uite aici ce zic unii despre Romani si de Romania: Ca sintem saraci, ca mirosim, lucruri negative. Atunci de ce ne-ar baga asa preturi mari Occidentul?

http://www.liveleak.com/view?i=f72_1187951568

Romania - Romania Libera | 23/08/2007

Romania's negative records

The minimum wage is going up in Romania, but at 114 euros per month it's still the lowest in the EU, writes Sabina Fati, pointing to her country's numerous negative records: "The Romanians remain on the periphery of the continent: because their growth is the slowest in a Europe-wide comparison, because they get sick most f More..requently, because they're the most corrupt and because they're trying to conceal the extent of the nation's poverty. Romanians use only four bars of soap, four tubes of toothpaste and four bottles of toilet cleaner a year. On the other hand, deodorant is very popular - half the population uses it. In other words, Romanians don't mind the dirt as long as they can cover it up with pleasant fragrances."

:-?

bogdan178
25.02.2009, 10:43
mi-a placut faza acea cu generalizarea in care am dreptate ....insa ai dat-o direct in gard cu UE ne vinde noua noua la preturi piperate ...problema omule e la noi si in mentalitatea noastra de a ne imbogatii rapid si peste noapte ...este vb de radacina mentalitatii :))

In romania nu exista adevarata concurenta ....pentru a cistiga clienti .... clientii nu se cistiga in romania ...se dreseaza si se impart :) asta este marea greseala de aia noi avem preturi mai mari ca in tot UE si mai alesc ca in USA ...pentru ca sintem prostiti ...de unde stiu asta ....

LUcrez la benzinarie cu carburanti ....automat in fiecare zii la ora 7 se transmit celorlate benzinarii concurente preturile din acea zii ale tale la pompa :)) daca nu faci asta esti chiar pasibil de amenda :) ...Vb in cunostinta de cauza :) .

Am incercat sa trec peste anumite tiparuri fixe care de fapt nici nu au fundament real nu economic ...adica teoretic poate vreaodata Romania va fii sa spun Utopic peste Usa economic .... (cazul Islanda HDI nr 1 anul trecut cred care acum sa prabusit datorita creditelor) dar in realitate asta nu se va intimpla niciodata .

Sa facem abstractie de criza ...ce crezi in Romania anului 2000 se traia mai bine sau mai rau ca in Romania anului 2008 ? As dorii aceasi comparatie si in USA .

Si pls nu ma crede timpit si te lasa prostit ca Romanii traiesc cu 114 Euro pe luna .... economia subterana este undeva la 25-30 % .

Nu mai vb pe curs pentru ca este f volatil ....Isarescu stii ca este evaziv in declaratii dar ieri a spus-o pe fata ...nu va lasa Leul sa se devalorizeze ...deci un semnal direct .

Debitul verbal este ridicat ...solutii se vad la orice colt de strada ...insa atunci cind este nevoie ...doar propaganda ...sint satul de ideii ...vreau solutii ....crezi ca dispui de asa ceva ?

Tot ce vb este din memorie ....si cred ca stau destul de bine .... din memorie ...pentru ca nu gandesc un post in citeva ore ca sa ii dau un anumit format .... memorie pe care mi-am cultivat-o dezinteresat in functie de pasiuni ...adica nu m-am dus exact sa caut pe net decit f f f rar ca sa dau o anumita replica . Daca vrei sa ne contram in argumente scrise de unul si altul pe net sau anumite teorii economice ...iti spun sincer ca nu am timp de pierdut ....

bye

P.S. adevarul trebuie generalizat pentru ca luat in parte pe capitole nu poate fi cuprins si inteles ....daca ar fi fost inteles nu s-ar fi ajuns in situatia asta de criza . daca s-ar fi inteles mecanismul economic ...USA nu ar depinde la ora asta atit de mult de China .... Teoria ca teoria (cartile netul)....dar practica ne omoara (criza)

bogdan178
25.02.2009, 13:13
partea 2

nu vreau sa par aiurea sa crezi ca am ceva cu persoana ta ...este de apreciat pentru cine vrea ca deschizi asa de multe subiecte insa scuza-ma nu intrii pe vibratia oamenilor .....nu vreau sa ma compar cu tine ...dar daca ar fi doar sa fac o remarca ...eu ii enervez tu ...ii lasi sa fie indiferenti ....

Daca te chinui sa ai solutii la criza este de apreciat la fel cine crede asta ....eu cred ca pur si simplu ...nu esti realist nici macar futurist .... toata lumea la ora asta nu mai vrea sa auda de analize statistici si previziuni ...mai ales economice .... pot spune ca la ora asta sint mai crezuti meteorologii decit analisti economici ..... Meteorologii se bazeaza cit de cit pe fenomene naturale existente fizic ...economisti pur si simplu pe supozitii . Cred ca cea mai proasta meserie la ora asta ...si in pragul colapsului este .... analist financiar .... sau dovedit ca sint niste oameni care nu stiu nimic.

Cred ca cea ce ar trebui sa facem la ora asta toti ar fii sa nu mai comentam si sa ne dam cu presupusul de cea ce va fii ...ca vb aiurea degeaba numai ca sa facem atmosfera ...nimeni nu stie nimic ceva fii .

L-am vazut la stiri pe nea Barack ....iar cu discurs populist despre criza ...scuzati-ma oameni buni ...aveti pretentia ca noi in RO sa nu mai inghitim gogosile politicienilor din RO ...dar americanii le mai si pudreaza pe ale lui Barack .... Ce propaganda ieftina intretinuta la cel mai inalt nivel doar de decorul mult mai pompos si incarcat ...care dau o nota mai grea de importanta ...unor daca nu acelorasi cuvinte ale tuturor liderilor mondiali .... Poate pentru a salva USA trebuie pornit nu stiu ce razboi ....asta conteaza ...in mentalitatea americanilor ...sau este eclipsata de pretul carburantului din rezervor sau de inducerea psihica dusa pina la extrem ca sint mai in siguranta intr-o tara unde autoritatile la fel ca si in RO daca este nevoie pentru binele tarii fac abuzuri ...in USA acoperite de legi in Romania de fara de legi ... Barack mi se pare pe zii ce trece un actor insa nu stiu in care categorie inca sa il incadrez .... drama , comedie sau S.F.

Nu imi da exemple de produse mai ieftine din USA ...nu cred ca este chiar asa o diferenta de NN ori intre un produs vindut in USA fata de unul vindut in Romania ... si daca exista "prost este cine da nu cine cere"
Sa iti aduc aminte ...de americani care cumparau de pe EBAY televizioare cu plasma din Romania trimite-au bani si nu primeau nimic ....asta se numeste Frauda nu ? iar cea ce mi-ai relatat tu mai sus se numeste Specula nu ? sau poate analogiile mele sint defecte si putin deformate de realitatea din Romania . Nu incerc sa afisez Romania nici mai bine dar nici mai rau fata de cum este ...vreau sa fie perceputa real ...nici ca ar fii toata pavata cu Autostrazi ...dar nici ca toata are W.C. in fundul curtii ....si facem cozii la ajutoarele de somaj. Nu pot accepta ca pentru justificarile unor marii partii a imigrantilor ...care au nevoie sa auda ca e din ce in ce mai rau numai pentru a le justifica pasul facut , pentru a nu apare o urma de regret asupra faptului deja implinit , acela de a-si parasii tara natala . Este o liniste aparenta ...pentru ca in momentul in care vor avea niste justificari ca pasul facut nu se mai justifica sau mai rau ca a fost chiar un pas gresit pe termen lung .....se vor intoarce ...asa cum multi se intorc de peste tot mai ales pe zicala veche romaneasca "fie painea cit de rea tot mai bine-n tara mea " .
Revenind la Romania ... nu avem o tinta nu avem un orizont deci nu putem avea asteptari ...traim doar ziua de azi si asteptam cu interes sa vedem ce ne rezerva ziua de maine . Am trait si multi traim in blocuri care acum 20 ani nu aveau caldura decit cit sa nu crape caloriferele ... manca pe cartele .... stateam la cozi ....mancam banane poate odata pe an ...sau care mai aveau pile pe la casele de comenzi .... carnea era un aparent lux dar care ti-l permiteai la restaurant totusi ....si cel mai rau ...nu ne puteam exprima si circula liber ...acum avem cam tot ce nu aveam atunci ...mai putin Banii necesari a ne procura tot ce ne dorim dar incet incet .... realizam o parte din dorinte . Noi am vazut si stim cum a fost atunci .... noi ne putem intoarce oricind acolo si supravietui ...am mai facut-o si o vom face daca este nevoie . Occidentalii nu au mai fost niciodata acolo ...si nu stiu cum este ...ei ar trebui sa isi faca probleme .

Trebuie sa vedem adevarul si sa nu blamam ce este bun din nici un sistem ...Ceausescu pe spatele nostru a platit datoria externa ...l-am blamat ....dar macar a iesit ceva bun din asta ca ne-a lasat fara datorii ...putea sa ia banii si sa ii bea spre exemplu ..... cum fac cei din ziua de azi ...unde un pod pasaj sau instalatie de canalizare costa mai mult decit greutatea ei in aur .

Bye

P.S. " Degeaba ne putem exprima liberi ...ori nu ne baga nimeni in seama ... ori nu stim ce sa facem cu ea "

P.S.1 americanii isi educa copiii de mici in spiritul muncii si al banului .... pentru ei totul este o afacere ...pentru romanii copii sint un sacrificiu . ( " no fac pentru mine o fac pentru copiii mei" )

baiatu'
25.02.2009, 13:39
Bogdane, de acord cu tine, educatia banului, si educatia despre economie, si despre ce e important cu adevarat politic si economic, e necesar pentru Romani - pentru ca Romania a fost aruncata din totalitarism in democratie direct si nu toti o inteleg.

Despre observatia ta: Pe vibratia oamenilor sint sigur, dar depinde care oameni - educati si mai in virsta. Din toti Romanii trecuti de 40 ani pe care i-am intilnit, cu atit mai mult cei cu foarte multa educatie si experienta, cu totii au gindit la fel: Democratia este prost inteleasa in Romania. Democratia inseamna libertate sa poti sa mergi la scoala, sa iti deschizi afaceri, sa vinzi produsele tale in toata lumea si sa faci profit, nu inseamna prostitutie, droguri, prosteala, falimentarea tarii si darea pe gratis si spaga a tuturor intreprinderilor, terenurilor si mineralelor tarii la oricui din afara.
Cine vrea sa invete ce e bine, invata. Cine invata de la altii, este si educator bun. Cine e bun la a urma, e si lider bun. Cine nu vrea sa invete si doar sa isi dea importanta din mindrie, nu e nici una, nici alta.

Bogdane, nu ne contram fratioare. Nici eu nu am timp de pierdut. M-am bagat pe forum aici sa vad cu ce pot ajuta, si ce solutii putem gasi IMPREUNA pentru binele nostru comun, al societatii din Romania.

Si eu am experienta multa, si nici nu am spus aici la ce sau cite domenii. Si eu vorbesc din experienta sigura, nu-mi racesc gura cu lucruri de care sa nu stiu.

Cit despre intrebarea ta, daca dispun de solutii, pai fratioare, cu asta ma ocup, analizez si rezolv probleme. Bineinteles ca pe forum aici fac munca voluntara si independent pentru binele la ai nostri, si al societatii Romane din care facem parte.
Fac asta voluntar pentru ai nostri, ca si mie mi-au dat tot voluntar educatie si ajutor altii cind eram un tinar confuz, si tare bine mi-a prins. Acum am datoria sa dau favorul inapoi in societatea Romana. Ma bucur ca si tu te-ai bagat sa ajuti societatea Romana ca si mine.

Bogdane, tu ai mare dreptate cind zici ca la noi in Romania, marea problema este cu mentalitatea interna din Romania! Este cea mai importanta si periculoasa slabiciune pe care o are societatea Romana. Nu te contrazic deloc aici, ba din contra, zic ca ai mare dreptate si este foarte adevarata treaba asta!

Dar asta nu inseamna ca problema pe care am incercat sa o mentionez subtil, nu este adevarata sau ca nu are nici o importanta. Problema asta e ca Occidentul ne face groapa lor de gunoi, unde arunca masinile lor vechi, marfa lor de gunoi, pe preturi mari de tot, si industria Romana este strivita. Adica Romania nu este lasata sa produca nimica, doar sa consume la pret maxim ce produc altii, sa fim piata lor de desfacere, si groapa lor de gunoi.

Atita timp cit cineva nu produce nimica, si doar cumpara din import pe imprumut, asta este dezastru. Daca cineva nu munceste ca sa bage bani in banca din venit si doar cumpara produse perisabile de consum pe credit (mincare, masini, haine, lucruri de lux), astea se duc repede, si ramine cu datorii mari, ramine sclav in propria casa care de fapt o ia altii din cauza datoriilor mari.
Romania in loc sa vinda produse, a vindut companiile, mineralele si pamintul (terenul si casele din toata tara) la straini - si acum Romania e fortata sa cumpere la preturi de mii de ori mai mari din import totul si orice, pentru ca nu mai are intern nimica. Romania are petrol, dar l-a dat Tariceanu pe gratis la straini, si acum Romania e fortata sa cumpere la preturi mari gaze si petrol din Rusia. Romania are teren agricol, dar acum e fortata ca cumpere fructe si legume de la import, ca nu mai produce nimic. (apropo, rosiile produse in Romania au cel mai bun gust, si Occidentul zice ca ale noastre nu au deloc gust, si sintem fortati sa cumparam rosii cu gust de plastic din Occident necoapte si inrosite cu siringa si rosii uscate turcesti, dar pe bani multi - bani din imprumut).

Acuma Romania nu mai are nimic de vindut, ca tot ce era vital a fost vindut. Acuma trebuie recuperat din ce a fost vindut, ca sa poata avea Romania controlul sa poata produce ceva produse sa aiba de vindut. Ce trebuie vindut este piinea produsa, nu ogorul. Daca ai tu ogorul, tu produci piinea si o produci la profit; apoi ai si ce sa lasi mostenire la copiii tai. Tu vinzi piinea la profit si o duci bine. Ai si ogorul tau, ai si piine, ai si profit, ai de toate. Daca tu dai ogorul pe nimic si apoi cumperi piinea de la altii la preturi de mii de ori mai mai (pret de monopol), tu ajungi dator vindut, nu ai nimica, altii au controlul la ogorul tau, esti sclav in tara ta, si piinea pe care o cumperi pe asa pret mare se termina pina miine, asa ca trebuie sa te tot duci inapoi sa cumperi pe preturi tot mai mari si pe datorie tot mai mare de la cei la care le-ai dat ogorul tau pe gratis, pina cind te rogi de ei sa te accepte ca sclav ca datoria ta devine mai grea decit o piatra de moara pe gitul tau, pe zi ce trece.

M-ai intrebat de solutii. Solutia cea mai importanta este ca Romania sa ridice din nou industriile de productie din Romania si agricultura, sa poata produce intern ce este nevoie pentru consum intern si pentru a vinde la export produse. Trebuie ridicate din nou la nivel sus industria sanatatii si educatiei din Romania, si lasate gratis pentru cei saraci (scoala pina la liceu gratis, si sanatatea de baza asigurata la toti).
Trebuie sa creem produse, nu datorii. Iar exemplul concret pe care l-am dat cu inelul de diamant vindut la pret mult mai scump in Romania este felul cum Romania este indatorata cumparind marfa altora, dar nu lasata sa produca intern ce are nevoie si mai ales sa aiba produse de consum de vindut extern.

Cit despre America cu China, este aproape la fel situatia cum era America cu Japonia prin anii 1930. Parea si atunci ca Japonia avea avantaje, dar avea aceeasi slabiciune pe care o are China azi: Petrolul. La momentul oportun, a fost un fleac sa fie manipulata Japonia sa atace pe Americani pe fatza (prin scufundari pe la spate ale vaselor cu petrol spre Japonia - lucruri care nu sint prea cunoscute). Dar atacul Japonezilor de la Pearl Harbor a fost cunoscut de toata lumea.
Daca contemporan de exemplu, orasul arab Mecca e bombardat in plin sezon de pelerinaj Musulman (in timpul de Haj), Asia Mica se aprinde ca benzina, ceea ce face pretul de petrol sa sara, si China sare in razboi cu oricine se bate cu Musulmanii din Asia Mica. Si uite asa vedem deja vu repetitie 1940.

Dar sa lasam noi ce face China si ce face America, si altii. Noi trebuie sa avem grija de noi si de societatea Romana, ca si altii au grija numai de ai lor, de economiile tarilor lor si de societatile tarilor lor.
Telul nostru este cum sa traim noi Romanii mai bine in Romania, si cum sa avem noi bani mai multi, nu sa ne intereseze prea mult ce fac altii. De acord? :peace
Si cu asta mi se pare ca am zis destul pentru cine are urechi de auzit, si am sa fac o pauza. Numai bine!

Sherlock
25.02.2009, 13:49
Dar sa lasam noi ce face China si ce face America, si altii. Noi trebuie sa avem grija de noi si de societatea Romana, ca si altii au grija numai de ai lor, de economiile tarilor lor si de societatile tarilor lor.
Telul nostru este cum sa traim noi Romanii mai bine in Romania, si cum sa avem noi bani mai multi, nu sa ne intereseze prea mult ce fac altii. De acord? :peace
Si cu asta mi se pare ca am zis destul pentru cine are urechi de auzit, si am sa fac o pauza. Numai bine!

Da baiatu' dar sti cum e romanul cu capra vecinului? Shogunelu si Bogdan nu pot sa doarma noaptea bine daca nu compara Romania cu Bangllades si SUA. Oricum toate se intampla din cauza SUA, cel putin cand este de rau.
Desi inca nu sunt sigur daca Bogdan realizeaza ca Romania nu este un stat al SUA, America nu este SUA si Japonia nu este Asia.

bogdan178
25.02.2009, 14:01
venea odata replica ...ca ma plictisisem :)) fara urma de nimic.

Vrei sa gasim solutii impreuna zici "fratioare " te vad in USA ...si daca este asa cum combati iarna ....si efectele ei din spatele termopanului de la caldura si cu o cana de ciocolata fierbinte intre palme ...sau din mijlocul ei cu lopata si cu punga de sare ? ....

Sa vb din Romania si greutatile ei din USA ...sa ajutam Romania din USA ? cum cu idei si sugesti .... balteste aici de idei si sugesti sint atit de multe incit cele reale nici nu se mai disting .

ai o conceptie prea tirziu demarata ...vb aia " si calu' plecase " dupa ce sa vindut tot spui d c nu se produce ....cam tirziu asta ... sintem momentan importatori de bunuri si exportatori de masa umana de o diversifitate infricosatoare adica exportam de la criminali si violatori pina la minti super destepte. Frumos ar fii daca totusi ai facut o scoala in afara sa vii sa ajuti romania de aici de acasa nu cu idei si sfaturi daca se prind bine daca nu nu . (nu era vb de tine) .

Agricultura ... sa o relansam ...da dar intii in piata revolutiei (fostul C.C.) sa luam asa aleatoriu din citeva regiuni ale tarii citiva tarani de orice virsta sex nationalitate sau orice alt criteriu ...si sa ii impuscam in cap de la mica distanta ...nelegati la ochii privind tevile de irigatii care vor urma sa fie introduse iar in circuitul agricol si sa dam un cadru pe cite unul cum cade la pamint si altul pe cite o teava .
E un film S.F. nu te speria ...cind filmul asta va fii realitate atunci agricultura in RO va functiona .... dupa ce au furat tevile si pompele , au divizat terenul in bucatele mici mici ...nu il muncesc ca totul este scump si nu se merita la pretul pietei INTERNATIONALA nu LOCALE ...tot ei se pling ca nu sint ajutati ...dar cind au scos tevile si pompele din pamint au avut nevoie de ajutor ....? Problema noastra este ca nu sintem civilizati ...degeaba avem solutii ...dar nu avem cu cine ...nu avem cu cine.

D c in romania cind esti pus sa muncesti comentezi de nu se vede .... iar in afara RO esti de nestapinit chiar ai fii in stare sa muncesti dublu ? D c la tine in tara nu dai tot ce se poate dar le oferi altora ...mai presus de limitele tale stiute ?

Bye

P.S. nu crede ca esti singurul cu solutii si idei . toti sint plini de solutii si de idei si fiecare in parte crede ca ale lui sint cele mai bune.

P.S.1 "Cind spui unui prost ca este prost .... nu il jignesti ...il complimentezi ".

P.S.2 nu era vb de cineva anume ....

baiatu'
25.02.2009, 15:29
Niciodata nu e prea tirziu, viata mai buna poate incepe de azi, cu primul gest, primul pas. Stim ca vrem la mai bine, asta e important ca ne-am trezit. Dupa un pas urmeaza urmatorul, si apoi urmatorul, si tot asa, facind un pas dupa altul se rezolva problema.
La fel au facut toate celelalte popoare, ca nici lor nu le-a cazut plocon de undeva. Dar daca doar stam cu totii si doar ne plingem, fara sa facem ceva concret, nu se rezolva de la sine!

Daca voua va place sa va referiti la America, putem copia modelul American, care acum baga 787 miliarde dolari sa revigoreze urmatoarele sectoare in America:
1. Constructii infrastructura
2. Energie eoliana si solara
3. Sistemul de sanatate, spitale, tehnologie medicala
4. Educatie, scoli, profesori, salarii pentru profesori, burse pentru studenti
5. Infrastuctura electrica reinnoita, utilitati
6. Guvern si administratie guvernamentala imbunatatita

http://hotjobs.yahoo.com/career-articles-6_fields_that_stand_to_benefit_from_the_stimulus_p lan-765

bogdan178
25.02.2009, 16:25
ma mir ca la cita economie imprastii pe net nu stii elementarul ...america isi finanteaza prin propria moneda deficitul ....... este o diferenta majora . Si trecind peste asta ... nu garanteaza nimeni ca banii nu vor fi aruncati pe fereastra ...asta spun republicanii parca :) ... Cred ca e mai apropiat de sistemul Ro decit cel din USA ...pina acum nu au fost decit vb .... sper totusi sa nu se dea ajutor de la stat iar apoi ...managerii sa petreaca prin bahamas sau nu stiu ce alta insulita ....ce au realizat cu ajutorul statului .... Cind e de rau in sistem ....nu-i asa ca pare ca sistemul de acasa ...corupt si fara sanse de scapare .

Cu Romania toti am fost treji non stop insa fiecare am lucrat in interesul propriu sau cel mult al familiei ... In romania toti sint foarte destepti, sint plini de idei , niciodata nu este nimeni vinovat de esecuri ...ce mai la baza sintem un popor numai de invingatori dar nu o avem cui arata decit cel mult semenilor nostri .
Poate nu am vazut ...mi-a spus cumva locatia ...ta ? nu de alta dar ca sa vedem de pe ce pozitii vb ...adica asa mi se pare normal , daca ai votat sau votezi , si continui prin ati spune ca "cine nu voteaza nu conteaza" si poate sa isi tina parerile pentru el ... daca avea ceva de spus se ducea si punea stampila pe cine credea ca merita ...daca nu merita nimeni putea alege la intimplare cu ochii inchisi sau sa puna stampila pe toti . Insa daca nici macar nu a avut chef sa se deplaseze ca era frig sau ploua afara ...parerea lui chiar ca nu conteaza.
Multi se dau doctori dar cind ii intrebi ce specializare au evita sa ti-o spuna ca nu cumva pe mai tirziu sa nu te poti folosii de detalii ...dar ei ce isi mai freaca mainile pe taste sa le afle despre tine ca mai tirziu cind argumentele li s-au sfirsit ...sa treaca la fapte nu tocmai ortodoxe

Bye

P.S. semeni prea mult cu Eufrosin ...care e demonstrat are acelasi discurs identic (copy/paste)

P.S.1 "vezi-ti (bah) de caprele tale" "prostia este deseori mascata prin glume , gluma niciodata prin prostie"

baiatu'
26.02.2009, 09:42
bogdane, parca ziceai ca nu intru pe vibratiile oamenilor mai devreme tot pe topic aici, si acum imi zici ca ce iti spun eu este identic (despre economie) cu ce spune alta lume care a trait in Occident.

ce iti spune tie asta? Ce concluzie tragi? Stai linistit, iti garantez ca nu sint Eufrosin si nu activez sub nici un alt nickname pe forum aici decit 'baiatu''.

Concluzia ar trebui sa fie ca daca mai multa lume care a trait in Occident spune cam aceleasi lucruri despre afaceri, ca se poate sa fie chiar asa.

vad ca ma faci prost in ultimul tau post in care imi zici: <"P.S.1 "vezi-ti (bah) de caprele tale" "prostia este deseori mascata prin glume , gluma niciodata prin prostie" ">

Eu nu am facut glume cu tine aici, si nu cred ca sacrificiul meu de timp si efort sa ajut societatea Romana se califica drept "prost"; dealtfel fac si eu parte din societatea Romana, care este maduva discutiei, deci am si eu dreptul sa ma bag in discutia asta. Cind se va discuta de familia ta personala, atunci poti sa imi zici sa imi vad de caprele mele. Pina atunci, controleza-ti mindria excesiva te rog. Daca mindria ta excesiva nu iti da voie sa inveti de la altii cu experienta mai multa pe care tu nu o ai, atunci te rog lasa macar pe altii sa invete si slabeste-ne cu bascalia ta de doua parale la subiecte importante de bani. Sa ai o zi buna.

Sherlock
26.02.2009, 10:00
vad ca ma faci prost in ultimul tau post in care imi zici:

Nu te enerva baiatu' nu ai de ce, el atat stie si atat poate, iti pierzi doar vremea cu el.

P.S. el ...se.....refer:)a........la.......caprele.......m ele........dar:)......cu......stilul ....... lui .......de...... a ....... scrie......nu ..........sti ....:)...cu....... cine.......... vorbeste ............ sau ................ despre ............. ce ............ :)vorbeste.

bogdan178
26.02.2009, 10:29
Si celor mai destepti citeodata le scapa amanuntele ..

Sistemele sint facute sa si cada ...orice inceput are si un sfirsit . Nu inteleg d c neaparat daca zice majoritatea ceva ...trebuie sa aiba si dreptate ...datorita sa spunem unei experiente ? aceasta experienta poate sa fie fericita pentru anumite cazuri ...sau proasta in alte cazuri.

Observ pe zii ce trece ca multa lume foloseste ideile altora ...in ale transpune si urma ca litera de lege ...deci altii gandesc pentru ei . sint tone care la final ii citeaza pe altii :) ginditi voi pentru voi ...nu alti ...daca vreti cit de cit sa fiti luati in seama .
"citatele celebre gindite de alti despre ceva si preluate , sint ca si cum stii teoria in a face sex ...dar niciodata nu ai facut."

bye

P.S. BZmE3fUKU5U clasic + trance = perfect

GNChicago
07.04.2009, 22:34
Economia se ajuta singura... daca as sti as juca la stock market...
Daca un milion de romani de afara ar cumpara servicii anticipate in Ro. sa zicem de o suta de $ sau o mie $ tot nu ar fi de ajuns ptrca in trecut s-a dovedit ajutorul "capsunarilor" insemna citeva miliarde de euro (4-5)....
Oricum Bucurestiul s-a uitat totd la "big fish" in loc sa promoveze businessul mic sau sa atraga in Ro. companii mici care au "high tech" si sa produca ceva tara aia...nu numai sa traga tzepe imobiliare...
Am stiut ca valorile imobiliare sunt balon de sapun, protectorate a-le celor cu influente pol-ec. in Ro.
Cit priveste ec. USA nu-mi fac probleme decit ca banii sunt in china.
Chiar tarile cu petrol au cheltuit banii pe insule artificiale...dar trebuie sa ma plateasca sa pot vizita acele artificii... Constructiile alea au costat si banii au ajuns tot la chinezi....
"invatati limba chineza cintind..." si adunati orez....

Loniia
08.04.2009, 16:54
GNChicago productia interna fara importuri mari de afara ar tine banul in Romania iar alimentele de baza se pot obtine tot in tara ar fi o posibilitate de atenuare al crizei pentru noi cei din Romania >Bine ai venit pe forum!:)

angeline
08.04.2009, 17:25
GNChicago productia interna fara importuri mari de afara ar tine banul in Romania iar alimentele de baza se pot obtine tot in tara ar fi o posibilitate de atenuare al crizei pentru noi cei din Romania >Bine ai venit pe forum!:)

Productie interna fara infracstructura, agricultura si industrie care la ora actuala care sunt rase categoric este doar un vis frumos irealizabil.
O sa treaca si criza, si pe pariu ca la noi astea nu vor fi primordiale decat ca manevre contzopistice ?!

Georgian@
08.04.2009, 17:53
ntz ntz, ordinea nu e strict infrastructura apoi productie interna, poate fi si invers productie interna si mai apoi infrastructura. si la productie interna nu ma refer la industrie etc etc ma gandesc la o sursa eco, nepoluanta, care nu costa nimic si nu se va termina niciodata: turismul.

Grecia, foarte aproape de romania, e o tara destul de mica si saraca, dar care a facut din turism colacul ei de salvare, astfel oamenii si-au insusit o atitudine geared towards tourists, publicitatea a luat amploare si asa mai departe.

in romania ar fi foarte bune niste legi care sa nu-i mai lase pe astia sa construiasca cum vor pe unde vor, sa demoleze cum vor pe unde vor, si pe astia din "infrastructura turistica" sa nu mai faca ce vor ei de capul lor, sa puna preturi uriase pe servicii de nimic, sa initieze programe care sa stimuleze turismul rural etc etc din care sa aiba de castigat si omul de rand la limita saraciei nu numai bogatasii, sa le curete putin calea astora care chiar vor sa faca ceva in turism.

angeline
08.04.2009, 18:02
ntz ntz, ordinea nu e strict infrastructura apoi productie interna, poate fi si invers productie interna si mai apoi infrastructura. si la productie interna nu ma refer la industrie etc etc ma gandesc la o sursa eco, nepoluanta, care nu costa nimic si nu se va termina niciodata: turismul.

Grecia, foarte aproape de romania, e o tara destul de mica si saraca, dar care a facut din turism colacul ei de salvare, astfel oamenii si-au insusit o atitudine geared towards tourists, publicitatea a luat amploare si asa mai departe.

in romania ar fi foarte bune niste legi care sa nu-i mai lase pe astia sa construiasca cum vor pe unde vor, sa demoleze cum vor pe unde vor, si pe astia din "infrastructura turistica" sa nu mai faca ce vor ei de capul lor, sa puna preturi uriase pe servicii de nimic, sa initieze programe care sa stimuleze turismul rural etc etc din care sa aiba de castigat si omul de rand la limita saraciei nu numai bogatasii, sa le curete putin calea astora care chiar vor sa faca ceva in turism.

Povesti nemuritoare. Daca ai amintit de turism nici ala nu va fi pentru ca nu este infrastructura.
Cine face ce vor ?! cei de la "infrastructura turistica" asta ce domeniu mai este ? Ei pun preturile ?
MDa.
Ce interes ar avea sa castige omul de rand la limita saraciei daca afacerea ii merge ?

Georgian@
08.04.2009, 18:21
ptiu, pai exact aici castiga romania, ca nu e infrastructura, ca nu e locul deranjat, ca e in paragina lasat, crezi ca un american vine pana in romania sa stea la hotel, are la el acasa tot ce vrea within miles radius. americanu' cauta ceva ce n-ara la el acasa, cauta linistea muntilor in varf la stana, ala nu stie ce e aia oaie, coasa, mirosul de fan proaspat taiat, branza alba si cas etc etc.

sa nu ma intelegeti gresit, cand zic turism rural nu ma refer la turismul in satele astea in care asisti la o caricatura a satului romanesc, ma refer la satele adevarate, care si-au pastrat identitatea, care parca sunt rupte de undeva din carti. oamenii astia sunt in special saraci din punct de vedere material si atat, din punct de vedere moral sunt foarte bogati. cand o sa ajungem sa realizam cat costa identitatea poporului nostru atunci probabil o s-o cunoastem cu adevarat.

acum special pentru tine angeline:

infrastructura turistica - ansamblu de constructii necesare unei zone turistice pentru primirea si deservirea turistilor (structuri de cazare, de alimentatie, de agrement si de tratament balnear, de prestare a serviciilor de transport, de organizare a congreselor si conferintelor, cu destinatie sportiva, birouri de informare turistica, centre de confectionare /comercializare a articolelor de artizanat, parcari etc.);

http://www.turism.md/rom/section/460/

Georgian@
08.04.2009, 18:47
uite, imi permit sa-ti dau un exemplu. ce era elvetia acum cateva sute de ani?

elvetia era plina de hanuri darapanate, rau famate, pline de paduchi. totul a inceput cu drumurile reginei dinspre anglia, si regilor din franta inspre vatican. si uite asa s-au prins elvetienii ca ce bun ar fi sa construiasca infrastructura turistica astfel incat calatorii sa nu treaca grabiti prin tara lor ci sa mai zaboveasca o clipa, sa mai lase niste parale si posibil sa se mai si intoarca.

concluzie: turism a fost cand nu era infrasctructura de nici un fel si infrastructura a aparut si a inflorit mai apoi.

treaba asta e ca gaina si oul, unii zic ca gaina a fost prima, altii zic oul, exemple exista si pe de-o parte si pe alta.

GNChicago
08.04.2009, 21:43
Ma astept sa creasca pretul la haleala, bazat pe cererea de a se controla "safety" ptr mancare in USA.

Deci romania ar trebui sa cultive terenurile, iar cele necultivate trebuiesc taxate mai mult.
Pretul locuintelor cel putin aici in USA se vor dubla in urmatorii 4-5 ani....

Daca sar exista o banca ro-americana, poate ca multi si-ar tine o parte din bani acolo dar sa fie asigurat ca nu luam tzeapa, asa cum bancile americane te asigura ptr $250K...

Atragerea turismului trebuie facuta cu cap, altfel poti compromite totul si numele rau se spala foarte greu...si costa mai mult. Am o ideie dar sper sa pot vorbi cu persoane de decizie altfel ardem gazul...

Voi intra destul de rar pe forum ptrca sunt inca extrem de ocupat...multumesc ptr intelegere....

elliane
09.04.2009, 00:48
Nu cred ca va exista in Romania,adevarat turism,pina cind drumurile sint asa cum sint.Nu poti "admira"peisajul,din moment ce trebuie sa fii atent la gropile,in care,cu usurinta,poti sa-ti pierzi o roata.
N-am fost la Marea Neagra de prin 1988,dar nici nu m-as hazarda sa fac drumul de la Arad la Constanta,in masina.
La numai 100 de km de Arad,se sfirseste autostrada maghiara.De ce acolo se poate si la noi nu,fiind o tara relativ saraca.
Produsele agricole?Se prefera sa le cumpere din vecini si sa le vinda pe piata romaneasca.Nu stiu ce i se intimpla acestei tari,care,odata,era "grinarul Europei".
Politica Europei mari,era aceea de-a creea alte piete de desfacere.
Ma uit doar la reteaua "Kaufland",care in Germania are preturi bune,pe cind in Romania preturile sint la stele.
Produsele romanesti sint pe cale de disparitie,producatorii pot vinde pe piata doar in cantitati reduse si numai cu autorizatii speciale.
Asteptam..

angeline
09.04.2009, 04:57
Multumesc pentru traducere Georgian@ dar la drept vorbind nu esti nici tu plecata de mult timp din tara sa nu stii ce si cum se serveste, si manaca turismul romanesc.

Preturile cu sigurnata ca nu le fixeaza nici o instututie amintita de tine. Orice privat care asigura servicii turistice (pachete turistice) isi fixeaza propiile preturi, si in cot il doare daca beneficiaza si oamenii de conditie medie cu venituri modeste si dintre cei la limitele saraciei sau spriritualitatea semenului.
De aia se ingrijeste statul cu bilete in statiuni.

Asa ca pana una alta eu personal, prefer sa merg pana pe drumuri bune si foarte bune, la Budapesta, Austria, oriunde altundeva pentru un sejur, decat sa imi toc banii pe turismul romanesc.

Nu cred ca va exista in Romania,adevarat turism,pina cind drumurile sint asa cum sint.Nu poti "admira"peisajul,din moment ce trebuie sa fii atent la gropile,in care,cu usurinta,poti sa-ti pierzi o roata.
N-am fost la Marea Neagra de prin 1988,dar nici nu m-as hazarda sa fac drumul de la Arad la Constanta,in masina.
La numai 100 de km de Arad,se sfirseste autostrada maghiara.De ce acolo se poate si la noi nu,fiind o tara relativ saraca.
Produsele agricole?Se prefera sa le cumpere din vecini si sa le vinda pe piata romaneasca.Nu stiu ce i se intimpla acestei tari,care,odata,era "grinarul Europei".
Politica Europei mari,era aceea de-a creea alte piete de desfacere.
Ma uit doar la reteaua "Kaufland",care in Germania are preturi bune,pe cind in Romania preturile sint la stele.
Produsele romanesti sint pe cale de disparitie,producatorii pot vinde pe piata doar in cantitati reduse si numai cu autorizatii speciale.
Asteptam..

Incet dar sigur toti acei care au investit in productie propie isi vor desface marfurile fara ajutorul intermediarilor care sunt de fapt hotii de buna credinta ai populatiei.
Recent s-au introdus pe piata romaneasca puncte automatizate de desfacere a laptelui.
Introduci banul si ai laptele producatorului fara a fi prelucrat, diluat, strecurat, la pret de producator. Daca un litru de lapte pasteurizat in comert incepe de la 3,5-3,8 pana la 4,5 sau chiar mai mult, la tonomatul producatorului roman il cumperi la 3 lei.

Incep sa cred ca cine spunea "ajuta-te singur si vei fi ajutat" isi va face loc tot mai mult in mentalitatea mioritica si vremea hotilor, banditilor la drumul mare se cam duce.
Practic orice rau are si partile lui bune.

Romania nu este si nu trebuia sa fie afectata in asemenea masura de criza mondiala care se manifesta si resimnte cu-adevarat in tarile in care exista economie, industrie, tocmai pentru ca la noi nu exista de fapt si de drept productie propie. Romania sufera in aceasta perioada din cauza speculatiilor.

Tot ce se consuma este import.

Ce ne afecteaza este politica bancara mioritica care este de tip camataresc, de fapt hotie la drumul mare.

Georgian@
09.04.2009, 11:10
mda, turismul in romania e o caricatura a turismului international, e facut din agentii care nu stiu altceva decat sa-ti ofere pachete, majoritatea pentru locatii din afara, ofertele se fac dupa diferite brosuri care vin din afara, majoritatea nici nu se duc sa vada daca ce vand ei e asa cum scrie, inaintea turistilor(am studiat, am facut practici si drumetii in romania si nu numai, am lucrat in turism).

mda, pai bine ca nu avem drumuri pavate, ce-ti trebuie in munti drumuri pavate. doamne sunt in lumea asta din ce in ce mai multi turisti inebuniti sa mearga cu bicicleta prin munti, sau pur si simplu sa faca hiking, sau nah sa mearga cu caruta lu' nea vasile, sa mearga la cosit si sa sara in fan cosit, sa se dea pe coarda peste nu stiu ce vale sau chei, sa experimenteze cele mai nastrusnice lucruri, si doamne se duc ei in africa(care e cum e cu securitatea) si nu ar putea sa vina in romania.

angeline eu zic sa tinem discutia la discutie, sa nu incepem cu atacuri personale de genul "nu esti nici tu plecata de mult timp din tara" blah blah, in loc sa ma intrebi pe mine la zeflemea "infrastructura turistica asta ce domeniu mai e" puteai sa dai un search pe google si aflai imediat. stii vorba aia, ce semeni asta culegi.

ca si in viata nu conteaza anii, conteaza daca ai tu stiinta sau inspiratia necesara sa ramai cu ceva din experientele tale. am 22 de ani, eu zic ca, mai bine de 4 ani de cand calatoresc inafara, din care peste jumatate i-am locuit in diferite tari, e bine. uneori nu numai calatoria, ci si locuitul in diferite locuri iti poate dezvalui mai multe.

angeline
09.04.2009, 11:36
mda, turismul in romania e o caricatura a turismului international, e facut din agentii care nu stiu altceva decat sa-ti ofere pachete, majoritatea pentru locatii din afara, ofertele se fac dupa diferite brosuri care vin din afara, majoritatea nici nu se duc sa vada daca ce vand ei e asa cum scrie, inaintea turistilor(am studiat, am facut practici si drumetii in romania si nu numai, am lucrat in turism).

mda, pai bine ca nu avem drumuri pavate, ce-ti trebuie in munti drumuri pavate. doamne sunt in lumea asta din ce in ce mai multi turisti inebuniti sa mearga cu bicicleta prin munti, sau pur si simplu sa faca hiking, sau nah sa mearga cu caruta lu' nea vasile, sa mearga la cosit si sa sara in fan cosit, sa se dea pe coarda peste nu stiu ce vale sau chei, sa experimenteze cele mai nastrusnice lucruri, si doamne se duc ei in africa(care e cum e cu securitatea) si nu ar putea sa vina in romania.

angeline eu zic sa tinem discutia la discutie, sa nu incepem cu atacuri personale de genul "nu esti nici tu plecata de mult timp din tara" blah blah, in loc sa ma intrebi pe mine la zeflemea "infrastructura turistica asta ce domeniu mai e" puteai sa dai un search pe google si aflai imediat. stii vorba aia, ce semeni asta culegi.

ca si in viata nu conteaza anii, conteaza daca ai tu stiinta sau inspiratia necesara sa ramai cu ceva din experientele tale. am 22 de ani, eu zic ca, mai bine de 4 ani de cand calatoresc inafara, din care peste jumatate i-am locuit in diferite tari, e bine. uneori nu numai calatoria, ci si locuitul in diferite locuri iti poate dezvalui mai multe.

Personal nu cred ca ar fi un atac la persoana faptul cand am scris ca nu ai fi plecata de mult din tara dar tie daca ti se pare, ma rog, inseamna ca te jigneste ceva ce nu ar trebui.
Practic, nu ma interesa discutiile sterile si definitiile de pe google. Stiu ca sunt in mare vogue si multi nu pot respira fara ele dar intrebarea era pusa in alt context.
Ma rog fiecare pricepe ce vrea si ce poate.
Nu ti-am cerut sa te justifici si sa postezi datele personale pentru ca sunt intradevar irelevante in discutii forumistice, asadar nu vad de ce personalizezi subiectul.

Era vorba de niste institutii care sa fixeze niste preturi dar se pare ca ti-a scapat aspectul. Privatilor nu le impune nici o instutie din domeniul turismului preturile pe care sa le practice.

Ca privat daca am o cabana in varful muntelui si am un pachet de servicii la preturi de trei ori mai mare ca oricare din zona, nimeni si nimic nu imi poate impune sa cobor preturile.

Daca sunt tampit si investesc intr-un domeniu turistic si asigur servicii turistice cu preturi mari si nu-mi calca nimeni pragul este paguba mea.

Se pare ca preturile exorbitante la serviciile relativ bune sau mai putin bune, nu alunga turistii.
Asadar nici interesul lor de a cobora preturile, si nici cine sa le impuna preturile iafara de economia de piata libera.

Georgian@
09.04.2009, 12:04
statul trebuie sa puna legi importriva monopolului/monopolizarii. oricat de private ar fi ele afacerile ele sunt facute in statul roman, si se raporteaza la statul roman(sau cel putin asa ar trebui).

uite in state, acum cativa ani AT&t detinea monopolul in comunicatii la distanta(long distance calls), si statul a zis hold your horses, si a pus reguli ce are voie sa faca si ce nu, dand posibilitatea firmelor mai mici sa creasca in intervalul in care At&t nu avea voie sa faca asta.

Georgian@
09.04.2009, 13:02

romania nu are litoral pentru turism, asta a fost asa odata, acum e imbacsit si saturat de atata exploatare. ultima oara cand am fost la "mare" acum 2 ani nu am putut sa nu observ cat de murdare sunt apa si plajele. in schimb foarte aproape e delta dunarii, care e ca o perla pentru turismul romanesc si nu numai, apoi formatiunea gen canion in sudul dobrogei, plus impresionantele formatiuni de calcar marin, care sunt uriase si sunt ramasitele unor corali marini in podisul dobrogei centrale. ptiu, pai in loc sa-l duci pe turist in sejur de 7 zile la mare, ii faci un traseu de 7 zile in dobrogea de-l dai pe spate. si in loc sa le spuna la prieteni bai am fost la mare, frumos, baita, plaje, aglomerat alea alea, vine si-i spune bai sa vezi ramasite de corali, si sa vezi minicanion, si sa vezi vestigii istorice langa delta la coloniile grecesti, a nu mai vorbesc de vegetatia, animalele si peisajele din delta. si se gandeste asta, ah corali, wow cool, colonii grecesti cool...<<wink>>

shogunelu
09.04.2009, 13:26
Nu este vorba ca Romania nu are litoral pt turism, ca are mai mult decat au multi altii, dar turismul trebuie facut cum trebuie, cu investitii, cu niste obiective clare.
Daca cineva crede ca nu se pot face minuni in turism, sa se duca pe litoralul turcesc sa vada ce au facut oamenii acolo. Cu investitii masive si facute cu cap au reusit sa aiba o oferta care nu stiu daca poate fi egalata de prea multe locuri din lumea asta. Pur si simplu e incredibila risipa pe care o fac pt client, la preturi absolut modice.

Am impresia ca incet-incet incep sa se schimbe si la noi lucrurile pe litoral.
Am fost la Constanta la meciul cu sarbii si am ramas masca de cum arata plajele: curate, nisipul arat, tot ce a fost constructie mai mult sau mai putin temporara a fost ras. Mi-a placut. E timpul sa se bage bani seriosi si sa se umble la preturi, iar criza poate da o mana de ajutor.

Pe de alta parte, Romania nu inseamna numai litoral, Poiana Brasov, Valea Prahovei, unde cei care fac afaceri au fost prea mult timp total dezinteresati din cauza ca, vi-o spun ca unul ce le cunosc prea-bine, au facut tone de bani. Avem sute de locuri magnifice in tara, care nu asteapta decat sa fie valorificate. Ca sunt, nu doar manastirile din Moldova, ci sute altele, Cheile Nerei sau Apusenii, toate merita sa fie descoperite.
Nu avem nevoie sa incercam sa fim nici Turcia, nici Austria sau Italia, trebuie sa fim noi, trebuie sa fim ROMANIA.
Cu satele noastre pitoresti, cu obiceiurile noastre, cu branza si pastrama noastra, cu vanatul (!!!) nostru, cu fructele si legumele noastre naturale, cu tot ce avem noi mai bun.

elliane
09.04.2009, 13:52
"fructele si legumele noastre naturale, cu tot ce avem noi mai bun. "

Spune-mi shogunelu,unde ai gasit legumele noastre, ca eu am gasit doar alea "straine".

shogunelu
09.04.2009, 14:00
Spune-mi shogunelu,unde ai gasit legumele noastre, ca eu am gasit doar alea "straine".

Ehei, elliane, astea-s chestii ascunse, ce tin de Romania profunda... :-D

Lasand gluma la o parte, le gasesti de buna seama doar vara, cand e timpul lor, in nici un caz in hypermarket-uri, ci in piete, doar la unii tarani, pe care de multe ori ai ajuns sa-i cunosti in timp.

elliane
09.04.2009, 14:07
Ehei, elliane, astea-s chestii ascunse, ce tin de Romania profunda... :-D
Am inteles,am sa le caut in "profunzime",la vara.Sa speram ca n-am sa le gasesc "la anul si la multi ani".:lol:

Georgian@
09.04.2009, 14:26
Nu este vorba ca Romania nu are litoral pt turism, ca are mai mult decat au multi altii, dar turismul trebuie facut cum trebuie, cu investitii, cu niste obiective clare.
Daca cineva crede ca nu se pot face minuni in turism, sa se duca pe litoralul turcesc sa vada ce au facut oamenii acolo. Cu investitii masive si facute cu cap au reusit sa aiba o oferta care nu stiu daca poate fi egalata de prea multe locuri din lumea asta. Pur si simplu e incredibila risipa pe care o fac pt client, la preturi absolut modice.

Am impresia ca incet-incet incep sa se schimbe si la noi lucrurile pe litoral.
Am fost la Constanta la meciul cu sarbii si am ramas masca de cum arata plajele: curate, nisipul arat, tot ce a fost constructie mai mult sau mai putin temporara a fost ras. Mi-a placut. E timpul sa se bage bani seriosi si sa se umble la preturi, iar criza poate da o mana de ajutor.

Pe de alta parte, Romania nu inseamna numai litoral, Poiana Brasov, Valea Prahovei, unde cei care fac afaceri au fost prea mult timp total dezinteresati din cauza ca, vi-o spun ca unul ce le cunosc prea-bine, au facut tone de bani. Avem sute de locuri magnifice in tara, care nu asteapta decat sa fie valorificate. Ca sunt, nu doar manastirile din Moldova, ci sute altele, Cheile Nerei sau Apusenii, toate merita sa fie descoperite.
Nu avem nevoie sa incercam sa fim nici Turcia, nici Austria sau Italia, trebuie sa fim noi, trebuie sa fim ROMANIA.
Cu satele noastre pitoresti, cu obiceiurile noastre, cu branza si pastrama noastra, cu vanatul (!!!) nostru, cu fructele si legumele noastre naturale, cu tot ce avem noi mai bun.

litoralul turcesc nu e ca cel romanesc, desi vb de aceiasi mare, in primul rand din punct de vedere geografic: structura, curenti etc etc.
poiana brasov, valea prahovei, nu mai au acelasi farmec, in primul rand pentru ca multe VIP-uri cum zice raven si-au construit case dupa capul lor care nu respecta stilul arhitectural, chestiune foarte importanta la imagine si identitate.
tu ai punctat 2 lucruri foarte bune aici:
1.trebuie revizuite traseele, obiectivele,documentate, trebuie facute alte trasee, si in primul rand toate acestea trebuie facute cunoscute.
2.turismul din romania trebuie sustinut in primul rand de turistii romani. dau aici un exemplu: franta. in fiecare vara francezii zumzaie prin tara lor, pe unde te duci intalnesti o groaza de turisti, din care mare parte sunt francezi.

sorin
09.04.2009, 14:37
Hai ca am gasit un banculet care se potriveste ca o manusa pe acest topic, mai ales ca incepe sa miroase a creieri incinsi pe aici.
---------------------
E august, un mic oras pe malul marii ..., in plin sezon, ploua torential de citeva zile, orasul arata de parca ar fi parasit. Toti au datorii si traiesc din credite.

Din fericire vine un rus bogat la un mic hotel cochet. Vrea o camera. Pune o bancnota de 100$ pe masa receptionerului si se duce sa vada camerele.
Seful hotelului ia repede bancnota si se duce repede sa plateasca datoriile la macelar.
Acesta ia bancnota si se duce repede sa-si plateasca datoria la crescatorul de porci.
Acesta la rândul lui se grabeste sa-si plateasca datoriile la cel ce-I livreaza furaje pt. porci.
Cel cu furajele insfaca bancnota si alearga la prostituata pe care nu o mai platise demult. In timpurile astea de criza pina si ea ofera servicii pe datorie!
Prostituata ia bancnota in mina si se grabeste spre hotel, unde fusese cu clientii ultimele dati si unde ramasese datoare.

In acest moment coboara rusul, dupa ce a inspectat camerele, spune ca nici o camera nu-i place, isi ia bancnota si paraseste orasul.

Nimeni nu a cistigat ceva, insa intregul oras traieste acum fara datorii si priveste optimist in viitor!

marian42
09.04.2009, 14:39
in schimb foarte aproape e delta dunarii, care e ca o perla pentru turismul romanesc si nu numai,
Iarta-ma ca intervin, insa io nu crez ca tu ai calcat macar odata-n delta...

Georgian@
09.04.2009, 15:00
am fost de 2 ori, chiar am avut practica o data acolo.

shogunelu
09.04.2009, 15:00
litoralul turcesc nu e ca cel romanesc, desi vb de aceiasi mare, in primul rand din punct de vedere geografic: structura, curenti etc etc.
poiana brasov, valea prahovei, nu mai au acelasi farmec, in primul rand pentru ca multe VIP-uri cum zice raven si-au construit case dupa capul lor care nu respecta stilul arhitectural, chestiune foarte importanta la imagine si identitate.

Nici nu intereseaza daca litoralul turcesc si cel romanesc sunt sau nu la fel, ci cat de importante pot fi investitiile masive facute cu cap.

Nu stiu pt cine nu mai au acelasi farmec Poiana si Valea Prahovei, ca eu aici locuiesc, cred ca le cunosc cam bine, si nu vad deloc cum as putea sa le gasesc mai neatragatoare decat in trecut. Am o banuiala ca parerea mea nu prea e singulara atata vreme cat sunt momente cand este imposibil sa ajungi de oriunde din tara in zona asta, de cate zeci de mii de masini se indreapta incoace.

De Sarbatori am ramas perplex. Nu am lipsit decat doi ani din tara, dar eu asa trafic nu am vazut niciodata! Pt cateva zile cel putin, inainte si dupa Craciun si Rev, pornea coada de masini de la Timisu de Sus si pana la Breaza! Am avut prieteni care au facut 7 ore(!!!) de la Timisu de Sus pana in Predeal, cred ca sunt vreo 3-4 km...
In Poiana era la fel de jale, multe zile nici nu s-a permis accesul in statiune.

Cam asta este interesul pt Poiana si Valea Prahovei si daca nu s-a priceput, o mai spun odata: cererea este de multe ori mai mare decat oferta si de aceea multi hotelieri s-au lasat pe tanjeala si nici nu-i intereseaza strainii, atata vreme cat sunt prea multi si romanii...

PS In Poiana si pe toata Valea Prahovei sunt in total vreo 18.000 de locuri de cazare, daca bine tin eu minte. Acuma ganditi-va ca numai in Bucuresti sunt nu 18.000, ci poate de zece ori mai multi doritori intr-un singur sector, nu mai vorbim de restul orasului, sau de restul tarii. Asa poate o sa pricepeti care e raportul intre cerere si oferta.

Raven
09.04.2009, 15:12
De Sarbatori am ramas perplex. Nu am lipsit decat doi ani din tara, dar eu asa trafic nu am vazut niciodata! Pt cateva zile cel putin, inainte si dupa Craciun si Rev, pornea coada de masini de la Timisu de Sus si pana la Breaza! Am avut prieteni care au facut 7 ore(!!!) de la Timisu de Sus pana in Predeal, cred ca sunt vreo 3-4 km...
In Poiana era la fel de jale, multe zile nici nu s-a permis accesul in statiune.
Da, asa a fost. Nu am vazut, am aflat de la prieteni de familie care mi-au zis ca accesul spre Poiana Brasov era restrictionat, aveau voie sa intre numai cei care ori lucrau ori stateau acolo.

Cam asta este interesul pt Poiana si Valea Prahovei si daca nu s-a priceput, o mai spun odata: cererea este de multe ori mai mare decat oferta si de aceea multi hotelieri s-au lasat pe tanjeala si nici nu-i intereseaza strainii, atata vreme cat sunt prea multi si romanii...

PS In Poiana si pe toata Valea Prahovei sunt in total vreo 18.000 de locuri de cazare, daca bine tin eu minte. Acuma ganditi-va ca numai in Bucuresti sunt nu 18.000, ci poate de zece ori mai multi doritori intr-un singur sector, nu mai vorbim de restul orasului, sau de restul tarii. Asa poate o sa pricepeti care e raportul intre cerere si oferta.
Austria e mai ieftina la ski, serviciile sunt mai bune, doar distanta e un minus, desi la cat dureaza drumul spre si dinspre Poiana Brasov pana la Bucuresti sau Ploiesti in perioada de varf de ex. aproape ca ajungi in/din Austria.

shogunelu
09.04.2009, 15:28
Austria e mai ieftina la ski, serviciile sunt mai bune, doar distanta e un minus, desi la cat dureaza drumul spre si dinspre Poiana Brasov pana la Bucuresti sau Ploiesti in perioada de varf de ex. aproape ca ajungi in/din Austria.

Austria e de vis pentru sporturile iarna! Partii extraordinare, hoteluri si pensiuni superbe, mancare buna, preturi mai mult decat bune. Toata lumea e entuziasmata de conditii si multa lume merge acolo, dar se pare ca nu destula, atata vreme cat e omor spre statiunile noastre de iarna.
Eu astept cu interes momentul cand vor merge acolo prea multi, iar hotelierii nostri vor trebui sa ofere conditii mai bune la preturi mai corecte.

Georgian@
09.04.2009, 15:36
problema e ca romania viseaza la lucruri mari, uitand ca lucrurile mari au la baza lucruri mici. turismul in romania nu poate sa devina competitiv la nivel international asa peste noapte, fiind la inceput, turismul in romania poate sa ofere cel mult o alternativa in turismul international, gen:turismul rural etc etc.

cat despre turismul in valea prahovei, e asa pentru ca de ani de zile au existat oferte, publicitate etc etc. omu in romania gandeste asa, ce facem concediul asta, ah pai nu am planuit nimic, hai sa tragem o fuga pe valea prahovei, ca nah asa e la moda, toata lumea se duce. acest lucru nu are nimic de-a face cu calitatea turismului din acele locuri.
te-as ruga, daca poti sa-mi identifici si mie stilurile arhitecturale dominante de pe valea prahovei.
incearca valea ialomitei care e foarte aproape, insa putin exploatata, si doamne de zeci de ori mai frumoasa. am si un traseu pe valea ialomitei care a fost inregistrat la facultatea de geografie din bucuresti si ti-l pot spune.

shogunelu
09.04.2009, 15:56
cat despre turismul in valea prahovei, e asa pentru ca de ani de zile au existat oferte, publicitate etc etc. omu in romania gandeste asa, ce facem concediul asta, ah pai nu am planuit nimic, hai sa tragem o fuga pe valea prahovei, ca nah asa e la moda, toata lumea se duce. acest lucru nu are nimic de-a face cu calitatea turismului din acele locuri.
te-as ruga, daca poti sa-mi identifici si mie stilurile arhitecturale dominante de pe valea prahovei.
incearca valea dambovitei care e foarte aproape, insa putin exploatata, si doamne de zeci de ori mai frumoasa. am si un traseu pe valea dambovitei care a fost inregistrat la facultatea de geografie din bucuresti si ti-l pot spune.

Georgian@, Valea Prahovei si Poiana reprezinta trei sferturi din statiunile de iarna din tara asta, grupate compact, cu cele mai multe partii, capacitati de cazare si divertisment, pe deasupra situate si la doar 160 km de Bucuresti. In conditiile astea, nu e normal ca asta sa fie destinatia predilecta? Bineinteles ca sunt si alte locuri frumoase, dar deocamdata sunt doar a doua alegere.

Cu stilurile arhitecturale dominante de pe Valea Prahovei nu te pot ajuta, ca n-am studii de specialitate, asa ca as debita numai prostii.
Cel mult as putea sa-ti spun ca apropiati de-ai mei si-au facut hotelul in Predeal in stilul montan, cu mult lemn, iar eu pensiunea care probabil ca o voi face la anul, vreau s-o fac in intregime din barne din lemn stratificat, ca doar suntem la munte.

Sunt convins ca e foarte frumoasa si Valea Dambovitei, desi nu am ajuns pe acolo, ca si multe, multe alte locuri. Mie imi place sa plec de nebun cu masina prin tara, sa vad locuri noi. Sper sa dea caldura sa plec in premiera cu motorul.

marian42
09.04.2009, 16:32
incearca valea dambovitei care e foarte aproape, insa putin exploatata, si doamne de zeci de ori mai frumoasa. am si un traseu pe valea dambovitei care a fost inregistrat la facultatea de geografie din bucuresti si ti-l pot spune.
Pai zi-mi mie o singura partie de ski pe Valea Dambovitei si o mananc!...
Dom'le, una-i una, alta-i alta.
Si ca sa pomenim de zone cu mult superioare ca potential turistic, io amintesc de nordul Olteniei, incepand de la Ramnicu Valcea si pana spre Baile Herculane; parol ca manastirile intrec tot ce-i in Moldova, peisajul e peste Valea Prahovei, iar arhitectura rurala bate la fundu gol Maramuresul si Apusenii la un loc.
Ce te faci, ca nu-i in trend...

Georgian@
09.04.2009, 17:53
a trebuit sa rectific o greseala, era vorba despre valea ialomitei, ea e foarte aproape de valea prahovei insa este foarte putin exploatata, partea montana chiar v-o recomand.

shogunelu stilurile arhitecturale in valea prahovei si nu numai nu mai exista, au fost inlocuite de stiluri chicioase care iau cate putin din mai multe stiluri ce nu au nimic in comun cu stilurile romanesti(sa nu mai vb ca se construieste la intamplare fara sa se tina cont daca una e mai inalta, alta mai scunda, daca permite vedere sau accesul soarelui etc etc). iti dau aici un exemplu tarile nordice si elvetia, in care poti foarte simplu sa identifici stilurile arhitecturale pe zone, si statul a facut sa fie asa, le-a pus bete in roate alora care vroiau sa construiasca cum vor ei si le-a usurat calea celor care au pastrat stilul, ba mai apoi chiar au pus restrictii, asa da si asa nu.

marian nu partiile de schii fac turismul montan, valea ialomitei e plina de chei peste chei care mai de care mai spectaculoase, de pesteri si alte formatiuni calcaroase, de cascade, de schitul ala in gura pesterii. etc etc

am o prezentare in power point a traseului pe care le-o pot oferi celor interesati. o sa pun cateva poze de pe net aici. ce ziceti, nu-i frumos?

cheile orzei:
http://static.panoramio.com/photos/original/10091216.jpg

lacul bolboci:
http://www.journeyetc.com/turism/wp-content/uploads/2008/08/laculbolboci.jpg

manastirea de la intrarea in pestera ialomitei:
http://www.crestinortodox.ro/admin/_files/newsannounce/IAL11.jpg

interior pestera ialomitei:
http://farm2.static.flickr.com/1324/1016563686_262cabfa34.jpg?v=0

Georgian@
09.04.2009, 18:38
Georgian@, Valea Prahovei si Poiana reprezinta trei sferturi din statiunile de iarna din tara asta, grupate compact, cu cele mai multe partii, capacitati de cazare si divertisment, pe deasupra situate si la doar 160 km de Bucuresti. In conditiile astea, nu e normal ca asta sa fie destinatia predilecta? Bineinteles ca sunt si alte locuri frumoase, dar deocamdata sunt doar a doua alegere.

ar fi bine daca celelalte ar fi pe post de a doua alegere, de fapt ce alegere, ca majoritatea stiu doar litoral si valea prahovei. restul nici macar nu apare ca o alegere pentru ca foarte putini stiu de ele. m-am bucurat cand am auzit ca au deschis decathlon si in romania. pentru romania intr-adevar valea prahovei si poiana sunt ok, insa sunt aproape nesemnificative la nivelul turismului international, vreau sa zic ca infrasctructura turistica, raport cost\conditii etc etc.

acum depinde si carui gen de turisti te adresezi, celor care gasesc asa ceva, dar mai bun, si in alte parti, sau genului de turisti care vor altceva, ceva ce nu e in alta parte, ceva ce nu a fost atins de mana de om, de valul infrastructurii de orice fel, ceva autentic care parca e izolat de lume. eu zic ca cel mai bine e sa te adresezi amandurora si mai departe cat mai multor genuri de turisti.

deocamdata se face publicitate pentru valea prahovei si poiana pentru ca cei care o fac traiesc de pe urma sau sunt rude/prieteni cu oamenii de care vorbeai tu ca au facut avere. e un cerc vicios pe interese financiare, si multi oameni cad in plasa acestui monopol(al vai prahovei, poienii brasov si litoralului)

shogunelu
10.04.2009, 05:30
pentru romania intr-adevar valea prahovei si poiana sunt ok, insa sunt aproape nesemnificative la nivelul turismului international, vreau sa zic ca infrasctructura turistica, raport cost\conditii etc etc.

deocamdata se face publicitate pentru valea prahovei si poiana pentru ca cei care o fac traiesc de pe urma sau sunt rude/prieteni cu oamenii de care vorbeai tu ca au facut avere. e un cerc vicios pe interese financiare, si multi oameni cad in plasa acestui monopol(al vai prahovei, poienii brasov si litoralului)

Poiana si Valea Prahovei sunt ok atat pt romani, cat si pt destui straini, iar raportul cost/conditii e considerat interesant de catre unii. In decembrie sau ianuarie un studiu britanic a pus statiunile de iarna din Romania pe locul doi sau trei dpdv al atractivitatii, considerand ca raportul cost/conditii este chiar bun.
Nici nu cred ca trebuie sa fim semnificativi la nivel international, ar fi suficient sa fim astfel macar la nivel zonal.
Am fost prin multe locuri "semnificative" la nivel international si crede-ma ca in realitate erau apa de ploaie.

Nu cred ca "bietii oameni" cad in plasa monopolului zonelor mai sus amintite, pur si simplu acolo vrea toata lumea sa mearga, nici nu e nevoie de cine stie ce reclama. Nu e nici un cerc vicios de interese financiare, ci pur si simplu este turism-o afacere ca oricare alta, facuta cu bani si pentru bani.

Georgian@
10.04.2009, 10:01
intr-o societate "sanatoasa" monopolul nu are ce cauta, pentru ca face ca diferentele intre parti sa cresca, cei care detin monopolul o sa cresca pana la cer(financiar vb in special) iar ceilalti o sa cada la pamant. unde mai e competitie imi spui si mie?

un exemplu de monopol ai dat si tu. locurile semnificative de care vorbeai care ti s-au parut apa de ploaie. poate asa s-au simtit sa zicem si o parte care au fost in poiana sau valea prahovei. insa, aici nu disputam valoarea poienii brasov sau vaii prahovei. e clar ca sunt foarte valoroase, da apoi te intrebi pentru cine? pentru cei care fac afaceri acolo sau pentru romania? eu credeam ca aici vb despre economia romaniei...

exemple de straini in romania, intr-adevar sunt, dar cate, cat la suta? cand o sa vezi un 50 la suta asiatici, germani, francezi, englezi si americani, zumzaind prin toata tara, atunci o sa poti spune ca faci turism. deocamdata romania e la inceput si e de inteles, de nici 20 de ani s-au deschis portile mai mult sau mai putin. si nah fenomenul in sinea lui e tipic, la inceput au existat piratii, "afacerile private", sclavii si mai apoi s-a ajuns la clasa de mijloc...

shogunelu
10.04.2009, 12:47
intr-o societate "sanatoasa" monopolul nu are ce cauta, pentru ca face ca diferentele intre parti sa cresca, cei care detin monopolul o sa cresca pana la cer(financiar vb in special) iar ceilalti o sa cada la pamant. unde mai e competitie imi spui si mie?

un exemplu de monopol ai dat si tu. locurile semnificative de care vorbeai care ti s-au parut apa de ploaie. poate asa s-au simtit sa zicem si o parte care au fost in poiana sau valea prahovei. insa, aici nu disputam valoarea poienii brasov sau vaii prahovei. e clar ca sunt foarte valoroase, da apoi te intrebi pentru cine? pentru cei care fac afaceri acolo sau pentru romania? eu credeam ca aici vb despre economia romaniei...

exemple de straini in romania, intr-adevar sunt, dar cate, cat la suta? cand o sa vezi un 50 la suta asiatici, germani, francezi, englezi si americani, zumzaind prin toata tara, atunci o sa poti spune ca faci turism. deocamdata romania e la inceput si e de inteles, de nici 20 de ani s-au deschis portile mai mult sau mai putin. si nah fenomenul in sinea lui e tipic, la inceput au existat piratii, "afacerile private", sclavii si mai apoi s-a ajuns la clasa de mijloc...

Georgian@, am vaga impresie ca iti place sa te contrazici doar de dragul contradictiei, iar genul asta de discutii sunt pierdere de timp pt mine.
Asa cum am spus, m-am nascut, traiesc si mi-am desfasurat activitatea intr-o zona turistica. Si nu de ieri, de azi, ci de prin anii '80.
Din spusele tale, de-abia daca ai ani cu totul cat am eu de invartit in lumea asta si atunci, despre ce discutam aici?

Monopolul nu eu l-am adus in discutie, ci tu, dar sincer nu vad cum ar putea fi vorba de asa ceva aici. Este pur si simplu concurenta normala, deschisa, intre diferite zone turistice, atat.

Eu nu am dat deloc exemplu de monopol, ai interpretat total gresit.
Am dat exemplu de locuri extrem de faimoase din lume, locuri "semnificative" dpdv al turismului international, care in realitate sunt departe de imaginea ce li s-a creat, adevarate dezamagiri.
Apoi, daca ma intrebi pt cine sunt valoroase Valea Prahovei si Poiana, in primul rand sunt valoroase pt cei ce realizeaza profit acolo, apoi sunt valoroase pt turistii care merg acolo si se simt bine (sunt si ei destui) si bineinteles, sunt extrem de valoroase pt economia Romaniei, ca orice loc generator de profituri substantiale.

In fine, in ceea ce priveste numarul de turisti straini care ar trebui sa strabata Romania, iti multumesc ca imi impartasesti din vasta ta experienta. Totusi asculta cateva vorbe si de la unul cu o experienta mai modesta: locuri unde zumzaie turistii straini sunt putine in lumea asta si e greu sa accezi la una din pozitiile alea. Asa cum am spus, nici nu e nevoie sa fim un centru mondial al turismului, ar fi foarte bine sa fim macar unul regional.

Romania nu e deloc la inceput cu turismul international, de douazeci de ani crezi tu ca s-au deschis portile, ele sunt deschise de demult.
Poiana zumzaia de turisti straini, cum iti place tie sa spui, inca din anii '70.
Vorba unui vechi carciumar din Poiana:" mirosea a deodorant de calitate si pe strazi in Poiana, nu numai in hoteluri".
Poiana la nivelul anilor '70 era nou-nout construita, se situa la nivelul vremurilor de atunci, foarte frumoasa si cautata. Ca dupa o perioada de crestere nu s-au mai facut investitii, a ramas in urma si strainii n-au mai venit atat de multi, asta e alta treaba. Lucrurile astea le cunosti daca ai o varsta sau macar cunosti foarte bine situatia, daca nu, nu prea ai cum sa faci nici un fel de judecati asupra Poienii.
In lumina faptelor de mai sus, ai si explicatia de ce toata lumea cauta aceasta statiune si nu cunoaste aproape nimic despre altele.

Repet, sunt de acord ca trebuie dezvoltate multe alte zone turistice cu potential urias, dar astea consacrate sunt asa pt ca au o istorie lunga, un bagaj urias de popularitate si foarte, foarte multi oameni carora le place grozav aici.

Georgian@
10.04.2009, 14:35
refuz ca continui o discutie cu o persoana care nu se poate rezuma la argumentarea punctului de vedere si incepe cu atacuri la persoana, ironii, manifestari ale sindromului de piedestal tipic romanesc.

shogunelu nici nu am citit ce ai zis in rest din moment ce vad ca nu ma respecti sau nu-mi respecti punctul de vedere. comentand sau analizand cele spuse de tine in postarile anterioare, eu mi-am exprimat opinia pro sau contra. nu am folosit nici o exprimare de genul "auzi, stai in banca ta". te-as ruga de acum in colo sa-ti cantaresti vorbele la adresa mea, altfel esti invitat pe lista mea de ignore.

comunicarea are si ea regulile ei!

sorin te-as ruga sa pui aceasta postare la off topic dupa ce shogunelu o va citi. mersi anticipat.

shogunelu
11.04.2009, 01:05
refuz ca continui o discutie cu o persoana care nu se poate rezuma la argumentarea punctului de vedere si incepe cu atacuri la persoana, ironii, manifestari ale sindromului de piedestal tipic romanesc.

shogunelu nici nu am citit ce ai zis in rest din moment ce vad ca nu ma respecti sau nu-mi respecti punctul de vedere. comentand sau analizand cele spuse de tine in postarile anterioare, eu mi-am exprimat opinia pro sau contra. nu am folosit nici o exprimare de genul "auzi, stai in banca ta". te-as ruga de acum in colo sa-ti cantaresti vorbele la adresa mea, altfel esti invitat pe lista mea de ignore.

comunicarea are si ea regulile ei!

sorin te-as ruga sa pui aceasta postare la off topic dupa ce shogunelu o va citi. mersi anticipat.

Pai, e chiar mai bine sa refuzi discutia, Georgian@, decat sa continui sa te pui intr-o postura penibila de scolarita care vrea sa vanda castraveti gradinarului batran.
Ironia (diluata) o recunosc si mi-o asum, atac la persoana nu gasesti nicaieri in vorbele mele adresate tie, asa ca nu te mai plange inutil.
Despre piedestal ce sa zic, nu prea e necesar, sunt suficient de "inalt" cat sa am perspectiva asupra lucrurilor.

Nu se pune problema nici o clipa sa n-am respect pt tine sau punctul tau de vedere, iti atrag doar atentia ca nu faci decat sa te contrazici aiurea, sa ai ultimul cuvant, desi nici varsta nici experienta si nici cunoasterea faptelor nu te califica pt asta. Oarecum e de inteles la varsta ta, cu totii am trecut prin asta, dar tu esti un pic prea tafnoasa si asta nu te va ajuta la nimic.

Eu nu am folosit exprimari de genul "stai in banca ta", desi poate ca in unele circumstante n-ar fi fost deplasate. Usor de inteles, reciproca ar fi greu sa fie valabila.
Din partea mea poti sa fii tafnoasa cat vrei, fetito, poti sa ma treci chiar acum pe "ignore", o sa supravietuiesc, dar sfatul meu e sa lasi deoparte tonul batos si dascalitor pt ca in cazul tau nu e decat hazliu.

Georgian@
11.04.2009, 08:49
felicitari shogunelu, esti prima persoana in lista mea de ignore. in rest, no comment pentru ca nu ma intereseaza sa dau explicatii la nimeni, cine vrea explicatii, daca e istet sa-si dea singur.

sorin te-as ruga sa pui si acest mesaj la off line la fel dupa ce shogunelu il va citi.

bucur76
28.05.2009, 21:40
Poiana si Valea Prahovei sunt ok atat pt romani, cat si pt destui straini, iar raportul cost/conditii e considerat interesant de catre unii. In decembrie sau ianuarie un studiu britanic a pus statiunile de iarna din Romania pe locul doi sau trei dpdv al atractivitatii, considerand ca raportul cost/conditii este chiar bun.
Nici nu cred ca trebuie sa fim semnificativi la nivel international, ar fi suficient sa fim astfel macar la nivel zonal.
Am fost prin multe locuri "semnificative" la nivel international si crede-ma ca in realitate erau apa de ploaie.

Nu cred ca "bietii oameni" cad in plasa monopolului zonelor mai sus amintite, pur si simplu acolo vrea toata lumea sa mearga, nici nu e nevoie de cine stie ce reclama. Nu e nici un cerc vicios de interese financiare, ci pur si simplu este turism-o afacere ca oricare alta, facuta cu bani si pentru bani.

Eu cred ca destinatiile cu pricina au devenit foarte populare in ultimii ani si datorita accesului foarte facil in zona, fata de multe alte zone frumoase ale Romaniei... trenuri, microbuze, autobuze sau masina personala... plus asa cum zicea shogunelu majoritatea bucurestenilor le prefera pentru ca sunt aproape de Bucuresti. In perioada sarbatorilor ele vor fi preferate Austriei de catre romani pentru ca desi sunt scumpe e mult mai multa distractie pe de o parte, iar pe de alta parte pentru multi e o modalitate de a-si afisa bunastarea inaintea semenilor sau de a fi cool, in cazul adolescentilor/tinerilor. Multi romani inca simt o nevoia de asa ceva spre deosebire de occidentali care au depasit de mult acest stadiu. Cat despre straini cred ca vin pe Valea Prahovei in principal pentru Castelul Peles si Pelisor, care au fost totusi resedinta de vara a regalitatii de origine germana si accesul foarte facil pe munte, iar in Brasov pentru orasul vechi medieval. Sa nu uitam totusi ca foarte multi vizitatori sunt germani iar Brasovul si imprejurimile a avut o comunitate semnificativa de sasi...