PDA

Arată versiune întreagă : Drepturi de calatorie ca permanent resident?

Rainschild2007
17.02.2009, 03:35
Dragi forumisti,

Eram curioasa daca in calitate de rezident permanent am aceleasi drepturi de calatorie ca si un cetatean american sau trebuie inca sa iau vize de la statul care le solicita, ca orice cetatean roman.

Multumesc!

sorin
17.02.2009, 06:12
Dragi forumisti,in calitate de rezident permanent am aceleasi drepturi de calatorie ca si un cetatean american sau trebuie inca sa iau vize de la statul care le solicita, ca orice cetatean roman.

trebuie inca sa iei viza ca orice cetatean roman. adevarul este ca pentru anumite tari, sansele de a lua viza daca ai green card, sunt mai mari.

livia
17.02.2009, 08:38
Sorin, ca rezident permanent ai mai multe drepturi decat doar ca cetatean roman. In Canada, de exemplu, treci linistit cu GC , nu-ti trebuie viza.
La fel cand am fost in cruise, pentru insulele britanice, la 2 romani care au fost cu noi dar care erau doar turisti, le-a pus viza in Florida, eu cu GC nu am avut nevoie...

Rainschild2007
17.02.2009, 08:45
Pentru Mexic, de exemplu, am vazut ca cer destul de multe acte la dosarul de viza pentru romani, de aceea eram curioasa daca pot intra doar cu GC... Sorin si Livia, va multumesc pentru raspunsuri!

livia
17.02.2009, 08:47
Pentru Mexic garantat nu ai nevoie, doar pasaport si GC.

Rainschild2007
17.02.2009, 08:51
Super, multumesc mult pentru informatie!

sorin
17.02.2009, 09:20
Sorin, ca rezident permanent ai mai multe drepturi decat doar ca cetatean roman. In Canada, de exemplu, treci linistit cu GC , nu-ti trebuie viza.
scuze livia, credeam ca se stie treaba cu Canada. credeam ca se refera la alte tari din lumea larga. asa e, in canada se poate merge cu green card, dar trebuie si pasaportul romanesc.

foreignfantasy
17.02.2009, 09:32
Pentru Mexic, de exemplu, am vazut ca cer destul de multe acte la dosarul de viza pentru romani, de aceea eram curioasa daca pot intra doar cu GC... Sorin si Livia, va multumesc pentru raspunsuri!

Din cate stiam eu, cetatenii romani nu mai au nevoie de viza turistica pentru Mexic din martie 2007. S-a schimbat ceva? Ca eu am incercat sa intru pe site-ul ambasadei Mexicului din Romania si ceva nu ma lasa :), ma directioneaza pe oarece site xapads.ru :), habar n-am ce-i aia...

keyframe14
17.02.2009, 09:44
Din cate stiam eu, cetatenii romani nu mai au nevoie de viza turistica pentru Mexic din martie 2007. S-a schimbat ceva? Ca eu am incercat sa intru pe site-ul ambasadei Mexicului din Romania si ceva nu ma lasa :), ma directioneaza pe oarece site xapads.ru :), habar n-am ce-i aia...Nu ai nevoie de nimic pt mexic in afara pasaportului romanesc..ultima data am fost in oct 2008 si nu s-a schimbat nimic de atunci

foreignfantasy
17.02.2009, 09:55
Uite aici, ca dupa indelungi naduseli am reusit sa intru:
http://www.embamex.ro/rom/buletin_informativ_viza.htm
Deci, pentru Mexic se pare ca nu conteaza daca ai GC sau nu, ca poti intra ca si cetatean roman fara viza.
Subiectul asta cu vizele peste tot ma intereseaza si pe mine.

foreignfantasy
17.02.2009, 09:56
Keyframe, scuze, n-am vazut ca tu postasesi deja... :)

shogunelu
17.02.2009, 09:59
Pt cei interesati, cel mai simplu e sa intrati pe www.mae.ro, gasiti acolo regimul vizelor pt cetatenii romani pt absolut toate tarile.

Rainschild2007
17.02.2009, 14:56
Ce bine ca s-au scos vizele pentru Mexic, cred ca vazusem informatiile pe un site neactualizat de ceva vreme. Voi face cercetari mai aprofundate, insa mi-ati dat o veste foarte buna! Multumesc tuturor pentru raspunsuri!