PDA

Arată versiune întreagă : Vreau in usa

alx_07
26.01.2009, 15:15
Buna tuturor,vreau sa plec din Romania si sa ma stabilesc in usa.:)

sorin
26.01.2009, 15:45
vreau sa plec din Romania si sa ma mut in Florida,Miami sau in New York,Manhattan.Situatia mea este putin mai complicata,adica:sunt casatorita(va urma un divort),am 2 copilasi,sunt studenta la ASE,si o afacere.va rog sa-mi raspundeti la urm. intrebari:1.cum se procedeaza cu viza de emigrare 2.dispun de resurse materiale(imi pot cumpara o proprietate, imi pot infiinta o firma?)..
Intre a vrea si a rezolva este ceva drum de parcurs. Momentan, cele mai mari posibilitati de a obtine rezidenta americana sunt prin loteria vizelor, viza de munca H1B pentru cei cu studii superioare care (dar nu obligatoriu) poate fi transformata in green card, casatorie (viza K1 sau K3). In rest, mai sunt probabil cateva situatii speciale.
Faptul ca dispui de resurse materiale te poate ajuta la obtinerea unei vize de turist, dar nu de emigrare. Exista totusi si viza de investitor care-ti ofera rezidenta in anumite conditii, dar trebuie sa investesti $1 milion.

shogunelu
26.01.2009, 16:14
Situatia mea...sunt casatorita,am 2 copilasi,sunt studenta la ASE,si o afacere...dispun de resurse materiale(imi pot cumpara o proprietate, imi pot infiinta o firma?)...uragane?(Florida).Va multumesc anticipat,si astept orice sugestie:-?..

alx, uragane sunt prin toata America, numai ca sunt economico-financiare, nu din alea care pun casele din carton la pamant...

Sugestia mea, termina-ti scoala, cultiva-ti afacerea, gestioneaza-ti resursele materiale si creste-ti copilasii in tara, ca-i mai bine...
Lasa America altora, acum mai mult decat oricand...

AdyC
26.01.2009, 16:29
uite aci imi permit sa il contrazic pe shogunelu.
situatia in america e diferita in functie de zona dpdv economic. Si e mai buna ca in Romania. Un somer in USA primeste si 1000 USD pe luna; ce face unul din romania?
scolile in zona unde locuiesc sunt NET superioare celor din Romania. Si ma pricep ca am lucrat in sistemul de invatamant romanesc. Nu vorbesc basme ca altii sau din auzite.
casele de cartom enumerate de shogunelu au in casa 24 C casa cu 7-8-10 camere. Nici nu vreau sa ma gandesc ce temperatura era in cutia de beton numita apartament in romania. Acela era cavou...
prefer totusi cutia de carton de aici
uragan am vazut odata pe aici dar e similar furtunilor mai mari din romania. a fost asa funny...am intrat in restaurant...vreo 2 ore si cand am iesit se terminase uragaia acum vreo 2 ani asta

divo
26.01.2009, 16:29
Sorin ti-a raspuns in mare la tipurile de vize cu care ai putea ajunge aici!Iar shogu..ti-a raspuns cum a vrut el!Eu zic ca daca esti tu cea din poza...o sa reusesti sa ajungi in US mai devreme decat ai crede!!:)
P.S. Cred ca te-am vazut si pe tine in echipa de soccer a forumului!Pana cand nu se intoarce Key...nu pot sa zic pe care post!!!

AdyC
26.01.2009, 16:42
eu stiu ca in florida nu sunt deloc scolile bune. E plin de spanish pe acolo. Daca vrei scoli bune vino mai la nord.
Insa unde sunt scoli bune e si scump.:)

divo
26.01.2009, 16:48
eu stiu ca in florida nu sunt deloc scolile bune. E plin de spanish pe acolo. Daca vrei scoli bune vino mai la nord.
Nu se poate generaliza asta!Si aci exista scoli proaste...si scoli foarte bune!Asta nu inseamna ca intr-o anumita zona scolile sunt foarte proaste,sau foarte bune!Duh!!:)

VanDerGigi
26.01.2009, 17:05
Insa unde sunt scoli bune e si scump.:) Asa este. De VA nu stiu dar MD e parca nr.1 si NJ e pe acolo.

divo
26.01.2009, 17:20
Ok..hai sa o luam incet-incetisor!
Uite aici Top 100 pe 2008,la categoria"Best High School":
http://www.usnews.com/articles/education/high-schools/2008/12/04/best-high-schools-gold-medal-list.html

Sau mai bine va las pe voi sa descoperiti ce si cum:

http://www.usnews.com/sections/rankings

:)

keyframe14
26.01.2009, 17:37
Acum am vazut si eu poza de la avatar..sfatul meu ca e ca florida e ceea ce cauti:)gurile rele o sa-ti spuna ca nu e asa..dar te asigur ca aici e cel mai bine.mai precis in orlando, numai cate parcuri sunt aici:)Mi-a luat si divo vorba din gura..

AndaF
26.01.2009, 17:51

Eu o sfatuiesc, sa vina mai in sud - San Diego, Los Angeles :)

Esti ca la mare - in vacanta tot timpul

Decizia i-ti apartine - fiecare pe forum o sa zica, ca zona in care sta el/ea e mai buna si mai frumoasa :)

Totul depinde de ceea ce cauti tu...

divo
26.01.2009, 17:56
Acum am vazut si eu poza de la avatar..sfatul meu ca e ca florida e ceea ce cauti:)gurile rele o sa-ti spuna ca nu e asa..dar te asigur ca aici e cel mai bine.mai precis in orlando, numai cate parcuri sunt aici:)Mi-a luat si divo vorba din gura..
Pentru jogging..nu...Key?La parcuri ma refer...!:) Scuze dragul meu...sper sa nu iti mai iau nimik din/de la gura!:pe:

Eu o sfatuiesc, sa vina mai in sud - San Diego, Los Angeles :)

Esti ca la mare - in vacanta tot timpul

Decizia i-ti apartine - fiecare pe forum o sa zica, ca zona in care sta el/ea e mai buna si mai frumoasa :)

Totul depinde de ceea ce cauti tu...

Anda...uita-te si tu la poza...!Sigur ar iubi si LA-ul...ca pare sportiva!O alergare pe buza oceanului...dimineatza pe racoare..ce poate fi mai frumos!:)

AdyC
26.01.2009, 18:06
pai e clara in lista aia
1Thomas Jefferson High School for Science and Technology (http://www.usnews.com/listings/high-schools/virginia/thomas_jefferson_high_school_for_science_and_techn ology) Alexandria, VA
adica cel mai bun din USA. Eu la zona asta ma referisem cand ii spuneam mai la nord. La acest liceu sunt numai varfuri...nu gasesti nici unul in Romania de rangul lui. Si scolile elementare din jurul lui sunt super.
vad ca sunt destule si in FL e ok..insa trebuie sa te aciuiesti pe langa ele.

educatia e una dintre cele mai scumpe investiii in america. daca vrei scoli buna pentru copii va trebui sa scoti multi bani din buzunar. unii cica s-ar merita...dar important e sa ii ai acei bani multi

divo
26.01.2009, 18:12
p.s. BORN STUPID? TRY AGAIN!!!!!:)

Huh?:-/Io sper ca nu..da' no..tu stii!
P.S. Calma draga..calma!:)

Sherlock
26.01.2009, 18:15
p.s. BORN STUPID? TRY AGAIN!!!!!:)

Eu zic ca este tarziu, 2 A.M. in Romania poate e bine sa mergi la culcare!

Nu de alta dar peste 4 ore trebuie sa pregatesti mancarea la copii si sa mergi la facultate, sau poate de asta se ocupa soacra?

P.S. Oricum mersi ca ne-ai demonstrat cunostintele de engleza.
P.S. 1 Dupa stilul de scris si de a pune problema cred ca esti so(s)(t)ia unui alt bun user din Buc. care scrie mult si prost, dar culmea nu a mai aparut in ultimele doua zile.

Sherlock
26.01.2009, 18:22
divo...te suporti?:-$

Hai Petrica treci la culcare ca si maine mai e o zi.:lol:

divo
26.01.2009, 18:23
Eu zic ca este tarziu, 2 A.M. in Romania poate e bine sa mergi la culcare!

Nu de alta dar peste 4 ore trebuie sa pregatesti mancarea la copii si sa mergi la facultate, sau poate de asta se ocupa soacra?

P.S. Oricum mersi ca ne-ai demonstrat cunostintele de engleza.

Godri..uite vezi d'aia imi vine mie sa ma duc sa fac nani!Io credeam ca cineva care are resurse+ASE...are senzorii mai buni!Dar o fi ceva in aer..ca vad ca cei din Ro...taaaare is irascibili si iritabili!Si mai si urla la noi....ca altfel nu o auzim!:-$

P.S. Godri..mai stii vreun cuvant care sa inceapa cu i,si sa se potriveasca in context?:-?

divo
26.01.2009, 18:26
divo...te suporti?:-$

Draga mea...intrebare foarte usoara(stai jos,nota 2)!Da..ma suport si eu si altii!Dar tu te suporti dragutzo? :)
Sa inteleg ca ai alergie la mine...!Deja?Altora le-a luat mai mult timp!Dar am uitat...tu esti cu potential si la ASE!:-?De inteles!!!;))

Sherlock
26.01.2009, 18:33
P.S. Godri..mai stii vreun cuvant care sa inceapa cu i,si sa se potriveasca in context?:-?

Nu stiu in ce context te referi dar am gasit urmatoarele cuvinte cu i i (editat din motive de copyright:), Petrica ma amenintat ca ma da in judecata,va rog consultati dex online)
:-?

P.S. Ai vazut ca sa speriat Petrica de demascare si a plecat la culcare.

romi_in_florida
26.01.2009, 18:37
ALX,

Florida e mai calda ca New York cu vreo 20-25 de grade F la vara, si 60 de grade iarna.
Depinde ce temperatura vrei tu.
Daca ai bani, poti sa gasesti scoli particulare peste tot.
Daca ai cap si bani, poti sa faci afacere si sa stai aici permanent.
Daca ai cap, si bani, si esti draguta, eu nu vad ce te opreste sa faci ce vrei.
Cred ca ar trebui sa vi in vizita rapid sa vezi zona. Daca sti ce e important pentru tine,
putem sa-ti raspundem la puncte exacte. De exemplu calitatea de distractie in West Palm
Beach pentru cei cu bani, fata de distractii in NY (si cu si fara bani). Este diferenta de
viata pe yacht sau jet-ski , sau plimbare in parcul central in Manhattan.
Intrebari prea generale aduc raspunsuri proaste ca Sogunel.
Romania nu e ceva concurenta la viata de aici. De aia toti desteptii fug de acolo aici.
E una sa fi educata, si alta sa intelegi viata in mai multe localitati. E mult de vazut si de
inteles in America. Si totul e posibil aici, si prea putin e posibil in Romania.

Romi

divo
26.01.2009, 18:44

Ai zis Petrica?Unde e Petrica?Nu e Petrica...!O fi sora-sa!!!Lol!:d

sad_rain
26.01.2009, 18:56
Ai zis Petrica?Unde e Petrica?Nu e Petrica...!O fi sora-sa!!!Lol!:d

divooo ai suparat fata!!! da oare de ce se supara asa rapid?!? so sorry di dar am gura pana la urechi(asa de bine m-a binedispus)..auzi tu intrebare: "te suporti?"..nici nu trebuie sa fii prea complicat ca sa intrebi..uff sunt rea..ok, hai ca incerc altfel..:)

alx07, divo e fata adevarata, ti-as spune "meseriasa" (sunt convinsa ca m-ai intelege)..de ce te superi asa?? doreai doar raspunsurile baietilor??

hai, sa mai vii te mai asteptam pe aici.

divo
26.01.2009, 19:03
Nu stiu in ce context te referi dar am gasit urmatoarele cuvinte cu i i (editat din motive de copyright:), Petrica ma amenintat ca ma da in judecata,va rog consultati dex online)

Lol...te da in judecata?Lol!!!Pentru ce?Si pe cine da?Pe Godrimartis?io zic sa-l dea pe Shogu pentru dezinformare..si ii mai aproape!Draga mea...uite da-o si pe Divo...ca ti-a furat boii de la bicicleta,si butelia de la aragaz!Stii adresa..nu?Strada Principala la parter...prima intrare pe stanga...dupa jogging!
Dupa cum spuneam...cuvintele reproduse mai sus..si editate apoi..se potrivesc perfect in context!Multumesc!:)

Sherlock
26.01.2009, 19:16
io zic sa-l dea pe Shogu pentru dezinformare..si ii mai aproape!

Hai ca nu e asa de prost Petrica, da si el in judecata pe cel de la care are ceva de luat.
De la Sogu ce ai vrea sa ceara in instanta?poate ani de experienta peste hotare si cele doua banane negre din frigider.
:lol::lol::lol:

cuvintele reproduse mai sus..si editate apoi..se potrivesc perfect in context!Multumesc!

cu placere;))

alx_07
26.01.2009, 19:16
alx,

florida e mai calda ca new york cu vreo 20-25 de grade f la vara, si 60 de grade iarna.
Depinde ce temperatura vrei tu.
Daca ai bani, poti sa gasesti scoli particulare peste tot.
Daca ai cap si bani, poti sa faci afacere si sa stai aici permanent.
Daca ai cap, si bani, si esti draguta, eu nu vad ce te opreste sa faci ce vrei.
Cred ca ar trebui sa vi in vizita rapid sa vezi zona. Daca sti ce e important pentru tine,
putem sa-ti raspundem la puncte exacte. De exemplu calitatea de distractie in west palm
beach pentru cei cu bani, fata de distractii in ny (si cu si fara bani). Este diferenta de
viata pe yacht sau jet-ski , sau plimbare in parcul central in manhattan.
Intrebari prea generale aduc raspunsuri proaste ca sogunel.
Romania nu e ceva concurenta la viata de aici. De aia toti desteptii fug de acolo aici.
E una sa fi educata, si alta sa intelegi viata in mai multe localitati. E mult de vazut si de
inteles in america. Si totul e posibil aici, si prea putin e posibil in romania.

Romi

mersi,romi..cu siguranta ar trebui sa vizitez rapid zona.imi pare tare rau ca nu dispun de timpul ''fatucilor' pt mai multe raspunsuri .

Sherlock
26.01.2009, 19:18
imi pare tare rau ca nu dispun de timpul ''fatucilor' pt mai multe raspunsuri . este 3.17 AM deja, nu urla copii?

P.S. Ce mai face Petrica?:)

VanDerGigi
26.01.2009, 19:32
Divo stiu ca-ti place sa ai ultimul cuvant si il ai, totusi sistemul scolar dintr-un stat nu se judeca numai dupa high schools, la fel nu numai dupa public schools sau private schools ci per total, infrastructura si bugetul alocat conteaza de asemenea foarte mult.

Cat despre topic in sine, pe initiatoare nu cred ca ar trebuii sa o intereseze mai departe de fraza asta deocamdata.

Intre a vrea si a rezolva este ceva drum de parcurs.

divo
26.01.2009, 19:51
Divo stiu ca-ti place sa ai ultimul cuvant si il ai, totusi sistemul scolar dintr-un stat nu se judeca numai dupa high schools, la fel nu numai dupa public schools sau private schools ci per total, infrastructura si bugetul alocat conteaza de asemenea foarte mult.

Claudiu,de ce crezi ca imi place sa am ultimul cuvant?Chiar deloc!De aia am pus linkurile, ca sa fiu impartiala!
Acuma, ca o gluma,cu utimul cuvant:stii ca barbatul trebuie sa aiba totdeauna ultimul cuvant intr-o discutie cu femeia,si ala ar fi:"da draga"!:)

artemis_z
27.01.2009, 04:07
Ce s-a intimplat cu aceasta discutie ? Am ajuns mai tarziu si nu se intelege nimic.
Alx_07 are doar o singura postare, urmeaza o serie de raspunsuri ale voastre, din cind in cind cite un "quote" de la un fantomatic raspuns al ei...8-|

Le-a sters ? (e posibil? eu stiam ca e posibil sa le stergi, doar dupa un anumit nr. de postari...dar poate asta era la formatul vechi ).
Ar fi bine sa se dea quote de fiecare data cind se raspunde cuiva, altfel parca fiecare vorbeste de unul singur (?!)..iar daca mai vin si sterse postarile, e chiar de neinteles.

sorin
27.01.2009, 06:19
p.s. BORN STUPID? TRY AGAIN!!!!!

divo...te suporti?

mersi,romi..cu siguranta ar trebui sa vizitez rapid zona.imi pare tare rau ca nu dispun de timpul ''fatucilor' pt mai multe raspunsuri .

da educatia este o investitie scumpa,pt cine are ,si in romania.m-am interesat in romania de o scoala pt fiica mea:cambridge school of bucharest..grades 1-5 =4000 euro/an+alte cheltuieli ..(aleg varianta scolilor internationale pt ca vreau ca fiica mea sa nu creasca cu mentalitatea asta bolnava a romanilor,noi suntem cu 20,30? Ani in urma)dar ma mai gandesc,as vrea sa mai citesc pareri despre scoli din usa..
“furtunoasa” intrare! cu astfel de postari adresate celor care au incercat sa te ajute cu informatii, sigur iti vei face multi prieteni pe aici si vei primi ajutor in continuare. cu astfel de atitudine e posibil sa-ti fie greu sa supravietuiesti in afara Romaniei, pentru ca lumea nu e invatata cu jignirile nefondate.

valentinna
27.01.2009, 08:41
"aleg varianta scolilor internationale pt ca vreau ca fiica mea sa nu creasca cu mentalitatea asta bolnava a romanilor"

Sincer m-a miscat mesajul acesta Alx_07...si cred ca ar trebui sa te gandesti de 2 ori inainte sa scrii.Multi dintre noi am crescut in famili fara banii cu posibilitati reduse,am studiat in scolii de stat si poate ca in zilele de astazi prin munca si fara banutii mamei sau tatalui ne descurcam exceptional.Oare sti de ce??Pentru ca stim sa respectam si pe cel care are si pe cel care nu are si daca intr-o zi noi vom ramane fara vom sti sa luptam sa o luam de la zero si sa avem iarasi, insa cei nascutii cu banii gata(o parte nu toti)daca vor ramane fara avere se vor prabusi si vor lasa ochisorii in jos cand isi vor aminti cum ei insusi ii batjocorau pe cei care nu aveau si ii considerau "bolnavii".Banii azi ii ai maine nu ii mai ai mai bine invatam sa respectam sa oferim educatie copiilor nostri care daca vor sa invete o pot face oriunde in orice scoala.Iar daca spui despre romanii ca au o mentalitate bolnava cand vei veni in statele unite si ii vei vedea pe cei de culoare si toti ceilalti vei inebuni tu.Banii,culoarea,rasa,averea,scolile particulare si diplomele nu au nici o valoare fara RESPECT si educatia data de parintii in primi 7 ani de viata.O zi buna si sper sa faci alegerea perfecta pentru tine si copilul tau.

Alexandru22
16.02.2009, 22:55
asa este valentina ai dreptate. cat de saraci am fi trebuie sa ii crestem pe copii. macar ei sa aibe o viata mai buna. noi la viata noastra am fost saraci vai de noi. trebuie sa ii crestem respectosi si sa asculte de pariti. nu conteaza orice scoala pot sa mearga numai sa invete si sa ajunga mai bine decat noi. ok mai vb bafta.

"aleg varianta scolilor internationale pt ca vreau ca fiica mea sa nu creasca cu mentalitatea asta bolnava a romanilor"

Sincer m-a miscat mesajul acesta Alx_07...si cred ca ar trebui sa te gandesti de 2 ori inainte sa scrii.Multi dintre noi am crescut in famili fara banii cu posibilitati reduse,am studiat in scolii de stat si poate ca in zilele de astazi prin munca si fara banutii mamei sau tatalui ne descurcam exceptional.Oare sti de ce??Pentru ca stim sa respectam si pe cel care are si pe cel care nu are si daca intr-o zi noi vom ramane fara vom sti sa luptam sa o luam de la zero si sa avem iarasi, insa cei nascutii cu banii gata(o parte nu toti)daca vor ramane fara avere se vor prabusi si vor lasa ochisorii in jos cand isi vor aminti cum ei insusi ii batjocorau pe cei care nu aveau si ii considerau "bolnavii".Banii azi ii ai maine nu ii mai ai mai bine invatam sa respectam sa oferim educatie copiilor nostri care daca vor sa invete o pot face oriunde in orice scoala.Iar daca spui despre romanii ca au o mentalitate bolnava cand vei veni in statele unite si ii vei vedea pe cei de culoare si toti ceilalti vei inebuni tu.Banii,culoarea,rasa,averea,scolile particulare si diplomele nu au nici o valoare fara RESPECT si educatia data de parintii in primi 7 ani de viata.O zi buna si sper sa faci alegerea perfecta pentru tine si copilul tau.

browneyes
03.05.2009, 11:21
interesant......oare chiar noi am ajuns atata de rau?? ia uitati-va mai bine....eu am o mica indoiala. eu imi doresc sa fie sanatos la trup si la minte. Educatia se face intai acasa. apoi, am vazut fermieri mai fericiti decat bancherii
parerea mea:)

bucur76
05.05.2009, 23:09
interesant......oare chiar noi am ajuns atata de rau?? ia uitati-va mai bine....eu am o mica indoiala. eu imi doresc sa fie sanatos la trup si la minte. Educatia se face intai acasa. apoi, am vazut fermieri mai fericiti decat bancherii
parerea mea:)

subscriu total la cele scrise mai sus. Chiar si Dostoievski zicea intr-una din cartile sale ca il ividiaza pe carnatarul de la colt de strada care e mult mai fericit ca el...

din pacate sau fericire nu exista garantii in viata ca totul va fi "nice and dandy" fie ca traiesti in Romania, America sau alta parte...

albertaR
28.08.2009, 02:22
uite aci imi permit sa il contrazic pe shogunelu.
situatia in america e diferita in functie de zona dpdv economic. Si e mai buna ca in Romania. Un somer in USA primeste si 1000 USD pe luna; ce face unul din romania?
scolile in zona unde locuiesc sunt NET superioare celor din Romania. Si ma pricep ca am lucrat in sistemul de invatamant romanesc. Nu vorbesc basme ca altii sau din auzite.
casele de cartom enumerate de shogunelu au in casa 24 C casa cu 7-8-10 camere. Nici nu vreau sa ma gandesc ce temperatura era in cutia de beton numita apartament in romania. Acela era cavou...
prefer totusi cutia de carton de aici
uragan am vazut odata pe aici dar e similar furtunilor mai mari din romania. a fost asa funny...am intrat in restaurant...vreo 2 ore si cand am iesit se terminase uragaia acum vreo 2 ani asta

un somer ia $1000:sing:spune cine ii da,tu?:anounce:

aramis_13
28.08.2009, 04:38
păi cam aşa. dacă locuieşte în acelaşi stat cu şomeru' respectiv, s-ar putea spune că şi el. că statu', de unde?