PDA

Arată versiune întreagă : annca

annca
11.05.2005, 00:08
Hello! Am si eu cateva intrebari.Viitorul meu sot este cetatean american de aproximativ 10 ani.As dori sa aflu dupa casatoria noastra care sunt demeresurile pentru a-l urma in state.Cat de greu este de obtinut viza si cat dureaza?

Va multumesc anticipat!

observator
11.05.2005, 02:34
Buna dimineatza,

Dupa casatorie sotzul cetatean american va depune in US o petitzie I-130 si una I-129F. In urma procesarii petitziei I-129F vetzi obtzine o viza K3-nonimmigrant, care va permite sa intratzi in US ca sotzie a unuicetatzean american (bineintzeles in urma sustzinerii unui interviu la Ambasada US din Bucuresti la care trebuie prezentate si o serie de documente importante). Obtzinerea vizei K3 dureaza intre 4 si 8 luni. Uneori se aproba mai intai petitzia I-130, caz in care se acordadirect viza de imigrant. In functzie de viza cu care intratzi in US se urmeaza cai diferte pentru continuarea procedurii.

Toate cele bune!

annca
11.05.2005, 06:22
Multumesc pentru raspuns.Mai am cateva nelamuriri: ce documente sunt necesare pentru obtinerea vizei dupa casatorie? Precizez ca aceasta casatorie va avea loc in Romania si ca noi avem momentan o relatie prin intermediul internetului dar am mailurile si chiar 2 scrisori prin care ma cere in casatorie.Ce alte garanti ar mai fi necesare pentru confirmarea seriozitatii relatiei noastre?

Cu bine!

annca
16.05.2005, 07:16
hello! as dori si eu sa stiu pentru a obtine informatii de la ambasada usa trebuie sa ne facem programare ? sau putem merge direct? actele ce trebuiesc completate le obtinem de la ambasada?

16.05.2005, 08:04
Buna!

Pt. informatii e de ajuns sa dai telefon...cu toate ca s-ar putea sa nimeresti persoane cam acre (proprie experienta), pt casatorie ii trebuie sotului o hirtie de la ambasada care sa ii permita sa se casatoreasca nu stiu cum se numeste, dar, o obtine pe loc (daca are pasaport albastru) adica vreo 20 de min. vreau sa zic, si nu trebuie programare (proprie experienta), dupa ce te casatoresti ar trebui sa incerci sa aplici pt. cr1 direct la ambasada pt ca , daca sotul se duce inapoi si depune o petitie o sa astepti...mult...eu astept de 1 an, pt ca nu am stiut dupa casatorie ca poti merge inapoi la ambasada, formularele le primesti de la ambasada sau poti incerca de pe internet din cite stiu

forever
23.05.2005, 01:26
Buna! Pentru casatorie, inainte de toate, sotul trebuie sa obtina de la Ambasada Americii din Buc. certificatul de Cutuma, care costa vre-o 30$ si fara de care casatoria nu poate avea loc. Apoi actele ce trebuiesc la Starea Civila. Pasaportul sotului si o declaratie pe propria raspundere legalizata la un notar. Nu este chiar atat de greu. Ce este mai greu...e obtinerea vizei. Cred ca cel mai bine ar fi sa depune-ti formularul I-130 aici in Romania la ambasada. Daca sotul o depune in America dureaza mai mult. Eu nu am stiut acest lucru. Aprobarea petitiei mele a durat 8 luni,dar lucrurile nu s-au terminatsi euinca mai astept. Destul de complicat daca actele sunt depuse in America. Iti trebuie multa, multa rabdare.

Succes!

mirela2601
28.05.2005, 20:51
buna

EU sunt in state de 7 luni , m-am casatorit in romania cu cetatean american, visa mi-am luat-o in 2 sapt. am avut 2 interviuri unul pt visa si unul pt green card , asa ca sfatul meu e sa faci toate demersurile din romania chiar si pt visa , daca sotul o sa trimit aiaci la ins o sa iti ia o gramada de timp pt tot asa ca mai bine tot in romania trebuie facut . aa si inca ceva, el trebuie sa fie prezent in momentul cand tu ai interviurile . deci in concluzie amandoi depenueti actele pt visa si green card. oricum daca faci tot in romania ai mai multe facilitati . iti primesti green cardul in 2 sapt din ziua in care ai intrat in statele unite si social security la fel. multa bafta

mirela2601
28.05.2005, 21:05
am vazut ca ai intrebat cum se face pt visa cu programere ,fara cum sta treaba. bine inteles cu programare. va duceti la ambasada va luati formularele si faceti programarea. ooricum e floare la ureche, sa nu iti faci griji sa incerci sa dai cei mai bun din tine in fata lor, la interviu or sa fie americani nu romani , deci engleza se vorbeste, or sa te intrebe unde v-ati cunoscut , cum , ce o sa faci aici in state multe intrebari de genul asta. o sa te puna sa arati dovezi precum ati tinut legatura in tot acest timp ca v=ati casatorit din dragoste etc, dovezi , poze de cand v-ati cunoscut pana in prezent si normal pozele de la casatorie, emailuri, scrisori , facturi de tel precum sa arate nr unde s-a vb , aa si o sa trebuiasca sa aduca sotul tau de aici din state incom tax de 3 ani incoace precum are situatie finanicara sa te suporte si un fel sescrisoare precum are serviciu si cat face pe luna, aia trebuie facuta de manager cu stampila si semnatura. or sa te puna sa traduci o gramada de acte, sa legalizezi.si intr-un final te vor trimite sa iti faci toate analizele precum esti ok, iti vor da ei o harite cu vreo 4 spitale unde te poti duce, visa ti-o da in ziua in care te duci la interviu, dupa al doilea interviu. oricum inainte e cel mai bine sa suni si sa intebi ,sa vezi exact sa nu fi schimbat ceva.

annca
31.05.2005, 07:01
Va multumesc foarte mult tuturor pentru sfaturi.Mai am o intrebare pentru cine a trecut poate prin aceasta situatie.Eu am un animal de companie.Este posibil daca obtin viza sa-l pot lua cu mine?