PDA

Arată versiune întreagă : Taxe SUA

Sherlock
18.01.2009, 13:15
Cum stiti acum incepe perioada "taxelor" in SUA.
Avand in vedere ca pentru mine va fi primul an cand imi voi face taxele am mai multe intrebari in legatura cu acest lucru.

1. Cu ce este indicat sa iti faci taxele? Turbotax, TaxCut, etc. sau persoana autorizata, firme locale, etc?
2. Pentru cei cu H1B (cazul meu) este ceva special?
3. Ce pot sa deduc din taxe, ce cheltuieli, etc.
4. Sotia mea ara viza dependent (H4), ea urmeaza cursurile unei facultati, acum cateva zile am primit hartie de la facultate ca costurile pot fi "deduse" din taxe! Acele costuri pot sa le deduc eu (ca si familie) sau nu?
5. Orice alta informatie care puteti sa imi impartasiti din experienta voastra, la ce sa fiu atent, etc. vor fi bine venite si Va Multumesc anticipat.

divo
18.01.2009, 13:23
Avand in vedere ca pentru mine va fi primul an cand imi voi face taxele am mai multe intrebari in legatura cu acest lucru.

1. Cu ce este indicat sa iti faci taxele? Turbotax, TaxCut, etc. sau persoana autorizata, firme locale, etc?
4. Sotia mea ara viza dependent (H4), ea urmeaza cursurile unei facultati, acum cateva zile am primit hartie de la facultate ca costurile pot fi "deduse" din taxe! Acele costuri pot sa le deduc eu (ca si familie) sau nu?
5. Orice alta informatie care puteti sa imi impartasiti din experienta voastra, la ce sa fiu atent, etc. vor fi bine venite si Va Multumesc anticipat.

Godri,

1)Eu mi le fac la un nene..deci.."privat" cum s-ar zice!!
2)Da..ar fi!In sensul ca dependentul sa aplice pentru un ITIN,si sa fie socotit dependent la taxe!Este avantajul vizei...pentru ca practic cei cu H4 nu au drept de lucru!
3)Asta iti va spune nenea...!Acela!!!Lol!
4)Di nou..nenea...sau tanti..!Si da...scoala se scade din taxe.
5)Sa fii atent sa le dai contul corect...!Eu am optiunea pentru direct deposit...!
Dar asta este doar parerea mea!:)
Dai si tu o bere...cand intra banii in cont?:-$

Sherlock
18.01.2009, 13:46
Godri,

2)Da..ar fi!In sensul ca dependentul sa aplice pentru un ITIN,si sa fie socotit dependent la taxe!Este avantajul vizei...pentru ca practic cei cu H4 nu au drept de lucru!

In primul rand mersi de raspunsuri.
Da-mi te rog mai multe detali despre acest ITIN!?

Ursus, la intalnirea din Chicago, ok?

divo
18.01.2009, 13:58
In primul rand mersi de raspunsuri.
Da-mi te rog mai multe detali despre acest ITIN!?

Ursus, la intalnirea din Chicago, ok?

Godri,

Uite mai multe despre ITIN!Direct de la sursa...cum se zice!!!

http://www.irs.gov/individuals/article/0,,id=96287,00.html

De aia ziceam ca e bine sa mergi la un nene..sau tanti..!

Bun..la Chicago..Ursus scrie pe tine!:)

Alexandru22
12.02.2009, 03:22
eu mi le-am facut la un nene anul trecut. dar vezi cand le faci sa pui si depentents acolo unde tre sa bifeze nenea ala unde le vei face. sa mai pui pe cineva din familia ta. ca o sa ti mai vina ceva bani inapoi. eu mi-am luat turbo tax o sa ince3rc s ale fac singur. daca ai programul tax cut sau turbo este diferit fata cum le fac alti profesionisti. in NY sunt doi romanii care se ocupa cu asa ceva daca vrei iti dau numarul lor de tel. adaugama pe lista de la messenger yahoo ady_alex14 si mai vb. ok papappa

Godri,

1)Eu mi le fac la un nene..deci.."privat" cum s-ar zice!!
3)Asta iti va spune nenea...!Acela!!!Lol!
4)Di nou..nenea...sau tanti..!Si da...scoala se scade din taxe.
5)Sa fii atent sa le dai contul corect...!Eu am optiunea pentru direct deposit...!
Dar asta este doar parerea mea!:)

fl%rin
12.02.2009, 04:22
Daca faci doar taxele personale eu zic sa folosesti Turbotax. Este foarte bun si cu mult mai ieftin decat un contabil (de vreo 5-6 ori mai ieftin). In plus, le termini intr-o zi-doua. Eu l-am folosit si nu am avut absolut nici o problema. De asemenea, e bine sa iti faci taxele impreuna cu sotia ta, nu separat (married filling jointly parca se numeste). In rest, daca iti vei face taxele cu Turbotax, vei vedea restul pe formularele de acolo (ce poti deduce etc.).

AndaF
12.02.2009, 19:26
Daca faci doar taxele personale eu zic sa folosesti Turbotax. Este foarte bun si cu mult mai ieftin decat un contabil (de vreo 5-6 ori mai ieftin). In plus, le termini intr-o zi-doua. Eu l-am folosit si nu am avut absolut nici o problema. De asemenea, e bine sa iti faci taxele impreuna cu sotia ta, nu separat (married filling jointly parca se numeste). In rest, daca iti vei face taxele cu Turbotax, vei vedea restul pe formularele de acolo (ce poti deduce etc.).

Si noi, tot TurboTax folosim - an de an :) Intrebarile - marea majoritate sunt dummy proof si cu exemple.

Success orice cale ai alege :)

Sherlock
12.02.2009, 20:48
Va multumesc la toti pentru raspunsuri,

din pacate nu pot sa folosesc 100% TurboTax deoarece sotia mea nu are SSN deci va trebui sa le printez (nu pot face e-file) si impreuna cu formularul W-7 (ITN - taxpayer identification number) sa depun la IRS.

O sa va tin la curent pe parcurs, cred ca in acest weekend o sa completez aplicatia TurboTax

catavencu1
13.02.2009, 21:11

1. eu mi le fac singura. Turbotax cred ca este mau bun decat decat Taxcut.
2. Uitate-te la IRS.gov. fa uns erach pt. H1B si vezi exact. Nu stiu cum e cu viza asta.
3. Uita-te la intructions for 1040.Poti s-o download-ezi de la IRS si printezi, sau i-ai gratis de la library.Sunt multe deductions care poti sa scoti.
4.da, de platesti pt education se poate deduce, nu stiu daca toata suma. Citeste in 1040.
5. E greu sa pui pe hartie despre tot. daca ai business poti deduce multe chestii din costul casei.Daca nu, ai mult mai putine.

tonita
27.02.2009, 15:27
Oameni buni, poate sa-mi dea cineva informatii in legatura cu taxa asta?
http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf (http://service.gmx.net/de/cgi/derefer?TYPE=3&DEST=http%3A%2F%2Fwww.irs.gov%2Fpub%2Firs-pdf%2Ffw8ben.pdf)
Merci!