PDA

Arată versiune întreagă : O clipa de tristete in ochii...sufletului

don_mario001
14.01.2009, 06:40
Taine adanci...in imens infinit sunt ochii tradatori. Ei spun adesea ceea ce nici macar sufletul tau nu vrea sa auda, ei canta adesea tacerile cuvintelor tale ca niste menestreli ai zbuciumului tau si totusi ce putin vad! Sunt atat de legati de viata reala, incat inocenta lor doare. Roua de pe umbra genelor lor e picatura curata, sarata a inimii ce plange, dar ei doar vad si duc la carari nestiute, doar vad.
Lasa intunericul pleoapei sa acopere lumea, lasa taceri sa-ti inunde lumina, lasa voaluri sa-ti acopere sufletul si sa zboare. Atunci abia vei deschide adevaratii ochi, aceia ce vad dincolo de "este", dincolo de miraj, dincolo, acolo unde adevarul e absolut, acolo unde mintea e dezlegata de lanturi efemere innadite crud. Lasa-ti ochii sufletului sa zburde de la aripile condorului, de la libertate, la incatusare si ai curajul sa priveşti prin ei. Numai ca....o clipa, tristetea s-a asternut cat pentru o vecie. Nu mai deosebeste secunda de o viata, nu mai separa clipa de eternitate!
Si totusi...indepartez cu grija de pe fata, macar pentru o clipa, urma tristetii ce-si lasa amprenta in adancul sufletului. Am intrat aproape despuiata in cazanul meu de ganduri suflecandu-ma pana aproape de umeri. Degetele-mi pipaiau fiecare ungher, fiecare sertar uitat, fiecare obsesie rastignita pe cuierul timpului. Din ochii mei atarnau ravasite franturi de vise ca panzele de paianjen. Mai tarziu m-am trezit cu o fantana de lacrimi sub privirea-mi tampa. Asculta-mi degetele, asculta-mi tacerea!
Apoi a venit dimineata ca o pasare muta, ca un cuib gol de randunele. De atunci curg fara oprire inspre muchiile prea paralele ale tavanului ostenit care asteapta sa se reverse in sine. Da, a venit dimineaţa ca un anotimp, insa zorile s-au ivit din nou fara tine. Imi scald culoarea in culoare si oglindesc apoi in ochii sufletului, totul...pentru a intelege, pentru a simti.

lebada
14.01.2009, 07:10
Splendid. Parca ai simtit ca aveam nevoie astazi sa citesc si asa ceva!!!
Lebada

HaymHerman
27.06.2009, 16:26
Ai scormonit adinc in oceanul sufletului.Cind te-ai inzestrat cu astfel de utilaje?Ai suferit mult ,de ai putut patrunde neantul?

elliane
06.07.2009, 18:57
Am intrat aproape despuiata in cazanul meu de ganduri suflecandu-ma pana aproape de umeri. Don Mario,hotaraste-te daca esti DON sau DONA,ca daca esti don,atunci nu poti fi "despuiata"!8-|

don_mario001
12.07.2009, 03:40
elliane am incercat sa simt trairile unei FEMEI .

Haym chiar am suferit si sufar .

HaymHerman
18.07.2009, 15:19
Eu nu contest suferinrata.Fiecare i si cunoaste bagajul si stie prin ce trece.
Eu nu cunosc situatia membrilor de pe acest forum.Scuze daca am ranit pe cineva.
Sa ai parte de bine.
Salutari din Israel.

don_mario001
05.08.2009, 07:26
Candva am lucrat la teatrul evreiesc de stat din bucuresti si m-a fascinat cultura voastra .

HaymHerman
11.08.2009, 17:09
Depinde si daca ai luat pentru tine ceva bun din ea.