PDA

Arată versiune întreagă : Paradoxuri canadiene

sentano
07.05.2005, 16:43
Va salut pe toti cei de pe acest forum.Trebuie sa recunosc ca va urmaresc de ceva vreme si cred ca acest forum este un lucru util, care ajuta sa circule niste informatii, pareri, impresii, care probabil sint folositoare celor interesati de topicurile prezente aici. M-am hotarit sa deschid aceasta tema pentru ca traiesc de ceva vreme aici (Canada), si as vrea sa supun dezbaterii publice aspecte din viata de aici, unele chestiuni la care nu se face publicitate (nici la firmele care asista candidatii in procesul de emigrare, nici in pliantele oficiale, publicitare). Nu vreau ca initiativa mea sa fie gresit inteleasa, nu fac antireclama, dimpotriva, vreau ca cei interesati in aceasta tara, dealtfel frumoasa si plina de oportunitati, sa aibe la dispozitie cit mai multe informatii, de preferinta de la persoanele care traiesc aici (experiente personale, nu statistici si tabele inpersonale), informatii care sa-i ajute in acest inceput care nu este deloc usor, dar promite.....mult.

SENTANO

29.11.2005, 08:15
Hi Sentano,

Cred ca este o idee buna dar pare ca nu a prea a prins. Poate era bine daca incepeaichiar tu cu o parere.

E sfarsit de noiembrie acum si Canda devine foarte interesanta. Astazi a nins si in Vancouver. Cu fulgi mari si aposi pentru ca este prea cald ca sa fie ninsoare adevarata (cam 4 C se pare).

O parere personala despre Canada si mai ales Canadieni: aici am inteles cu adevarat semnificatia versurilor:

"Muntii nostri aur poarta/Noi cersim din poarta-n poarta"

O tara bogata cu oameni saraci.

mihaela75
29.11.2005, 08:26
Iarna e urata si murdara...vreau acasaaaaasmileys/smiley19.gif.Zapada nu se aseaza natural ca nu are voie,lumea e prea ocupata sa admire iarna.Orasul e prea busy iar zapada ii sta in cale.Mi-e dor de intinderile albe din orasul meu natal si de mirosul de brazi ...smileys/smiley19.gif.

bianka
01.12.2005, 10:18
draga mea mihaela si mie inclusiv imi este dor de zapada , de sarbatori insotite de zapada, de atmosfera de sarbatori.tot ce conteaza este ceea ce ti-ai propus, de sacrificii si de multe altele care intr-adevar iti lipsesc de aici de acasa.daca mai esti plecata bravo tie. daca nu iti permiti sa vii in tara e nasol de tine.

mihaela75
01.12.2005, 13:53
Pai as veni eu da' nu ma lasa burtoiul ca atarna ca o piatra de moara iar bebelica se catara cand pe ficat cand pe stomac,e jucausasmileys/smiley4.gif.Nu am curaj sa plecsmileys/smiley19.gif.Da' la anu'...smileys/smiley1.gifsmileys/smiley1.gifsmileys/smiley1.giffacem vizita lui bunicu'smileys/smiley1.gif

FILOZOFU'
17.11.2006, 10:12
good morning Canada, wherever you are!

FILOZOFU'
17.11.2006, 10:18
daaaaa!
si poate iti este dor si de Farfuridi si Branzovenescu ai lu' nenea Iancu
dupa sute de ani Romania a ramas aceeasi (de fapt oamenii)
tine minte:"Romania este o tara extraordinar de frumoasa; pacat ca este locuita"
in alta ordine de idei as dori si eu mai multe amanunte despre viata din Canada
PLEASEEEEE!

17.11.2006, 21:30
nu exista nimeni de pe acest forum care sa ne descrie si noua(obiectiv) celor din "congo" care este cu adevarat viata in canada?Ce sanse reale are o familie cu 2 copii acolo?

fifi
18.11.2006, 13:11
eu sunt in Canada de 4 ani aproape si-mi place si sunt mama singura, cu un copil, e greu dartot imi place, daca ai pe cineva e mult mai bine, banuiesc...

obiectiv nu poate spune nimeni, fiecare spune din punctul lui de vedere si depinde de ce aspiratii are fiecare si de motivatia pt care a venit in Canada.

pentru mine Romania inseamna fiintele dragi mie si atat.

DCSAN20
04.12.2006, 16:13
Mihaela vino in Alberta,Saskatchewan sau Manitoba daca vrei iarna ca acasa mai frumoasa chiar .
Ca sa raspund si la topic:
Dupa cu a zis si FIFI depinde ce vrei sa gasesti de unde pleci si ce vrei sa faci .dac vii sa dai cu carca ca mine afla ca eu sunt in vacanta aici castig si bine si sunt mai bine vazut ca toti angajatii lui la un loc dupa nici o luna de munca.Aici daca vrei poti si poti sa faci si doua joburi daca te tine dac nu stai in Ro si fa-te ca muncesti si e se fac ca te platesc. mai se spunea pe undeva pe forum ca nu gasesti pe ce ai facut in Ro Job dar sa stiti ca Canadienii au nevoie nu de prifesori sau academicieni sau mai stiu eu ce meserii cu carte multa au nevoie de carca ca destepti au si ei sau tre sa fii de zece ori mai destept ca ei sa te puna in fata. In rest sunt oameni simpli cu reguli bine stabilite din care nu ies deloc su sunt spontani ca romanul sau petrecareti tare si cand se imbata iese scandal pe loc.
Nus ce sa va mai zic eu sunt multumit si cred ca cine vrea reuseste dar tre si munca nu pe degeaba.

Maxima Sanatate la Toata Lumea!

DCSAN20
04.12.2006, 16:34
Mai fratilor ce forum de trei lei aveti nu pot nici macar sa editez mesajele nu ma anunta cand sunt raspunsuri noi mai upgradati si voi! Mersi!

fifi
05.12.2006, 00:52
DCSAN20, abia venisi pe forum si incepusi sa te plangi? Mai ia seama si tu ce e pe-acilea si apoi cearta-te cu lumea smileys/smiley1.gif

asa pt tine, cand treci de 100 de mesaje postate, vei deveni Groupi si atunci iti vei putea edita mesajele smileys/smiley2.gif

mersi eu eu smileys/smiley1.gif

Kitsilano
05.12.2006, 12:14
Canada este...Canada...Fiecare cu experienta luiunica si irepetabila...Stiu oameni veniticu experienta deEuropa si totul le muta nasul aici....Stiu oameni care au venit prima data aici si se simt ca acasa...stiu oameni care au venit si su plecat in 3 luni...

Carmeta, intrebi : Ce sanse reale are o familie cu 2 copii aici? Pai este un roman intreg de scris....

Depinde de o gramada de lucruri-de joburi ( gasesti/nu gasesti in domeniul tau, accepti sa faci altceva/eventual sa incepi undeva mai de jos de unde erai in tara), de familie in primul rind daca rezista si nu se destrama , daca rezisti presiunii care o creeaza societatea in jurul tau-aici iarasi depinde de ce parte a Canadei emigrezi-Coasta Estica(engl/franc)/Vestica, cum se adapteaza copii la schimbare, etc, etc....

Cred ca te edifici cit de cit daca citestipostarile de pe Forum, sint experiente de tot felul....Ceea ce iti pot spune cu siguranta este ca a ta va fi cu totul si cu totul inedita smileys/smiley1.gif

Good luck, iti tin pumnii!

Kitsilano

bogdan178
20.06.2007, 10:05
ma uit la voi pe forum si nu stiu ce sa zic ....oricum vad ca nu ati mai postat de 6 luni ...poa ati murit ... Traiesc in romania si nu as emigra de aici decit pentru a vizita alte locuri si a avea parte de alta clima (imi place iarna) cistig bine pentru romania sigur prost pentru canada dar daca as vrea sa cistig mai bine as pleca in italia unde as lua 1000 euro pentru munca cu circa ...si nu ar fi nevoie de canada. va apreciez pentru ca ati riscat si poate uni ati cistigat ceva in viata . Din ce am inteles petrnu a emigra in canada iti tre o gramada de bani interviuri aplicatii etc etc pentru mine e descurajator din start ...nu am o asemeana rabdare si vointa ca sa trec prin toate astea ,poa daca eram din provincie cu salariu de 50 100 de $ pe luna as fi facut orice sa plec de aici din romania ....care in afara de plictiseala si tigani nu prea iti ofera multe lucruri daca nu le cauti. Eu personal as emigra in tarile nordice dar acolo emigratia e inchisa. In legatura cu cea ce am vazut mai sus cu munca in conditii grele ...lucrez pe santier in romania fara protectie fara casca fara coarda fara nimic si in conditii de circa mult mai mari decit cred ca se preactica in canada si nu ma pling ,....dupa parerea mea in afara de munca in mina si munca pe mare santierul e una dintr cele mai solicitante munci ...aporpo nu sint INGINER ca majoritatea emigratilor in canada ci un simplu muncitor in rigips. Dc am postat ??? ca sa va intreb cit e un salariu normal pentru munca grea in canada (ca sa imi fac o idee)sau minim cum doriti sa imi spuneti . daca voi dori sa emigrez totusi vreodata in canada o sa va anunt insa mi se pare ca ar trebuii sa fiu prea disperat sa plec asa departe pentru a-mi construi o viata mai buna cind undeva mai aproape sau chiar acasa o pot dobindii.La canada ma atrage numai frigul atita tot.

Va salut si poa mjavascrijavascript:AddSmileyIcon('smileys/smiley32.gif')pt:AddSmileyIcon('smileys/smiley32.gif')ai vbjavascript:AddSmileyIcon('smileys/smiley32.gif')javascript:AddSmileyIcon('smileys/smiley32.gif')

fifi
20.06.2007, 10:59
pana vin baietii incerc eu sa te ghidez eu putin desi nu stiu ce-i ala rigips o sa-ti arat un ex de muncitor necalificat,(in toronto)in constructii, nu se cere nici experienta, nici macar liceu, decat muschi smileys/smiley1.gifasta e doar un exemplu, nu uita, platile depind de la o companie la alta.

te mai poti uita prin site, poate gasesti exact denumirea profesiei tale. deci da click aici http://www.jobbank.gc.ca/ShowJob_en.aspx?OrderNum=2942651&am (http://www.jobbank.gc.ca/ShowJob_en.aspx?OrderNum=2942651&Source=JobPosting &CommGrouping=Gon033&Keyword=construction&Category =7*&Sources=JobBank,%20Government&Student=No) p;Source=JobPosting&CommGrouping=GON033&Keyword=co ns truction&Category=7*&Sources=JobBank,%20Government&a mp;Student=Nosi lectura placuta.

bogdan178
22.06.2007, 10:17
buna din nou .tnx pentru informatii ..suna la prima vedere f bine anuntul dar pina a ajunge cineva din romania sa aplice acolo e cale lunga ...si in primul rind multi f multi bani ...pt ca pentru a putea muncii imi trebuie viza si asta dureaza si nimeni nu imi poate garanta ca mi se acorda ...poa nu le place de fata mea. Vb din proprie experienta doearece mai acum vreo 2 ani am aplicat la ambasada angliei pentru o viza de turist si am cazut la interviu la vice consul ...toti care am fost la vice au picat pe diverse motive iar restu din grup la alti interviatori au luat viza.

in legatura cu anuntul mi sea pare um pic ...umflat pt ca la un simplu calcul ca cistigi vreo3200 pe luna ca necalificat ...si atunci stau si ma intreb de ce f multi pe forum se pling de ca nu le place in canada pentru ca e viata grea la inceput ...pai stau sa ma gindesc la3200 $ necalificat cred ca si pentru canada e o suma , Ma intreb cit ar oferii la un calificat in vreo 2 3 meserii :))

As fii curios sa va intreb pe voi cam cit va costat cu totul sa ajungeti in CA viza drum acte chirie etc etc ....si daca va placut si ati face asta din nou.

Eu in Ro acum nou angajat (m-am transferat de la o firma la alta) cistig undeva in paritatea leu euro la vreo 400 430 euro program de50 ore pe saptamina teoretic practic vreo 40 daca as muncii si in weekend as ajunge undeva la vreo 500 sau 550 ... care pentru Ro e un salariu bun ...avantajul meu e ca locuiesc in bucuresti unde constructiile au EXPLODAT la propriu iar in vreo 2 sau 3 ani se anticipeaza un salariu de cca 600 800 euro ...poate pare ciudat insa la ora asta romania are cel mai mare ritm de crestere a salariului din europa iar in domeniul meu sint probleme mari pentru ca toti au plecat in Spania Italia si nu se mai gaseste mina de lucru (nu calificata pt ca asta e un vis) adica oameni care sa stie despre ce e vb in meserie.

Despre salariu de inginer pot spune am un prieten nou angajat care cistiga undeva la 500 euro pe saptamina lucrind si simbata ...insa stiu alt prieten care cistiga undeva la vreo 800 euro tot inginer ...depinde de firma oricum ..si acum sincer daca iti ofera cineva in RO un asemnea salariu ...mai are rost sa emigrezi strict numai pentru partea financiara ???

Mie personal mi-ar place mai mult sa vizitez si sa muncesc in acelasi timp adica sa ma mut din loc in loc cind ma plictisesc insa cred ca nu mai este posibil deoarece am deja o virsta si cred ca trenul meu a plecat deja ...

va salut si mai vb ... aveti grija de voi uni de altii (romanilor)

bogdan178
22.06.2007, 10:30
revin scuze rigips ...sint niste pereti falsi grosi de 1 cm pe care se aplica zugraveala .ceva de genul case de carton ...se folosesc la interior

fifi
22.06.2007, 15:16
bogdane, eu ti-am dat pretul orientativ despre care ai intrebat dar acele locuri de munca sunt pt cei care stau in canada si au permis de munca valid.

ca sa aplici din ro pt un contract temporar de munca sunt firme intermediare, specializate in asa ceva nu ma pricep la asa ceva...

cat despre emigrarea ta in canada pe varianta clasica si legala, tin sa te anunt ca este un proces, cam lung si dificil oarecum care solicita multa rabdare, energie, destul de multi banuti si o mare dorinta de a emigra in canada, cu motive bine intemeiate, nu numai faptul ca se castiga ceva mai bine si e iarna lunga. de asemenea trebe sa mai ai si studii superioare si foarte inalte...

despre acest proces poti citi aici pe forum, este tot ca sa te lamureasca dar poti consulta si website ul oficial de emigrari canadian daca le ai cu engleza sau franceza

aici la federali, adica partea engleza http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/index.asp

si aici pt quebec, partea franceza http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/immigrer-install (http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/immigrer-installer/travailleurs-permanents/index.html) er/travailleurs-permanents/index.html vezi ca de sus, dreapta poti face sa scrie si-n engleza daca te pricepi mai bine ca-n franceza.

bafta bre si lectura placuta, iti place sau nu, "asta e realitatea" citat din BUG Mafia smileys/smiley2.gif

bogdan178
23.06.2007, 03:28
sal

scuze ca am degenerat subiectul acestui forum dar pe celellate sunt numai postari cu acte situati si situati care pt fiecare e altfel depinde de cel mai banal lucru ca situatia sa fie alta si sa nu iti iasa cum a iesit altuia...matrimoniale prietenii si alte timpenii etc.

sa revin ..cei plecati aveti mare noroc cu internetul care va adus la usa Romania de acasa cu bunele si relelel ei insa sinteti cumva dumnezeu pt ca aveti posibilitatea sa selectati numai ce va doriti bun rau .cea ce in viata reala chiar daca aveti optiunea de a alege nu intotdeauna alegerea voastra nu poate fii influentata de alti factori persoane sau situatii.

Am inteles despre ce e vb ca iti tre permis (acte ) ca sa poti sa vii cel putin. stiu am trecut pe la ambasada odata acolo linga pasapoarte pe nicolae iorga ..stau cam la 15 minute de acolo .

Engleza ...cred ca stiu asa cit sa gasesc o adresa sa cer o cola si sa nu mor ....:))) cred ca marea majoritate in RO stiu ceva ..adica vb ca daca as avea un chat in en. m-as descurca ..mai greu e cu gramatica si cu vb :))) daca nu ai cu cine sa exersezi mai uiti.

Studii ..pai adaca incep sa aplic acum pina plec cred ca pot sa fac vreo 2 facultati ....nu am facut facultate nu pentru ca nu ma duce capul ,ci pentru ca o consider inutila (cel putin pt mine)in fiecare an ma gindesc sa dau ...la stiinte politice :))) dar nu stiu n-am chef sa mai invat ..ca sa ce sa ma gindesc ca imi va fii mai bine peste 5 - 10 ani ..eu traiesc acum nu peste ani .

sau pot sa falsific o diploma ...glumeam :)))

nu stiu d c sinteti asa secretosi cit a costat tot procesul si cam cu cit ati plecat la voi /??

sa vb pa limbaj da cartier ...smecherie era sa plecati prin 90 acum in 2007 nu mai e mare combinatie ,combinatii poti face si aici numa daca nu esti vreun lache sa nu stii sa legi 2 3 vb si te duca capu la o combinatie.

pa pa sisu & puya - punei la pamint ..odc sau strongdc++ :)))

P.S. nu sint fan dar merge :)))

23.06.2007, 07:33
Doar pt. muncit in constructii nu merita sa pleci in canada. Salariu ala de 3200 sint $ canadieni, deci in euro imparti cu 1.4 . Si e inainte de taxe, deci mai trage vreo 30%. Si probabil e munca pe contract, deci n-ai asigurari medicale, pensie, etc ...

daca vrei sa lucrezi ca angajat nu merita - decat daca place canada ca tara, dar se pare ca tu preferi romania; altfel, daca incepi ca muncitor, dar cu timpul iti deschizi propria firma,ai sanse sa ajungi mai departe.

bogdan178
24.06.2007, 01:24
Sal

mda sa stii ca e o idee f buna si eu m-am gindit ..atita timp cit stii sa faci ceva ai o meserie care necesita munca fiziza 51% minte 48 % si noroc 1 % ai sanse mari as fii pe picioarele tale .si mai ales daca pleci de la premisa ca fac aprope orice sa fie bine. dar daca pleci de la nu fac aia dar fac aia aia e umilitor aia nu imi place ca ma scol la 6 si vreau de la 8 ..din start raportul de mai sus se schimba in 100 % noroc .trebuie sa faci concesii ..eu concesii fac pina la asi batea unu joc de mine mai ales si strain.

Poate vb asa de rel;axat pentru ca eu spre ex ma duc unde ies bani mai mult in ro in raport cu pregatirea si capacitatea mea de munca am o ari foarte larga.

Cind am inceput sa lucrez la 18 19 ani am lucrat prima oara pe santier apoi dupa ce am vazut cum e munca grea am uracat in service munca birou echipament bancar (service) am facut asta vreo 8 ani apoi service nu a mai mers ..vechea coruptioe din RO cine da lozu mai amre are contract cu bancile , m-am reintors in constructii in cea mai complexa meserie la mine la ora asta adica placari cu rigips ...(tre sa stii sa citesti si sa iti mearga mintea sa faci si asta serios) iar acum de vreo 2 luni am schimbat firma (cei dinainte ma intirziau cu bani si 2 luni smileys/smiley4.gifapropo de probleme si mai sint si datori acum la mine vreo 7oo euro + cartea de munca care nu vor sa mi-o elibereze) si inainte sa ma inregimentez la alti in rigips din nou ..am incercat sa vad salarii la aer conditionat la electricieni ( la baza pe o diploma sint EL dar nu stiu meserie ca nu am profesat) sofer comercial , sofer de lux ..insa salariu nu mi sa parut multumitor in functie cu munca prestata, adica spre ex ma duceam sofer la o firma dar patronu ma plimba toata ziua si mai trebuia sa am si un stres ca imi dadea nu stiu ce Audi si mercedes sa conduic ..mai o zgiriam mai o plateam si asa am ales sa revin la cea ce stiu mai bine. cu pregatirea mea care o am liceu + bac ma pot angaja si la o banca in romania pe un post mai mic apoi pot da la fac. si sa cresc . stiu pare incredibil dar bancile nu mai au de unde sa aleaga smileys/smiley4.gif( www.ejobs.ro (http://www.ejobs.ro)) .

Mane mai ametit cu calculele alea ...dupa tine din 3200 dupa ce scazi impozit chirie intretinere si mancare (fara distractie fara masina asigurare de nustiu ce fel auto viata sanatate ,strict robot acasa + munca+ acasa+ weekend cumparaturi) cit iti ramine curat?

pa pa mai vb ffiti siguri

light
24.06.2007, 03:52
Bogdane, tu vezi totul static. Nu uita ce s-a spus: primi ani sint grei. Si vorbesc din punctul de vedere al unui emigrant LEGAL. Nici nu ma indoiesc ca CEI RAMASI intimpima greutati enorme. Cum ar fi altfel cind ei nu se pot angaja, nu au un serviciu sigur, ci saptamina asta au ceva de facut, apoi doua saptamini asteapta, se uita-n stinga-dreapta dupa lucru, si cind firma nu-ti plateste asigurare ori concediu de odihna? Dar legal fiind, chiar daca inceputul e greu, si accepti un job de $2000/luna, poate in 6 luni, poate intr-un an, daca-ti vezi de treaba ta si esti destept, te ptomoveaza, iti maresc salariul, ori daca nu, iti gasesti altceva. Uita-te la cele 3 linkuri, sint pozitii diferite, dar de la prima la uiltima poti ajunge in max 2-3 ani, cu conditia sa fii serios, sa te duca mintea si sa-ti vezi de treaba. Spunea cineva ca economia-i in plina recesiune. O fi pe unde-i el, dar nu pe coasta de est ori California, si nu vad cine-l tine legat acolo. Cum majoritatea celor ramasi lucreaza in constructii, nu vad alt motiv decit faptul ca firmele mai mari incearca sa nu intre la bucluc, desi nici aia nu-i prea adevarata. Personal, cunosc destui romani, citiva ramasi. Ce ma surprinde e orgoliul de care dau dovada. America nu-i pt cei slabi. As mai avea de adaugat si altceva: cei mai multi din cei ce reusesc au studii superioare, si chiar daca unora (am fost una) nu li s-a recunoascut diploma de la inceput, in foartescurt timp ajungi cel putin de unde ai plecat, daca nu mai bine. Diferenta pe care o simt eu: stabilitatea, lipsa stresului daca telefoanele se mai scumpesc si luna asta, daca gazul ori apa se vor dubla ca pret. Sincer ii admir pe romanii de-acasa ca pot supravietui in conditiile alea.

http://www.careerbuilder.com/JobSeeker/Jobs/JobDetails.aspx? IPATH=JEOERA&je=myrec&APath=1.5.21.28.0&jrjob=tr ue&sc_cmp2=10_JobMat_JobDet&Job_DID=J3H5SP60WX20TD C4 1G5&ff=5 (http://www.careerbuilder.com/JobSeeker/Jobs/JobDetails.aspx?IPATH=JEOERA&je=myrec&APath=1.5.21 .28.0&jrjob=true&sc_cmp2=10_JobMat_JobDet&Job_DID= J3H5SP60WX20TDC41G5&ff=5)

http://www.careerbuilder.com/JobSeeker/Jobs/JobDetails.aspx? IPATH=JEOERA&je=myrec&APath=1.5.21.28.0&jrjob=tr ue&sc_cmp2=10_JobMat_JobDet&Job_DID=J8H3N26L3Q0Q7T 5J 64M&ff=5 (http://www.careerbuilder.com/JobSeeker/Jobs/JobDetails.aspx?IPATH=JEOERA&je=myrec&APath=1.5.21 .28.0&jrjob=true&sc_cmp2=10_JobMat_JobDet&Job_DID= J8H3N26L3Q0Q7T5J64M&ff=5)

http://jobview.monster.com/getjob.asp?JobID=59093673&Job Title=General+Foreman+and+Foreman+-+Telecom+or+Electrical&am p;am p;fn=544&lid=371&cy=us&vw=b&AVSDM=2007-06-21 +17%3a30%3a00 (http://jobview.monster.com/getjob.asp?JobID=59093673&JobTitle=General+Foreman +and+Foreman+-+Telecom+or+Electrical&fn=544&lid=371&cy=us&vw=b&A VSDM=2007-06-21+17%3a30%3a00)

24.06.2007, 04:29
...dar de la prima la uiltima poti ajunge in max 2-3 ani, cu conditia sa fii serios, sa te duca mintea si sa-ti vezi de treaba. ...

light, ceea ce spui tu e adevarat, dar nu i se potriveste lui bogdan. daca te uiti in "CV"ul lui, pare sa aiba o atitudine mai oportunistica decat ceea ce ii recomanzi tu.

In rest sunt de acord cu comentariile tale generale, felicitari ca ti-ai recunoscut diploma.

bogdan178
24.06.2007, 12:07
sal

mane ai dreptate in tot ce spui dar cum adica america nu e pt cei slabi ...nu inteleg d c tre sa tre unu care e acasa ca e demn sa isi dea cu parerea decit daca a zburat peste ocean ..nu inteleg. nu maatac ca ma injura vreunu sau ca ma ataca vre unu sau orice ..de fapt ma oftic ca v-am pierdut si ati plecat ...nu stiu orice ar fii gindul asta nu imi da pace pe cuvint ...pe cuvint nu imi parea rau ca v-ati realizat ca aveti salarii de mii de dolari americani canadieni euro sau orice alta moneda ci doar ca ati plecat (eu cred romanii una dintre cela mai destepte si descurcarete natii)

America nu e pt cei slabi ....america e pt cei norocosi crede-ma ..e vb de loz in plic...da-mi mie liber si ma pot intoarce intr-un sac de plastic sau intr-un an am ferrari ..dar niciodata nu ai de unde sa stii ce voi face eu personal pt ca totul e o LOTERIE ..., de ce aveti impresia ca ati plecat cei mai buni ??? spre deosebire de Spania si Italia unde pleaca cine vrea pe muschii lui cei de peste ocean au plecat pt ca le-a fost permis.

Stau si citesc forumul pe unde am aplicat si in USA si in CA uni imi dau dreptate uni sint contra uni sint contra altora imi pare rau ca exita asa ura intre romanii.stau si ma gindesc ce simt sa nu spun prostii sau cea ce nu e adevarat (ascult LA FAMILIA ...sint fan tiesto si cosmic gate). Am fost in spania prin 2003 sau 04 nu mai stiu exact in preajma sarbatorilor ...toti prietenii vb de sarbatorile din RO isi aminteau cu nostalgie de sarmale carnea de porc cirnati bradul de craciu revelion si COLINDE ..erau nostalgici ....ma uitam la ei cumva ma simteam staniu nu aveau curaj sa se suie la volan si sa faca sarbatorile in RO sau sa ia avionul sa vina acasa ..dar sufereau.

asta e valabil pt toti cei plecati: Cel putin odata va parut rau ca ati plecat de ACASA chit ca recunoasteti chit ca nu eu stiu asta

Faceti milioane realizativa va doresc numai succese ....dar nu uitati de unde ati plecat ..si transmiteti asta si copiilor vostri pls.

P.S. Am o mie de lucruri sa va spun ..o sa mai vb ...canada pt mine inseamna frig si atit nu mii de dolari nu viata super buna ....doar frig ...si frigul imi place

fifi
24.06.2007, 13:41
light, pergamon si altii eu cred ca va pierdeti timpul si energia cu bogdanel, el este inca in faza oscilatorie de la a ne uri, invidia sau compatimi.

bogdane, decat sa fii venit aici sa ne intrebi pe noi ce si cum, mai bine te lamureai pe tine insuti ce vrei de la tine si de la viata ta. ca si de vii aici si, la fel te iei dupa unu` si dupa altu, bine nu vad sa-ti mearga smileys/smiley5.gifParerile de aici sunt subiective pt ca fiecare are un caz si-o situatie diferita, da esti tare tu ca bagi pe toata lumea in oala.

apropos de vreme si iarna in canada, in toronto este cam aceeasi clima ca cea din ro numai ca mai umeda, adica nu-i asa arsh*tza ca acasa vara sa se parleasca pana in iunie si ultimul fir de iarba dar daca mergi mai in nord, nu cred c-o sa mai iubesti iarna atat cand la fiecare magazin, benzinarie, sunt prize afara ca daca lasi masina 10 min pana-ti faci cumparaturile iti moare bateria. Acolo as vrea io sa te vad pe tine si sa vin sa vad daca mai ai chef de batai cu bulgari de zapada. smileys/smiley2.gif

bogdan178
25.06.2007, 06:53
SAl

D c sa va urasc ???

Sinteti cam , cu nasul pe sus la faza asta adica nu poti sa ai o parere contradictorie ,ca , gata strugurii sint acrii , nu stii ce vb pina nu vii aici ,esti prost ca ai ramas acasa , n-ai singe in tine sa te sui in avion sa vii pina aici ,iti dai cu parerea din spatele tastaturii ,cine esti tu sa ne judeci mama tatal dumnezeul meu ,,,ai pasaport de America de nord ..sint satul de justificari aberante.

Sau credeti ca sint vreunu din aia obsedati sa plece si ar face orice sa ajunga peste ocean ??? Cumva sa imi trimiteti o Poza cu CA si eu sa o scot la imrpimanta si sa o inramez sau sa o conteplu ore in sir ..si sa zic oau ce minunat ..sau cum era pe timpul lui ceausescu cind primeai un pachet din afara ..si mestecai o lama de guma brooklyn o saptamana .si beai o sticla de cola intr-o luna ...si te simteai altfel.

Pe forum am intrat sa vad si eu cum gindesc cei despre care se presupune ca sint unii dintre cei mai destepti romanii cei care au plecat peste ocean ...in afara de Facultate nu au nimic in plus fata de restu din Spania Italia Germania UK ...aceleasi probleme aceasi gindire aceleasi timpenii aceleasi invidii ...peste tot e valabila expresia ...cind treci granita ...nu maiai pe nimeni ..trebuie sa supravietuiesti cu orice pret .calm pamintul nu se invirte in jurul americii.

Am vazut postul unuia dar era pe net ..era tare baiatu spunea la obiect tot ce a trait la ce sa te astepti si la ce sa nu te astepti .....nu era subiectiv.

P.S. vb intre voi atunci de starea vremii cit e pretu la carburant ...si joburile pe care le schimbati ca pe sosete ..sau mai bine ....facetii pe cei care vin aici sa creada ca , CA este o tara tropicalasmileys/smiley2.gif

fifi
25.06.2007, 09:09
bogdane, de orice informatie ai nevoie gasesti "pe net", acolo unde ai gasit si postul acelui "baiat tare" care spunea la obiect la ce sa te astepti si la ce nu...asta asa ca sa vezi ce inseamna "nasul pe sus" smileys/smiley14.gif

bogdan178
25.06.2007, 10:43
SAl

DA ai dreptate am citit parerile unora si altora si mi-am format o parere ca nu e asa cum se zice despre USA si canada adica credeam ca sint greutati de adaptare si de viata ...dar nu chiar atit de mari (dupa mine).

P.S. unde a aplicat acel baiat destept nu mai merge site e blocat

bogdan178
09.07.2007, 10:09
SAl

Asta spune adevarul ?...vad ca da si poze

http://www.geocities.com/casamede2005/

bye

bogdan178
02.09.2007, 05:18
SAl

http://www.gandul.info/emigrant/puturos.html?3896;277438

bye

Pisoi
02.09.2007, 11:34
bogdanel, sper sa nu te simti IAR discriminatsmileys/smiley2.gif ...am citit cu mare interes "articolul/link-ul" postat de tine si sincersmileys/smiley9.gif nu-mi dau seama ce vrei sa dovedesti cu un astfel de exemplusmileys/smiley75.gif ...marea majoritate a celor din diaspora citesc presa RO pe net sau urmaresc TV-RO prin satelit smileys/smiley2.gif

...articolul postat de tine cred ca vorbeste de la sinesmileys/smiley80.gif...cred eu ca, un "puturos" nu o sa gaseasca "cheia succesului" in tarile care accepta "emigranti" daca nu se poate integra in sistemul tarii respectivesmileys/smiley82.gif ...este alegerea fiecaruia sa se acomodeze noului mediu sau sa-si exprime public opinia negativa a frustrarilor sau a esecului personalsmileys/smiley92.gif

...consider ca postarile sau link-urile tale sunt importante pentru toti cei ce frcventeaza acest sitesmileys/smiley4.gif ...numai ca ar trebui sa si faci ceva comentarii personale la subiectsmileys/smiley16.gif

bogdan178
03.09.2007, 09:00
SAL

vreau sa arat celor ce privesc doar in fata si nu stiu decit de acest forum si il iau ca litera de lege am vrut sa arat ca sint si altii care gindesc ca mine sau ca voi in alte parti si sint aceleasi discutii pro sau contra.

bye

fifi
05.09.2007, 00:29
bogdane, daca numeri foile din placinta nu-ti mai vine s-o mananci...chiar asa pe cine vrei tu sa convingi ca e rau in Canada? Cei care suntem aici, stim deja, noua nu ne mai esti de "ajutor" cu link urile respective, daca vrei sa-i convingi pe cei din Ro, nu-ti fa griji caci cine vrea sa vina in Canada, poti sa-i dai tu sa citeasca mii de pagini si tot vine. Nu mai e ca pe timpuri, bogdane, acum este foarte multa informatie despre Canada si US si fiecare isi face o viziune in functie de ce-l aranjeaza sau deranjeaza la viata de aici si fiecare se gandeste bine cand ia o decizie care ii afecteaza viata pe termen lung.

eu totusi nu stiu de ce te zbati tu atat si-ti faci sange rau in legatura cu asta, noi deja stim parerea ta, stim ca ti-o pastrezi si ti-o respectam, parerea. Nu te astepta, insa, sa ne si afecteze. smileys/smiley2.gif

stau acum c-o mana la falca si ma gandesc, tu nu cereai informatii ca sa-ti faci o viziune despre traiul in canada ci ca sa iti confectionezi argumente impotriva immigrarii in Canada, spune tu ca nu-i asa?! smileys/smiley5.gif

hai pa!