PDA

Arată versiune întreagă : Adrian Diaconu vs. Silvio Branco - Box WBC 28 martie 2009

sorin
11.01.2009, 21:01
Promotorul italian Salvatore Cherchi a cistigat dreptul de organizare a meciului pentru titlul mondial WBC dintre campionul Adrian Diaconu si pugilistul Silvio Branco si a anuntat ca duelul dintre cei doi va avea loc pe 28 martie, in Italia.

În termen de 15 zile, Salvatore Cherchi va trebui sa anunţe WBC data şi locul de desfasurare a galei la care, surprinzator, confruntarea dintre Diaconu şi Branco s-ar putea sa nu constituie meciul principal. “Main event“-ul va fi meciul unui alt italian, Giacobbe Fragomeni, noul campion mondial WBC la categoria grea-uşoara, care trebuie sa-şi apere titlul in luna martie.

Scurta istorie:
In luna mai 2007, Diaconu l-a invins prin KO tehnic pe americanul Rico Hoye si a devenit challenger pentru titlul mondial WBC la categoria semigrea.
Pe 29 septembrie, Diaconu trebuia sa-l intilneasca pe Chad Dawson intr-un meci pentru titlu, dar din cauza unei accidentari la mina dreapta, in locul romanului s-a luptat columbianul Epifanio Mendoza.
Adrian Diaconu a cucerit pe 19 aprilie 2008, la Bucuresti, titlul mondial interimar la categoria semigrea a versiunii WBC, dupa ce l-a invins la puncte pe americanul Chris Henry. intr-un alt meci, pugilistul american Chad Dawson s-a impus la puncte in fata lui Glen Johnson (116-112), la 13 aprilie, si si-a pastrat titlul mondial WBC la categoria semigrea, pe care urma sa si-l apere in fata romanului Adrian Diaconu.
Dawson a refuzat sa boxeze cu romanul si astfel Diaconu a devenit campion mondial WBC. Meciul campionului mondial Adrian Diaconu, in care acesta trebuia sa isi puna titlul in joc in fata lui Silvio Branco, trebuia sa se dispute la 15 noiembrie, dar a fost aminat, dupa ce romanul s-a accidentat la mina in timpul unui antrenament. Italianul Silvio Branco are 41 de ani si a cistigat titlul de campion mondial WBA la versiunea semigrea. El are 57 de victorii, dintre care 34 prin KO, 9 esecuri (3 prin KO) si doua remize.

sorin
23.03.2009, 14:49
Nu prea sunt la curent cu ultimele noutati, iar avand in vedere ca mai e mai putin de o saptamana pana la data initial programata, daca cineva stie ceva despre acest meci (se tine, nu se tine, se amana, etc.), sa posteze aici. Mi se pare suspecta linistea din ziarele romanesti in legatura cu acest meci, desi si Adrian este campion mondial si de aceea spuenam ca nu ar strica sa improspatam informatiile in legatura cu acest eveniment.

sorin
27.03.2009, 17:38
Meciul a fost reprogramat si va avea loc pe data de 18 aprilie, la Roma.
-------------------
Pugilistul Adrian Diaconu, care isi va apara titlul mondial al versiunii WBC pe 18 aprilie la Roma, in fata lui Silvio Branco, nu se teme de sicanele italienilor. Dupa succesul inregistrat de Lucian Bute, care a reusit sa-si apere pentru a treia oara titlul de campion mondial al versiunii IBF, luna viitoare va veni randul unui alt pugilist roman de a urca in ring, pentru a-si pune in joc centura. Adrian Diaconu va boxa pentru titlul mondial WBC pe 18 aprilie, la Roma, chiar in seara in care ortodocsii se pregatesc de Invierea Domnului. Adversarul romanului este italianul Silvio Branco.

Organizatorii meciului dintre Adrian Diaconu si Silvio Branco au incercat de la bun inceput sa duca un razboi psihologic impotriva pugilistului roman, stabilind ca data intalnirii sa fie 18 aprilie, zi care precede Pastele ortodocsilor. "Probabil ca au mizat mult pe ideea ca daca vor pune meciul intr-o zi atat de importanta pentru ortodocsi, romanii care sunt in Italia nu vor veni. Sunt convins insa ca la ora meciului, in sala se vor afla foarte multi romani care ma vor sustine", a declarat Diaconu. Sportivul poreclit "Rechinul" nu se teme de escaladarea unor tensiuni intre italieni si romani, la meciul sau. "Stiu ca in ultimul timp au existat foarte mult probleme intre romani si italieni. Ii rog pe cei care vor veni sa ma sustina sa dea dovada de fair-play, ca de restul, in ring, ma ocup eu", a spus Diaconu. Pugilistul va ajunge in Italia cu zece zile inainte de meci. "Am nevoie de o perioada de acomodare. Am cerut in contract ca hotelul in care voi locui impreuna cu staff-ul meu sa nu fie la o distanta mai mare de 5 kilometri de sala unde se va disputa meciul. Pana in clipa de fata nu am fost contactat inca de nici o asociatie a romanilor stabiliti acolo, dar nu e inca timpul pierdut", a mai adaugat Diaconu, care se simte intr-o forma excelenta. "Singurul lucru pe care-l doresc este sa aud cat mai repede gongul de inceput al meciului. Se face anul de cand nu am mai boxat, din cauza accidentarii pe care am suferit-o. Abia astept sa urc in ring", a mai spus pugilistul legitimat la Interbox. Adrian Diaconu continua sa se antreneze la Montreal, avand de cateva zile doi sparring parteneri. "Totul decurge conform planului de pregatire. Sunt sigur ca, la ora meciului, Branco va regreta ca a urcat in ring alaturi de mine", a precizat, cu mult umor, pugilistul roman. Dupa meci, Adrian Diaconu va petrece doua saptamani in Romania, dupa care va reveni la Montreal. "Pe data de 9 mai va avea loc un eveniment important in familia noastra: botezul baietelului meu, nascut la finele anului trecut", a precizat campionul mondial al versiunii WBC.

Sursa: bzi.ro

sorin
31.03.2009, 21:07
Meciul dintre Adrian Diaconu si Silvio Branco, in care romanul isi apara titlul mondial WBC la categoria semigrea, nu va mai avea loc deoarece promotorul italianului, Salvatore Cherchi, nu si-a respectat obligatiile de organizare, a declarat, ieri, pentru NewsIn, presedintele FR Box, Rudel Obreja. "Acest meci nu va mai avea loc pentru ca promotorul meciului nu si-a respectat obligatiile, nu s-au platit garantiile, nu s-au incheiat contracte, iar noi am depus plingere la WBC. Pentru Adrian Diaconu nu este bine, el pe 19 aprilie face un an de cind nu a mai boxat si s-a pregatit pentru acest meci. Din cite am inteles el este suparat, dar nu are ce face, va boxa intr-un meci simbata", a explicat Rudel Obreja. Seful FR Box a vorbit si despre viitorul meci al romanului: "WBC va hotari ce se va intimpla. Ar putea fi tot Branco adversarul, dar la fel de bine ar putea fi eliminat din cauza celor intimplate. El nu are nici o vina, ci promotorul. Se poate stabili un meci pentru un nou challenger, pentru moment nu se stie".

Adrian Diaconu trebuia sa-l intilneasca pe 10 aprilie pe italianul Silvio Branco intr-un meci in Italia, in care romanul isi punea in joc titlul mondial WBC. Dupa ce acest meci a fost anulat, Diaconu va boxa pe 4 aprilie la Montreal intr-o gala la Centre Bell cu pugilistul canadian David Whittom, intr-o lupta de opt reprize in care nu isi va pune centura in joc. Despre acest meci romanul a spus: "Sint foarte fericit ca ma voi reintilni cu iubitorii boxului din Montreal. A trecut foarte mult timp de cind nu am mai simtit atmosfera din Centre Bell". Adrian Diaconu a cucerit pe 19 aprilie 2008, la Bucuresti, titlul mondial interimar la categoria semigrea a versiunii WBC, dupa ce l-a invins la puncte pe americanul Chris Henry. Intr-un alt meci, pugilistul american Chad Dawson s-a impus la puncte in fata lui Glen Johnson (116-112), la 13 aprilie, pastrindu-si titlul mondial WBC la categoria semigrea, pe care urma sa si-l apere in fata romanului Adrian Diaconu. Dawson a refuzat sa boxeze cu romanul si astfel Diaconu a devenit campion mondial WBC. Meciul campionului mondial Adrian Diaconu, in care acesta trebuia sa isi puna titlul in joc in fata lui Silvio Branco, trebuia sa se dispute la 15 noiembrie, dar a fost aminat, dupa ce romanul s-a accidentat la mina in timpul unui antrenament. Italianul Silvio Branco are 41 de ani si a cistigat titlul de campion mondial WBA la versiunea semigrea. El are 57 de victorii, dintre care 34 prin KO, 9 esecuri (3 prin KO) si doua remize.