PDA

Arată versiune întreagă : La volan....

Vlad
06.05.2005, 09:14
<DIV>Eu stiu ca sofatul nu este pentru toata lumea,si mai stiu ca exista oameni talentati in aceasta "meserie",oameni care conducnormal (cei mai raspanditi),dar problema este ca exista si oameni ANTI-TALENT,sau mai bine zis oameni care degeaba invata,degeaba conduc cativa ani,nu o sa reuseasca niciodatasa stapaneasca volanul cum trebuie.Nu trebuie sa-i condamnam,stiu,nu e vina lor,dar nici ei nu pot sa ne condamne pe noi ca-i injuram,le aratam tot felul de semne etc...etc.</DIV>
<DIV>Eu cred,cel putin vreau sa cred,ca sunt o persoana calma.Dar am momente, cand sunt la volan,cand imi vine sa-mi smulg parul din cap (noroc ca nu prea am).Cand ma apuc sa injur la volan,imi dau seama de unde vine vorba "Injuri ca un birjar".Cateodata si eu ma minunez ce scot pe gura...dar nu pot sa ma abtin.</DIV>
<DIV>Cand vad pe cate unul ca fumeaza,vorbeste la telefon,mananca si mai vrea sa si conduca,inebunesc.Normal ca nu are cum sa mai semnalizeze cand schimba directia de mers sau benzile,normal ca merge pe cate 3 linii deodata,si NORMAL ca eu sunt in spatele lui.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Am observat ca asiatici,in general,conduc foarte prost.In ultimul timp,cand vado masina care nu stie ca s-a inventat semnalizarea,sicare crede ca e singura masina depe sosea,nu mai spun ca altadata "Este e o femeie",spun "Asta e chinez ceva....".Nu stiu cum se conduce pe la ei,dar am auzit ca circula cu bicicleta foarte mult...deci....</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Nu stiu ce credeti voi,dar eu cred ca ar trebuii sa se puna o limita de varsta la condus.Nu vreau sa fiu rautacios,dar cand vad o persoana care isi sarbatorea majoratul cand Cuza unea principatele romane,trag pe drapta.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Mai sunt si "eroii soselelor",care au vazut prea multe filme cu urmariri de masini,si au prins curaj.Merg cu muzica la maxim,sapca in cap,scaunul lasat pe spate,de abia se vad de volan,si au de cele mai multe ori o prezenta feminina pe scaunul din dreapta.Acestia isi incep "programul de impresionare" prin demaraje puternice,slalomuri printre masini si depasiri nervoase.Nu de putine ori sunt opriti de un stalp sau un copac,dar fiti convinsi ca nu o sa spuna niciodata ca a fost vina lor.Vina e a stalpului,care nu a fost atent,sau era plasat in calea lui.....http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/30.gif</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Sa nu uit.....sunt foarte "impresionat" cand vad o femeie care se machiaza la volan,cand sta la semafor,dar si cand merge cu 100 km/ora pe autostrada.Am vazut si fete care isi faceau unghiile dela picioare in timp ce conduceau,vorbeau la telefon si fumau o tigara.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>In concluzie....cred ca sofatul in zilele noastre este foarte PERICULOS.Daca nu te loveste cineva,poti sa mori de NERVI.</DIV>

sorin
06.05.2005, 09:39
Vlad, foarte aproape de realitate povestea ta, dar ai uitat sa mentionezi printre altele:
- unii indiferent de viteza cu care se merge, o tin pe banda din stanga avand un kilometru/mila pana la masina din fatza lui, in timp ce in dreapta circula unul paralel cu tine exact cu aceeasi viteza, tinandu-te blocat pe kilometric intregi, in timp ce tu iti smulgi parul din cap

kiki
06.05.2005, 11:01
Prin California soferii de autobuze sunt regii drumului. Intra-n tine cu toata nerusinarea. Isi face loc pt ca stiu ca tu esti mic si el e mare, tu ai platit pt masinuta ta, el nu.

Timp de8 luni de zile am luat autobuzul la serviciu. Cand ma intorceam eram deobicei singura in autobuz, iar soferul "experimentat"il invata pe incepator cum sa-si faca loc in trafic. Timp de8 luni de zile o multitudine de soferi "experimentati" ii invata pe invatacei sa se bage " ca doar se trag ei cand te vad ca intrii".smileys/smiley7.gifFierbeam de manie in spatele lor, dar nu puteam zice nimic ... ca eram domnisoara singurica ... si mai aveam nevoie de autobuzele alea sa merg la lucru.

Si de cand sunt in spatele volanului am luat de cateva ori lancea in mana si La ATAAAAAAC ... dar dupa ce m-am speriat de cateva ori (ca de ...masinuta mea e noua si mi-e mila de ea si de banii mei sa ma pun cu cretinii)am renuntat sa ma mai bat cu morile de vant. O mai fac din cand in cand si doar cand calculez ca sortii nu-mi stau impotriva smileys/smiley2.gif

LA ATAAAAC&nbsp ;

http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley99.gif