PDA

Arată versiune întreagă : Pentru Roxa

1234
06.05.2005, 05:23
Buna Roxa,

Am citit raspunsul pe i l-ai dat Manuelei si ma gindesc ca poate ma poti ajuta si pe mine.

M-am casatorit in Romania in dec. 2004 cu un cetatean canadian.Sotul meu a depus actele in vederea sponsorizarii mele in ian. 05 in Canada; a fost verificat si a primit ok-ul.

Pe site-ul CIC mi se spune ca procesarea aplicatiei mele a inceput pe 09 Martie 2005; am uitat sa spun ca am facut si examenul medical.

Cam in cit timp as putea primi viza? In cazul meu oare mai e nevoie de interviu?

Multumesc anticipat si numai bine!

Roxa
07.05.2005, 14:17
Doamna,

Decizia asupra necesitatii unui interviu inainte de acordarea vizei de rezidenta permanenta apartine in exclusivitate ofiterului de emigratie care va analizeaza dosarul. Aceasta decizie nu poate fi influentata. Interviurile in cazurile de sponsorizare sint uzuale, si nu trebuie sa va faceti probleme. In general, cu aceasta ocazie se reverifica datele din aplicatii, se confirma veridicitatea povestii pe care ati trimis-o in actele de sponsorizare. Este posibil sa vi se ceara informatii, detalii si documente suplimentare pentru a dovedi veridicitatea relatiei dvs. cu sponsorul din Canada, atit inainte cit si dupa casatorie. De aceea, sint extrem de importante dovezile scrise: scrisori, felicitari, note de plata de telefon, mesaje pe internet, fotografii din diferite perioade pre si post casatorie.

In ceea ce priveste timpul de procesare a aplicatiei, tot ce va pot spune este ca, potrivit datelor furnizate de CIC, in prezent la Bucuresti 80 la suta dintre dosarele de sponsorizare sint procesate in 7 luni. Aceasta nu exclude posibilitatea ca, dosarul dvs. sa fie rezolvat si mai devreme de 7 luni, sau, in cazul in care ambasada are o restanta mare de dosare, aceast interval sa fie mai mare.

Va rog sa nu ezitati sa ma contactati daca aveti nevoie de informatii suplimentare.

Regards,