PDA

Arată versiune întreagă : Sfat

05.05.2005, 18:15
Salut,

Am nevoie de un sfat. Sunt casatorita un american de 8 luni. Totul e bine dar problema e ca el imi da numai bani de buzunar in fiecare saptamina, eu insa as vrea sa am debit card sau cecuri. Cind i-am zis cind voi avea cardul meu el doar imi rapsunde la ce-mi trebuie...Toata chestia asta imi spune ca el nu are incredere in mine...Eu lucrezi de 2 luni deja...Nu stiu cum sa-l fac sa creada in mine...Este cineva casatorit cu un american? Cum sa-l fac sa inteleaga ca si eu am nevoie de mai multa libertate financiara?

angela
05.05.2005, 20:37
Eu sunt casatorita aici cu cetatean american de 1 an de zile, asteptam si un bebe mic acuma deci totul merge super bine as putea spune. Sincera sa fiu e oribil sa nu ai incredere in cineva sau persaona iubita sa nu iti acorde incredere absolut deloc. Am auzit multe cazuri destul de oribile, din fericire nu ma numar printre ele. Datorita sotului meu am la credit report un credit excelent,linii de credit pot deschide oricand si am limita destul de frumoasa, asta tinand cont de timpul scurt aici. Totul se datoreaza sotului meu care in prima saptamana m-a trecut pe contul bancar, mi-a facut debit card si o gramada de alte carduri. Chiar daca nu le folosesc ca nu vad motivul, imi pare sincer rau de situatia ta. Nu uiat ca la interviul de 2 ani trebuie sa aveti joint account, si o gramada de chestii impreuna. Ai grija de tine si scrie-mi oricand ai nevoie de ceva. Poti sa o faci aici, pm sau email.

nicolethea
06.05.2005, 03:02
Buna, si eu sunt casatorita cu un american de 7 luni de zile si pot spune ca pana acum(si sper si mai tarziu) totul este ca in orice familie in care exista intelegere si comunicare si amandoi tragem in aceeasi directie. Si chiar de avem joint account, mortage and bills impreuna, este prima data cand sotul meu( care a mai fost casatorit) a facut asa ceva, iar din ceea ce mi-a mai fost dat sa inteleg in lunile traite aici, in general,( a nu se intelege ca este ca toti) americanii doar cand vine vorba de taxe atunci le fac impreuna ca este mai avantajos!Asa ca ma gandesc ca daca incercati sa discutati ceea ce insemna o casnicie, poate poate.....Oricum, sunt pe aproape daca vrei sa mai vorbim.

P.S. Felicitari Angela pentru bebic si pupici dulci pe burtici poate se iasmileys/smiley17.gif

06.05.2005, 04:49
Multumesc pentru raspuns. Situatia la noi nu e rea de loc, adica ne impacam de minune, facem multe lucruri impreuna doar ca el nu vede de ce mi-ar trebui mie debit card....Incerc eu sa mai discut asta cu dinsul...Felicitari Angela, cred ca e super de minunat sa astepti un babe..

06.05.2005, 04:59
Wanda, situatia ta nu este unica. Nu doresc sa generalizez, dar cunoscmai multecazuri in care barbatii americani se casatoresc peste mari si tari pentru ca doresco sotie tanara, draguta, educatasila discount price. Apoi mai sunt sicazurile in carenevestele de import, care dupa ce sau vazut in"drepturi", au golit banking accounts si au plecatcu altii.Insa in cazul tau nu inteleg de ce tu nu poti sa ai control asupra banilor pe care tu ii castigi. Eu as sugerasa-ti deschizi un account la banca pe numele tau si sa cerica jobul tau sa-tifacadirect deposit. In felul asta poti retrage banii tai dupa cum ainevoie fara sa-i ceri luipermisiunea sau socoteala ce ai facut cu banii. Poate ca else teme ca ai sa cheltuiesti baniiinutil,insa nu are nici un drept sa-ti controlezebanii pe care tu ii castigi.....Eu nu am account separat de sotie,amandoi avem accesfara restrictiila baniNOSTRI si nimeni nu tine socoteala ca unul castiga mai mult decat altul. Este regretabil cand barbatii considera ca ei stiu mai binesa administreze finantele....

Administrarea baniloro consider ca povara si nu doresc sa duc singur, asa ca o impart cu sotia....smileys/smiley2.gif

O asemenea situatie in care el nu-ti"permite" sa ai un CC sau acces la banivostri perpetuaza lipsa de incredere sipoate creea multe problemein familie.Multa bafta!

evelyn
06.05.2005, 05:15
Wanda

Si eu sant de parerea celorlalti, dar cred totusi cred ca voi doi aveti nevoie de " o discutie serioasa".

Si eu am fost casatorita cu un American, dar lucrurile astea am crezut cale-am stabilit de la inceput; a incercat el sa fie" control freak" dar n-a avut cu cine smileys/smiley2.gifsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley2.gif( una din motivele ptr. care ne-am si despartit).

Ai grija ca si tu sa nu fii in aceeasi situatie (sper ca nu).

Care ar fii motivul ptr. care nu " ai voie" ........?

Ai grija si GOOD LUCK

09.05.2005, 08:19
Evelyn,

Esti cumva blonda ?

Ti-ai gasit barbatul potrivit ?

Cu respect si interes

evelyn
09.05.2005, 09:55
SAuzimdebine

Are you " hitting on me" aici in vazul tuturor smileys/smiley2.gifsmileys/smiley2.gif

sorin
09.05.2005, 10:04
Evelyn, nu e sauzimdebine dupa cum vezi ci sauz.imdebine (cu un punct). S-ar parea ca cineva ii joaca o farsa, ceea ce nu e prea elegant.

evelyn
09.05.2005, 10:13
Mai baieti mai

Haideti fiti gentelmeni, si nu faceti asemenea chestii....smileys/smiley85.gif... oricum eu nici n-am observat si la mine nu conteaza, atata timp cat nu se depaseste limita bunului simt........si se ajunge la alte "stuffuri" !!!