PDA

Arată versiune întreagă : Si totusi Biblia ...

Pagini : 1 [2]

christianT
12.04.2010, 20:07
Intrebari pentru kirk:
Luand primele paragrafe din Geneza:
De unde stia naratorul cum s-au desfasurat toate lucrurile, ma refer mai ales la primele zile. Adica nu era nici macar pamantul facut, ce martor putea exista ca sa-i relateze lui toata istoria aia fantastica?
De ce Dumnezeu foloseste pluralul cand spune: Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra..."? Si in ce limba vorbea Dumnezeu???? Ca nici macar nu aparuse omul?
Ce e cu istoria cu Adam si Eva cateva paragrafe mai incolo? Pai nu facuse Dumnezeul omul, parte femeiasca si barbateasca in facerea lumii cand le-a spus sa stapaneasca pamantul si celelalte? Cu e cu istoria asta cu Adam si Eva? Pai iar i-a facut din nou?

In cazul ca binevoiesti sa-mi raspunzi scumpe kirk, am sa mai continui.

kirk
13.04.2010, 00:35
christian, sper sa nu te superi daca o iau putin...nu pe aratura, ci mai pe ocolite (nu fara motiv). biliboaca a pus o intrebare mai acum cateva zile daca nu cumva exista un univers spiritual. Asemenea ei, multi oameni inteligenti isi pun problema existentei a ceva facut din...altceva decat materie. Si tu ti-ai pus problema existentei unui Transcendent. De ce ne punem astfel de intrebari? Ne spune intuitia ceva in acest sens? Poate ca da. Dar si un rationament logic ne-ar putea determina sa admitem ca mai exista...ceva. In fond, de ce ar fi materia ultima realitate a Universului? Cand atomul era considerat cea mai mica parte a materiei, unii cu siguranta si-au pus problema... dar daca atomul mai poate fi divizat? Si uite ca a mai putut fi divizat. Pana nu au existat aparate de zbor, era o nebunie sa sustii ca va putea candva omul sa zboare prin aer. Si uite-l ca zboara. Multi oameni cred astazi ca exista farfurii zbratoare si ca exista extraterestri. Altii spun ca e o prostie sa crezi asa ceva. Daca in viitor se va dovedi ca acesti extraterestri exista, atunci nu va mai fi pentru nimeni o nebunie credinta in existente lor. Cam asa a fost in general cu orice descoperire stiintifica. Inainte de descoperire, s-ar fi considerat aberatii sustinerea existentei obiectului sau a fenomenului respectiv (sa zicem razele X). Nu insa si dupa aia. Sa ramanem putin la ideea cu extraterestri. Sa plecam de la premiza ca ei exista. Si sunt facuti...din ce? Nu stim din ce. Din ceva, nu din materie. Sa dam o denumire acestui ceva, ca sa putem continua discutia. Sa-i zicem imaterie. Bun! Deci, cum ziceam, pare logic sa admitem (sau sa credem) ca mai exista fiinte inteligente in acest imens Univers in afara de noi oamenii. Acum, exact despre problemele astea discuta si Biblia. Nu le zice extraterestri, ci le zice ingeri. Nu-i zice imaterie, ci ii zice spirit. Care e diferenta? Niciuna. Adica este, o diferenta de nume. Dar vezi cum sunt oamenii (unii dintre ei)? Cand citesc in Biblie despre ingeri, niste fiinte inteligente puternice ale caror corpuri nu sunt facute din materie, ci sunt de o alta natura (spirit), i-au asta in deradere. Dar daca citesc intr-un ziar un articol in care autorul isi exprima convingerea ca exista extraterestri si ca au corpul de o alta natura, inca necunoscuta noua, zic: da, domn'le, tot ce e posibil.
De ce am facut toata introducerea asta? Pentru ca avem motive sa credem ca aceste fiinte, de o natura diferita de a noastra, exista! Numeste-le cum vrei, nu denumirea conteaza. Si de aici, pana la a admite ca una din fiintele astea a vorbit cu scriitorul biblic nu mai e decat un pas.
M-am referit numai la prima din intrebarile tale. Deocamdata atat. Good night!

keyframe14
13.04.2010, 05:55
De ce am facut toata introducerea asta? Pentru ca avem motive sa credem ca aceste fiinte, de o natura diferita de a noastra, exista! Numeste-le cum vrei, nu denumirea conteaza. Si de aici, pana la a admite ca una din fiintele astea a vorbit cu scriitorul biblic nu mai e decat un pas.
M-am referit numai la prima din intrebarile tale. Deocamdata atat. Good night!N-avem coane kirk nici un motiv sa credem ca exista aceste fiinte, nu exista nici mosi craciuni, nici baba cloanta(cu toate ca copii, dragii de ei au motive sa creada asta), nici draci , nici dumnezei, nici morti care invie din mormant, toate astea sunt in mintea unora.. Acuma ca oamenilor li se parea o tampenie inainte sa existe e una, da nu cred ca nimeni se ruga la avioane si-si faceau o credinta din asta si un mod de viata, inainte ca ele sa sa fie inventate, asa-i.
Partea cu fiintele care vorbeau cu scriitorul biblic nu ma face decat sa ma tavalesc pe podea de ras.. lol saracii oameni, auzeau voci:)

christianT
13.04.2010, 16:58
draga kirk,
Eu n-am sa fiu caustic precum keyframe, cu toate ca am apreciat mult ironia lui, si am sa te ascult ce vei spune fara alt comentariu. Asa cum am spus si in topicul "Intersectii", conform Teoremei de incompletitudine a lui Godel, pentru a reusi sa avem o vedere de ansamblu cat mai larga asupra existentei noastre, pentru gasirea unui eventual Transcendent (prefer expresia asta decat Dumnezeu) trebuie sa parasim domeniul stiintei spre alte domenii, si am enumerat eu metafizica, filosofia sau budismul, religie de care sunt atras. In fapt sunt atras de tot ceea ce inseamna mistica: adica mistica orientala, fascinanta si plina de suprize, si sufism, adica mistica Islamului. In crestinism nu mai exista miscari mistice cu toate ca mistici au existat. Un exemplu care te-ar putea interesa este Master Eckhart (http://en.wikipedia.org/wiki/Meister_Eckhart)
acestea fiind zise, astept cu nerabdare explicatia cu Adam si Eva, ca eu tot n-o inteleg.
Pai nu facuse Dumnezeul pe om dupa chipul si asemanarea lui, parte barbateasca si parte femeiasca spunandu-le sa stapaneasca pamantul si animalele?? asa spune Biblia, chiar la inceput.
Iar apoi ma duce la alta povestire: Mai intai Adam, pe urma Eva, nu mai comentam cum a facut-o pe Eva, apoi Satan care-i ademeneste pe amandoi sa guste din fructele copacului cu pricina. Deci o cu totul alta poveste decat cateva versete mai inainte.
adica, vreau sa stiu ce e cu aceasta inadvertenta.
Astept raspunsul tau kirk
cu prietenie,
CT

kirk
14.04.2010, 21:41
draga kirk,
Eu n-am sa fiu caustic precum keyframe, cu toate ca am apreciat mult ironia lui

christian, nu stiu ce sa zic. Daca tu apreciezi mult ironiile la adresa celor spuse de mine, discutia nu mi se pare ca ar mai avea rost.

christianT
15.04.2010, 04:53
christian, nu stiu ce sa zic. Daca tu apreciezi mult ironiile la adresa celor spuse de mine, discutia nu mi se pare ca ar mai avea rost.

Draga kirk,
Chiar daca era ironic si cu mine, apreciam ironia. Nu spun ca bateam din palme, dar eram capabil sa apreciez calitatea ironiei. Acuma nu te supara, daca am gresit cu ceva prin cele spuse mai sus, eu imi cer scuze in mod public fatza de tine. Imi doresc sa continuam discutia, drept pentru care astept inca un raspuns de la tine. Eu, christianT, n-am sa fiu ironic, pentru ca este posibil ca Universul sa aibe si o dimensiune spirituala. Am mai scris eu pe undeva,am avut in trecut o experienta mistica, ca altfel nu stiu s-o calific. Sunt convins ca cele spuse de mine pot duce la o ironie amicala, drept pentru care o accept cu zambetul pe buze.
Deci kirk, hai sa continuam dialogul nostru. Te rog frumos.

biliboaca
15.04.2010, 05:13
...............ca este posibil ca Universul sa aibe si o dimensiune spirituala.

vezi mai Cristiane cum ajungi tu la vorba mea:d

:x

keyframe14
15.04.2010, 11:52
Ei na kirk, te suparasi! Ai doua motive; ori esti tu mai sensibil asa, ori vrei sa te eschivezi de la raspunsuri.
Singura ironie din mesajul meu, era ca ma tavalesc pe jos de ras ca auzeau aia voci, pai chiar asa, fara nici un fel de ironie, cand a fost ultima data cand ai auzit tu voci, sau un orice alt om in toate facultatile mintale pe care-l stii?!
Una peste alta mesajul meu era foarte la obiect vis-a-vis de problemele pe care ti le puneai si anume ca ai dreptate ca multora li se pare o aberatie existenta farfuriilor zburatoare de exemplu si daca in viitor se va dovedi ca exista asta e o sa le acceptam, da nimeni nu se roaga azi la farfurii zburatoare sau face o credinta din asta, asa-i.
In fine...daca esti asa sensibil cum de nu te-o fi deranjat ca nu imparitm aceleasi viziuni vis-a vis de religie si sa incetezi sa ni te adresezi?!

ModestMouse
15.04.2010, 16:18
Draga kirk,
Chiar daca era ironic si cu mine, apreciam ironia. Nu spun ca bateam din palme, dar eram capabil sa apreciez calitatea ironiei. Acuma nu te supara, daca am gresit cu ceva prin cele spuse mai sus, eu imi cer scuze in mod public fatza de tine.
Christian, hai sa nu ne mai fecalizam pe noi atata! Tu sti bine ce ai vrut sa zici si cu ce scop. Intrebarea ta "inocenta" despre Geneza este aiurea la mai multe nivele. In primul rand tu, care zici ca ai citit Biblia din scoarta-n scoarta, ar trebuii sa sti ca Geneza, in traditia Crestina, este inspirata de Dumnezeu si probabil scrisa de Moise (face parte din Torah sau Pentateuch, atribuite lui Moise). Am vazut ca esti fascinat de Wikipedia, asa ca iti recomand: http://en.wikipedia.org/wiki/Torah
Insa toata discutia este inutila pentru ca tu sti cu certitudine ca Biblia este o carte de basme pentru adormit sau speriat copiii. Asa ca ce rost mai are sa analizam ce stia naratorul, cine ia spus si ce, pe ce limba si in ce forma gramaticala? Tu esti convins cu fiecare fibra din corpul tau ca noi Crestinii credem in baliverne asa ca la ce foloseste sa taiem firul-n patru? Singura explicatie ar fi ca tu, impreuna cu cei trei muschetari, ai dori sa gasesti motive sa ridiculizezi si sa iti bati joc de credinta altora. Tu crezi ca acum 13.8 gazillions de ani a fost o mare plezneala din care sa creat pamantul cu tot ce este el. Eu cred ca omul si pamantul cu tot ce este pe el a fost creat de Dumnezeu; End of story!
You say potato, I say potato!
Have lovely evening my dear ChristianT!

kirk
15.04.2010, 16:19
christian - folosesc si eu cuvintele tale - te cunosc de prea mult timp ca sa nu te pretuiesc.
Cu privire la urmatoarea ta intrebare, nu stiu, poate nu inteleg eu bine, dar mi se pare minora "contradictia" la care te referi. Care de fapt nici nu e o contradictie. Sunt pur si simplu doua relatari care trateaza creatia din doua unghiuri diferite. Daca ne uitam mai atent, putem observa si alte asa-zis contradictii in aceste prime capitole ale Bibliei. Ce parere ai ,de exemplu, despre ordinea in care sunt prezentate lucrurile? Conform Genezei 1:24-26, animalele au fost create inainte de a fi creat omul. Or, in Geneza 2:7, 19, 20 se pare ca lucrurile s-ar fi petrecut invers. Cum e? Exact cum spuneam mai sus: doua relatari care privesc creatia din doua unghiuri diferite. Prima descrie crearea cerurilor si a pamantului cu tot ce se afla in ele (Geneza 1:1 - 2:4). A doua se concentreaza asupra crearii speciei umane si a caderii sale in pacat. - Geneza 2:5 la 4:26. Prima reletare este construita in mod cronologic, impartindu-se in sase "zile" consecutive. A doua, dimpotriva, prezinta faptele in functie de importanta unei teme. Dupa o scurta introducere, relatarea intra direct in crearea lui Adam, lucru foarte logic, pentru ca el si familia sa constituie subiectul a ceea ce urmeaza (Geneza 2:7). Apoi celelalte informatii se dau in functie de necesitatile relatarii. Relatarea explica faptul ca, dupa crearea sa, Adam a trebuit sa locuiasca intr-o gradina. Aflam atunci ca Dumnezeu a plantat gradina. I s-a spus apoi sa dea nume oricarui animal si oricarei creaturi zburatoare. Acum este momentul cand se precizeaza ca "Dumnezeu a alcatuit (...) din pamant" toate aceste creaturi, desi crearea lor a inceput cu mult inainte ca Adam sa-si faca aparitia pe scena pamanteasca. Geneza 2:19; 1:20,24,26.
Putem critica Biblia daca vrem din diferite motive, dar nu ca se contrazice.
Eu nu am spus si nu spun ca as detine adevarul suprem. Imi dau si eu niste pareri, ca oricare din voi.
Sincerely

christianT
15.04.2010, 17:12
.. In primul rand tu, care zici ca ai citit Biblia din scoarta-n scoarta, ar trebuii sa sti ca Geneza, in traditia Crestina, este inspirata de Dumnezeu si probabil scrisa de Moise (face parte din Torah sau Pentateuch, atribuite lui Moise).
...
Insa toata discutia este inutila pentru ca tu sti cu certitudine ca Biblia este o carte de basme pentru adormit sau speriat copiii. Asa ca ce rost mai are sa analizam ce stia naratorul, cine ia spus si ce, pe ce limba si in ce forma gramaticala? Tu esti convins cu fiecare fibra din corpul tau ca noi Crestinii credem in baliverne asa ca la ce foloseste sa taiem firul-n patru? Singura explicatie ar fi ca tu, impreuna cu cei trei muschetari, ai dori sa gasesti motive sa ridiculizezi si sa iti bati joc de credinta altora. Tu crezi ca acum 13.8 gazillions de ani a fost o mare plezneala din care sa creat pamantul cu tot ce este el. Eu cred ca omul si pamantul cu tot ce este pe el a fost creat de Dumnezeu; End of story!
You say potato, I say potato!
Have lovely evening my dear ChristianT!

O reactie colerica soricele. Fii putin mai calm. Patima iti poate intuneca un pic judecata. In primul rand ca eu n-am spus niciodata,dar niciodata, ca am citit Biblia din scoarta in scoarta. Cred ca ma confunzi cu altcineva. E un topic initiat de kirk despre Biblie, nu fac decat sa-i pun niste intrebari.
revin..
Kirk, am fost si am luat Biblia de jos din camera de dormit.

Geneza 1,26 si 27
Dumnezeul creeaza pe om dupa chipul si asemanarea lui, parte barbateasca si parte femeiasca.
O reflectie.
Barbatul si femeia sunt facuti in acelasi timp, nu cum se spune mai incolo ca Adam a fost intai. Nu e asta o contradictie?
sa continuam..
Geneza 1, 28
Dumnezeu le spune: "Fiti roditori, inmultiti-va si umpleti pamantul....etc"
Reflectie:
Nici vorba de vreun blestem, nici vorba de o cadere in pacatul primordial cu pomul ala din gradina..

La Geneza 2,15 se incepe alta poveste Kirk, ce naiba, ca nu sunt tampit. Mai intai il creaza pe Adam

apoi pe la Geneza 2,21 si 2,22 o creeaza pe Eva ca un ajutor, retine ca un ajutor pentru Adam. vezi Geneza 2,18. Deci nu dupa chipul si asemanarea lui, parte barbateasca si femeiasca.
Pai e cu totul alta povestea decat in Geneza 1,26 si 27!!
kirk, suntem fiinte rationale. Eu pot gresi bineinteles.
soricele modest,
teoria Big-Bangului se bazeaza pe zeci de ani de munca a multor oameni de stiinta. Aceasta teorie sta pe 2 piloni mari:
1.Deplasarea spre rosu a luminii emisa de galaxii si
2. radiatiile fosile.
Acestea sunt fapte demonstrabile pe cale empirica, d-stra tot ce sustineti se bazeaza pe credinta.
O seara placuta.

ModestMouse
15.04.2010, 18:27
soricele modest,
teoria Big-Bangului se bazeaza pe zeci de ani de munca a multor oameni de stiinta. Aceasta teorie sta pe 2 piloni mari:
1.Deplasarea spre rosu a luminii emisa de galaxii si
2. radiatiile de microunde fosile.
Acestea sunt fapte demonstrabile pe cale empirica, d-stra tot ce sustineti se bazeaza pe credinta.
O seara placuta.

Au contraire, mon amie, nu sunt nervos de felul meu, niciodata am avut tensiunea peste 110/68. Apoi daca am incurcat borcanele cu cititul Bibliei, imi cer scuze din adincul sufletului; sper ca poti sa m-a ierti pentru o asa insulta.

Si cum zici cu teoria ta? Tare beton? Really now?

Big Bang Theory - The Premise
According to the standard theory, our universe sprang into existence as "singularity" around 13.7 billion years ago. What is a "singularity" and where does it come from? Well, to be honest, we don't know for sure. Singularities are zones which defy our current understanding of physics. They are thought to exist at the core of "black holes." Black holes are areas of intense gravitational pressure. The pressure is thought to be so intense that finite matter is actually squished into infinite density (a mathematical concept which truly boggles the mind). These zones of infinite density are called "singularities." Our universe is thought to have begun as an infinitesimally small, infinitely hot, infinitely dense, something - a singularity. Where did it come from? We don't know. Why did it appear? We don't know.

http://www.big-bang-theory.com/

After its initial appearance, it apparently inflated (the "Big Bang"), expanded and cooled, going from very, very small and very, very hot, to the size and temperature of our current universe. It continues to expand and cool to this day and we are inside of it: incredible creatures living on a unique planet, circling a beautiful star clustered together with several hundred billion other stars in a galaxy soaring through the cosmos, all of which is inside of an expanding universe that began as an infinitesimal singularity which appeared out of nowhere for reasons unknown. This is the Big Bang theory.

Deci in concluzie: sa format din ceva ce nu stim ce este, intr-un mod pe care nu-l intelegem, pentru motive pe care nu le stim. Excellent!

Si cum ziceai matale ca io ma bazez pe credinta oarba si domnia voastra pe stiinta beton?

Warmest regards!

r

christianT
15.04.2010, 18:46
mouse,
Imi pare rau dar cred ca am citit un pic mai mult decat tine despre teoria Big-Bangului. Dar daca ti-as spune ca unul din pionierii acestei teorii a fost preot, ce ai spune?? Nu numai ca a fost preot cu doctorat serios in teologie, dar a fost si foarte cucernic. El dorea doar sa afle cum a facut Dumnezeul lumea. A fost preot dar si om de stiinta. Einstein il pretuia enorm. Acest preot si om de stiinta, plecand de la calculele lui Einstein care preziceau "Ca universul are un inceput, deci are o istorie" si de la observatiile lui Hubble a pus bazele Teoriei Big-Bangului. El spunea ca Universul a aparut din "atomul primitiv", cum l-a botezat el. Iti las placerea sa vezi despre cine este vorba, ca vad ca ma ironizezi ca folosesc wikipedia.Ei, ce zici? Dar daca ti-as spune ca prima care s-a bucurat de aceasta teorie a fost chiar Biserica catolica ce ai spune? Primul lucru care l-a spus Papa a fost: Vedeti! Noi v-am spus, "Fiat lux" a existat cu adevarat!
Ei ce ai spune mouse?
Fii desavarsit mouse, precum si Tatal in ceruri desavarsit este.
Am o parere buna de Iisus, asta ca sa nu-mi spui ca rad de credinta ta.

PS Revin cu un PS. Sunt un barbat, deci nu sunt "amie", cum spui tu, corect este "ami"

kirk
15.04.2010, 21:22
Geneza 1,26 si 27
Dumnezeul creeaza pe om dupa chipul si asemanarea lui, parte barbateasca si parte femeiasca.
O reflectie.
Barbatul si femeia sunt facuti in acelasi timp, nu cum se spune mai incolo ca Adam a fost intai. Nu e asta o contradictie?
sa continuam..
Geneza 1, 28
Dumnezeu le spune: "Fiti roditori, inmultiti-va si umpleti pamantul....etc"
Reflectie:
Nici vorba de vreun blestem, nici vorba de o cadere in pacatul primordial cu pomul ala din gradina..

La Geneza 2,15 se incepe alta poveste Kirk, ce naiba, ca nu sunt tampit. Mai intai il creaza pe Adam

apoi pe la Geneza 2,21 si 2,22 o creeaza pe Eva ca un ajutor, retine ca un ajutor pentru Adam. vezi Geneza 2,18. Deci nu dupa chipul si asemanarea lui, parte barbateasca si femeiasca.
Pai e cu totul alta povestea decat in Geneza 1,26 si 27!!

Sa le luam pe rand.
Prima "contradictie". Eu nu as zice ca e o contradictie. In textul de la Geneza 1:27 nu se spune ca i-a facut "in acelasi timp". Asta ai adaugat tu. Daca cineva citeste intr-o carte ca kirk a construit pe ferma lui o casa si un barn, nu trebuie neaparat sa inteleaga ca le-a facut in acelasi timp. Sigur ca mai exact ar fi trebuit spus: a facut mai intai casa si dupa un interval "x" a facut si barnul, dar nu e neaparat nevoie de aceasta precizare.
In cea de a doua relatare, este mentionata calitatea Evei de "ajutor pentru Adam", dar asta nu exclude faptul ca avea si prima calitate (dupa chipul si asemanarea...), numai ca nu se mai mentioneaza. Deci se poate simplu intelege ca Eva era un ajutor pentru Adam, facuta dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.
In ce priveste faptul ca la Geneza 2:15 se incepe o a doua "poveste", eu nu inteleg asa. Eu zic ca sunt doua relatari ale aceleiasi "povesti" facute din unghiuri diferite, asa cum am explicat in postarea precedenta.

kirk
14.09.2010, 17:07
Am spus eu ca a cazut in desuetudine. Oamenii sunt prea ocupati cu 'traieste-ti clipa'. Forget about 'ce-a fost' si 'cum a fost'; ori cu 'ce-o sa mai fie'. In plus, ei accepta cu prea multa usurinta (superficialitate) eticheta pusa adesea asupra Bibliei: colectie de mituri. Dar este ea colectie de mituri? Pe de alta parte, cu totii am dori sa avem un raspuns la intrebarea 'de unde venim noi oamenii?'. Nu cred ca exista o alta intrebare al carei rspuns sa prezinte mai mult interes. Istoria antica se vede clar ca nu ne poate oferi raspunsul. Oricat de bine intentionati au fost istoricii, informatiile lor se termina intotdeauna in termeni vagi. Au venit dinspre nord, spun ei, de exemplu (sau dinspre sud, sau dinspre est), cu referire la un anumit popor care s-a asezat intr-un anumit teritoriu in nu stiu ce secol indepartat. Aheii au patruns in Peninsula (Grecia) in jurul anului 2500 i.Hr venind dinspre nord. Bine, dar de unde, mai exact, dinspre nord? Si de cat timp locuiau acolo (in acel nord)? Si unde fusesera mai inainte? Raspunsuri la astfel de intrebari istoria nu ne mai da. Partea de sud a Mesopotamiei era locuita prin mileniul al IV-lea i.Hr. de un popor a carui origine este necunoscuta. Despre astia nici macar nu mai stim daca au venit dinspre nord, sau dinspre sud (de fapt inspre sud era apa). Sa lasam pentru moment partea mai putin credibila (cum ar fi despartirea apelor de la Marea Rosie) si sa examinam ce spune Biblia. Informatiile pe care le ofera ea - cele de ordin istoric si geografic - corespund in marea lor majoritate cu cele furnizate de istoria antica. Si aici, in Biblie, citim despre asirieni, despre babilonieni, despre hititi, despre egipteni, despre etiopieni...Citim despre unii dintre regii lor. Despre razboaie purtate sau alte evenimente. Aflam ca cetatea Babilon a fost cucerita (si cum a fost cucerita) de catre medo-persi, sub conducerea lui Cyrus, prin sec. al VI-lea i. Hr. Toate corespund cu istoria. Avram a plecat din orasul Ur din Chaldea. Nici acest oras nu este o fictiune. El a existat in vremuri stravechi (alaturi de Nippur, Lagash, Eridu, Larsa...) si a cunoscut chiar o civilizatie infloritoare. Vedem deci ca Biblia nu este o colectie de mituri. Ea nu se ocupa cu popoare, locuri sau evenimente fictive, precum mitologiile celorlalte popoare. In plus, ea merge mai in jos pe firul evenimentelor si ne ofera informatii pe care nu le gasim in alta parte. Nu-si termina informatia cu ' venind dinspre nord'. Istoria antica ne vorbeste despre asa-numitele triburi semite, a caror origine se pierde undeva in negura vremurilor. Dar in Biblie aflam ca a existat un personaj cu numele Sem (Shem), care a trait in acele timpuri stravechi si exact in locurile acelea (Turcia de astazi). El nu pare deloc a fi legendar, fiindca este precis plasat in timp si spatiu. Pentru cine este interesat, ni se spune si din ce familie provenea acest Sem si chiar cine au fost strabunii lui. Vechii egipteni, spune istoria, isi spuneau hamiti. De ce oare? In Biblie gasim ca unul din fratii lui Sem se numea Ham. Simpla coincidenta? Vechii locuitori ai Etiopiei (la sud de Egipt) se numeau cushiti. Cush a fost unul din fiii lui Ham (vezi Geneza 10:1). Cand a venit Avram in tara Canaan i-a gasit acolo pe hititi. Cine erau acestia? Despre acest popor sunt scrise multe in istorie. Dar din Biblie aflam ca se trageau dintr-un anume Het, iar acesta era fiul lui Canaan (Geneza 10:15), care Canaan era un fiu al lui Ham. Putem merge in continuare pe firul genealogic al acestor personaje. Spita de neam a lui Avram - stramosul poporului evreu - este redata in termeni foarte precisi, ajungand pana la personajul Sem si trecand dincolo de acesta. Vedem deci ca sunt o multime de informatii in Biblie. Irod I, rege al Palestinei intre 37i.Hr. si 4d.Hr. era din neamul edomitilor. Stim ceva despre originea acestora? Da, Edom a fost fiul lui Isac, care Isac a fost fiul lui Avram, care Avram...Se mai poate observa si ca majoritatea evenimentelor descrise de istoria antica au loc undeva in regiunile pe care le numim astazi Asia Mica, Orientul Mijlociu, Irak. Informaiile sunt in perfect acord cu Biblia. Iar Sumerul era situat intre Tigru si Eufrat, un loc identificat si in Biblie ca fiind punctul de plecare al istoriei lumii.
Deci, fratilor, sa stam stramb si sa judecam drept. Sa luam in deradere ceea ce merita luat in deradere si sa luam in serios ceea ce merita luat in serios. Biblia este un document de valoare. Ea ii ajuta pe istorici, nu ii incurca. Sa urmarim informatiile date de ea; posibil chiar sa gasim raspuns la intrebarea 'de unde venim noi oamenii?'.

christianT
14.09.2010, 18:57
... Biblia este un document de valoare. Ea ii ajuta pe istorici, nu ii incurca. Sa urmarim informatiile date de ea; posibil chiar sa gasim raspuns la intrebarea 'de unde venim noi oamenii?'.

Ohhh am obosit sa ma contrez in cuvinte cu tine kirk. Bineinteles ca Biblia are o anumita valoare istorica, sociala, morala, literara si filosofica. Problema apare cand i se pun in carca toate astea lui Dumnezeu, adica cand apar integristii (de exemplu tu kirk dar mai ales Ben) si spun ca toata Biblia e cuvantul lui Dumnezeu, ca fiind inspirata de Duhul Sfant. Si nu asta e problema cea mai grava, grav este cand pe baza ei, a Bibliei, incerci sa construiesti o societate, grav este cand obligi un copil s-o invete, grav este atunci cand tot mai multi oameni o iau in serios. Nu ai decat sa privesti in tarile musulmane, multe din ele aplicand sharia. Societatile alea sunt pur si simplu abrutizate, cretinizate, din cauza ca oamenii din societatile respective au luat prea in serios Coranul...care pana la urma e un plagiat dupa Biblie.
Gata.... am scris deja prea mult si sunt obosit.

PS raspunzand la intrebarea ''De unde venim noi oamenii''? e destul de simplu. Teoria evolutiei speciilor ne da un model stiintific credibil.

Pentru exemplificare, vezi linkul de mai jos. M-as bucura enorm sa incerci sa citesti informatiile de acolo. Valabil si pentru Ben, un alt integrist de pe acest forum. Nu trebuie sa vedeti nimic peiorativ cand va spun ''integrist''.

http://www.teoria-evolutiei.ro/

kirk
22.07.2011, 08:59
Se vorbeste adesea despre organismele unicelulare ca despre forme "simple" de viata. Dar un organism animal unicelular este in masura sa-si procure singur hrana, sa o digere, sa elimine deseurile, sa-si construiasca o casa si sa aiba o viata sexuala proprie. Fiecare celula a corpului nostru este comparabila cu un oras inconjurat de ziduri, avand un guvern central capabil sa mentina ordinea, o centrala electrica generatoare de energie, fabrici producatoare de proteine, un complex sistem de transport si sentinele care controleaza tot ceea ce intra. Iar corpul nostru se compune din peste 100 000 de miliarde de celule.
Putem intelege sentimentele psalmistului, care a spus:
"Cat de numeroase sunt lucrarile tale, Doamne! Tu pe toate le-ai facut cu intelepciune." Psalmul 104:24

Melina
22.07.2011, 10:18
Se vorbeste adesea despre organismele unicelulare ca despre forme "simple" de viata.

Organismele multicelulare nu sunt construite in asa fel incit sa functionaze selfsuficient , totusi Robinson Crusoe a rezistat pe insula singur multi ani.

“Robinson Crusoe's story is also Biblical in many of it's themes and discussions. It's the story of the prodigal son, who runs away from home only to find calamity. Elements of the story of Job also appear in the story, when in his illness, Robinson cries out for deliverance: "Lord, be my help, for I am in great distress." Robinson questions God, asking, "Why has God done this to me? What have I done to be thus used?" But he makes peace, and goes on with his solitary existence.”

kirk
25.07.2011, 21:18
A fost scrisa Biblia de oameni primitivi? De exemplu, cuvinte ca acelea mentionate de mine nu demult - "cel din urma dusman care va fi nimicit..." - au fost ele spuse de oameni primitivi? Sa vedem.
David, unul dintre scriitori, a trait pe la anul 1000 i.Cr. Erau oamenii primitivi pe atunci? Nu, pai civilizatia miceniana fusese chiar mai inainte (cu cateva secole). Si aia nu a fost o exceptie. Egiptenii construisera si ei deja piramide si monumente impunatoare. Cunosteau ceramica si confectionau obiecte de arta foarte frumoase. Si peste tot locul erau civilizatii de un nivel destul de ridicat. Fenicienii, etruscii, persii, cei dintre Tigru si Eufrat ar fi numai cateva exemple de popoare civilizate de atunci. Sa fi fost israelitii mai inapoiati? Nu, Templul lui Solomon (Solomon = fiul lui David) a fost o bijuterie artistica. Nu ar fi putut niste oameni primitivi sa faca asa ceva. Sau poate va ganditi ca stateau mai prost cu intelectul. Nu putem spune nici asta. Solomon isi castigase faima, in toata lumea antica cunoscuta atunci, tocmai datorita intelepciunii lui. O imparateasa venise de departe doar ca sa il vada si sa ii aduca daruri.
Sau poate cineva s-ar gandi ca n-or fi stiut sa scrie. Poate au fost ei intelepti, dar nu nu stiau sa scrie si sa citeasca. Sa vedem. Din Biblie rezulta ca stiau. De exemplu, in cartea Numeri la 5: 23 (cartea Numeri a fost scrisa cu mult inainte de vremea lui David) citim: "Profetul sa scrie aceste cuvinte intr-o carte...". Si asta este numai un exemplu, dar mai sunt. Totusi, criticii nu au fost de acord cu asta, sustinand ca istoria biblica s-a transmis in mare parte prin traditie orala, care nu este de incredere. Insa in 2005, cand arheologii faceau sapaturi la Tel Zayit, situat la jumatatea distantei dintre Ierusalim si Marea Mediterana, s-a descoperit o bucata de calcar pe care era gravat un alfabet arhaic. Datand din secolul al X-lea i.Cr., acesta este probabil cel mai vechi alfabet ebraic descoperit vreodata (cel putin nu stiu eu vreo descoperire mai recenta). Potrivit eruditilor, descoperirea atesta ca "scribii erau instruiti in scoli" si ca "in Ierusalim birocratia era in plin avant". Asadar, se pare ca cel putin in secolul al X-lea israelitii stiau carte si isi puteau consemna istoria.
Mergand pe firul istoriei, catre cumpana dintre ere, civilizatiile au progresat. Sa mentionam numai Grecia din perioada ei Clasica (sec. V si IV). Ajungand in secolul I al erei noastre, cand au fost rostite acele cuvunte, gasim civilizatii chiar foarte rafinate. Ganditi-va la Atena, la Corint, la orasele de pe coaste vestica a Asiei Mici, la insula Rhodos, ca sa nu mai vorbim de Roma.
Ar mai fi de mentionat faptul ca acele cuvinte au fost spuse de un erudit - apostolul Pavel, nu de pescarul Petru sau de pescarul Ioan.
Deci, ce primitivism? care primitivi?

Ps. Interesanta paralela cu Robinson, tetris.

kirk
10.11.2011, 15:19
Asiria! Ce va spune acest nume? Un imperiu puternic din lumea antica, veti zice, cu siguranta. Si asa si este. Intemeierea statului asirian ar putea fi plasata undeva prin secolul al XIX-lea i.Hr., in vremea regelui Sargon I, iar maxima lui expansiune teritoriala intre secolele al IX-lea si al VII-lea. Imperiul asirian a fost puternic intr-adevar, dar, cum s-a intamplat cu mai toate imperiile, i-a venit si lui randul. A fost distrus, impreuna cu principalele lui orase, de o coalitie medo-babiloniana in razboiul din 616-613 i.Hr. Asiria a avut mai intai capitala la Assur, apoi la Nimrud (Kalach) si in final la Ninive. In timpurile moderne (in ultimii vreo doua sute de ani), arheologi temerari s-au avantat spre aceste locuri infruntand riscuri si dificultati nebanuite in dorinta de a scoate la iveala vestigiile unor orase stravechi. Cand in 1839 englezul Austen Henry Layard, considerat parintele asirologiei, a parasit Londra indreptandu-se spre Eufrat, el a luat cu sine doar o pusca, Biblia si pe prietenul sau Mitford. De ce Biblia? Pentru ca numai aici se puteau gasi referinte la nume de regi si cetati de pe acele locuri si din acele timpuri indepartate. Savantii se intrebau nedumeriti ce vestigii ar putea descoperi ei (el si francezul Botta, cu cativa ani mai inainte). Daca ruinele anticei Ninive nu au fost descoperite nici de Herodot, nici de Strabon - spuneau ei - cine le-ar mai putea gasi doua sau doua si jumatate milenii mai tarziu? Pana si savanti de renume afirmau ca Ninive nu a existat niciodata. "Din antichitate nu au ajuns la noi niciun fel de informatii autentice despre Ninive. In afara proorocilor Bibliei nimeni nu a vazut-o. Autorii antici scriu despre ea numai din auzite si fiecare in alt fel. Ea face parte in mod cert din domeniul legendelor si al miturilor." Dar uite ca aceste ruine au fost scoase la iveala. Au fost scoase la iveala ziduri, palate si biblioteci. Astfel, negura deasa a legendelor si miturilor a fost data la o parte de pe stravechile cetati asiriene. Ninive si Kalach s-au aflat pe locurile unde nu departe se afla acum orasul Mosul, in Irak. Colina Nimrud poarta numele biblicului Nimrod, care nu este nici el un personaj fictiv (identificat acum cu Tukulti Ninurta) - vezi Geneza cap.10: 8-12, unde sunt mentionate si cetatile Ninive si Kalach.
Este interesant de observat cum multe descoperiri arheologice facute pe teritoriul Asiriei atesta acuratetea scrierilor biblice. De exemplu, in zona Ninive a fost scoasa la iveala o lespede sculptata in palatul regelui Sanherib. Aceasta ii infatiseaza pe soldatii asirieni ducandu-i pe captivii israeliti in exil dupa caderea Lachisului (sec. al VIII-lea i.e.n.). Puteti citi relatarea biblica a acestui eveniment in 2 Regi 18: 13-15. Analele lui Sanherib descoperite la Ninive vorbesc despre campaniile militare ale regelui Sanherib in timpul domniei regelui iudeu Ezechia, mentionat cu numele in aceste anale. Si documentele cuneiforme ale altor conducatori fac referire la regii iudei Ahaz si Manase, precum si la regii israeliti Omri, Iehu si Hosea.
In consemnarile sale, Sanherib se lauda cu succesele lui militare, dar, lucru interesant, nu spune ca ar fi atacat Ierusalimul. Acesta omisiune nu este deloc neglijabila, pentru ca el a fost infrant inainte de a reusi sa intre in Ierusalim (vezi 2 Regi 19: 35). Umilit, Sanherib s-a intors in Ninive, unde, potrivit Bibliei, a fost asasinat de propriii lui fii (Isaia 37: 33-38). E remarcabil ca doua inscriptii asiriene atesta asasinatul.

kirk
17.12.2011, 15:37
Cand medo-persii au atacat Babilonul in 539 i.Hr., in fruntea armatelor se afla Cyrus (persanul), un general de exceptie, poate de talia lui Hanibal sau a lui Scipio. El s-a mai numit si Ahemenidul, de la numele lui Ahemenes, un strabun legendar al casei regale intemeiate de tribul pasargazilor. Numele s-a transferat apoi asupra dinastiei persane si chiar asupra imperiului. Dar nu e locul aici pentru prea multa istorie.
Babilonul a cazut usor, intr-o singura noapte - stiti povestea cu devierea apelor fluviului si cu portile uitate descuiate. Acum Cyrus putea fi considerat "regele regilor". In acel timp, in Babilon se aflau si evreii, adusi ca robi de regele Nabucodonosor dupa cucerirea Ierusalimului (cu cateva zeci de ani in urma). Ei traiau cu speranta ca vor scapa cumva din aceasta captivitate, pentru ca profetul le spusese, cu mult timp in urma, ca aici vor sta numai saptezeci de ani. Ce s-a intamplat in continuare?
Chiar daca nu sunteti pasionati de arheologie, ati auzit probabil de Cilindrul lui Cyrus, destul de bine cunoscut. Este un cilindru de lut plin de inscriptii cuneiforme, descoperit la 20 km de Bagdad, pe malul fluviului Eufrat, pe locul anticului oras Sippar. Dupa ce mentioneaza cucerirea Babilonului, acesta face referire la politica lui Cyrus de a-i elibera pe captivii puterii precedente si de a le permite repatrierea, politica ce contrasta izbitor cu cea a altor conducatori din antichitate. Uite ce citim si in Biblie la 2 Cronici cap. 36, vers 23:
"Asa vorbeste Cyrus, imparatul Persilor: "Domnul, Dumnezeul cerurilor, mi-a dat toate imparatiile pamantului, si mi-a poruncit sa-i zidesc o casa la Ierusalim in Iuda. Cine dintre voi este din poporul Lui? Domnul, Dumnezeul lui, sa fie cu el, si sa plece!". (sublinierea e a mea).
Istoria biblica si laica atesta ca Cyrus i-a eliberat pe evrei, care mai apoi au reconstruit Ierusalimul. Vezi si Ezra: 1:1 - 4.
Ceva mai tarziu, un alt rege persan, Artaxerxes, l-a imputernicit pe Neemia sa reconstruiasca Ierusalimul (Neemia 2:1-8). Acest moment servea acum ca reper important pentru masurarea timpului si observarea evenimentelor de mai tarziu. Profetul Daniel a atras atentia asupra unui eveniment major, un punct de rascruce in istorie care avea sa survina dupa saptezeci de saptamani de ani (490) de la aceasta data (desi textul spune doar 'saptamani', multi eruditi considera ca este vorba de saptamani de ani). "Saptezeci de saptamani au fost hotarate asupra poporului tau ... Sa stii dar si sa intelegi ca de la darea poruncii de zidire din nou a Ierusalimului ... ". Se poate citi textul complet la Daniel 9:24-27. Lectura placuta!
P.s. Cred ca am mai spus asta, Biblia nu trebuie luata in mod superficial (si nicidecum peste picior). La prima vedere s-ar putea sa para cuiva ca nu spune nimic, dar spune multe.

wonder woman
17.12.2011, 15:59
biblia...da e un subiect bun. din pacate nu am citit-o niciodata. nu am intelepciunea necesara sa inteleg ce scrie. insa stiu ca sunt si alte alternative explicite, pt tot omul, cum este cea pt copii.
Religia, biblia sunt niste lucruri pe care stiu sa le respect, si le am respectat oriunde am fost in lumea asta. Chiar daca multa lume mi-a zis ca de unde stiu eu ca exista Dumnezeu daca nu-l vad. Dar sunt atat de multe lucruri care nu se vad si totusi exista. Apoi biblia nu face rau cu nimic, din contra..zic eu te invata despre viata, situatii.
Se zice ca sunt cateva pagini care ar fi tb sa fie incluse in biblie dar pe care vaticanul le ascunde cu desavarsire zicand ca daca vor fi facute publicitatii crestinismul va fi zdruncinat. nu stiu daca ati auzit si voi despre asta sau nu.
este un om aici care m-a dezgustat complet. este cel mai mare alcoolic ce mi a fost dat sa vad in viata mea...bea si isi tine biblia pe jos, la picioare pentru ca zice ca este foarte religios. Si imi zice mie ca el citeste biblia mereu si ca de acolo a dedus ca daca bea (se imbata) noaptea si merge la culcare Dumnezeu nu se supara. Atunci l-am intrebat daca de exemplu te duci si furi noaptea, tot asa considera ca nu e pacat, la care el a zis ca da nu e pacat atata timp cat e noaptea. Deci sincer..nu toti oamenii sunt capabili sa inteleaga biblia, sau cel putin nu oameni ipocriti ca el.

encore
18.12.2011, 00:38
Si ce e rau in asta ca se imbata noaptea si merge la culcare? Ca exista si expresia "cind doi iti spun ca esti beat, du-te si te culca".

tonita
18.12.2011, 06:07
biblia...este un om aici care m-a dezgustat complet. este cel mai mare alcoolic ce mi a fost dat sa vad in viata mea...bea si isi tine biblia pe jos, la picioare pentru ca zice ca este foarte religios. ...

wonder, alcoolismul este o boala... iar biblia o interpreteaza fiecare diferit, fie ca citit-o sau nu.
Dupa cum zici si tu, cred si eu ca biblia nu face rau cu nimic si ca te învata. Cuvântul bibliei zideste....E ca o caramida. Experienta care cladeste viata... Exista interpretari ale bibliei care permit autorului sa-ti arunce vorbele în cap. Altele îl fac sa dea ce are mai bun pentru semenii sai si sa construiasca o comunitate.
Avem si alte materiale moderne de constructii, dar ideea e aceeasi: sa ne tina la un loc ca sa ne ajutam unii pe altii. Biologii ar zice ca e vorba de instinctul de conservare al speciei. "Traieste si lasa-l si pe altul sa traiasca dupa cum crede el de cuviinta", e o chestie buna. Si toleranta e buna atâta vreme cât nu-mi îngradeste libertatea proprie...

...aloo moderatoru' m-am luat cu vorba, unde-i linku' la putina filozofie de buzunar?
:flower:

kirk
29.01.2012, 10:55
In incercarea de a stabili o oarecare ordine in societate, oamenii s-au organizat sub conducerea mai multor tipuri de guverne. Niciunul dintre acestea insa nu a dezmintit cuvintele Eclesiastului:
"Un om stapaneste asupra altui om ca sa il faca nenorocit" - Ecl. 8:9
La ce concluzie ajungem? Pot lucrurile continua asa la nesfarsit?

s_wind
25.04.2012, 15:54
Aceeasi veche poveste despre ierarhie si sistem, inca de la facerea lumii, asa cum ni se asterne azi la picioare. Insa acesta e sensul uman, desigur, si nu cel divin. Iar divinul , well, nu are nicio legatura cu biblia ori cu orice religie inventata/raspandita pe-o mica planeta albastra, aflata la marginea unei galaxii oarecare. Al naibi de neortodox ! Poate era mai bine sa tac, insa mi-e ciuda, cumva, pe miliardele de ochi orbi si pe matrix. Caci in lumea asta, adancimea sufletului e mai bine s-o tii pitita, e intelept sa mimezi banalitatea in lumea lui negru_si_alb - dualitate permanenta, sa te pierzi in turma, semenilor le plac conformistii, banalii fara de numar, fug ca dracu' de tamaie de cei pe care nu-i pot opri/depasi, de cei preaplini, cei care stiu care-i adevarata lor esenta si care scalda-n privirile lor Nemarginirea ...

tonita
26.04.2012, 06:09
Of, of, Diogenes! Crezi ca divinul zburda pe afara, prin Galaxie?! Daca "Spaghetti Monster" imi da viata el e singurul care-mi da si iluzia contactului cu Nemarginirea. Cu ocazia asta ne organizam si noi, cei orbi un colt de pâine.

..adancimea sufletului e mai bine s-o tii pitita,.. Cine ascunde o lumina ca asta sub obroc, s_wind? Doar teama...ca margaritarul ajunge unde nu trebuie... zice chiar si Biblia.

La ce concluzie ajungem? Pot lucrurile continua asa la nesfarsit?
Da Kirk. Io cred ca altfel nici nu se poate.

Loniia
26.04.2012, 15:18
Acelasi pasaj despre sufletul ce trebuie tinut pitit l-am remarcat asisderea toni42 ,mda se aproba in lumea noastra axata pe latura materiala a vietii(uitand ca insasi viata e o manifestare divina) totusi te bucuri cand citesti ca sunt destui care simt astfel, se cauta echilibrul interior ,e un semn potrivit omului ,nu toti reusim sa-l sau sa ne exteriorizam... e ok ca exista :)

....un lucru esential sa nu uitam :apanajul varstei cand poti ori iti permiti sa vezi lucrurile in ansamblul lor,derivand din expresia ... tot patitul e un invatat.

s_wind
26.04.2012, 16:29
Nimeni si nimic, cu atat mai putin timpul, nu-mi va lua ceea ce-a fost sadit in mine, tot ce-a fost lasat in grija mea, in amintirile si peregrinarile mele, aici si aiurea, starea aceea de gratie, de nedantelat in cuvinte - sentimentul ca sunt parte dintr-un Intreg si ca am, undeva, raspanditi peste tot si nicaieri, semeni aproape gemeni, al caror fel de-a adulmeca esentele imi seamana f mult , Toni ... De ce, musai, trebuie sa vezi partile astea alterate, aici/acolo, inauntru/afara si sa te duci cu gandul cum c-as crede ca sus-numitul divin joaca leapsa printre stele cu noi, (ne)muritorii ?! Nu simt nevoia sa desenez cuvinte prin aer ca sa ma fac inteles, sunt sigur ca, dincolo de sensul/intelesul lor, uneori sec, are cine sa le "descifreze". E simplu, mult mai simplu decat sa lasi totul pe seama religiei, oricat de generoasa/sanatoasa ar parea. Cum bine spuneai, "monster"-ul iti poate da numai iluzia. Si aceea numai a marginirii, cap/coada, inceput si sfarsit, intr-o lume care-a facut din palpabil o ratiune de-a FI.
Hai ca nu mai scriu prostii pe aici, imi e deajuns sa stiu ca voi pleca impacat de aici, nu voi privi cu manie in urma, ci-mi voi dori sa fiu luat de aceeasi mana iubita si sa fac, asa, cativa pasi cu ea, pe aleea dintre Abis si Zenit ...
p.s. Nu am spus cu rautate ori dispret "ochi orbi" si-mi cer scuze daca asta s-a inteles, am uitat ghilimelele de rigoare. Raman insa, gravate in tine si noi, ceilalti, asa cum se vad (si) in constiinta universala, toate lucrurile pe care le stii, le porti cu tine, poate tocmai fiindca nu (ti) s-au spus niciodata.
Stie ce stie Loniia de-a pus cuvintele acelea acolo, ca (si) semnatura.

tonita
26.04.2012, 19:23
Stie ce stie Loniia...
De fapt granitele nu exista decât inside. Granite intre orbi si "vazatori", intre marginire si nemarginire, intre a sti si a crede.
Detaliile sunt disponibile la marginea inexistenta a timpului.
Loniia simte ce simte;-)

Da' mai bine renunt la metafore ca-mi prind urechile si cine stie ce se mai poate întelege.

Am recitit de curând o carte SF, din ciclul Pandora de Frank Herbert - Incidentul Isus. Cu douazeci de ani în urma n-am priceput nimic si am gasit ca textul e plicticos, dar acum am ramas cu o ... iluzie, ...nu iluzie...un... sentiment placut: Poetii au salvat specia!

Loniia
27.04.2012, 13:53
Toni ti-ai pus vreodata intrebarea de unde vine stiinta noastra al fiecaruia in parte?cred e un fenomen de ansamblu,s_wind spune ca face parte dintr-un intreg ,sper sa fia asa ca la fel cred si eu.Fenomenul de stiinta o detinem toti ,conteaza sa te intalnesti in viata proprie cu oameni care iti transmit din stiinta lor,reciproca e valabila, ca un puzzle,suntem norocosi cand reusim sa complectam o particica al schemei.

s_wind
05.06.2014, 15:16
Daca ajungem sa avem convingeri absolute, cu alte cuvinte sa CREDEM (la toate nivelurile de constiinta) in ceva/cineva, cu atat realitatea noastra imediata-dominanta, micul nostru univers local va tinde sa se contureze, sa prinda forma acestor convingeri, cu cat mai adanc suntem convinsi de adevarurile NOASTRE (experimentate ori ideatice), foarte probabil vom privi si experimenta viata, realitatea noastra prin termenii acestor adevaruri. Partea interesanta (cea care ne complica viata de fapt) e ca ceea ce e valabil pt noi, indiferent cat de profunde si adevarate sunt convingerile cu pricina, nu trebuie, nu-i musai sa fie valabile pt ceilalti. Fiecare entitate-om prin propriile filtrele emotionale, mentale si fizice interpreteaza ceea ce i se intampla de-a lungul vietulicii traite plenar si-si elaboreaza propria versiune a realitatii(mai cu seama a celei imediate), care e complementara ori nu in/pe anumite segmente variabile cu ceea ce se crede a fi realitatea comuna, prin urmare, desi traim cu totii in acelasi 3D, convingerile noastre despre ce e adevarat, real cat si experientele emo derivate din asta, nu pot fi decat diferite. Imaginati-va la scara universala cum stau lucrurile... a accepta diversitatea in toate formele si manifestarile ei devine cel mai firesc lucru, la indemana fiecaruia, daca incepi s-o simti si privesti ca pe "materia primara" din care e plamadita maretia Creatiei.

Nicksson
05.06.2014, 16:21
S-Wind, zău că te nu grăbişi cu replica asta. Îţi luaşi aşa, de voie, vreo 2 ani şi 2 luni de timp de gândire. Io dacă m-aş gândi atât la o problemă, aş scrie un roman de 1264 de pagini, nu 9 rânduleţe. E drept, rânduleţele tale conţin gânduri atât de compacte, că nici nu le mai înţeleg... De ezemplu, ce este realitatea dominantă? Ce este "vietulica trăită plenar"? Cum este versiunea realităţii "complementară în/pe segmente variabile"? Închipuie-ţi, eu făceam greşeala să cred că "trăim cu toţii" în 4D, nu doar în 3, şi că există o "realitate comună", ba chiar şi una în afara conştiinţei noastre. Când însă ajungi la această din urmă afirmaţie a mea, e bine să dai întâi o tură prin Kant (vezi "idealismul transcedental") care-ţi va face praf în 2 timpi şi 3 mişcări 2/3 din teoria ta de mai sus, în "Critica raţiunii pure".

Nicuşor,
reflector de reflecţii
:cool:

s_wind
06.06.2014, 15:41
Asa-s eu, N., mai incet in reactii, nu te cufunda in mila pt atata lucru (aici imi simt kharma zambind, bifand inca un X pe legaturile sinaptice). Pt neintelegerea anumitor termeni din limba romana, stii prea bine ce trebuie sa folosesti. Pt detaliile atat d haioase gen 3D-4D, realitate comuna, nu-mi misc "pixu", nu merita, insa pt c-ai adus vorba de constiinta si Kant, ei bine, avea si el (ca si tine) realitatea lui proprie...pot fi de acord cu el pana la un punct- prea cerne totul prin Ego si (evident, fiind un om al timpului sau) nu "vede" dincolo de Marile Treceri acel etern transcendent care suplineste lipsa ratiunii. Deocamdata atat. Enfin, ai putea sa-ti intrebi avatarul cate ceva despre quantum, cu siguranta niscaiva idei ti le va sopti si le vei intelege, fara sa fie nevoie sa faci dush-uri reci si sa bei 10 cafele, iar ca bonus, in pauze, ti-l recomand pe Frtijof Capra- The Tao of Physics pt inceput. Mai incolo, daca te vei dovedi silitor, iti pot da si alte repere, insa mi-e teama ca ceea ce vei afla iti va rasturna universul, iar asta inseamna c-ai putea deveni un social neadaptat si sa fii condamnat sa-ti traiesti zilnic cosmarul. Deocamdata e mai bine sa descifrezi prognozele meteo, se anunta o vara a naibi de caldaaaaa ....

Nicksson
06.06.2014, 16:07
s_wind, te-ai străduit să fii convingător (convingătoare? - că nu mi-am dat seama dacă pseudonimul tău ascunde o fată sau un băiat, că acu toată lumea poartă pantaloni ca în avatarul tău) şi mi-ai înseninat seara. Voiam să privesc o comedie la TV, dar ce noroc că mi-a venit în minte forumu, cu s_wind cu tot. Aici e comedie (uneori), nu la TV ! Reflecţiile tale mă binedispun. La fel ca egiptenii prin canioane...
Mai convinge-mă, îţi apreciez întodeauna zelul. Numai ai grijă să nu te oţărăşti inutil, mai ales din cauza lui Nicuşor.
:)

Nicuşor,
amuzat de s_wind

Nicksson
06.06.2014, 16:31
... bifand inca un X pe legaturile sinaptice...

Revin să spun că savurez, ador, ce mai, cad în extaz, mă-nnebunesc după expresii ca aceasta: "bifand inca un X pe legaturile sinaptice". Wow, aşa minunăţie mie nu-mi reuşea nici după 6 pahare adânci de rubiniu! ...

s_wind
07.06.2014, 15:07
Huh, noroc ca nu-s scotian, altfel te-ai fi simtit tentat sa-mi ridici fusta/sa privesti sub, riscand un atac de apoplexie, doamne fereste! Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, extaziatule, ar fi pueril si totodata perfect inutil, straduintele mele (ca si sperantele) in ce priveste capacitatea se intelegere si sinteza a diversitatii instrumentului uman au murit de cel putin vreo 7 ori pana acum. Dar cand il folosesti pe Kant pe post de arma subversiva-atomica-spirituala, incercand sa mai tai din aripile unor altfel de idei (ma intreb daca ale tale sunt mai mult ori mai putin fixe), vibratiile mele incep sa rasune pe frecventa prafului in ochi, a rispirii in detalii, a oxidarii sensurilor ... ori poate e de la pasta all'arrabbiata pe care tocmai o terminasem, who knows?
Anyway, maine am decis c-o sa renasc sub forma de rasarit extrovertit, renunt o zi la macaroana si nu mai ascult musica depresiva, sa vedem cu ce fel de emotii imi vii... acu' insa merg sa salut luna, martora comediilor tale.
p.s. Sper sa nu-mi ceri candva daune morale pt amuzamentele gratuite. N-am decat un samovar, un harb de masina si cativa pesti in acvariu.... si las-o mai moale cu rubiniul. Numa' sa n-o dai si tu pe braga !

Nicksson
08.06.2014, 05:42
... N-am decat un samovar, un harb de masina si cativa pesti in acvariu....
Eh, acum, că ai dezvăluit că nu eşti scoţian, suntem mult mai deştepţi. La chestia cu samovarul şi acvariul m-ai sensibilizat însă aşa de tare, că am tras repede la măsea două carafe mari de rubiniu, ca să nu-mi ţâţâie inima. Că eu când întâlnesc oameni cu samovar şi acvariu mă topesc, nu alta. În fine, îmi zic, iată un om care nu se uită de sus (ca regele de pe cal), nu e îngâmfat, nu e bogat, nu doar că nu minte, dar chiar e sincer! Atunci pun spadele în teacă şi îmi văd de treburi, că doar e cazul să mai trec cu vederea şi câte o problemă măruntă, ici-colo, cum ar fi pompozitatea, pseudo-pretenţiozitatea exprimării, ce naiba, doar nu e vorba de un critic literar abscons, ci doar de un om cu samovar şi acvariu! Aşa că dă-mi voie să te bat prieteneşte pe un umăr şi să te invit la un rubiniu la mine-n beci (fără garnitură de macaroane, dar cu muzică clasică). Aşa poate îţi dai seama mai repede nu că aş vrea să te conving să renunţi la scris, ci doar că între vin şi bragă eu rămân fidel vinişorului, iar tu rămâi fidel credinţelor tale. NU voiesc să te schimb, şi de dragul dialogului sunt gata să-mi rod drum şi prin textele tale...
:)

Nicuşor,
impresionat la lacrimi de s_wind cu samovar şi acvariu

s_wind
08.06.2014, 06:36
Sincer ? Ma simt cam pierdut in lanul cu secara ... evviva la santa tolleranza (noroc ca nu mi-a plesnit lejer vena aia din frunte) ! Problemele alea marunte, te rog, trece-le la capitolul inevitabilelor neajunsuri ale naturii umane, nu toti suntem fanii Stapanului inelelor si-a lui E.T. Pe de alta parte, stii, e reconfortant sa stii ca existi aparent in gandurile cuiva, in aceste casute, cineva care nu-ti stie sexul, nu ti-a vazut caria ori perisorii din zona inghinala, ti-a pipait cumva IQ-ul si a decis ca vei supravietui ca si specie. Anyway, sa stii ca n-am probleme cu flora bucal-virtuala, ma exprim cum si cand vreau, la fel ca in viata, la fel cum o faci tu, doar ca revendic mai des sa ma pot exprima/exista prin puterea lui "a imagina", asta-i tot. Cat despre invitatia-n beci, hmm ... m-ai pus in dilema. Cine stie ce idei iti vin daca vei simti-o pe S.Brown tasnind din mine (unduindu-si felin si nerusinat fesele) si ma supui apoi la "cazne" majore ?

Nicksson
08.06.2014, 08:31
Sincer ? ... nu ti-a vazut caria ori perisorii din zona inghinala ...
Păcat că le amesteci, tocmai aici, unde tema ar fi Biblia... şi fiindcă vorbeşti urât, îmi retrag invitaţia... Credeam că eşti cumva pe drumul cel bun, nu cel cu extratereştrii din Vechiul Testament, şi nici cel cu fese neruşinate... Te las să-ţi imaginezi unde iese trenul de pe şine...

Nicuşor,
pios, când e vorba de Biblie

s_wind
22.06.2014, 13:35
Nu vreau sa insist, Nick. Am si eu imprefectiunile mele, insa nu sunt un cinic fara abilitatea de-a simti si rezona cu tot ce-i ok ori ba pt tine. Insomma, te las sa faci sireturi din sine si sa vezi unde-ai sarit tu din tren ... Facem o pirueta acum si ne-ntoarcem la biblie, e.t., testamente, bine si rau, lasand fesele imbinate la locul lor.
Doctrinele mantuirii, credintele sunt nenumarate, e alegerea noastra, perfect conforma propriilor experiente/zbateri/rezonantelor intime, tu iti alegi propriul Drum, asa imi place sa cred, in ciuda faptului ca majoritatea "alege" o poteca spirituala bine batatorita, pliata numai pe experientele altor semeni ai nostri ridicati ori nu la ranguri de zei ...."Credeam ca esti cumva pe drumul cel bun" devine brusc un (leit) motiv de neacceptare si concluzii trase de par prematur, esti bun-nebun, alb ori negru, suprasaturata natura umana de-atata polarizare, nevoia acuta de-a imparti lumea asta la cel putin 2, condamnati sa alegem/culegem, uitand mereu ca legaturile dintre noi nu se vor oxida nicicand, indiferent de credintele noastre de ACUM. Cum ar suna, de exemplu, daca unul din scopurile prezentei noastre aici, pe Pamant, ar fi acela de-a aduce echilibru, de-a armoniza si fixa coerenta vibratiilor celor 2 poli : cel de joase frecvente/al instinctului de supravietuire si cel de frecvente inalte, al iubirii divine, cu conditia sine qua non ca respectiva armonizare nu e in niciun fel reglementata de definitiile umane ale lui "corect" ori "gresit", ale lui "bine" sau "rau" ?
Suna prefect irational, contrar a tot ceea ce ni s-a spus si am invatat pe planeta asta aruncata la marginea unei galaxii oarecare, unde-i mai simplu sa-ti insusesti ceea ce iti zic altii decat sa cauti, sa SAPI propriul Drum.

edgar7
01.08.2014, 11:27
Ca novice la acest forum si ca evreu de religie vreau sa explic cateva adevaruri despre ce crestinii chem Biblia sau Vechuil Testament iar evreii,acei din acel popor care a scris-o o chem Tanah care este de fapt initialele celor trei capitole a bibliei., Tora,Prooroci si simplu "scrise". Toraua este cartea de istorie a poporului evreu inclusiv peripetiile lui in cursul vremii. Si atuncia in indepartata istorie cum si azi, nu ascund evreii nimic din ce se intamla si /sau li se intampla chiar daca faptele descrise sunt in detrimentul poporului evreu. Din genii evreilor cam lipseste genul mintirii si daca cineva nu ma crede sa ia in consideratie ca in lunga noastra istorie a evreilor am intalnit multi ignoranti la care frica de diferiti i-au facut sa ureasca evreii pana si la antisemitism cu groaznicele fapte facute de antisemiti.
Proorocii, in ebraica "neviim" erau ,contrar la ce multi cred ca ghiceau vitorul, ei erau conselierii conducatorilor si regilor, Ei erau oameni isteti care aveau talentul sa analizeze situatia si sa prevada la ce se va rostogoli situatia. De fapt , care-i pericolul,ce trebuie de facut si ce nu. Bineinteles ca aceste consilie erau ambalate in teme religioase,cu scop de nu a jignii conducatorii si/sau regele ca cica nu este destul de destept sa procedeze intotdeauna cum trebuie. Scrierile, in ebraica "ctuvim" este o carte care nu veti gasi in multe carti religioase . Poezii si canteve inclusiv Cantarea Cantarilor care este o opera de arta deamna de nemurire. In aceasta poezie cu tema de dragoste si iubire in care descrierile iubirii intre el si ea sunt de neuitat.

VT a fost scris de evrei inainte cu cateva mii de ani,in tara evreilor. Traditia evreilor este foarte stricta si in copierea textelor din nou. Traditia explica cum sa se lucreze sulurile de piele de vitelcare inca nu sa nascut, cum sa se lege, cum sa se faca cerneala si tocul. Nu-i voie de adougat nici macar o litera. Nici de omis. Cand sulul este gata scris,o comisie de rabini experti controleaza cuvant cu cuvant transcrierea si numara literele. Se pare o nebunie dar Judaismul nu permite nici o gresala. Azi cand se gasesc scrise din trecut a VT,textul este identic.

La universitatea ebraica din Ierusalim se afla o catedra dedicata preotilor,maicilor oameni de biserica (crestina) si teologi crestini care invata ebraica numai cu scopul de a intelege Biblia cum a fost scrisa original in ebraica. Voi continua in curand .

edgar7
03.08.2014, 08:36
Uitati ca ma tin de cuvant. In continuare.

Biblia a fost original scrisa in ebraica. Crestinii au tradus-o in greaca si latina . In cursul vremii si in zeci si sute de alte limbe. Crestiniinu au fost calauziti de traditia evreiilor de a nu schimba nimic din textele Bibliei, de fapt ei nu au putut sa nu schimbe deoarece fiecare limba difera de alta. Mai grav a fost faptul ca traducerile au fost facute in diferitele limbi nu din ebraica ci din alte traduceri care la randul lor au fost facute din alte...s a m d .Bineinteles ca in fiecare traducere textul tradus se indeparteaza de textul original asa ca azi cand subsemnatul care a primit nota 8 la Tanah la bacaloriat (ca la noi este materie care se examineaza)citesc parti din Biblia crestina si vreau sa-i gassc sursa in VT ebraic ,asta este in majoritatea cazurilor exclus.

Ca un mic exemplu poftim cum arata Cele 10 porunci celebre i diferitele curente crestine care totusi nu sunt identice:

Cele zece porunci[modificare sursă]

Învățătura iudaică

Învățătura augustino-luterană

Învățătura ortodoxă

Învățătura catolică și luterană

Introducere

Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte și a zis

Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte și a zis „Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău.”

Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte și a zis „Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău.”

Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte și a zis:

Prima Poruncă

„Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău.”

„Să nu ai alți dumnezei afară de Mine. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești.”

„Să nu ai alți dumnezei afară de mine. ”

„Eu sunt Domnul Dumnezeul tău: să nu ai alți dumnezei afară de mine, să nu-ți faci chip cioplit ca să te închini lui.”

Porunca a II-a

„Să nu ai alți dumnezei afară de mine. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești.”

„Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui.”

„ Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor și să nu le slujești.”

„Să nu spui numele Domnului Dumnezeului tău în zadar.”

Porunca a III-a

„Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui.”

„Adu-ți aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfințești.”

„Adu-ți aminte să sfințești ziua Domnului.”

Porunca a IV-a

„Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, pentru ca să ți se lungească zilele în țara, pe care ți-o dă Domnul, Dumnezeul tău.”

„Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, ca să-ți fie bine și să trăiești mult pe pământ.”

porunca a V-a

„Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta, pentru ca să ți se lungească zilele în țara, pe care ți-o dă Domnul, Dumnezeul tău.”

„Să nu ucizi.”

„Să nu ucizi.”

Porunca a VI-a

„Să nu ucizi.”

„Să nu preacurvești.”

„Să nu ucizi.”

„Să nu faci fapte necurate.”

Porunca a VII-a

„Să nu preacurvești.”

„Să nu furi.”

„Să nu fii desfrânat.”

„Să nu furi.”

porunca a VIII-a

„Să nu furi.”

„Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău.”

„Să nu furi.”

Porunca a IX-a

„Să nu poftești casa aproapelui tău.”

„Să nu poftești femeia aproapelui tău.”

porunca a X-a

„Să nu poftești casa aproapelui tău; să nu poftești nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău.”

„Să nu poftești nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.”

„Să nu poftești casa aproapelui tău; să nu poftești nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău.”

„Să nu poftești casa aproapelui tău și nici un lucru ce este al lui.”

Ma face sa rad ca si in aceasta tabela textul evreu este rau tradus,bineinteles cu intentia ,de exemplu ca porunca lui Dumnezeu cere ca ziua saptea (Sambata) sa fie zi de odihna (si nu Duminica).

Acuma cea mai aproape traducere a textului original in Ebraica:

(1) Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.

(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.

(3) Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.

(4) Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.

(5) Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara, pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău.

(6) Să nu ucizi.

(7) Să nu preacurveşti.

(8) Să nu furi.

(9) Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău.

(10) Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.”

Deocamdata pana aci.

christianT
03.08.2014, 08:47
Pai si cum se respecta porunca lui YHVH Sa nu ucizi... cu ce faceti voi, poporul ales de Dumnezeu, in Gaza... Cata meschinarie domnule edgar...

aramis_13
03.08.2014, 09:08
domnu' edgar, da' matale știi de unde au luat evreii cele 10 porunci?

toni41
03.08.2014, 15:45
Uitati ca ma tin de cuvant. ...

edgar, esti precis admirator al mentalitatii prusace, care zice printre altele : "Ein Mann, ein Wort!" :)

Avem aici multe discutii polemice pe tema Biblie/Religie, în final încercam sa clarificam pozitia fiecaruia fata de aceasta tema si, pe cât se poate, sa mai învatzam câte ceva. Nu sunt toti de aceeasi religie aici, credintele sunt diferite dar gasim si puncte/valori comune chiar si cu ateii.

Asa cum spunea un Rabi "adevarul e la mijloc", sper ca esti de acord.

Si eu voi avea multe întrebari la tema asta, desigur daca rezisti aici, pe forum cu demnitate si nu dai bir cu fugitii...De fapt cred ca evreii se tem doar de Dumnezeul lor. (Traducerea lui "a se teme" e la a treia mâna)

Prima mea întrebare ar fi daca exista misionari ai religiei tale si daca da, cum se poarta ei?
Urmaresc bineînteles cu atentie si raspunsurile tale la întrebarile celorlalti.

edgar7
04.08.2014, 04:51
Pai si cum se respecta porunca lui YHVH Sa nu ucizi... cu ce faceti voi, poporul ales de Dumnezeu, in Gaza... Cata meschinarie domnule edgar...
. Ti sa explicat ca Israleul nu vrea de la fasia Gaza nimica decat sa nu atace cu rachete mai mult ca jumatate din Israel 24 ore pe zi. Asta este ceva exagerat? Sau poate dumnitale nu-ti pasa soarta israelienilor ?.
Daca-i vorba de meschinarie asta este numai din parte dumitale ca nu te referi deloc la cauza ca Israelul a intrat serios in fasia Gaza (si in ultimul timp iese in parte,pana Hamasul terorist va inceta sa ne bombardeze orasele cu rachete)

Daca vrei,acuma-i cazul sa inviti pe Hamasnici sa locuiasca in Romania unde Israelul nu o sa-i atace dar inainte hai sa ne intoarcem la subiectul discutii.

edgar7
04.08.2014, 05:05
domnu' edgar, da' matale știi de unde au luat evreii cele 10 porunci?

Domnu Aramis,In religia Judaica poti gasi o lume intreaga. Poti gasi Cele 10 Porunci care care apar ,nu aceleas si nu zece,in istoria din inaintea scrierii a VT.
O ideie care s-a invartit cu mult inaintea Bibliei SI PRINTRE in alte popoare . (vezi Hamurabi).
In "Cartea mortilor" egipteana care si ea a fost scrisa poate mii de ani inaintea VT. Permite-mi sa-ti-o propun sa o citesti ca o sa vezi acolo tot ce in Judaism si Crestinism chemam Rai-ul, Iad-ul si Judecata de apoi. http://ro.wikipedia.org/wiki/Cartea_Mor%C8%9Bilor

Ce nu o sa gasesti in alte religii este ideia ca exista numai Un singur Dumnezeu,Atotputernic,nevazut care se afla peste tot in tot timpul. Bine in Crestinism situatia sa schimbat dupa cum stii. Inceputul a fost bun dar nu continuarea.

edgar7
04.08.2014, 05:42
edgar, esti precis admirator al mentalitatii prusace, care zice printre altele : "Ein Mann, ein Wort!" :)

Avem aici multe discutii polemice pe tema Biblie/Religie, în final încercam sa clarificam pozitia fiecaruia fata de aceasta tema si, pe cât se poate, sa mai învatzam câte ceva. Nu sunt toti de aceeasi religie aici, credintele sunt diferite dar gasim si puncte/valori comune chiar si cu ateii.

Asa cum spunea un Rabi "adevarul e la mijloc", sper ca esti de acord.

Si eu voi avea multe întrebari la tema asta, desigur daca rezisti aici, pe forum cu demnitate si nu dai bir cu fugitii...De fapt cred ca evreii se tem doar de Dumnezeul lor. (Traducerea lui "a se teme" e la a treia mâna)

Prima mea întrebare ar fi daca exista misionari ai religiei tale si daca da, cum se poarta ei?
Urmaresc bineînteles cu atentie si raspunsurile tale la întrebarile celorlalti.

Stimate Tony41, Forumul este una din distractile mele. Pana azi acest forum raspunde la asteptarile mele. Cat ma cunosc,nu cred ca voi da motiv sa fiu banat sau ca sa mi se ureasca de forum. (Afara de stilul greoi si greselile de ortografie care poate vor fii bun motiv...)

Sa lipezesc situatia intai: Eu sunt evreu laic. Nu religios si nu traditional cum se zice la noi. In Israel, de exemplu,majoritatea evreilor sunt laici . Religiosii care se straduiesc sa implineasca toate cele 613 legi care li se cere de Judaism sa implineasca sunt mai putini de un sfert a populatiei. Inca un sfert sun evreii traditionali care implinesc o mica parte din legi si restul sunt evrei laici. Si laici recunosc drepturile religiosilor si nu le-ar venii prin cap sa impiedice pe cineva sa creada in ce gaseste de cuvinta.

Acuma la intrebarea dumitale: Judaismul este unica religie monoteista care nu este misionara ci tocmai invers. Evreii care s-au simtit din totdeauna un popor aparte nu au vrut ca sa primeasca in randurile lor persoane care nu sunt convinse in Judaism. In putinele cazuri cand straini au vrut sa treaca la Judaism ei au trecut inainte toate barierele posibile. Comisie de rabini cu titlu ei controleaza tot timpul daca cel care vrea sa se converteasca a invatat si cunoaste toate poruncile Judaismuluisi daca le v poatea implini. Convertirea la Judaism se face in cativa ani,nu cum cea la Crestinism sau la Islam.
Din aceasta cauza niciodata evreii nu au impus religia lor altora.

La evrei,cine "trece evreismul" la copii lui sunt femeile si nu barbatii .Asa ca o pereche in care sotul este evreu si nevasta nu, vor avea copii neevrei iar in alt caz ,cand sotul nu este evreu insa sotia da,copii vor fii recunoscuti de Judaism ca evrei.

Judaismul nu recunoaste convertirea evreilor la alte credinte asa ca uneori exista situatii bizare ca de exemplu un episcop crestin francez care sa nascut ca evreu ,se va crede evreu si ca te fapt crestin

Traditia Judaica cere ca in cimitirile evreiesti sa fiu ingropati numai evrei. Cand se trezeste o nesiguranta ca decedatul este intr-adevar evreu,este ingropat intro sectie speciala din cimitir care are gard in jurul ei.

Am adougat cateva informatii crezand ca te vor interesa pe tine sau pe altii.

kirk
11.10.2014, 11:50
De multe ori, este o mare diferenta intre ceea ce spunem si ceea ce facem. Cel mai mult iese in evidenta lucrul acesta in cazul predicatorilor care apar pe diferite canale tv. Ei reusesc sa captiveze audienta prin gesturile si vorbele lor pline de duh, dar sunt ei in realitate asa cum vor sa para? Veti fi surprinsi daca veti intreba familia sau pe cei din anturajul lor. In Biblie, parca niciun pacat nu este mai aspru criticat decat fatarnicia ("vai de voi carturari si farisei fatarnici...!). Ce ar insemna atunci? Sa nu mai vorbim deloc (despre lucrurile sfinte), pentru a nu fi invinuiti ca una spunem si alta facem? Sa vorbim doar atunci cand criticam Biblia? Nu neaparat. Desi suntem cu totii imperfecti, eu cred ca putem (si trebuie) sa vorbim si sa sfatuim despre ce anume trebuie facut, fara teama de a fi acuzati de fatarnicie. Niciunul din noi nu se poate ridica la inaltimea standardelor morale ideale, din motive pe care sunt convins ca le cunoasteti. Insa, deosebirea intre un fatarnic si un nefatarnic, cand se discuta despre lucruri sfinte, se poate usor observa, dat fiind ca cel de pe urma tinde spre acele standarde si se straduieste sa le atinga, pe cand cel dintai nu manifesta niciun interes pentru asa ceva.

fifi
13.10.2014, 11:25
Bine ai revenit pe forum, Kirk! Păi tu nu ştii vorba să faci ce zice popa nu ce face popa? Am la servici un tip care cică e pastor la o biserică, nu m-aş fi gândit în veci la asta dacă nu ne-ar fi spus datorită felului în care se poartă cu ceilalţi angajaţi, mai ales cei din subordinea lui.

kirk
14.10.2014, 23:42
Multumesc, fifi, si bine v-am gasit si eu. Chiar mi-era dor sa ma reintalnesc cu voi. Sunt oameni de calitate pe forumul asta, unii foarte culti, altii foarte inteligenti si altii si una si alta. Ma surprinde ca pe "Putina filosofie" nu se mai misca nimic. Daca religia este depasita, filosofia nu ar trebui sa dispara niciodata. Suntem entitati ganditoare.

kirk
11.06.2015, 14:03
Cei care ridiculizează Biblia (și sunt mulți) se leagă adesea de faptul că Dumnezeu a făcut Soarele și stelele în ziua a 4-a, deși pomii și iarba verde fuseseră făcute în ziua a 3-a. Cum au crescut alea fără soare? Cum s-a făcut fotosinteza?. Și de aici, dă-i și ironizează. Dar, poate vreți să ascultați și o altă părere, a unuia care e dispus să gândească de două ori înainte de a decide dacă un lucru este de ridiculizat sau nu. Prea ușor se lasă tentați unii să creadă că pe vremea scrierii Genezei oamenii erau primitivi și ignoranți. Oare cei care au făcut piramidele erau primitivi și ignoranți? Au fost primitivi și ignoranți cei care au construit zidurile Babilonului și Grădinile suspendate? De ce nu am presupune că autorul Genezei a avut și el o capacitate intelectuală similară? Dar să revin la zilele de creare. Deci, dacă aveți o Biblie la îndemână, chiar vă rog să o deschideți la prima pagină, să citim câteva rânduri împreună. Primul verset: "La început Dumnezeu a făcut cerurile și pământul". E lesne de înțeles la ce se referă "cerurile". La Soare, stele, galaxii. Noi ce înțelegem când spunem "cer"? Când ieșim noaptea și privim cerul, la ce ne uităm? La stele, constelații. Deci acestea au existat (au fost făcute) "La început", înainte de a începe acele șase zile de creare (poate cu miliarde de ani). Termenul "La început" este nedefinit, cu privire le timp; poate fi oricând înainte de "prima zi". Atunci cum au fost făcute stelele, inclusiv Soarele, în ziua a 4-a? Stați s-o luăm ușor, să nu ne grăbim, că nu ne zorește nimeni. Ziua întâi: "Să fie lumină!". Cum, nu era lumină? Ba da, pentru că existau stelele. Da' era în spațiul cosmic, nu și pe pământ. Tot ceea ce este acum descris in zilele de creare trebuie văzute prin prisma unui observator de pe pământ. Ceea ce pare logic, pentru că Biblia a fost scrisă pentru omul pământean, nu pentru îngeri. De ce era întuneric pe pământ? nu se spune. Dar putem să ne imaginăm și noi un scenariu. Posibil ca cerul să fi fost acoperit de un strat gros de nori, care nu permitea să ajungă lumina pe pământ. Cum s-a făcut lumină în prima zi, din nou, nu se spune. Dar ne putem gândi că au intervenit ceva schimbări la acei nori (s-au rarefiat?), astfel încât s-a făcut lumină pe pământ. Ceva cam cum ar fi în timpul nostru într-o zi cu cer acoperit; avem lumină, deși nu se vede soarele... Sar peste ziua a doua și a treia; in ziua a 4-a Dumnezeu a făcut Soarele, Luna și stelele. Din nou, putem pune imaginația să lucreze. Posibil ca norii să se fi împrăștiat într-o așa măsură, încât de pe pământ s-au putut vedea Soarele, Luna și stelele. Să ne reamintim că descrierea este făcută din punctul de vedere al observatorului de pe pământ. Deși se spune că "a făcut...", în realitate a făcut să se vadă; au fost făcute vizibile. Pentru un observator de pe pământ, a fost prima dată când acestea (Soarele, Luna, stelele) au apărut; deci pentru el atunci au fost făcute. Ar fi ridicol să ne cramponăm în faptul că zice "le-a făcut" în loc să zică "le-a făcut vizibile". Doar nu avem capul pătrat, putem și noi interpreta cuvinte sau propoziții într-un context.
P.s. O zi de creare nu trebuie înțeleasă ca având 24 de ore. Vezi topicul "A creat Dumnezeu lumea în șase zile?"

aramis_13
11.06.2015, 17:29
kirk, frumoasă explicație. dar stupidă...

Pisoi
11.06.2015, 19:43
kirk, frumoasă explicație. dar stupidă...
...cu care ochi ai citit? :thinking:

p.s. ...daca ai argumente contradictorii plauzibile, cred eu ca tre sa te exprimi concret! ...altfel citeste si da pagina! :ideea:

kirk
11.06.2015, 22:08
Ești cam dur, aramis. Dar nu mă supăr. În fond, fiecare are dreptul la opinie, să spună cum și ce crede; sau cu ce este de acord și cu ce nu. Nici eu nu spun că ceea ce am scris eu acolo, sigur așa este. Am prezentat doar o variantă posibilă. Nu am copiat-o de pe undeva, ci e așa cum mi-am imaginat. Ia încearcă să scoți cuvântul Dumnezeu din tot textul și ai să vezi că nu este exclus ca evenimentele să se fi petrecut în acea ordine. La început au fost cerurile (Soarele, Luna, stelele) și Pământul. Pe pământ a fost întuneric beznă o perioadă. De ce? Dintr-un motiv oarecare, ca de exemplu, cel imaginat de mine. Apoi, treptat s-a făcut lumină, până când, la o anumită vreme, a fost și cer senin. S-au putut vedea "luminătorul cel mare care stăpânește ziua" și "luminătorul cel mic care stăpânește noaptea" (ca să folosesc limbajul biblic). Ordinea în care au apărut toate - mai întâi pomii și plantele, apoi animalele și în final omul - merge, e ok.

aramis_13
11.06.2015, 23:06
...cu care ochi ai citit? :thinking:

p.s. ...daca ai argumente contradictorii plauzibile, cred eu ca tre sa te exprimi concret! ...altfel citeste si da pagina! :ideea:

iaca dovezi domnu pisoi:
http://s26.postimg.org/rby7dmmzt/Pages_from_FACEREA.jpg
e destule sau mai vreți?

Ești cam dur, aramis. Dar nu mă supăr...repet ce am scris deja: frumoasă explicație, dar stupidă.

nu văd ce motiv de supărare ați avea. nici nu vă atac , nici nu vă persiflez, nici nu vă înjur. doar constat.

fifi
15.06.2015, 13:50
Mie-mi place să cred în bine şi bunătate, deci în Dumnezeu şi-n Sfânta Biblie dar tot am semne de întrebare despre una şi alta căci limita dintre ce spune Biblia şi ce interpretează oamenii bisericii este destul de firavă, cum ar fi de exemplu că nu e bine să aspiri la avuţii lumeşti mai mult decât să-ţi asigure mâncarea şi s(traiul) deci strictul necesar care mă duce cu gândul că dacă eu câştig destul să am pentru mine şi pentru familia mea, atât cât să nu stăm nemâncaţi sau despuiaţi nu mai trebuie să cer sau să mă zbat pentru mai mult, păi şi pe cei săraci cu ce-i mai ajut? Şi de la asta, tot cotrobăind eu încoace şi-ncolo după credinţă, dădui peste un preot din România de care-mi cam place cum ţine predici la biserica dumisale dar rămăsăi mută la una din cuvântările sale şi anume una din pildele Sf. Gheorghe când trei negustori... începe la minutul 24 din acest clip.
https://www.youtube.com/watch?v=Sj7A_fATuPA
Nu înţeleg defel, ca să avem parte de viaţă veşnică trebuie să dăruim tot ce-am adunat pământeşte Domnului, adică săracilor şi bisericilor? dar săracul meu copil sau mamă sau tată, bunic sau vecin, să las totul în mâinile Bisericii, mă duc în ceruri şi cei rămaşi în urma mea mă blesteamă că le-am cuoscut suferinţa dar nu le-am întins o mână? Ce mai fericire... Eu vreau să cred şi poate greşesc, dar voi cum interpretaţi această întâmplare? Kirk?

kirk
17.06.2015, 23:25
Fifi, eu îți răspund mai pe ocolite, așa cum îmi place mie. Uite, să zicem că mie îmi place matematica, și manifest un interes deosebit pentru această știință exactă. E ceva rău în asta? Nu, deloc. Dar dacă eu m-aș aștepta ca toți să îndrăgească matematica așa cum o îndrăgesc eu, cum ar fi? Ar fi greșit. De ce? Pentru că cineva ar putea tot așa de bine să manifeste interes pentru o altă disciplină - fizică, chimie, filologie, artă, muzică, sport... Toate astea sunt bune. Există însă ceva față de care toți, dar absolut toți ar trebui să manifeste interes. Este vorba de Adevăr. Să știm ce-i cu noi pe aici, cum am ajuns pe acest pământ, încotro mergem, ce ne rezervă viitorul. Deci, adevărul despre noi și despre pământ. Asta ar trebui să fie un subiect de interes atât pentru țăranul cu patru clase (sau fără nicio clasă), cât și pentru cei din vârful piramidei sociale. Și unde putem găsi informații în acest sens? Bibliotecile sunt pline de cărți, dar în care carte să căutăm? În romanele lui Al. Dumas? Puțin probabil. Dar hai să iau o carte de știință. Să zicem o carte de chimie. Ce învăț de acolo? Cum se combină unele substanțe, ce reacții dau și chestii de astea. E important să cunoaștem și lucrurile astea, nu zic nu. O carte de matematică mă învață cum să rezolv o ecuație de gradul doi și alte chestii asemănătoare. Bune și astea. Și tot așa, din orice carte pot să învăț câte ceva. Din cărțile de religie orientală învăț cum să stau într-un picior și să meditez o jumate de oră la nu știu ce. Dintr-o carte de medicină aflu cum poate fi tratată o anumită boală. Foarte bine. Există însă o singură carte care ne dă informații despre istoria lumii, mergând până în urmă cu șase mii și ceva de ani. De ce să nu o consultăm? N-am înțeles. Acolo ni se spune cum a început totul și cum se va sfârși totul. Nu e asta ceea ce am vrea să știm? Ba e tocmai asta. Că sunt anumite lucruri grele de înțeles, fiind prezentate în simboluri sau în parabole, este adevărat. Dar nu ne obligă nimeni să începem cu alea. Pentru început alegem și noi lucrurile care se pot înțelege.
Nu degeaba am numit eu topicul ăsta "Și totuși Biblia...", pentru că, zică batjocoritorii ce-or zice, aici găsim informațiile referitoare la Adevăr.
Sper să nu fii supărată pe mine că am făcut introducerea asta așa lungă, pentru că nu am făcut-o numai pentru tine. Știu că mai citesc și alții. Pe de altă parte, ca să răspund strict la întrebarea ta, era prea simplu și prea evident. Pe lângă multe lucruri bune, preotul (de la minutul 24) bagă și un mesaj subliminal, să îți strecoare în subconștient ideea că ar trebui să dai cât mai mult (sau poate chiar tot) pentru trebuințele bisericii. Nu e în regulă. Și nu e cinstit. Eu zic să ignori asemenea mesaje.

manolica1
18.06.2015, 07:57
eu nu inteleg de ce la slujba de Duminica trebuie sa ma rog pt Prea Sfintitul si Presedintele Romaniei?o:-)

FidelKatzo
18.06.2015, 08:52
fifica incearca sa fii intelegatoare., preotii sunt oameni si le place sa se plimbe cu mercedesu..banii multi nu vin de la negustorii bogati,ci de la masele de semianalfabeti care cred toate povestile si perversitatile preotilor..

ModestMouse
18.06.2015, 10:59
Kirk, imi pare bine ca ai re-animat topicul!

Fifi, sunt aici mai multe probleme in legatura cu ce spune popa. In primul rand problema cu rugatul la sfanti si icoane. Porunca a 2-a spune asa: Să nu-ţi faci vreun idol reprezentând vreun lucru de sus din cer, de jos de pe pământ sau din apele de sub pământ. 5 Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti, fiindcă Eu, Domnul, Dumnezeul tău.... (Exodul 20:4)

Al doilea gând problematic este ca un crestin adevarat trebuie sa fie sarac, idee popularizata si exploatata, spre beneficiul ei, de biserica (biserici). Daca luam Biblia ca ghid, gasim destule exemple de oameni bogati care au fost dupa placul lui Dumenzeu si care sunt dati ca exemple de credinciosie: Abraham, Lot, Isac, Icob, Iov, David, Solomon, Iosif din Arimateea, etc.

Problema cu banii apare atunci cand o persoana isi consuma toata energia si timpul sa acumuleze averea si indiferent cat are nu este de ajuns. "Căci iubirea de bani este rădăcina tuturor relelor, iar unii, care au tânjit după ea, au rătăcit de la credinţă şi s-au străpuns singuri cu multe dureri." (1Timotei 6:10) Dragostea si obsesia banilor este o problema, nu faptul ca ai realizat o situatie prospera care iti ofera posibilitatea sa traiesti o viata decenata, pentru tine si familia ta, iar in plus poti sa ajuti si pe altii in nevoie.

s_wind
18.06.2015, 16:17
Cred c-ai pus punctul chiar pe "I" ! Fiindca daca iei de bune/nebune toate cate ti se picura-ntre creierii moi chiar si inainte de-a te iti pe lumea asta (pe care unii o mai cred minunata!) , odata cu intrebarile si raspunsurile standard ale sistemului perpetuat de milenii, nu reusesti decat sa dai din tristete-n depresie, abstractizand tocmai lucruri esentiale, ce se cer concrete, alterand ori dand foc pur&simplu capacitatii de-a SIMTI si lucruri aflate dincolo de "bula" in care traim si pe care cu oarecare mandrie o (mai) numim viata. Desigur, oameni ca noi, aceeasi, vechi de cand "lumea", cu formatie stiintifica si/ori religioasa vor gasi f greu , daca nu imposibil sa creada ca poate exista ceva...nu, nu ceva, ci altceva in afara povestilor despre "bunul" si neintelesul d-zeu biblic, despre viata de dincolo, astral, inceputuri ori mari finaluri de ere, etc. Putini vor simti voalul opac ce ne acopera constiintele, si mai putini vor intrezari, dincolo de toate stiintele acestui spatiu-timp, ca si banalul scarpinat al nasucului poate fi/ESTE programat matematic. Ceea ce este perfect compatibil cu ceea ce spune Kirk "Acolo ni se spune cum a început totul și cum se va sfârși totul. Nu e asta ceea ce am vrea să știm?"
Eu va intreb insa, ASTA vrem sa aflam/stim ??! Sa vedem cu proprii ochi daca programarea se adevereste ori ba ? Priviti in jur, la lumea care se-ntinde la picioarele voastre, priviti in haul din voi, putin mai adanc in istorie (atata cat a ramas nemasluita), priviti la semenii vostri si la modelele comportamentale ale majoritatii covarsitoare ...normalitatea e un cuvant ce-ar trebui interzis pe Pamant.
Pana la coada, voiam sa spun ca dincolo de biblie mai e si altceva, fiecare are punctul sau de "pornire", dreptul de-a alege sa-l caute ori ba, dreptul la propriile indoieli si certitudini. Pt mine, biblia nu e decat un plagiat/derivat dintr-o alta Poveste( una care insiruie simplu Inceputurile, ce-a fost si de ce/cum de s-a intamplat sa fie viata ASA cum o stim/simtim cu totii acum, "normalitatea", incotro se indreapta umanitatea in aceasta realitate si, lucrul cel mai important, cum putem sa iesim din acest matrix) , un diktat in care frica joaca rolul actorului principal. Si-o mie de alte chestii.
E placut si linistitor (nu gasesc acum alte cuvinte) sa-ti gasesti locul dincolo de limite. Si-acu' aveti dreptul la un suras, sa va ganditi la perpetuare si sa rontzaiti bomboane din vasul cu flori.

FidelKatzo
19.06.2015, 02:03
Shoricelul Modest a reusit si de data asta sa ma impresioneze cu cunostintele lui in domeniul teologiei..clipul pus de fifi este reprezentativ pentru felul in care la bisericile ortodoxe enoriasii sunt spalati pe creier si se sugereaza sa doneze bisericii..nu imi aduc aminte sa fi trait momente asemanatoare la vre-o slujba la catolici.

kirk
19.06.2015, 11:27
la bisericile ortodoxe enoriasii sunt spalati pe creier ...
Numai acolo? La secte e și mai și :)) De fapt, și din păcate, spălarea asta a creierelor se practică în multe locuri și la multe nivele (în politică, în religie, în mass media...)

manolica1
19.06.2015, 15:55
se practică în multe locuri și la multe nivele (în politică, în religie, în mass media...)

gen:

http://i845.photobucket.com/albums/ab18/manolica1/11147047_807568125979436_9135074401282477236_n_zps pzw2b3ft.jpg

Melina
19.06.2015, 20:04
"de bunavoie si nesilit de nimeni " sau "free will" ce inseamna asta ? cand spun asta parca si vad turmele de oi cum merg spre taiere , dar nu vad nimeni care sa le impinga de la spate.Credinta ca si dragostea uneori te inping la lucruri extreme.Nu cred ca este spalare de creier ci mai curand nevoia de absolut.
Credinta si dragostea a aparut odata cu omul, inainte sa apara biblia , biserici si preotii.Biblia nu face decat sa puna punctul pe “I” , intr-un anume fel si anume condamnarea om de catre om , bazanduse pe faptul ca omul spre deosebire de animal simte sentimentul de vinovatie.In ziua de azi biserica numai are puterea sa execute pentru pacate, nu se mai fac pietrificari si arsi pe rug , deci numai este o putere dictatoare ca in trecut,in schimb omul continua sa se condamne singur. Dupa cum vad eu biserica si religia sunt doar rezultatul unei societati imperfecte.Nu exista nimic perfect pe lumea asta, nu exista viata fara suferinta indiferent daca esti credincios sau nu, toti trecem prin acelasi lucru doar sub o alta forma.

FidelKatzo
20.06.2015, 03:02
ma bucur ca am reusit sa o conving pe sotia cand ne-am casatorit sa treaca la religia catolica..intre cele doua religii nu este o diferenta prea mare,religia ortodoxa are cativa sfinti in plus..pentru nervii mei sensibili ar fi fost o tortura sa asist la slujbele si ceremoniile interminabile din bisericile ortodoxe..
dupa o slujba la catolici se face cheta,adica se trece din mana in mina un coshulet in care se arunca cateva monede..lumea nu se inghesuie sa puna multi bani pentru-ca si asa iti trage din salar impozitul pe biserica..

fifi
20.06.2015, 23:12
Kirk mă simt datoare să-mi cer scuze, mesajul meu nu se încadra de fapt la acest topic, Biblia este cum spune şi ModestMouse într-adevăr o carte plină de învăţăminte pe care dacă o interpretezi corect poate fi cel mai bun ghid în viaţă, credinţa (este una singură şi) uneşte, religiile (sunt multe şi) dezbină. În legătură cu acel mesaj eu iniţial nu am fost de acord cu menţionarea lui căci de aceea am şi tras un semnal de alarmă, cred că acel exemplu este de fapt din viaţa sfinţilor, nu din Biblie. Mi-am spus eu, în România la o slujbă de Duminică unde vin şi ascultă şi se roagă toţi necăjiţii dar cine poate ştii, acest Preot poate are menirea să transmită acel mesaj nu celor săraci ci chiar la acei „negustori bogaţi”, senatori, preşedinţi de ...

Manolică, eu pe lângă toţi cei din familia mea mă rog şi pentru Olga, normal că mă rog şi pentru Sorin care e şeful forumului unde mai schimbăm câte-o vorbă, mă rog şi pentru preşedintele României, care-o fi el, să aibă sănătate şi înţelepciune şi să ajute pe toată lumea inclusiv pe mama, sora şi nepoţica mea care trăiesc acolo.

Fidel, nu vorbi de rău ortodoxia căci nici catolicismul nu are prea mare reputaţie, în numele lor au fost ucise mii de suflete, mai deunăzi la una dintre apariţiei popei porumbelul alb a fost atact şi izgonit de o cioară. Mie tot îmi place de popa ăsta al meu şi de cuvântările pe care le ţine după slujbă, Dumnezeu să-i dea sănătate şi vouă tuturor!

FidelKatzo
21.06.2015, 09:25
Fidel, nu vorbi de rău ortodoxia căci nici catolicismul nu are prea mare reputaţie, în numele lor au fost ucise mii de suflete, mai deunăzi la una dintre apariţiei popei porumbelul alb a fost atact şi izgonit de o cioară. Mie tot îmi place de popa ăsta al meu şi de cuvântările pe care le ţine după slujbă, Dumnezeu să-i dea sănătate şi vouă tuturor!

de fapt intentionam sa scot in evidenta faptul ca preotii crestini au metode mai civilizate de a face bani..in clipul pus de tine,parca era o sedinta de hipnoza in care un sarlatan sugereaza ca cel mai bun lucru care poti sa-l faci este sa donezi tot ce ai bisericii..
semnul cu cioara si porumbelul cred ca nu l-ai interpretat bine..cioara a vrut doar sa dea de stire ca inca un contingent de magraoni a ajuns cu bine la Roma..

ps. ma simt cu sufletu incarcat de pacate,prea m-am uitat intensiv la picioarele tale..

fifi
21.06.2015, 10:40
de fapt intentionam sa scot in evidenta faptul ca preotii crestini au metode mai civilizate de a face bani..in clipul pus de tine,parca era o sedinta de hipnoza in care un sarlatan sugereaza ca cel mai bun lucru care poti sa-l faci este sa donezi tot ce ai bisericii..
semnul cu cioara si porumbelul cred ca nu l-ai interpretat bine..cioara a vrut doar sa dea de stire ca inca un contingent de magraoni a ajuns cu bine la Roma..

ps. ma simt cu sufletu incarcat de pacate,prea m-am uitat intensiv la picioarele tale..

de acord cu tine dar Vaticanul e şi mai tare, şi-a luat Telescop, nu te simţi mândru pentru contribuţia ta la religia catolică?

manolica1
21.06.2015, 10:52
draga Fifi, uite tocmai ce-am fost la biserica si chiar am vrut sa ma rog si pt tine, dar imi venea sa rad, cum sa ma rog? pt fifi? pai ma ia Doamne Doamne la rost, ca el nu e la zi cu tehnologia, asa ca ma mir cum tu te rogi pt manolica :d

VanDerGigi
21.06.2015, 11:35
semnul cu cioara si porumbelul cred ca nu l-ai interpretat bine..cioara a vrut doar sa dea de stire ca inca un contingent de magraoni a ajuns cu bine la Roma...

Magraonii s-au mai desteptat, trec prin Italia doar in tranzit si tin drumul inainte.
Defapt cred ca cioara a vrut sa dea de stire ca tocmai s-au mai imbarcat 700 de suflete pe o barca cu vasle de 10 metri sa treaca Mediterana catre cizma.

fifi
21.06.2015, 17:18
draga Fifi, uite tocmai ce-am fost la biserica si chiar am vrut sa ma rog si pt tine, dar imi venea sa rad, cum sa ma rog? pt fifi? pai ma ia Doamne Doamne la rost, ca el nu e la zi cu tehnologia, asa ca ma mir cum tu te rogi pt manolica :d

nu mai merg la biserici căci mai mult mă umplu de păcate cum făcui şi cu clipul lu' popa ăsta al meu, asta nu-nseamnă că nu cred şi nu mă rog, o rugăciune poate la fel de bine însemna şi un gând bun, de exemplu când mă gândesc la tine aşa mă rog: „Al dracului Manolică ăsta ce le are cu gătitu', dă-i Doamne sănătate şi zile bune să poată posta pe forum să mai învăţ şi io câte ceva de la el”

manolica1
21.06.2015, 17:26
Amin! :d

toni41
26.06.2015, 16:00
Biblia aduce o veste bună, da nu pentru toți.
https://m.youtube.com/watch?v=WcHMUGyn9a8

kirk
28.06.2015, 23:41
Dacă bine am înțeles, sunt deja 21 de state care au legalizat same-sex marriage-iul. Si fenomenul se extinde ca o molimă, cu pași grăbiți. E un fapt fără precedent în istorie. Acum, lumea îl va interpreta în fel și chip. Unii vor zice că asta trebuia demult făcută, că se repară în sfârșit o nedreptate istorică, că oamenii trebuie să se simtă liberi să aleagă ce vor și cum vor, bla bla bla. Alții vor zice că s-a întors lumea cu susul în jos, că unde s-a mai pomenit așa ceva, că de câne lumea bărbatul s-a simțit bine lângă nevestica lui, iar nevestica lângă bărbat și tot așa și iar așa. În fine, va mai fi o categorie, care vor căuta într-o carte veche, deja probabil bănuiți care, și vor rămâne puțin pe gânduri față în față cu niște texte care spun așa: "Cum s-a întâmplat în zilele lui Noe, aidoma se va întâmpla și la venirea Fiului omului. In adevăr, cum era în zilele dinainte de potop, când mâncau și beau, se însurau și se măritau, pînă în ziua când a intrat Noe în corabie, și n-au știut nimic, până a venit potopul și i-a luat pe toți, tot așa va fi și la venirea Fiului omului...". - Matei 24: 37-39 (traducerea Cornilescu). Iar în textul paralel de la Luca 17: 28 se mai adaugă următoarele: "Ce s-a întâmplat în zilele lui Lot, se va întâmpla aidoma...". Opa! aluzie la Sodoma și Gomora.
Sigur, nu putem noi interveni în mințile oamenilor, să le spunem cum să interpreteze sau la ce să se gândească. Doar putem să le sugerăm să pună în ecuație și profețiile biblice când interpretează un eveniment sau altul ce are loc pe scena internațională. Ca un alt exemplu, le-am putea atrage atenția asupra activității febrile ce se desfășoară în timpul nostru, în laboratoarele lumii, pentru implantarea cipurilor sub piele, pe mâna dreaptă. Cum a știut cineva cu două mii de ani în urmă că se va ajunge exact la situația asta, menționând chiar că nimeni nu va putea să vândă și să cumpere dacă nu va avea "semnul" acesta pe mână? Apoc. 13: 16,17.
Fiindcă suntem acum pe topicul de religie, probabil cel mai indicat la acest moment ar fi să reflectăm puțin la aceste texte biblice.

aramis_13
28.06.2015, 23:47
kirk, cei care se folosesc de pilda cu Sodoma și Gomora uită să vadă toată pilda, alegând doar spuza care dă bine pe turta lor...

sorin
29.06.2015, 07:24
Dacă bine am înțeles, sunt deja 21 de state care au legalizat same-sex marriage-iul.
Poate ai vrut sa spui 50 de state. :thatsit:

kirk
29.06.2015, 12:08
Poate ai vrut sa spui 50 de state.
Sorry. Am vrut să zic 21 de țări. Nu? Parcă așa am văzut scris undeva, că sunt 20 de țări și că U.S. ar fi a 21-a. Dar numărul exact nu e important acum, important este fenomenul în desfășurare. Sau fenomenele.

fifi
29.06.2015, 15:59
Eu am o dilemă, există copii care se nasc gay şi dacă da şi dacă nu, mă întreb cât la sută din cei ce se declară mândri că sunt gay chiar s-au născut aşa ori s-au convertit la acest „cult” doar din cauza factorilor externi la care au fost expuşi gen felul cum au fost trataţi de mici de către părinţi, decepţii în dragoste şi toată tevatura asta mondială că e ai dreptul să-ţi alegi cu ce sex vrei să fii. E şocant pentru ce rahaturi ne dau dreptul de a alege, aşa zisa „libertate” şi la câte lucruri cu adevărat suntem constrânşi din ce în ce mai mult.

ModestMouse
29.06.2015, 20:50
Eu am o dilemă, există copii care se nasc gay ......

Personal, eu cred ca nu si am sa-ti explic de ce.
Biblia zice ca homosexualitate este un pacat, iar pacatosii nu vor mosteni Imparatia Cerurilor (1 Corinteni 6:9). Tot Biblia spune ca omul este dotat cu puterea de a alege, (free will) si de a rezista ispitelor (Apocalipsa 3:20,1 Corinteni 10:13, Iacob 1:13-16, etc) Deci, daca cineva se naste gay si inclinatiile lui/ei pro gay sunt atat de puternice ca nu se poate controla, atunci ar insemna ca Dumnezeu ii pedepseste pe nedrept ptr ca ei asa sau nascut si nu se pot abtine. Poate ca or fi si unii care au aceste inclinatii, inascute sau dobandite, nu stiu sa ma pronuntz, insa asa cum un heterosexual poate sa se abtina sa sara in pat cu orice femeie care-i face cu ochiul, asa si cei cu inclinatii gays ar putea sa se abtina de la practica lor aberanta.

ModestMouse
29.06.2015, 21:24
Ca un alt exemplu, le-am putea atrage atenția asupra activității febrile ce se desfășoară în timpul nostru, în laboratoarele lumii, pentru implantarea cipurilor sub piele, pe mâna dreaptă. Cum a știut cineva cu două mii de ani în urmă că se va ajunge exact la situația asta, menționând chiar că nimeni nu va putea să vândă și să cumpere dacă nu va avea "semnul" acesta pe mână? Apoc. 13: 16,17.
Fiindcă suntem acum pe topicul de religie, probabil cel mai indicat la acest moment ar fi să reflectăm puțin la aceste texte biblice.

Kirk, eu nu cred ca trebuie sa ne ingrijoram de implantarea cipurilor ca un semn de control sau autoritate. Textul din Apocalipsa la care te referi este scris in forma metaforica care face aluzia alte texte din Vechiul Testament (Deuteronom 6:6-8; 11:18-19; Exodul 13:9 etc). Aici este vorba, dupa parerea mea, de controlul pe care o putere religiosa o sa-l exercite asupra mintii sau a actiunilor individului. Nu va avea nici o importanta daca crezi cu adevarat in principiile sau doctrina acestei puteri; daca urmezi din dragoste sau doar de nevoie, atat timp cat urmezi pe lider. Cei care vor crede cu sinceritate vor avea semnul pe frunte, adica in constiinta lor (lobul frontal al creierului) iar altii care vor adera numai de frica sau obligatie, semnul pe mana, adica prin actiunile lor. Acuma cu electronic pay, Apple pay, Google pay, Paypal, Bill pay si cate altele, va fi foarte usor ca cei care nu sunt memebri in organizatie sa li se blocheze accountul si sa nu mai poata sa cumpere sau sa vanda.

Spre exemplu, iti mai aduci aminte cum era pe timpul Comunismului in Romania? Erau unii convinsi si devotati Partidului si ideologiei comuniste pana in maduva oaselor. Apoi erau altii, oportunistii, care realizau idiotenia sistemului dar se complaceau si compromiteau ptr unele avantaje materiale sau profesionale. "Ce a fost va mai fi, iar ce s-a făcut se va mai face! Nu este nimic nou sub soare!"(Eclesiastul 1:9)

kirk
29.06.2015, 23:00
Textul din Apocalipsa la care te referi este scris in forma metaforica ...
Salut, ModestMouse! Ne reîntâlnim după o lungă pauză. Ce să zic...Mi se pare interesant punctul de vedere expus de tine. Îl rețin și o să mă mai gândesc. Nu vreau să trag o concluzie pripită. Trebuie să verific și textile pe care le-ai menționat.

marian42
04.09.2015, 12:34
Ca un alt exemplu, le-am putea atrage atenția asupra activității febrile ce se desfășoară în timpul nostru, în laboratoarele lumii, pentru implantarea cipurilor sub piele, pe mâna dreaptă. Cum a știut cineva cu două mii de ani în urmă că se va ajunge exact la situația asta, menționând chiar că nimeni nu va putea să vândă și să cumpere dacă nu va avea "semnul" acesta pe mână? Apoc. 13: 16,17.

Vorba parintelui Iustin Miron: e o tinta falsa.
Pai sa stam stramb, sa judecan drept - ce-i cip-ul? O bucata de siliciu, un circuit integrat.
Adicatelea daca ti-l monteaza intr-un stimulator cardiac, e bun, insa daca-i folosit pe C.I, e demonic?
Bai, lasa-ma...

kirk
23.02.2016, 16:17
Isus a zis: "Iata ca eu va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor...". - Mat 10:16.
Ce o fi vrut sa spuna? Vedeti voi "lupi" pe undeva? Poate s-a referit la faptul ca atunci cand ucenicii lui vor incepe sa spuna altora despre El si despre mesajul lui, multi oameni (majoritatea?) ii vor lua in ras - asemenea fariseilor de atunci - si poate chiar ii vor batjocori; sau ii vor agresa fizic, mai stii? Bine, asta a fost atunci. Astazi nu mai poate fi vorba de asa ceva. Astazi oamenii, majoritatea, sunt civilizati, cu bun simt. E cu totul altceva acum. Totusi, avem si in ziua de azi o problema. Acum avem alti dumnezei. Nu mai e la moda ala de atunci. Ala era nevazut; astia sunt vazuti. Pe Dawkins, pe Hawking sau pe Zuckerberg, de exemplu, oamenii ii pot vedea oricand vor; macar la televizor sau in poza. Si apoi avem obiecte concrete acum, nu imaginare. Punem, de exemplu, smartphone-ul pe un piedestal si ne inchinam lui cat dorim. Ne asezam in genunci si ne aplecam pana atingem cu fruntea podeaua; si apoi ne ridicam, si iar ne aplecam...Nu putem insa de prea multe ori, pentru ca intre timp ne mai suna cineva si trebuie sa vorbim. Ei, ne descurcam. Sa ne gandim insa ca viata este efemera. Dupa ceva vreme ne vom duce, rand pe rand, putin sub nivelul solului, cu smartphone cu tot. Intre timp, lucrurile nevazute sunt vesnice. Ele nu pier odata cu noi. Sa ne gandim la asta. Ne putem face cate putin timp, chiar si in valtoarea vietii din prezent, in care smartphone-ul zbarnaie intruna, sa vedem care a fost mesajul acelui om numit Isus. Ce a spus El de fapt. Ceva important pentru noi? El a fost un om inteligent, sa stiti; pe langa alte calitati pe care le-a avut. Va puteti da seama dupa tot ce a spus si a invatat pe altii. Chiar daca in discursurile lui nu gasim referiri la filosofiile vremii, sa nu credeti ca nu le cunostea. I s-a parut insa o pierdere de timp sa inceapa sa le dezbata, cand erau alte lucruri mult mai importante de spus. El a aratat ca schimbari mari vor avea loc pe pamant, nu neaparat intr-un viitor apropiat. In istoria lumii se perindasera deja o serie de imparatii (sau forme de guvernare) si altele aveau sa urmeze. Dar la un moment dat, spune El, toate acestea vor fi zdrobite si va veni una, cu totul deosebita, care le va lua locul. Uite ce scrisese profetul Daniel cu niste secole in urma: "Dar in vremea acestor imparati (vom vedea care) Dumnezeul cerurilor va aduce o imparatie care nu va fi nimicita niciodata; ea va sfarama si va nimici toate acele imparatii si ea insasi va dainui vesnic"- Daniel 2:44. Isus a adus o serie de detalii cu privire la aceasta imparatie. Cam in toate pildele lui, El incepe asa: "Imparatia lui Dumnezeu se aseamana cu...". Apoi, chiar in rugaciunea model El zice sa cerem: "Vie imparatia Ta...". Vie, adica sa vina. Iar la Matei 24:14, zice ca "Evanghelia aceasta a imparatiei va fi vestita in toata lumea..." inainte de a veni sfarsitul. O fi o veste buna, din moment ce asa o numeste El (evanghelie = veste buna).
Sa ne facem timp si sa reflectam. Sa vedem despre ce este vorba. Nu plecati cu "nu" inainte. Ar fi pacat sa dam cu piciorul la ceva ce s-ar putea dovedi a fi de mare pret pentru noi.