PDA

Arată versiune întreagă : avem nevoie de lucrusoare pt un bebelush de 6 luni

deiutz
17.12.2008, 05:55
Buna, ma numesc andreea, am 20 de ani si am un baietel de 6 luni. Am avea nevoie de niste lucrusoare pt el.nu conteaza culoarea si nici calitatea. Multumesc.

deiutz
24.12.2008, 06:18
Poate aveti un premergator si un sac de dormit? Va rog mult de tot.

Sherlock
05.01.2009, 11:16
Buna, ma numesc andreea, am 20 de ani si am un baietel de 6 luni. Am avea nevoie de niste lucrusoare pt el.nu conteaza culoarea si nici calitatea. Multumesc.

Iti spun sincer ca nu am bani, si noua ne merge foarte rau,

Daca ai probleme financiare si ai nevoie de "lucrusoare" eu zic sa incepi prin a renunta la abonamentul pentru internet si chiar la calculator, deoarece prioritate este bebelusul? sau nu?

sorin
05.01.2009, 12:07
Daca ai probleme financiare si ai nevoie de "lucrusoare" eu zic sa incepi prin a renunta la abonamentul pentru internet si chiar la calculator, deoarece prioritate este bebelusul? sau nu?
godrimartis, pe ce-ti bazezi afirmatia ca are internet? ai fost tu sa verifici? daca nu poti ajuta, sau nu vrei sa ajuti, macar nu face comentarii care nu-si au rostul.
ti-am dat un punctulet rosu pe chestia asta.

deiutz, spune si de unde esti, pentru ca sunt mai mari sanse ca sa primesti lucruri pentru copil, daca dai mai multe informatii.

Sherlock
05.01.2009, 13:45
godrimartis, pe ce-ti bazezi afirmatia ca are internet? ai fost tu sa verifici? daca nu poti ajuta, sau nu vrei sa ajuti, macar nu face comentarii care nu-si au rostul.

Eu mi-am zis parerea si nu am facut o investigatie sociala. Scuze.....

Eu cred ca i-am dat un sfat decent despre ce trebuie sa faca ca sa isi imbunatateasca situatia financiara.

Mersi, esti un domn, altadata cand postez probabil o sa iti trimit email ca sa vad daca aprobi sau nu postarea.

Pentru o tanara de 20 de ani este o rusine sa cerseasca!

sorin
05.01.2009, 14:02
Mersi, esti un domn, altadata cand postez probabil o sa iti trimit email ca sa vad daca aprobi sau nu postarea.
Ti-am mai dat un punctulet rosu pentru aceasta ironie legata de trimisul emailului. Data viitoare vei primi puncte de penalizare.

Sherlock
05.01.2009, 14:33
godrimartis, pe ce-ti bazezi afirmatia ca are internet? ai fost tu sa verifici?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=128416&whichpage=2

Vezi te rog la ce ora are postarile si poate tragi tu concluzia daca are internet sau nu ddeiutzz.

In fine scuze ca mi-am exprimat parerea.

sad_rain
05.01.2009, 14:39

Vezi te rog la ce ora are postarile si poate tragi tu concluzia daca are internet sau nu ddeiutzz.

mai godri, da ce se intampla cu tine??? Lasa fata in pace..a cerut, a cerut..cine vrea trimite cine nu, nu..ca doar nu te-a obligat.. :-$

Sherlock
05.01.2009, 14:42
mai godri, da ce se intampla cu tine??? Lasa fata in pace..a cerut, a cerut..cine vrea trimite cine nu, nu..ca doar nu te-a obligat.. :-$

Eu doar i-am dat un sfat prietenesc cum poate sa puna deoparte niste bani in vremuri grele.

sad_rain
05.01.2009, 15:03
Eu doar i-am dat un sfat prietenesc cum poate sa puna deoparte niste bani in vremuri grele.

da, un sfat prietenesc intotdeauna e binevenit.
Poate scrie altcineva in locul ei...explicatii pot fi gasite. Eu ii urez succes.

Rebela
05.01.2009, 19:57

Ea nu are nevoie de sfaturi momentan. Fata are copilas ACUMA. Nu pot sa cred ca esti asa crud si insensibil. N-ai trecut niciodata prin greutati? N-ai fost niciodata bolnav asa incit sa te cuprinda disperarea? Sper sa nu ajungi sa devii mai omenos datorita experientelor proprii, desi poate ti-ar trebui asa ceva ca sa realizezi ca nu toti au o viata linistita si imbelsugata. Si culmea, unii chiar muncesc mai mult decit ai muncit tu vreodata si totusi nu reusesc sa-si asigure nici strictul necesar. Totul depinde de ironia soartei si de sansele pe care le are fiecare in viata. Fii mai intelegator ca nu toti cei care au nevoie de ajutor sint neaparat si escroci. Da-le o sansa!

Sherlock
05.01.2009, 20:14
Ea nu are nevoie de sfaturi momentan. Fata are copilas ACUMA. Nu pot sa cred ca esti asa crud si insensibil. N-ai trecut niciodata prin greutati? N-ai fost niciodata bolnav asa incit sa te cuprinda disperarea? Sper sa nu ajungi sa devii mai omenos datorita experientelor proprii, desi poate ti-ar trebui asa ceva ca sa realizezi ca nu toti au o viata linistita si imbelsugata. Si culmea, unii chiar muncesc mai mult decit ai muncit tu vreodata si totusi nu reusesc sa-si asigure nici strictul necesar. Totul depinde de ironia soartei si de sansele pe care le are fiecare in viata. Fii mai intelegator ca nu toti cei care au nevoie de ajutor sint neaparat si escroci. Da-le o sansa!

Care parte nu ai inteles din mesajul meu initial?

"Daca ai probleme financiare si ai nevoie de "lucrusoare" eu zic sa incepi prin a renunta la abonamentul pentru internet si chiar la calculator, deoarece prioritate este bebelusul? sau nu? "

Nu am intalnit pe nimeni in Romania care are internet acasa si calculator dar nu poate sa se intretina. In Romania inca internetul este un privilegiu nu o necesitate.

Despre cat de crud si insensibil sunt eu, o so consider ca o gluma rebela de a ta si nu ar fi primul caz in care te inseli.

Rebela
05.01.2009, 20:24
Despre cat de crud si insensibil sunt eu, o so consider ca o gluma rebela de a ta si nu ar fi primul caz in care te inseli.

Mai domnule draga, n-ai inteles ca fata nu are nevoie de sfaturile tale? Ii trebuie niste hainute si un mergator. Mai abtine-te si tu de la atitea comentarii negative si mai lasa si pe altii sa decida singuri daca sa ajute sau nu. Cit despre cum si cit ma insel eu, iti amintesc ca m-am inselat in priviinta unei singure persoane. Atit! Mai las-o moarta cu vinatul de escroci pe aici ca nici tu nu ai mereu dreptate. OK?

deiutz
06.01.2009, 06:05
Multumesc, sad ca imi iei apararea.
God...da, am internet...nu vreau sa renunt la el, pt ca am nevoie; nu fac decat sa stau cu copilul si cand mai am timp, mai vb cu niste mamici pt un sfat, una alta..m-as simti mult prea singura. Si nu mi s-a parut deloc un sfat prietenesc.

deiutz
06.01.2009, 09:29
Abia acum am vazut ca v'ati certat pe 2 pagini...chiar asa..?
Si God, iti dau dreptate, pe de-o parte...nu poti sti niciodata cine sta in spatele unui id si cu ce se ocupa, dar incearca pe cat posibil sa verifici unele situatii inainte sa faci o afirmatie...daca nu, nu vorbi pe nestiute.
Vad ca mi-au luat mai multe persoane apararea si le multumesc...a fost frumos sa vad asta.
Si as zice sa uitam de discutiile astea care nu duc nicaieri.

bondarica
30.01.2009, 10:16

dati search pe google dupa deea08 ddeiutzz mami_pui bebe08 anflo xplodcs_foneata este una si aceeasi persoana!

deiutz
31.01.2009, 07:08
dati search pe google dupa deea08 ddeiutzz mami_pui bebe08 anflo xplodcs_foneata este una si aceeasi persoana!

Mai bine ziceai de tine...daca eu am o probl cu tine, se putea rezolva in privat, dar tu nu vrei...oricum toata lumea te cunoaste si daca vreti, oameni buni, dat search la respectivele id-uri, pe care vi le-a dat si o sa vedeti ca nu e nimic rau...nu ii place ei ca eu am diferite id-uri. Ca doar daca puneam peste tot acelasi id, tot asta faceai, cum i-ai facut si lui fata aia

Ai obtinut tot ce ai vrut, si acum vrei sa le injosesti pe celelalte mamici care cauta ajutor...e urat din partea ta si vezi ca, copii platesc greselile parintilor, chiar daca ne convine, chiar daca nu...Pentru ce imi faci atata rau? Pt ca am zis ca nu am o parere prea buna despre tine? Si ca ai primit destule? asta nu e motiv sa ma tarasti pe toate site-urile si la urma urmei ai sa vezi ca degaba ai primit atatea hainute si lucrusoare pt ca copilasii cresc foarte repede si nici nu o sa apuci sa le imbraci cu toate hainutele. Eu zic sa te linistesti si sa te mai gandesti o data la ceea ce faci
Bondarica alias gazutza29 sau mariuta_mea....

Ai intrat peste tot pe unde am postat si ai semanat numai cearta...transformi toate forumurile de ajutor in forumuri de tiganie...cata rautate ai in tine.

Sherlock
31.01.2009, 10:26
si daca vreti, oameni buni, dat search la respectivele id-uri, pe care vi le-a dat si o sa vedeti ca nu e nimic rau...nu ii place ei ca eu am diferite id-uri. Ca doar daca puneam peste tot acelasi id,

Da zi te rog deiutz de ce nu folosesti acelasi ID sau cel putin pe aproape
deea08 ddeiutzz mami_pui bebe08 anflo xplodcs_foneata ....... daca nu ai nimic de ascuns? Eu doua mame cunosc care au bebelus de cateva luni, ei abia au timp sa intre pe internet.

:-$

biliboaca
31.01.2009, 11:01
deea08 ddeiutzz mami_pui bebe08 anflo xplodcs_foneata ....... daca nu ai nimic de ascuns? Eu doua mame cunosc care au bebelus de cateva luni, ei abia au timp sa intre pe internet.

Godri...esti un fenomen pentru mine! Un personaj atat de suspicios eu nu am mai intalnit in viata mea. Chiar asa....pentru un premergator si cateva hainute de bebelus sa impuna "ancheta"? Ma minunez sincer de initiativele stea care merg pana aici!
Cu atat mai mult cu cat sunt genul de lucruri de care o mamica vrea sa scape dupa ce creste bebelu. Oarecum nici nu prea merita pentru o familie, sa dea pe haine de bebelusi prea multi bani si daca are internet in casa sau gaze ori plasma! Bebelusii cresc repede.
E o practica des intalnita la mamici sa faca aceste schimburi, respectiv donatii si o fac cu draga inima (atat cat am vazut eu la mamicile ce le cunosc). Personal cred ca a atribui cersetoriei solicitarea in cauza, este cel putin deplasat.
Aaaa vezi ca mamicilie mai au obiceiul sa dea hainutele de graviduta la alte viitoare mamici (cam acelasi principiu). Ma intreb ce iese...daca prinzi tu asa o faza si o supui anchetei!?:-?

Acum pe bune Godri - ce dumnezeu inseamna asta?

bondarica
31.01.2009, 11:42
draga deiutz eu nu sunt nici gazutza aia nici mariuta...am citit destule si despre ea.daca ar fi postat si ea aici la fel as fi zis si despre ea.sunt una din multele mamici care ti-au trimis pachete! sau poate nu ti-au placut hainele de la mine, desi imi spuneai ca numai cu alea il imbraci...nu e frumos din partea ta!nu ii iau apararea nici tipei celelalte..sunteti amandoua o apa si un pamant! de ce cereti fetelor cand stati atata timp in fata calculatorului? gasiti-va de munca si lucrati!!!! cele ca voi ati facut oamenii sa nu mai aiba incredere. urat.foarte urat din partea voastra

Sherlock
31.01.2009, 12:32
Godri...esti un fenomen pentru mine!
Aaaa vezi ca mamicilie mai au obiceiul sa dea hainutele de graviduta la alte viitoare mamici (cam acelasi principiu). Ma intreb ce iese...daca prinzi tu asa o faza si o supui anchetei!?:-?

Acum pe bune Godri - ce dumnezeu inseamna asta?

Divo unde e rata?:lol::lol::lol:

P.S. Doamna procuror si aparator al cersetorilor de pe forumuri, instanta sa autosesizat va vom comunica rezultatele anchetei indata ce le vom avea!!!
:)

P.S.1 Vezi postarile lui Bondarica.
P.S.2 Un weekend placut si tie

biliboaca
31.01.2009, 12:45
Divo unde e rata?:lol::lol::lol:

P.S. Doamna procuror si aparator al cersetorilor de pe forumuri, instanta sa autosesizat va vom comunica rezultatele anchetei indata ce le vom avea!!!
:)

P.S.1 Vezi postarile lui Bondarica.
P.S.2 Un weekend placut si tie

Lasa Godri
nu miza tu pe Bondarica, ca nu schimba el datele problemei decat te ajuta sa te scoti doar nitel. Iar pe inculpat, Bondarica nu-l acuza de mari fraude dupa cartea mea decat ca-i plateste niste polite (aproape irelevant pentru obiectul anchetei tale as spune si poate improvizat dar...ha ha ce spun eu - e rost de inca o ancheta de probare a veridicitatii ultimelor probe).
Deci Onoranta Instanta, sugeram suspendarea acestui caz pana la strangerea unor probe relevante si concrete (mai putin indirecte..daca se poate)!

PS. Un weekent bun si tie Godri!:)

Sherlock
31.01.2009, 12:56
Lasa Godri
nu miza tu pe Bondarica, ca nu schimba el datele problemei decat te ajuta sa te scoti doar nitel. Iar pe inculpat, Bondarica nu-l acuza de mari fraude dupa cartea mea decat ca-i plateste niste polite (aproape irelevant pentru obiectul anchetei tale as spune si poate improvizat dar...ha ha ce spun eu - e rost de inca o ancheta de probare a veridicitatii ultimelor probe).
Deci Onoranta Instanta, sugeram suspendarea acestui caz pana la strangerea unor probe relevante si concrete (mai putin indirecte..daca se poate)!

PS. Un weekent bun si tie Godri!:)

Draga Bili e foarte interesant cum pui problema ...... sa nu o cred pe Bondarica dar sa o cred pe cuvant pe deiutzz......da mai lasat pe ganduri, se pare ca deti adevarul......desigur adevarul tau in nici un caz al altora.

Weekend placut.

P.S. Eu il cred si pe bogdenel, pe shogu, pe tine, etc pe cuvantul vostru de forumisti ca ziceti adevarul.

biliboaca
31.01.2009, 13:13
Draga Bili e foarte interesant cum pui problema ...... sa nu o cred pe Bondarica dar sa o cred pe cuvant pe deiutzz......da mai lasat pe ganduri, se pare ca deti adevarul......desigur adevarul tau in nici un caz al altora.

Weekend placut.

P.S. Eu il cred si pe bogdenel, pe shogu, pe tine, etc pe cuvantul vostru de forumisti ca ziceti adevarul.

Mai Godri - tu ai luat "pro bono" cazul asta inainte sa aiba numar de inregistrare. eu nu detint nici un adevar si ceea ce am spus este ca nici nu impune situatia o demonstratie sau o ancheta decat cel mult o adresa de livrare. Mai exact nu prea inteleg ce caz ai! Si daca solicita haine pe mai multe cai pentru copil care-i concluzia? face comert cu ele la negru si traieste din asta?

PS-ul nu l-am inteles deloc Godri da tre sa fie ceva cu substrat clar ca doar nu zvarleai seria asa la nimereala. ma amendezi pt asta? Si eu te cred pe tine pe cuvant doar ca in anumite "instante" reusesti sa ma uimesti!

PS1. Nu te supara pe mine - mi-am declarat si eu admiratia public - si te cred ca ai intentii bune, dar ma intrebam daca ai ramas fara cazuri solide si recurgi la de-astea fara miza sa nu-ti pierzi exercitiu!? Ca te stiam un anchetator de renume si cu cazuri grele.

Sherlock
31.01.2009, 13:50
face comert cu ele la negru si traieste din asta?

Bili revino pe pamant, nici un cersetor, escroc, etc, nu cere bani.

Cersetorul de pe strada iti cere paine (se asteapta la bani) altul iti cere ajutor ca sa il opereze de stiu eu ce ( se asteapta la bani) altul iti cere sa ii cumperi o icoana (dar se asteapta defapt sa ii trimiti bani) etc.

In cazul de fata cand un forumist cere ajutor pe un forum al romanilor din diaspora si cere haine atunci este sigura ca nimeni nu ii va trimite aceste lucruri (deoarece posta costa mai mult) si ii trimite bani.

valentinna
31.01.2009, 13:54
Citesc si ma amuz sunt persoane pe aici care o fac pe detectivi si macar daca ar fi o cauza buna exista o persoana care cere un ajutor nu cere banii nu cere cecuri,bijuterii sau cazare gratis CERE NISTE HAINUTE???Ce este asa de greu de inteles??Nu obliga pe nimeni sa trimita sau sa ii faca cadou daca ai niste haine care nu te mai ajuta decat sa le tii in sifonier fara sa le folosesti mai bine le daruiesti cuiva care are nevoie de ele..Hainute haine nu sunt lucruri de valoare nu cere lucruri cu eticheta pusa sau firma.De ce trebuie sa analizam sa facem pe detectivii ca si cum ar avea de castigat enorm de pe urma unor haine hai sa fim seriosi si sa lasam ura deoparte.Ai niste haine pe care nu le folosesti si vrei sa le daruiesti unei persoane care nu are ok este super frumos gestu nu ai haine care pot incalzi corpul altei persoane putin mai neavuta decat tine si asta este ok nu-i nici o problema mamica care a cerut ajutorul nu a pus cutitul la gat nimanui vrei sa ajuti fao nu vrei treci cu vederea nu poti este ok dar hai sa fim oamenii cu suflet si sa nu aruncam cu vorbe rele si urate unul in altu nu avem nici unu de unde sa stim situatia mamici de fata.Daca ar fi cerut banii poate ar fi fost ok sa ne punem un semn de intrebare dar in acelasi mod ai si vrei sa ajuti o faci nu sa fii sanatos si sa dea Dumnezeu sa nu ajungi intr-o situatie similara.Nu cunosc mamica in cauza nu cunosc pe nimeni de pe acest site insa stiu ca exista persoane care nu au posibilitati si ma doare sa vad ca pentru niste haine nimic mai mult exista persoane care vorbesc urat si injosesc.Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva si m-as bucura daca uni ar invata sa taca in fata unei situatii in care nu pot fi de folos.Mamica de fata are nevoie de niste haine oare ce poate face cu ele???O sa deschida un second-hand si o sa se imbogateasca???Chiar penala situatia.Eu personal am intrat am citit mi-a parut rau,nu am hainute de copilas pentru ca nu am inca copil si nici carucioare sau alte chestii daca as fi avut cu siguranta as fi ajutat sau daca as fi avut banii sa pot face cadouri as fi facut-o cu cea mai mare placere insa nu se poate in acest moment asa ca am inchis si am trecut mai departe cu parere de rau asa ar fi trebuit sa reactioneze si alti care o fac pe detectivi pe aici.

Sherlock
31.01.2009, 14:04
Citesc si ma amuz sunt persoane pe aici care o fac pe detectivi si macar daca ar fi o cauza buna exista o persoana care cere un ajutor nu cere banii nu cere cecuri,bijuterii sau cazare gratis

Cate persoane ai auzit ca cer bani doar asa ca sa aiba.

La prima nelamurire a ta ai raspuns chiar tu.

Eu personal am intrat am citit mi-a parut rau,nu am hainute de copilas pentru ca nu am inca copil si nici carucioare sau alte chestii daca as fi avut cu siguranta as fi ajutat sau daca as fi avut banii

Hai sa ai si tu o zi buna, ma apuca "plansul" cand vad cat de multi sunt atat de naivi si pomanagii. Si pe asta se bazeaza toti escroci....

P.S. Daca nu ai observat suntem pe un forum al diasporei! Iar din SUA sa trimiti 0.5 kg cu posta costa in jur de 25$ pana in Botosani. Deci mai bine trimiti bani, desigur cei naivi.

biliboaca
31.01.2009, 14:07

Cersetorul de pe strada iti cere paine (se asteapta la bani) altul iti cere ajutor ca sa il opereze de stiu eu ce ( se asteapta la bani) altul iti cere sa ii cumperi o icoana (dar se asteapta defapt sa ii trimiti bani) etc.

In cazul de fata cand un forumist cere ajutor pe un forum al romanilor din diaspora si cere haine atunci este sigura ca nimeni nu ii va trimite aceste lucruri (deoarece posta costa mai mult) si ii trimite bani.

WAW Godri ce rationament! Jur ca nu mi-as fi imaginat ca asta iti e rationamentul din spate. Este un profil al cersetorului standard?
Si daca este asa - tu cum demonstrezi ca forumista mamica in cazul de fatza escrocheaza? Ii acorzi macar prezumtia de nevinovatie sau pur si simplu pt ca a cerut ajutor este implicit escroaca fiindca are net acasa?

Ma retrag din discutie Godri - recunosc ca nu reusesc sa te inteleg dar admit ca imi pot scapa elemente din schema. Daca tu crezi ca se preteaza evenimentul la ancheta, eu iti urez succes si imi permit un sfat (din bune intentii) - mai acorda-le si tu oamenilor credit (nu toti cei ce solicita un ajutor au in spate rationamentul de mai sus. Sunt oameni carora o donatie de lucruri ce tie iti prisosesc in casa, le poate face situatia mai usoara (chiar daca ar avea asteptari mai mari tot e mai bine decat nimic). ca exista multi oameni amarati este un fapt real si nu e nimic rau in a li se acorda credit si ajutor la nevoie fara sa fie insultati ca nu au pentru ca nu muncesc (realitatea nu e chiar asa. multi muncesc si nu reusesc sa aiba suficient).

Scuze daca ti-a parut ca nu e treaba mea. Mi s-a parut putin ca faci abuz de suspectare!

valentinna
31.01.2009, 14:31
Wow Godrimartis putin probabil fraza mea este fara cap si picioare probabil ar trebui sa ignorii subiectele care sunt neinteresante pentru tine si sa lasi lumea sa traiasca si sa isi spuna fiecare parerea.Te-a deranjat atat de mult opinia mea incat vai tu mi-ai luat din puncte ufff nu sti cat m-a durut poti sa imi mai dai bulina rosie de inca 20 de ori nu ma intereseaza imi spun parerea unde vreau si cand vreau.Nu vreau sa fiu rautacioasa dar chiar nu te inteleg ce ai de castigat daca arunci cu venin in stanga si in dreapta???Nu sunt o persoana naiva asa cum ai tu impresia insa nici nu sunt un detectiv de cacao....Asa ca mai bine ce nu ne convine si ni se pare o escrocherie ignoram si s-a terminat problema dar se pare ca tu ai o problema cu aceasta mamica rezolvo in particular si scuteste-ne de replicile rautacioase.Ahhh si am uitat ...probabil sti mai bine decat mine ca pe acest site intra romanii de peste tot nu numai Statele Unite...Iti multumesc pentru atentie la revedere

Sherlock
31.01.2009, 14:32
Mi s-a parut putin ca faci abuz de suspectare!

Mi s-a parut ca faci abuz de naivitate.
Pentru mine un cersetor virtual este suspect de la prima postare si el trebuie sa imi demosnstreze ca nu este escroc si nu invers.

Si daca este asa - tu cum demonstrezi ca forumista mamica in cazul de fatza escrocheaza?!

Invers ti-ai pus problema? Demonstreaza tu ca nu este si eu imi cer scuze.

multi muncesc si nu reusesc sa aiba suficient Da intradevar, dar nu cunosc pe nici unul care sa cerseasca oriunde nu neaparat pe forum dar sa isi permita sa plateasca internet.

Weekend placut.

biliboaca
31.01.2009, 15:01
Pentru mine un cersetor virtual este suspect de la prima postare si el trebuie sa imi demosnstreze ca nu este escroc si nu invers.

Da intradevar, dar nu cunosc pe nici unul care sa cerseasca oriunde nu neaparat pe forum dar sa isi permita sa plateasca internet.

Weekend placut.

Godri, sunt oricum dar nu naiva si..am putere de discernamant mai multa decat ti-am lasat tie impresia (sper cel putin). Cred in prezumtia de nevinovatie iar tu ai jignit un personaj in mod public fara sa ai un fundament real. Din punctul meu de vedere nu este deloc etic si nici nu ai acest drept. Daca te procupa aspectul si aveai dubii in ce o priveste te lamureai in cercetari pe cont propriu nu insinuezi public inainte sa stii ce este in spate. Faci public abia atunci cand iti permiti o cat de mica sustine si nu doar ca ai o teorie proprie pe care o ridici la rangul de teorema si astfel decizi tu ca ajuti naivii. Si daca ma numar printre ei, precum ai decis cu puterea ce ti-a fost investita, pe mine nu m-ai pus in garda ci m-a uimit usurinta cu care umilesti o persoana pe care nici macar nu o cunosti. Se numeste agresivitate nejustificata. Continuu sa sustin ca acesta situatie nu se preta la ancheta ta iar tu iti dai cu firma'n cap si-ti strici reputatia cabinetului aiurea.

As aprecia sa nu ma provoci sa-mi apar pozitia v-a-v de cazul in discutie, ca argumente am dar nu vreau sa dezvolt o polemica! In definitiv este cazul tau pro bono si te las sa-ti faci treaba, cu scuzele de rigoare daca am obstructionat ancheta.
Multumesc,

Sherlock
31.01.2009, 15:31
Citesc si ma amuz sunt persoane pe aici care o fac pe detectivi si macar daca ar fi o cauza buna exista o persoana care cere un ajutor nu cere banii nu cere cecuri,bijuterii sau cazare gratis CERE NISTE HAINUTE???Ce este asa de greu de inteles??Nu obliga pe nimeni sa trimita sau sa ii faca cadou daca ai niste haine care nu te mai ajuta decat sa le tii in sifonier fara sa le folosesti mai bine le daruiesti cuiva care are nevoie de ele..Hainute haine nu sunt lucruri de valoare nu cere lucruri cu eticheta pusa sau firma.De ce trebuie sa analizam sa facem pe detectivii ca si cum ar avea de castigat enorm de pe urma unor haine hai sa fim seriosi si sa lasam ura deoparte.Ai niste haine pe care nu le folosesti si vrei sa le daruiesti unei persoane care nu are ok este super frumos gestu nu ai haine care pot incalzi corpul altei persoane putin mai neavuta decat tine si asta este ok nu-i nici o problema mamica care a cerut ajutorul nu a pus cutitul la gat nimanui vrei sa ajuti fao nu vrei treci cu vederea nu poti este ok dar hai sa fim oamenii cu suflet si sa nu aruncam cu vorbe rele si urate unul in altu nu avem nici unu de unde sa stim situatia mamici de fata.Daca ar fi cerut banii poate ar fi fost ok sa ne punem un semn de intrebare dar in acelasi mod ai si vrei sa ajuti o faci nu sa fii sanatos si sa dea Dumnezeu sa nu ajungi intr-o situatie similara.Nu cunosc mamica in cauza nu cunosc pe nimeni de pe acest site insa stiu ca exista persoane care nu au posibilitati si ma doare sa vad ca pentru niste haine nimic mai mult exista persoane care vorbesc urat si injosesc.Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva si m-as bucura daca uni ar invata sa taca in fata unei situatii in care nu pot fi de folos.Mamica de fata are nevoie de niste haine oare ce poate face cu ele???O sa deschida un second-hand si o sa se imbogateasca???Chiar penala situatia.Eu personal am intrat am citit mi-a parut rau,nu am hainute de copilas pentru ca nu am inca copil si nici carucioare sau alte chestii daca as fi avut cu siguranta as fi ajutat sau daca as fi avut banii sa pot face cadouri as fi facut-o cu cea mai mare placere insa nu se poate in acest moment asa ca am inchis si am trecut mai departe cu parere de rau asa ar fi trebuit sa reactioneze si alti care o fac pe detectivi pe aici.

In primul rand macar lasa un spatiu dupa punct, semn de intrebare, exclamatie asta numai asa ca sa te prinzi de ce am zis ca scri fraze fara cap si picioare.

Wow Godrimartis putin probabil fraza mea este fara cap si picioare probabil ar trebui sa ignorii subiectele care sunt neinteresante pentru tine si sa lasi lumea sa traiasca si sa isi spuna fiecare parerea.Te-a deranjat atat de mult opinia mea incat vai tu mi-ai luat din puncte ufff nu sti cat m-a durut poti sa imi mai dai bulina rosie de inca 20 de ori nu ma intereseaza imi spun parerea unde vreau si cand vreau.Nu vreau sa fiu rautacioasa dar chiar nu te inteleg ce ai de castigat daca arunci cu venin in stanga si in dreapta???Nu sunt o persoana naiva asa cum ai tu impresia insa nici nu sunt un detectiv de cacao....Asa ca mai bine ce nu ne convine si ni se pare o escrocherie ignoram si s-a terminat problema dar se pare ca tu ai o problema cu aceasta mamica rezolvo in particular si scuteste-ne de replicile rautacioase.Ahhh si am uitat ...probabil sti mai bine decat mine ca pe acest site intra romanii de peste tot nu numai Statele Unite...Iti multumesc pentru atentie la revedere

Vezi ce am scris mai sus.

A da si probabil deiutz cand a vazut diaspora romaneasca sa gandit la cei din Romania........sau sau ca ca poate poate,
stai jos nota 2:starsmile:

Cat despre replicile rautacioase poate ma pui pe ignore si ai rezolvat mai usor decat sa scri o fraza intr-un suflet fara coada si picioare, pe care o incepi cu o nelamurire si sfarsesti prin ati da raspuns singur.

Apropo te-ai angajat avocat?:)

scuteste-ne de replicile rautacioase m-am adresat cumva tie? Cand vezi vreo postare de a mea vezi ca este un un x pe partea dreapta-sus a ecranului pe care daca apesi nu o sa se mai vada aceste comentarii rautacioase.

Sherlock
31.01.2009, 15:34
cu scuzele de rigoare daca am obstructionat ancheta.

o replica daca mai dadeai te bagam sub incidenta articolului din codul penal obstructionarea justitiei.

:cool:

Te iert dar sa nu se mai intample....weekend placut.:)

valentinna
31.01.2009, 15:55
Vai ce sa spun, imi cer scuze domnule! Am uitat sa folosesc semnele de exclamare, mii de scuze domn'profesor. Din cauza rautatii tale tovaras profesor m-am emotionat si am uitat de gramatica si ortografia Limbii Romane. hahaha chiar emotionant ce ai scris :peace: Sincer nu ai altceva de facut??? Sa fim seriosi domnule, exista subiecte mult mai importante pentru dumneavoastra. Aveti ceva impotriva mamicii in cauza? Pentru cultura dumneavoastra generala exista un subiect deschis de un coleg, unde iti poti da cu rauatacioasa ta parere despre aceasta mamica. Ahh si bineinteles despre lipsa virgulelor in propozitiile mele. "Cine,ce ma enerveaza si de ce" MAI BINE DA O FUGA ACOLO SI SPUNE-TI DUREREA SI LASA BIATA FIINTA IN PACE.

Sherlock
31.01.2009, 16:10
Vai ce sa spun, imi cer scuze domnule! Am uitat sa folosesc semnele de exclamare, mii de scuze domn'profesor. Din cauza rautatii tale tovaras profesor m-am emotionat si am uitat de gramatica si ortografia Limbii Romane. hahaha chiar emotionant ce ai scris :peace: Sincer nu ai altceva de facut??? Sa fim seriosi domnule, exista subiecte mult mai importante pentru dumneavoastra. Aveti ceva impotriva mamicii in cauza? Pentru cultura dumneavoastra generala exista un subiect deschis de un coleg, unde iti poti da cu rauatacioasa ta parere despre aceasta mamica. Ahh si bineinteles despre lipsa virgulelor in propozitiile mele. "Cine,ce ma enerveaza si de ce" MAI BINE DA O FUGA ACOLO SI SPUNE-TI DUREREA SI LASA BIATA FIINTA IN PACE.

nu draga, nu lasi spati intre propozitii nu m-am legat de semnele de puctuatie si asa nu stim cand se termina propozitia. Acum in ultima postare am vazut ca ai mai luat aer in timp ce ai scris.

Citesc si ma amuz sunt persoane pe aici care o fac pe detectivi si macar daca ar fi o cauza buna exista o persoana care cere un ajutor nu cere banii nu cere cecuri,bijuterii sau cazare gratis CERE NISTE HAINUTE???Ce este asa de greu de inteles??Nu obliga pe nimeni sa trimita sau sa ii faca cadou daca ai niste haine care nu te mai ajuta decat sa le tii in sifonier fara sa le folosesti mai bine le daruiesti cuiva care are nevoie de ele..Hainute haine nu sunt lucruri de valoare nu cere lucruri cu eticheta pusa sau firma.De ce trebuie sa analizam sa facem pe detectivii ca si cum ar avea de castigat enorm de pe urma unor haine hai sa fim seriosi si sa lasam ura deoparte.Ai niste haine pe care nu le folosesti si vrei sa le daruiesti unei persoane care nu are ok este super frumos gestu nu ai haine care pot incalzi corpul altei persoane putin mai neavuta decat tine si asta este ok nu-i nici o problema mamica care a cerut ajutorul nu a pus cutitul la gat nimanui vrei sa ajuti fao nu vrei treci cu vederea nu poti este ok dar hai sa fim oamenii cu suflet si sa nu aruncam cu vorbe rele si urate unul in altu nu avem nici unu de unde sa stim situatia mamici de fata.Daca ar fi cerut banii poate ar fi fost ok sa ne punem un semn de intrebare dar in acelasi mod ai si vrei sa ajuti o faci nu sa fii sanatos si sa dea Dumnezeu sa nu ajungi intr-o situatie similara.Nu cunosc mamica in cauza nu cunosc pe nimeni de pe acest site insa stiu ca exista persoane care nu au posibilitati si ma doare sa vad ca pentru niste haine nimic mai mult exista persoane care vorbesc urat si injosesc.Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva si m-as bucura daca uni ar invata sa taca in fata unei situatii in care nu pot fi de folos.Mamica de fata are nevoie de niste haine oare ce poate face cu ele???O sa deschida un second-hand si o sa se imbogateasca???Chiar penala situatia.Eu personal am intrat am citit mi-a parut rau,nu am hainute de copilas pentru ca nu am inca copil si nici carucioare sau alte chestii daca as fi avut cu siguranta as fi ajutat sau daca as fi avut banii sa pot face cadouri as fi facut-o cu cea mai mare placere insa nu se poate in acest moment asa ca am inchis si am trecut mai departe cu parere de rau asa ar fi trebuit sa reactioneze si alti care o fac pe detectivi pe aici..

Scuze daca am uitat cateva, si asa mi-am facut prea mult timp pentru tine.

Inainte sa mai zici o alta aberatie si sa faci pe avocatul pentru deiutz te rog reciteste aceasta postare

"draga deiutz eu nu sunt nici gazutza aia nici mariuta...am citit destule si despre ea.daca ar fi postat si ea aici la fel as fi zis si despre ea.sunt una din multele mamici care ti-au trimis pachete! sau poate nu ti-au placut hainele de la mine, desi imi spuneai ca numai cu alea il imbraci...nu e frumos din partea ta!nu ii iau apararea nici tipei celelalte..sunteti amandoua o apa si un pamant! de ce cereti fetelor cand stati atata timp in fata calculatorului? gasiti-va de munca si lucrati!!!! cele ca voi ati facut oamenii sa nu mai aiba incredere. urat.foarte urat din partea voastra "

Intre timp am inteles de ce esti pro cersetorie

mirela_delia (http://www.romanian-portal.com/forum/member.php?u=3761)
Iti multumesc pentru prietenia ta,este foarte important sa stim ca avem prieteni.Poate vorbim pe mess mirela_delia2000@yahoo.com (mirela_delia2000@yahoo.com) mailul meu.te pup si doamne ajuta!

http://www.romanian-portal.com/forum/member.php?u=10010 (http://www.romanian-portal.com/forum/member.php?u=10010)

valentinna
31.01.2009, 16:31
In nici un caz nu fac pe avocata, insa nu vad rostul afirmatiilor tale. Nu vrei sa ajuti, ok treci mai departe. Si cred ca tu esti cel care o face pe avocatul, incerci sa ajuti naivii sa nu cada in aceasta escrocherie. Vai ce ajutor,iti multumim domnule profesor. Mai bine indreapta-ti greselile tale, iar apoi te voi astepta sa le indrepti pe ale mele.

"Godmartis -A da si probabil deiutz cand a vazut diaspora romaneasca sa gandit la cei din Romania" din cate imi amintesc eu mai exista si liniuta de despartire(cratima)......s-a gandit, s-a trezit s-a pierdut "
"Godmartis -Cat despre replicile rautacioase poate ma pui pe ignore si ai rezolvat mai usor decat sa scri o fraza intr-un suflet fara coada si picioare, pe care o incepi cu o nelamurire si sfarsesti prin ati da raspuns singur"
scri=scrii asa ca chestie.
M-ai atacat aiurea, si nu vad rostul rautatii tale. Toti gresim si stiu sa imi recunosc greseala, insa tu exagerezi.

Sfat: Degraba sa asculti, târziu sa graiesti. Si la mânie cu totul sa zabovesti.Nu vezi greselile si viciile tale, ci numai pe ale altora. Acorda-ti doua minute de relaxare, si uita-te intai in gradina ta si apoi in a mea sau a altora. O seara buna.

Sherlock
31.01.2009, 16:36
Intre timp am inteles de ce esti pro cersetorie

mirela_delia (http://www.romanian-portal.com/forum/member.php?u=3761)
Iti multumesc pentru prietenia ta,este foarte important sa stim ca avem prieteni.Poate vorbim pe mess mirela_delia2000@yahoo.com (mirela_delia2000@yahoo.com) mailul meu.te pup si doamne ajuta!

http://www.romanian-portal.com/forum/member.php?u=10010 (http://www.romanian-portal.com/forum/member.php?u=10010) .

O seara buna.

Iti multumesc pentru prietenia ta, este foarte important sa stim ca avem prieteni. Poate vorbim pe mess hai_pa@yahoo.com

P.S. Sfat de prieten: Nu te mai enerva aiurea pe forum, faci rau copilului, mergi si relaxeazate!

valentinna
31.01.2009, 16:39
Nu sunt pro cersetoriei. Insa nu imi plac oamenii rautaciosi, ii detest pe cei care nu au alta ocupatie decat sa creada ca fiecare fiinta de pe acest pamant este un escroc. Asa cum am mai spus ,nu cunosc pe nimeni de aici, insa nu vad de ce reactionezi atat de dur cand ar trebui sa fi nepasator?? Iti este greu sa ignorii un subiect neinteresant pentru persoana ta?? Eu zic ca ar fi bine sa incetam, imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva mi-am dat doar cu parerea. Se pare ca esti foarte incapatanat si daca voi continua nu se va termina frumos. In loc sa ne certam, sa ne dusmanim intre noi si sa irosim aiurea cuvintele mai bine ar fi sa ii dam un sfat mamici,o vorba buna si o incurajare. Simplu nu??O seara buna te pup si eu.

divo
31.01.2009, 16:43
Vaaaleuuu!Ce oameni!!!!Iar ati pierdut ratza?:-?No way...!

In alta ordine de idei,Godri(dpmdv) are ceva dreptate! De unde stiti voi cine e acest ID?Si de ce trebuie lasat sa profite(daca asta face),doar pe baza faptului ca nah..ce poa' sa faca cu hainele...isi deschide second-hand?Si mie mi se pare ca suna a cersetorie...!
Dar nah...eu nu fac parte (inca) din categoria mame..si de aia poate cred ce cred!Sincer...daca vreau sa ajut pe cineva..si de obicei o fac,ajut persoanele pe care le cunosc,(sau imi spune cineva de incredere despre ele),nu un ID de pe forum...despre care practic nu stiu nimik...si poate sa imi toarne verzi si uscate!:-$

P.S. Am gasit razta..stiu unde e!:)

Sherlock
31.01.2009, 16:52
Nu sunt pro cersetoriei.

Te cred pe cuvant, doar ii aperi pe cei ce cersesc

Insa nu imi plac oamenii rautaciosi, ii detest pe cei care nu au alta ocupatie decat sa creada ca fiecare fiinta de pe acest pamant este un escroc.
De unde stii ca deiutzz este o fiinta8-|:boo:

Asa cum am mai spus ,nu cunosc pe nimeni de aici,
Pai si atunci ce te bagi aiurea, eu ii cunosc:starsmile:

insa nu vad de ce reactionezi atat de dur cand ar trebui sa fi nepasator??

Imi pare rau mie imi pasa

Iti este greu sa ignorii un subiect neinteresant pentru persoana ta?? Eu zic ca ar fi bine sa incetam,

Macar cu asta suntem pe aceeasi unda

imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva mi-am dat doar cu parerea.

Ca sa te iarta Domnul maine sa ii trimiti lui Mirela cativa banuti

Se pare ca esti foarte incapatanat si daca voi continua nu se va termina frumos.

Mami ma bate tanti

In loc sa ne certam, sa ne dusmanim intre noi si sa irosim aiurea cuvintele mai bine ar fi sa ii dam un sfat mamici,o vorba buna si o incurajare.

Primul sfat este sa renunte la internet, al doilea este sa isi petreaca mai mult timp cu copilul. Cat despre sfaturile pentru tine raman aceleasi de la postarea de mai inainte.

Simplu nu??O seara buna te pup si eu.

Simplu ca Buna Ziua, dar despre ce vorbeam?

Noapte Buna!

valentinna
31.01.2009, 16:55
Tocmai asta este ideea Divo, nu este obligat nimeni sa o ajute. Sunt de acord ca este un mod destul de ciudat de a cere un ajutor. Insa de ce sa aruncam cu noroi in ea? Nu o cunoastem, nu avem incredere in ea? Trecem mai departe, corect?? Trebuie sa fi nebun sa trimiti banii unei persoane doar pentru un mesaj, dar in acelasi timp hai sa nu fim rautaciosi sunt persoane care intradevar au probleme si au nevoie de ajutor. Mi-am recunoscut greseala,mi-am cerut scuze,poate Godri are dreptate poate nu,dar de ce sa ne pierdem timpul cu un subiect care este suspicios? Mai bine trecem mai departe, si cerem celor care au puterea de a inchide acest subiect sa o faca daca se considera si exista dovezi ca este o escrocherie si terminam cu toata nebunia.

valentinna
31.01.2009, 17:00
Godri ti-am mai spus ca nu sunt naiva, nu am sa trimit banii nimanui. Am familia mea si daca simt nevoia de a ajuta pe cineva o voi face Duminica la biserica. Daca tu sti atatea despre aceasta mamica ma bucur poate impartasesti cate ceva si cu noi , probabil am reactionat putin prea repede mi s-au parut rautacioase cateva mesaje ale tale atata tot. Iar despre sarcina mea stai linistit, nu m-am enervat deloc doar imi spuneam parerea care se pare ca te-a deranjat enorm. Imi puteai da cateva motive despre pozitia ta dura in acest caz si poate iti acordam dreptate...

Sherlock
31.01.2009, 17:25
Tocmai asta este ideea Divo, nu este obligat nimeni sa o ajute. Sunt de acord ca este un mod destul de ciudat de a cere un ajutor. Insa de ce sa aruncam cu noroi in ea? Nu o cunoastem, nu avem incredere in ea?

eu o cunosc.....

Trecem mai departe, corect?? Trebuie sa fi nebun sa trimiti banii unei persoane doar pentru un mesaj, dar in acelasi timp hai sa nu fim rautaciosi sunt persoane care intradevar au probleme si au nevoie de ajutor.

din exerienta proprie dintre aia 99% tac si in nici un caz nu cersesc

Mi-am recunoscut greseala,mi-am cerut scuze,poate Godri are dreptate poate nu,dar de ce sa ne pierdem timpul cu un subiect care este suspicios? Mai bine trecem mai departe,

eu zic sa treci mai departe si evita acest topic, eu mi-am exprimat parerea

si cerem celor care au puterea de a inchide acest subiect sa o faca daca se considera si exista dovezi ca este o escrocherie si terminam cu toata nebunia.

la tine ce inseamna dovezi virtuale, fa te rog o lista ca sa nu cumva sa fac dosarul degeaba

Godri ti-am mai spus ca nu sunt naiva, nu am sa trimit banii nimanui.

tot nu inteleg atunci ce vrei.....eu m-am adresat celor care ar dori sa trimita

Am familia mea si daca simt nevoia de a ajuta pe cineva o voi face Duminica la biserica.

asta ai ziso ca sa subliniezi ce ti-am zis mai devreme, ajuti ca sa te iarta Domnul ("sa faci pomana"), nu draga nu trebuie sa ajuti duminica la biserica ci trebuie sa ajuti zi de zi fara sa te vada "biserica"

Daca tu sti atatea despre aceasta mamica ma bucur poate impartasesti cate ceva si cu noi ,

poate era mai indicat sa intrebi la inceput despre acestea, dar e greu sa faci diferenta intre coada si picior

probabil am reactionat putin prea repede mi s-au parut rautacioase cateva mesaje ale tale atata tot.

lasa pana maine uiti, oricum e duminica deci te iarta ...

Iar despre sarcina mea stai linistit, nu m-am enervat deloc doar imi spuneam parerea care se pare ca te-a deranjat enorm.

sper ca nu confunzi lucrurile, tu te-ai adresat mie pe forum si nu invers, asa ca nu stiu cine de cine a fost deranjat, te rog mai gandestete odata

Imi puteai da cateva motive despre pozitia ta dura in acest caz si poate iti acordam dreptate...

vai ce am pierdut, data viitoare o sa fiu mai atent, acum o sa plang toata noapte in brate la mama ca tu nu mi-ai dat dreptate.

P.S. Am gasit razta..stiu unde e!

Pusca ai?:-?:lol:

valentinna
31.01.2009, 17:33
Esti ironic, si ce ai sa faci cu pusca ma impusti?

valentinna
31.01.2009, 17:35
Cuvantul rautacios te caracterizeaza asta seara!

Sherlock
31.01.2009, 17:39
Esti ironic, si ce ai sa faci cu pusca ma impusti?

Da de unde sti cine este rata?:lol::lol::lol::lol:

P.S. Divo.....si eu care credeam ca rata este in RO....probabil a migrat in tari mai calde;))

valentinna
31.01.2009, 17:49
Ai pus numele meu apoi ai spus ca ai gasit rata glumetule!

Sherlock
31.01.2009, 17:59
Ai pus numele meu apoi ai spus ca ai gasit rata glumetule!

nu te cred:-?

Originally Posted by divo http://www.romanian-portal.com/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?p=142697#post142697)
P.S. Am gasit razta..stiu unde e!

P.S. Hai gata pentru astazi, e o zi si maine.

valentinna
31.01.2009, 18:05
Mda...ne-am ciondanit destul pe ziua de astazi insa doresc sa iti urez ancheta placuta in continuare :d O seara buna

Sherlock
31.01.2009, 18:07
Mda...ne-am ciondanit destul pe ziua de astazi insa doresc sa iti urez ancheta placuta in continuare :d O seara buna

:peace2:Noapte Buna vecina........I-)

biliboaca
01.02.2009, 00:11
Vaaaleuuu!Ce oameni!!!!Iar ati pierdut ratza?:-?No way...!

In alta ordine de idei,Godri(dpmdv) are ceva dreptate! De unde stiti voi cine e acest ID?Si de ce trebuie lasat sa profite(daca asta face),doar pe baza faptului ca nah..ce poa' sa faca cu hainele...isi deschide second-hand?Si mie mi se pare ca suna a cersetorie...!
Dar nah...eu nu fac parte (inca) din categoria mame..si de aia poate cred ce cred!Sincer...daca vreau sa ajut pe cineva..si de obicei o fac,ajut persoanele pe care le cunosc,(sau imi spune cineva de incredere despre ele),nu un ID de pe forum...despre care practic nu stiu nimik...si poate sa imi toarne verzi si uscate!:-$

P.S. Am gasit razta..stiu unde e!:)

Divo,

Daca nu te superi si ma poti ajuta, eu o sa-ti fiu recunoscatoare. Imi place lacul ala de unghii de face minuni de care tot vorbesti si eu nu imi permit sa imi iau. Am si internet acasa da fur de la vecinu. calculatorul e rablagit - sa nu crezi ca vreau pomana. da sunt si eu fata si as vrea sa ma mai luxuriez. am nevoie decat de nitel ajutor. aaa si daca nu iti mai vin jeansii aia Lucky Brand de-ti placeau atat, da-mi-i mie ca oricum nu mai ai ce face cu ei. Si Lucky Brand poate imi da ceva ca le fac reclama....
Aaa si daca mai ai vreo prietena mai cu stare, fiindca tot trimiti pachet si ele vor sa scape de lucruri...

Multumesc - si daca se poate sa nu ma spui lu' Godri ca stii ca nu are incredere in nimeni si..s-ar putea sa i se para suspect.
Daca ai gasit ratza si e anorganica poti sa mi-o trimiti mie par avion?

PS. Sorine cred ca sunt off topic da..am nevoie de ajutor! (cer scuze initiatorului topicului)

divo
01.02.2009, 00:25
Divo,

Daca nu te superi si ma poti ajuta, eu o sa-ti fiu recunoscatoare. Imi place lacul ala de unghii de face minuni de care tot vorbesti si eu nu imi permit sa imi iau. Am si internet acasa da fur de la vecinu. calculatorul e rablagit - sa nu crezi ca vreau pomana. da sunt si eu fata si as vrea sa ma mai luxuriez. am nevoie decat de nitel ajutor. aaa si daca nu iti mai vin jeansii aia Lucky Brand de-ti placeau atat, da-mi-i mie ca oricum nu mai ai ce face cu ei. Si Lucky Brand poate imi da ceva ca le fac reclama....
Aaa si daca mai ai vreo prietena mai cu stare, fiindca tot trimiti pachet si ele vor sa scape de lucruri...

Multumesc - si daca se poate sa nu ma spui lu' Godri ca stii ca nu are incredere in nimeni si..s-ar putea sa i se para suspect.
Daca ai gasit ratza si e anorganica poti sa mi-o trimiti mie par avion?

PS. Sorine cred ca sunt off topic da..am nevoie de ajutor! (cer scuze initiatorului topicului)
Bili..s-a facut!Dar daca trimit oja..tre' sa trimit si tanti care o aplica..ca e un intreg proces....!Daca ai spatiu la garsoniera..vin la pachet amandoua!
Stii tu..2 in 1!!!Lol!
Cat despre blugi..stai sa ii mai port olecutza..macar vara asta..si apoi vin si aia!Doar stii ca is ca noi!Sa ma mai uit olecutza prin closet..sa vad daca am ceva de aruncat..ca sa nu trimit pachetul asa de gol!Am si un Tv vechi..il vrei?Astia baga HD..si ala nu e HD..da'nu e asa vechi..nah!
Io cred ca Godri..deja a vazut mesajul!Gata..esti pe lista !:)

Ratza am gasit-o ..dar aia nu o dau!Ca cine stie cui ii mai trebuie!Si cum te stiu pe tine mancacioasa...mi-e cam frica...tre' sa recunosc!:-$

biliboaca
01.02.2009, 00:35
Bili..s-a facut!Dar daca trimit oja..tre' sa trimit si tanti care o aplica..ca e un intreg proces....!Daca ai spatiu la garsoniera..vin la pachet amandoua!
Stii tu..2 in 1!!!Lol!
Cat despre blugi..stai sa ii mai port olecutza..macar vara asta..si apoi vin si aia!Doar stii ca is ca noi!Sa ma mai uit olecutza prin closet..sa vad daca am ceva de aruncat..ca sa nu trimit pachetul asa de gol!Am si un Tv vechi..il vrei?Astia baga HD..si ala nu e HD..da'nu e asa vechi..nah!
Io cred ca Godri..deja a vazut mesajul!Gata..esti pe lista !:)

Ratza am gasit-o ..dar aia nu o dau!Ca cine stie cui ii mai trebuie!Si cum te stiu pe tine mancacioasa...mi-e cam frica...tre' sa recunosc!:-$

E bine si asa!

aaa ai si TV ? nu are nimic daca e mai vechi. daca mere da-l si pe ala ca e bun decat sa-l tii degeaba.

Acuma daca nu te superi poti sa-mi dai ID-ul tau de mess sa tinem legatura?

PS. Ei ash! sunt si eu pe lista? ..Dumnezeu cu mila ca esti ultima mea speranta. Nu inteleg cum a putut sa afle! Da eu zic sa fii naiva si sa nu te pui in garda. si cu ratza....mai vedem poate te mai gandesti (ai dreptate ca mi-e foame da e pentru ca nu am mai mancat de 3 zile. sa nu crezi acu ca am asa o inima sa o mananc pe dansa cat as fi de hamesita!)

id-ul meu de mess este needy_billi666@yahoo.com! si mai am unu : poor_billy666@msn.com. Mai am si eltele de fapt..dar ti le dau in timp!

Te imbratisez si sunt norocoasa sa am asa o prietena cu suflet! M-am emotionat:((

deiutz
01.02.2009, 01:21

Eu am ales niste id-uri care sa imi placa...si asa m-am facut de rusine cerand...Cand mi-am facut conturile nici nu mi-am imaginat ca se practica asfel de "hotii" pe net si mi-a parut rau sa vad asta

deiutz
01.02.2009, 01:24
draga deiutz eu nu sunt nici gazutza aia nici mariuta...am citit destule si despre ea.daca ar fi postat si ea aici la fel as fi zis si despre ea.sunt una din multele mamici care ti-au trimis pachete! sau poate nu ti-au placut hainele de la mine, desi imi spuneai ca numai cu alea il imbraci...nu e frumos din partea ta!nu ii iau apararea nici tipei celelalte..sunteti amandoua o apa si un pamant! de ce cereti fetelor cand stati atata timp in fata calculatorului? gasiti-va de munca si lucrati!!!! cele ca voi ati facut oamenii sa nu mai aiba incredere. urat.foarte urat din partea voastra
mai fato tu ma crezi pro****??
Te-am vazut nu mai stiu pe ce forum unde ziceai ca la cea mare ii zice gazutza si la cea mica ii spui bondarica deci esti degeaba...sa-ti fie rusine pt ceea ce faci...ai grija de fetitele tale mai bine...

deiutz
01.02.2009, 01:28

Weekend placut.

eu zic ca ar fi mai bine sa va dati un search dupa id-urile mele, sa vedeti cum s-a discutat si ce am primit...de ce sa va certati voi intre voi degeaba...fata asta bondarica este gazutza29/mariuta_mea in primul rand pt ca toate mamicle care m-au ajutat tin legatura cu mine si stiu care este situatia mea...asta e cea mai mare greseala prin care a putut sa se dea de gol...si nu am zis nici unei mamici ca il imbrac numai cu hainele de la ea :)) esti tare Ramona (gazutza29, mariuta_mea, bondarica) oare pana unde vei ajunge?

deiutz
01.02.2009, 01:34

nu este adevarat...posta nu costa mult si nici nu ma astept la bani.
Ce ti-am facut eu tie ma godri?
Chiar te rog da un search la toate alea sa vedeti ca nu am facut nimic rau si daca as fi stiut ca pe un anumit forum as fi primit ajutor, as fi postat doar acolo, dar nu ai de unde sa stii cine si cand o sa te ajute...am deschis de mult topicul asta, mamici care sa ma ajute am gasit abia acum 2 saptamani.
Cel mai important e ca aceasta nesimtita a vrut sa creeze cearta si dupa cum vedeti, a reusit. Bravo!

deiutz
01.02.2009, 01:39
Cate persoane ai auzit ca cer bani doar asa ca sa aiba.

La prima nelamurire a ta ai raspuns chiar tu.

Hai sa ai si tu o zi buna, ma apuca "plansul" cand vad cat de multi sunt atat de naivi si pomanagii. Si pe asta se bazeaza toti escroci....

P.S. Daca nu ai observat suntem pe un forum al diasporei! Iar din SUA sa trimiti 0.5 kg cu posta costa in jur de 25$ pana in Botosani. Deci mai bine trimiti bani, desigur cei naivi.

Nu m-am gandit niciodata la asta, nici nu stiam cat ajunge sa trimiti de acolo, in primul rand m-am gandit ca pe forum sunt si romani din romania.

divo
01.02.2009, 01:43
Eu zic sa ne spui si noua care e povestea ta,deiutz!Pentru ca primul mesaj a fost foarte succint...! Poate se mai clarifica treburile!
P.S. Vezi ca nu da bine sa te certi cu altii...indiferent de ce zic!
Parerea mea!:)

deiutz
01.02.2009, 01:45

Da intradevar, dar nu cunosc pe nici unul care sa cerseasca oriunde nu neaparat pe forum dar sa isi permita sa plateasca internet.

Weekend placut.

In primul rand, chiar daca as vrea sa renunt la el nu as putea, pt ca daca vreau sa-l opresc, ma pune sa il platesc pana la sfarsit si in al 2-lea rand, nu o sa conteze f. mult 30 de lei, care sunt sigura ca tot se vor duce si aia pe ceva, fara sa simt ca ii am in "plus".

deiutz
01.02.2009, 02:14
Eu zic sa ne spui si noua care e povestea ta,deiutz!Pentru ca primul mesaj a fost foarte succint...! Poate se mai clarifica treburile!
P.S. Vezi ca nu da bine sa te certi cu altii...indiferent de ce zic!
Parerea mea!:)

Ok..scuze, eu am fost la "recuperari"
Nu as fi putut sa spun toata povestea mea din primul post...
Si cred ca orice voi zice, godrimartis va gasi ceva impotriva.
Voi pune aici un mail pe care i l-am trimis Laviniei Sandru (ea e cea care a impus, ca sa zic asa, noua lege cu indemnizatiile, tot ea se ocupa si de alocatii).

deiutz
01.02.2009, 02:50
To: laviniasandru@yahoo.comBuna ziua, draguta doamna...am si eu un mare of..Am ramas insarcinata in ultimul an de liceu, am continuat scoala, am dat atestatul "cu burta la gura" si m-au laudat toti profesorii de "cum mi-a mers gura"; am nascut in prima sesiune de bacalaureat, am dat bacalaureatul in a 2-a sesiune; l-am luat.De ce e discriminarea asta...nu beneficiez de indemnizatie; daca as fi lasat scoala, as fi inteles sa nu primesc indemnizatie, dar am continuat-o...mereu am fost prima pe clasa,poate ca am fost si cea mai buna din scoala(nu m-am uitat la asta).O duc f. greu..am luat alocatia copilului pe 8 ian; cum am luat-o, am dus-o la magazin, pt ca luasem mancare pe datorie...pentru baietelul meu de 7 luni nu am nici macar caciulite..toate i-au ramas mici, avem datorii la asociatie, am luat iar de la magazin pe datorie si am de dat acolo 230 de lei si inca se mai aduna...foarte greu ne descurcam...sotul lucreaza de la ora 07:30 pana la ora 22:00 pentru 600 lei; avem rate de 300 de lei pe luna, pt ca ne-am luat mobila, sa avem unde pune lucrurile copilului si nici nu am ce pune in rafturi. Am cerut ajutor unor mamici de pe diverse forumuri si in loc sa imi intinda o mana de ajutor, au aruncat cu pietre in mine ca de ce am facut copil la 20 de ani!!! cum se poate asa ceva?! Oare nu au inima? Plang...plang foarte des, dar ma feresc de sotul meu sa nu ma vada si ma tem ca si el face la fel..ce sa fac? cum sa ne revenim?Avem mare nevoie de bani...Am sa las copilul la o cunostinta si sa plec in strainatate sa strang niste banuti, dar daca o sa imi mearga rau si acolo? daca o sa ma uite copilasul...o sa-mi fie tare dor de el...Si sunt multe mamici in aceeasi situatie; nu se gandeste nimeni la noi??Nu am pampersi...i-am pus o fata de perna in loc, pt ca pelincile sunt toate la spalatImi doresc si eu sa ii fac supite si fel de fel de mancaruri sanatoase, dar nu imi permit si doare foarte tare...papa si el ce papam si noi...Desi suntem parinti tineri, il iubim enorm de mult si el stie; simte si e un bebelus fericit...are 7 luni - mi-ar trebui premergator; scaunel de masa, dar de unde? abia avem de mancare...mancam cartofi prajiti cate o saptamana - dimineata, la amiaza si seara...felul unul si felul 2-> cartofi prajiti sau spagheteAti putea trai daca ati fi in situatia mea?

deiutz
01.02.2009, 02:54
Eu acum vreau doar sa arat ca nu sunt cum spune respectiva...
Prin cate am trecut in ultimile zile...Prefer sa raman cu ce am si cu ce n-am...Cum am mai zis undeva, cum m-am descurcat 7 luni, asa am sa ma descurc si de acum inainte, ca pt lucrurile pe care le-am primit am platit un pret prea scump...demnitatea mea si numele sub care ma stiu toti prietenii, care cu siguranta vor afla de aceste lucruri si mie imi vine sa intru in pamant de rusine.
O zi cat mai frumoasa sa aveti!

deiutz
01.02.2009, 03:21
Vad ca intradevar se primesc si bani in loc de hainute, cel putin aici asa este...
Ma scuzi, Ramona, iti platesc cu acceasi moneda...tu ai vrut sa se ajunga aici...
nu stiu daca am voie sa pun un link, daca nu am voie, rog sa fie sters
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/594/va-rugam-sa-ne-ajutati-.html
la o adica si-a facut si cont, saracuta...cum sa piarda banii?

keyframe14
01.02.2009, 03:26
To: laviniasandru@yahoo.comBuna ziua, draguta doamna...am si eu un mare of..Am ramas insarcinata in ultimul an de liceu, am continuat scoala, am dat atestatul "cu burta la gura" si m-au laudat toti profesorii de "cum mi-a mers gura"; am nascut in prima sesiune de bacalaureat, am dat bacalaureatul in a 2-a sesiune; l-am luat.De ce e discriminarea asta...nu beneficiez de indemnizatie; daca as fi lasat scoala, as fi inteles sa nu primesc indemnizatie, dar am continuat-o...mereu am fost prima pe clasa,poate ca am fost si cea mai buna din scoala(nu m-am uitat la asta).O duc f. greu..am luat alocatia copilului pe 8 ian; cum am luat-o, am dus-o la magazin, pt ca luasem mancare pe datorie...pentru baietelul meu de 7 luni nu am nici macar caciulite..toate i-au ramas mici, avem datorii la asociatie, am luat iar de la magazin pe datorie si am de dat acolo 230 de lei si inca se mai aduna...foarte greu ne descurcam...sotul lucreaza de la ora 07:30 pana la ora 22:00 pentru 600 lei; avem rate de 300 de lei pe luna, pt ca ne-am luat mobila, sa avem unde pune lucrurile copilului si nici nu am ce pune in rafturi. Am cerut ajutor unor mamici de pe diverse forumuri si in loc sa imi intinda o mana de ajutor, au aruncat cu pietre in mine ca de ce am facut copil la 20 de ani!!! cum se poate asa ceva?! Oare nu au inima? Plang...plang foarte des, dar ma feresc de sotul meu sa nu ma vada si ma tem ca si el face la fel..ce sa fac? cum sa ne revenim?Avem mare nevoie de bani...Am sa las copilul la o cunostinta si sa plec in strainatate sa strang niste banuti, dar daca o sa imi mearga rau si acolo? daca o sa ma uite copilasul...o sa-mi fie tare dor de el...Si sunt multe mamici in aceeasi situatie; nu se gandeste nimeni la noi??Nu am pampersi...i-am pus o fata de perna in loc, pt ca pelincile sunt toate la spalatImi doresc si eu sa ii fac supite si fel de fel de mancaruri sanatoase, dar nu imi permit si doare foarte tare...papa si el ce papam si noi...Desi suntem parinti tineri, il iubim enorm de mult si el stie; simte si e un bebelus fericit...are 7 luni - mi-ar trebui premergator; scaunel de masa, dar de unde? abia avem de mancare...mancam cartofi prajiti cate o saptamana - dimineata, la amiaza si seara...felul unul si felul 2-> cartofi prajiti sau spagheteAti putea trai daca ati fi in situatia mea?
Draga Deiutz,
Eu cand vad povesti din astea mai ca mi se intoarce stomacul pe dos..esti unul din multele cazuri in care avortul ar trebui sa fie obligatoriu..Va puneti pe nenorocit copii doar pentru ca puteti sa-i faceti..
Tu te-ai gandit inainte sa-l faci ca la cat esti vai de capul tau..(probabil ca si tu traiai de pe o zi pe alta, ca nu reiese ca ai munci) sa ai un copil nu ar insemna decat sa-i oferi o viata mizerabila..
Cu ce drept stai la intins mana, auzi si cu ton de dojana, ca ea ce-i pune pe cap, ca ea ce-i da sa manance da ea ce mananca..pai ce duduie e cineva obligat sa-ti creasca plozii sau sa te intretina.Daca aveai putina minte asteptai sa faci ceva cu viata ta si cand stiai ca ai de unde sa-ti permiti si sa-i oferi unui copil, il faceai.
Mi-e lehamite de specimene ca tine

elliane
01.02.2009, 03:40
Cred ca greseala este ca,atunci cind ai hotarit sa aduci pe lume un copil,nu-ti ridici manecile si te pui la treaba.In loc sa-i dai cartofi prajiti de trei ori pe zi,sa iei o carte de bucate si vezi cam ce-ai putea prepara cu ceea ce ai.Activitate care ia mult mai putin timp decit cautarile pe net si discutiile de tipul"cine si ce a primit" de la altii.
Fetelor,viata e o lupta,si daca n-ai alte posibilitati,lupti cu lingura de lemn.
Va doresc numai bine si putin mai multa demnitate.

deiutz
01.02.2009, 04:08
Draga Deiutz,
Eu cand vad povesti din astea mai ca mi se intoarce stomacul pe dos..esti unul din multele cazuri in care avortul ar trebui sa fie obligatoriu..Va puneti pe nenorocit copii doar pentru ca puteti sa-i faceti..
Tu te-ai gandit inainte sa-l faci ca la cat esti vai de capul tau..(probabil ca si tu traiai de pe o zi pe alta, ca nu reiese ca ai munci) sa ai un copil nu ar insemna decat sa-i oferi o viata mizerabila..
Cu ce drept stai la intins mana, auzi si cu ton de dojana, ca ea ce-i pune pe cap, ca ea ce-i da sa manance da ea ce mananca..pai ce duduie e cineva obligat sa-ti creasca plozii sau sa te intretina.Daca aveai putina minte asteptai sa faci ceva cu viata ta si cand stiai ca ai de unde sa-ti permiti si sa-i oferi unui copil, il faceai.
Mi-e lehamite de specimene ca tine

stii ce? specimene ca tine multe sunt!!! Eu nu am vrut sa fac avort si sunt mandra de asta si oricum, nu va muri el de foame! O sa am eu grija. Oricum ne vom reveni financiar, cat de curand si nu e nimeni obligat sa-mi creasca mie"plozii" cum zici tu; nu am fortat pe nimeni si nici nu am zis "povestea" mea, ca sa nu cad chiar la "mila milei" .asta e...luati-o cum vreti, eu m-am lamurit. Cred totusi, ca nici godrimartis nu e pe atat de rau cum pare.
Multa sanatate!

deiutz
01.02.2009, 04:10
Cred ca greseala este ca,atunci cind ai hotarit sa aduci pe lume un copil,nu-ti ridici manecile si te pui la treaba.In loc sa-i dai cartofi prajiti de trei ori pe zi,sa iei o carte de bucate si vezi cam ce-ai putea prepara cu ceea ce ai.Activitate care ia mult mai putin timp decit cautarile pe net si discutiile de tipul"cine si ce a primit" de la altii.
Fetelor,viata e o lupta,si daca n-ai alte posibilitati,lupti cu lingura de lemn.
Va doresc numai bine si putin mai multa demnitate.

Imi pare rau sa va vad atat de rautaciosi...asta e viata.
Nu mai zic nimic, voi sa aveti de toate, sa nu duceti lipsa de nimic si daca veti duce lipsa, sa nu dati peste persoane ca voi.

Loniia
01.02.2009, 05:05
Deiutz povestea ta e povestea multor fete/femei din Romania ,ne place sau nu asta se intampla ,de rezolvat doar tu vei fi in stare sa-ti rezolvi problemele ,ajutor vei primi sunt sigura ,dar v-a depinde de tine sa urmezi calea buna pentru familia ta ,gandeste-te prin ce conjunctura ai ajuns in situatia actuala,sa-ti fie ca o lectie ,primesti experienta sa eviti situatiile care te expun neplacerilor.Poate in sinea ta zici ca e usor sa-ti dai cu parerea ,dar crede-ma majoritatea avem si urcusuri si coborasuri,daca unele tonuri au fost aspre pentru tine,nu cred ca au fost zise cu rautate,era mesajul fiecaruia dintre noi cum percepem situatia ta prin prisma vietii noastre .Cred esti o fata isteata,vei trece peste multe de acum incolo si bune si mai putin bune,dar sa stii ca majotritatea intamplarilor ce ne vin sunt rezultatul faptelor noastre.
Sa-ti traiasca baietelul si zambeste-i mai mult vei vedea ce forta au copilasii ,te ajuta sa treci peste neplaceri ,merita crede-ma! :)

deiutz
01.02.2009, 05:55
Deiutz povestea ta e povestea multor fete/femei din Romania ,ne place sau nu asta se intampla ,de rezolvat doar tu vei fi in stare sa-ti rezolvi problemele ,ajutor vei primi sunt sigura ,dar v-a depinde de tine sa urmezi calea buna pentru familia ta ,gandeste-te prin ce conjunctura ai ajuns in situatia actuala,sa-ti fie ca o lectie ,primesti experienta sa eviti situatiile care te expun neplacerilor.Poate in sinea ta zici ca e usor sa-ti dai cu parerea ,dar crede-ma majoritatea avem si urcusuri si coborasuri,daca unele tonuri au fost aspre pentru tine,nu cred ca au fost zise cu rautate,era mesajul fiecaruia dintre noi cum percepem situatia ta prin prisma vietii noastre .Cred esti o fata isteata,vei trece peste multe de acum incolo si bune si mai putin bune,dar sa stii ca majotritatea intamplarilor ce ne vin sunt rezultatul faptelor noastre.
Sa-ti traiasca baietelul si zambeste-i mai mult vei vedea ce forta au copilasii ,te ajuta sa treci peste neplaceri ,merita crede-ma! :)

Multumesc mult pt urari!
Stiu ca sunt f. multe in aceasta situatie si e trist
Ma voi descurca, eu sunt sigura de asta.
Am ajuns la asta pt ca am cerut pe net, nu am sa mai fac asta niciodata...daca as fi o oprit pe strada o femeie cu un copilas mai mare ca al meu, sunt sigura ca m-ar fi ajutat cu hainute, la fel cum si eu as face. Si nu mi-ar fi pus atatea intrebari, cum se intampla pe net.
Nici daca as vrea nu as putea sa uit asa ceva si ma va urmari mereu, dar voi avea grija de acum...Imi pare rau ca am avut incredere in unele persoane, de acum nu o sa mai am in nimeni; mai bine ma feresc, decat sa imi para rau mai tarziu.
Zambetul meu...dar cand il vad pe el ca rade, e cea mai mare bucurie. Pt. el as face orice.
Iti multumesc mult.
Cele mai bune urari pt toata lumea.

biliboaca
01.02.2009, 06:07
Deiutz,

Cred ca tineretea si istetimea ta, te fac sa lupti cu situatia prin care treci prin metoda usor adolescentina. Observ orgoliul, frustrare, furie si neacceptare a situatiei.
Personal ma misca situatia ta si ma bucur sa vad ca ai personalitate. Pentru ca ai sarit peste etape te-ai trezit prea devreme ca te lupti cu o viata pentru care nu erai pregatita. Iti inteleg reactiile - sunt aproape instinctive pentru ca esti pozitionata in defensiva. Ca un copil care nu are suportul parintilor desi i se cuvine ca e prea mic sa fie independent desi el a luat decizii de adult. E ca un cerc vicios.
Cu timpul, fortata de copil, eu sunt convinsa ca vei capata maturitate, in 2-3 ani cat altii in 10. Esti o fata isteata chiar daca revoltata si usor teribilista (datorita varstei in mare parte).
Pastreaza-ti personalitatea si foloseste-o util! Nu are sens sa lupti cu morile de vant. In scurt timp vei putea sa si muncesti si copilul iti va deveni ratiune si totul va avea un alt sens. Iti doresc succes!

Voi ,
cei care judecati aceste situatii cu atata usurinta si va permiteti doar sa dati nota 4 la purtare, ma dezamagiti!
Sunt povesti de viata reale si daca nu puteti ajuta ar fi frumos sa nu-i ingreunati situatia si sa o sabotati emotional ca nu asa-i sunteti indreptar decat adaugati furie si razvratire in viata ei respectiv ii antrenati orgoliu.
E o fata dezghetata si poate nevoia a facut-o sa se expuna la un astfel de circ.

Loniia,
Mi-a placut postarea ta. De foarte mult bun simt!

deiutz
01.02.2009, 06:55
Deiutz,

Cred ca tineretea si istetimea ta, te fac sa lupti cu situatia prin care treci prin metoda usor adolescentina. Observ orgoliul, frustrare, furie si neacceptare a situatiei.
Personal ma misca situatia ta si ma bucur sa vad ca ai personalitate. Pentru ca ai sarit peste etape te-ai trezit prea devreme ca te lupti cu o viata pentru care nu erai pregatita. Iti inteleg reactiile - sunt aproape instinctive pentru ca esti pozitionata in defensiva. Ca un copil care nu are suportul parintilor desi i se cuvine ca e prea mic sa fie independent desi el a luat decizii de adult. E ca un cerc vicios.
Cu timpul, fortata de copil, eu sunt convinsa ca vei capata maturitate, in 2-3 ani cat altii in 10. Esti o fata isteata chiar daca revoltata si usor teribilista.
Pastreaza-ti personalitatea si foloseste-o util! Nu are sens sa lupti cu morile de vant. In scurt timp vei putea sa si muncesti si copilul iti va deveni ratiune si totul va avea un alt sens. Iti doresc succes!

Voi ,
cei care judecati aceste situatii cu atata usurinta si va permiteti doar sa dati nota 4 la purtare, ma dezamagiti!
Sunt povesti de viata reale si daca nu puteti ajuta ar fi frumos sa nu-i ingreunati situatia si sa o sabotati emotional ca nu asa-i sunteti indreptar decat adaugati furie si razvratire in viata ei respectiv ii antrenati orgoliu.
E o fata dezghetata si poate nevoia a facut-o sa se expuna la un astfel de circ.

Loniia,
Mi-a placut postarea ta. De foarte mult bun simt!
Iti multumesc, chiar speram la putin suport moral. De asta aveam nevoie.
Cred ca ai putea fi un bun psiholog.

angeline
01.02.2009, 09:12
Inca o data se adevereste ca bulinele, cartonasele si punctele se impart cu inima mult prea mare, pripit. Ceea ce nu duc la indeplinire parintii, o va face internetul in varianta propie, in functie de toanele hazardului.
In paralel, societatea va involua, din rau in mai rau la cele mai elemetare probleme de viata si conduita morala.
In loc ca desoperirile stiintifice si tehnica avansata sa provoace progresul, societatea va face pasi inapoi, pentru ca nu toti eminentii scolilor romanesti vor avea vointa si putinta sa progreseze in ale stiintei si tehnicii, din contra, ei nu vor fi decat un segment de populatie care va injura sistemul, guvernul si tara in viitor paaaanaaaaaa la adanci batraneti, pentru nesansa pe care le-a scos-o in cale destinul.
Am citit framantarile mamicii societatii mioritice.
biliboaca face un repros celor care nu sunt de-acord cu metoda mamicii internaurtice, si sustine ca este o judecata nedreapta.
Eu sustin ca nu este nimic gresit in a judeaca, odata expus cazul public.
Insasi invatura crestina prin apostolul Pavel, indeamna oamenii sa se judece ei intre ei, in familie, in triburile lor, in urbea lor, in tara lor, samd.
A. Einstein, pentru prima data in istoria umanitatii formuleaza teoria relativitatii restranse si teoria relativitatii generalizate.

“Judecati-va, sa nu fiti judecati.”

Daca expuneai cazul in limba engleza pe site-uri englezesti, germane, etc., probabil primeai aceleasi raspunsuri.
Oamenii, indiferent de societatea in care convietuiesc, nu difera in a cantari lucrurile si in a-si exprima parerea, mai ales gratuit.
Ramane in cele din urma sa tragem linie, invataminte de-o parte si de alta. Atat tineri cat si mai putini tineri. De fapt cine, cum educa, si va educa generatia tanara.

Intrebare adresata mamicii:
- Mamico, de fapt si la urma urmei, de ce ai nevoie, concret ?
De hainutze ?...umblator ?
De voturi ?
De crema pentru popooo?
De pempersi ?
De bani ?
Sau de incurajari morale ?

Era un psiholog pe aici care ti-a ridicat reting-ul scrierilor din primele postari, dar era o psiholoaga cu un post temporar si benevol, pripasita p-aci-lea de la o manastire de mare rasunet, si care a dat si ea bir cu fugitii, uitand de breasla foru mistica, de camarazii de cruce si de suferinta, cu forumel cu tot.
Sa fim drepti si sa recunoastem deschis, forumelul merita un nou psiholog sau psiholoaga cu tragere de inima.
Lui godri, baiat frumushel, ce functie ai oferi daca ar fi dupa tine ?

ps in ce o priveste pe colega de forumul de dincolo, sunt inspaimantata de ce sunt in stare femeile!

deiutz
01.02.2009, 09:27
Inca o data se adevereste ca bulinele, cartonasele si punctele se impart cu inima mult prea mare, pripit. Ceea ce nu duc la indeplinire parintii, o va face internetul in varianta propie, in functie de toanele hazardului.
In paralel, societatea va involua, din rau in mai rau la cele mai elemetare probleme de viata si conduita morala.
In loc ca desoperirile stiintifice si tehnica avansata sa provoace progresul, societatea va face pasi inapoi, pentru ca nu toti eminentii scolilor romanesti vor avea vointa si putinta sa progreseze in ale stiintei si tehnicii, din contra, ei nu vor fi decat un segment de populatie care va injura sistemul, guvernul si tara in viitor paaaanaaaaaa la adanci batraneti, pentru nesansa pe care le-a scos-o in cale destinul.
Am citit framantarile mamicii societatii mioritice.
biliboaca face un repros celor care nu sunt de-acord cu metoda mamicii internaurtice, si sustine ca este o judecata nedreapta.
Eu sustin ca nu este nimic gresit in a judeaca, odata expus cazul public.
Insasi invatura crestina prin apostolul Pavel, indeamna oamenii sa se judece ei intre ei, in familie, in triburile lor, in urbea lor, in tara lor, samd.
A. Einstein, pentru prima data in istoria umanitatii formuleaza teoria relativitatii restranse si teoria relativitatii generalizate.

“Judecati-va, sa nu fiti judecati.”

Daca expuneai cazul in limba engleza pe site-uri englezesti, germane, etc., probabil primeai aceleasi raspunsuri.
Oamenii, indiferent de societatea in care convietuiesc, nu difera in a cantari lucrurile si in a-si exprima parerea, mai ales gratuit.
Ramane in cele din urma sa tragem linie, invataminte de-o parte si de alta. Atat tineri cat si mai putini tineri. De fapt cine, cum educa, si va educa generatia tanara.

Intrebare adresata mamicii:
- Mamico, de fapt si la urma urmei, de ce ai nevoie, concret ?
De hainutze ?...umblator ?
De voturi ?
De crema pentru popooo?
De pempersi ?
De bani ?
Sau de incurajari morale ?

Era un psiholog pe aici care ti-a ridicat reting-ul scrierilor din primele postari, dar era o psiholoaga cu un post temporar si benevol, pripasita p-aci-lea de la o manastire de mare rasunet, si care a dat si ea bir cu fugitii, uitand de breasla foru mistica, de camarazii de cruce si de suferinta, cu forumel cu tot.
Sa fim drepti si sa recunoastem deschis, forumelul merita un nou psiholog sau psiholoaga cu tragere de inima.
Lui godri, baiat frumushel, ce functie ai oferi daca ar fi dupa tine ?

ps in ce o priveste pe colega de forumul de dincolo, sunt inspaimantata de ce sunt in stare femeile!

Nu imi mai trebuie nimic...o sa fie numai problema mea daca ma descurc sau nu.
Toate cele bune

biliboaca
01.02.2009, 10:07
Deiutz,

Daca cele spuse te-au facut nitel mai refractara in acest context, atunci eu cred ca ai mai invatat ceva si asta este partea pozitiva a exercitiului!

Nu cred ca as fi fost un bun psiholog (dar iti multumesc oricum pt apreciere), doar ca, atunci cand esti detasat iti permiti luxul sa vezi lucrurile din unghuri diferite.

Capul sus, ca nu e dracu' chiar asa de negru si nu pune chiar tot la suflet ca ai alte prioritati!

Angeline,

Sper ca nu ai incercat sa ma ridiculizezi indirect, pe alocuri! (oricum, gasesc ca ai punctat bine anumite aspecte).

Sherlock
01.02.2009, 10:36
In primul rand, chiar daca as vrea sa renunt la el nu as putea, pt ca daca vreau sa-l opresc, ma pune sa il platesc pana la sfarsit si in al 2-lea rand, nu o sa conteze f. mult 30 de lei, care sunt sigura ca tot se vor duce si aia pe ceva, fara sa simt ca ii am in "plus".

To: laviniasandru@yahoo.comBun (laviniasandru@yahoo.comBun)a ziua, draguta doamna...am si eu un mare of..Am ramas insarcinata in ultimul an de liceu, am continuat scoala, am dat atestatul "cu burta la gura" si m-au laudat toti profesorii de "cum mi-a mers gura"; am nascut in prima sesiune de bacalaureat, am dat bacalaureatul in a 2-a sesiune; l-am luat.De ce e discriminarea asta...

Nu este nici o discriminare, statul functioneaza pe baza legilor, dicriminare inseamna daca la altcineva in situatia ta ar fi primit indemnizatie si tu nu.

nu beneficiez de indemnizatie; daca as fi lasat scoala, as fi inteles sa nu primesc indemnizatie, dar am continuat-o...mereu am fost prima pe clasa,poate ca am fost si cea mai buna din scoala(nu m-am uitat la asta).O duc f. greu..am luat alocatia copilului pe 8 ian; cum am luat-o, am dus-o la magazin, pt ca luasem mancare pe datorie...pentru baietelul meu de 7 luni nu am nici macar caciulite..toate i-au ramas mici, avem datorii la asociatie, am luat iar de la magazin pe datorie si am de dat acolo 230 de lei si inca se mai aduna...foarte greu ne descurcam...sotul lucreaza de la ora 07:30 pana la ora 22:00 pentru 600 lei; avem rate de 300 de lei pe luna, pt ca ne-am luat mobila, sa avem unde pune lucrurile copilului si nici nu am ce pune in rafturi. Am cerut ajutor unor mamici de pe diverse forumuri si in loc sa imi intinda o mana de ajutor, au aruncat cu pietre in mine ca de ce am facut copil la 20 de ani!!! cum se poate asa ceva?! Oare nu au inima? Plang...plang foarte des, dar ma feresc de sotul meu sa nu ma vada si ma tem ca si el face la fel..ce sa fac? cum sa ne revenim?Avem mare nevoie de bani...Am sa las copilul la o cunostinta si sa plec in strainatate sa strang niste banuti, dar daca o sa imi mearga rau si acolo? daca o sa ma uite copilasul...o sa-mi fie tare dor de el...Si sunt multe mamici in aceeasi situatie; nu se gandeste nimeni la noi??Nu am pampersi...i-am pus o fata de perna in loc, pt ca pelincile sunt toate la spalatImi doresc si eu sa ii fac supite si fel de fel de mancaruri sanatoase, dar nu imi permit si doare foarte tare...papa si el ce papam si noi...Desi suntem parinti tineri, il iubim enorm de mult si el stie; simte si e un bebelus fericit...are 7 luni - mi-ar trebui premergator; scaunel de masa, dar de unde? abia avem de mancare...mancam cartofi prajiti cate o saptamana - dimineata,

Las bine ca ai internet.

la amiaza si seara...felul unul si felul 2-> cartofi prajiti sau spagheteAti putea trai daca ati fi in situatia mea?".

Da esti de toata mila ce sa iti zic, mi-ai amintit de plaiurile mioritice si tigancele de la colt de strada care ma injurau ca nu le dau bani ca doar ea are 10 copii si din ce sa ii creasca???

Imi este scarba,

deiutz
01.02.2009, 11:29
Da esti de toata mila ce sa iti zic, mi-ai amintit de plaiurile mioritice si tigancele de la colt de strada care ma injurau ca nu le dau bani ca doar ea are 10 copii si din ce sa ii creasca???

Imi este scarba,
sincer, si mie de tine!

sad_rain
01.02.2009, 11:47
deiutz, sunt absolut convinsa ca nu ai venit aici pentru sfaturi, certuri or sa-ti mai pierzi timpul. Multi dintre noi ne pierdem timpul pe aici..Nu ..nu ai avea timp pentru a pierde timpul, nu?!?!

Nu mai raspunde provocarilor..mai bine te retragi..or nu stiu..lasa replicile. In viata ai sa intalnesti oameni diferiti..Ai sa intalnesti oameni care ..poatee s-au indragostit ca si tine la 17 ani, si-au pierdut mintile, au fost pe punctul de a face un copil..dar s-au trezit si si-au spus:"ce fac cu viata mea???"..si au renuntat la nebuniile varstei, s-au focusat sa-si cladeasca o viata buna, au muncit de le-au iesit ochii si da, acum au..au de toate..si poate inca muncesc pentru a avea acea viata buna. Ei bine, acei oameni sunt cei cerebrali, care te vor dojeni (nu cu rautate)..ci doar prin prisma principiilor lor de viata.

mai sunt cei care au fost luati de valul adolescentei, care au trait necazurile tale, sau care au vazut apropiati trecand prin aceleasi povesti ca si tine, aceia te inteleg, incearca sa te sustina..

Daca esti asa o fata isteata cum a spus biliboaca, cred ca ar trebui sa incepi a gandi cum iti poti gasi o slujba, cum poti lasa copilul cu cineva pentru 8 ore (nu pentru ani ca sa pleci in Italia..numa' cand am citit ideea ta m-am ingrozit si m-am intrebat cum ai putut gandi asa ceva..) si sa castigi ceva bani, sa platesti si persoana care are grija de copil si sa-ti ramana si de pampers..

Si apoi, nu mai cere draga mea, nu cereee..daca oamenii din jurul tau sesizeaza ca intradevar ai nevoie de ajutor atunci ai sa fii ajutata..De ce sa ceri, de ce sa te injosesti? Copii tineri spui ca sunteti..18 ani amandoi?! deci putere de munca aveti..

ufff, nu am vrut sa-ti dau sfaturi, dar acolo am ajuns..imi cer scuze..iti spun doar ca decat s apierzi timpul pe aici mai bine ai cauta s alucrezi ceva..sa faci un ban..

ma rog, nu ma lua in seama daca te-am enervat..Iti urez mult succes si putere!!

deiutz
01.02.2009, 14:14
deiutz, sunt absolut convinsa ca nu ai venit aici pentru sfaturi, certuri or sa-ti mai pierzi timpul. Multi dintre noi ne pierdem timpul pe aici..Nu ..nu ai avea timp pentru a pierde timpul, nu?!?!

Nu mai raspunde provocarilor..mai bine te retragi..or nu stiu..lasa replicile. In viata ai sa intalnesti oameni diferiti..Ai sa intalnesti oameni care ..poatee s-au indragostit ca si tine la 17 ani, si-au pierdut mintile, au fost pe punctul de a face un copil..dar s-au trezit si si-au spus:"ce fac cu viata mea???"..si au renuntat la nebuniile varstei, s-au focusat sa-si cladeasca o viata buna, au muncit de le-au iesit ochii si da, acum au..au de toate..si poate inca muncesc pentru a avea acea viata buna. Ei bine, acei oameni sunt cei cerebrali, care te vor dojeni (nu cu rautate)..ci doar prin prisma principiilor lor de viata.

mai sunt cei care au fost luati de valul adolescentei, care au trait necazurile tale, sau care au vazut apropiati trecand prin aceleasi povesti ca si tine, aceia te inteleg, incearca sa te sustina..

Daca esti asa o fata isteata cum a spus biliboaca, cred ca ar trebui sa incepi a gandi cum iti poti gasi o slujba, cum poti lasa copilul cu cineva pentru 8 ore (nu pentru ani ca sa pleci in Italia..numa' cand am citit ideea ta m-am ingrozit si m-am intrebat cum ai putut gandi asa ceva..) si sa castigi ceva bani, sa platesti si persoana care are grija de copil si sa-ti ramana si de pampers..

Si apoi, nu mai cere draga mea, nu cereee..daca oamenii din jurul tau sesizeaza ca intradevar ai nevoie de ajutor atunci ai sa fii ajutata..De ce sa ceri, de ce sa te injosesti? Copii tineri spui ca sunteti..18 ani amandoi?! deci putere de munca aveti..

ufff, nu am vrut sa-ti dau sfaturi, dar acolo am ajuns..imi cer scuze..iti spun doar ca decat s apierzi timpul pe aici mai bine ai cauta s alucrezi ceva..sa faci un ban..

ma rog, nu ma lua in seama daca te-am enervat..Iti urez mult succes si putere!!

Nu m-ai enervat, pt. ca din postarile anterioare, am inteles cum esti.
Cat despre plecatul in Italia, nici sa nu-ti pui problema, nu as calca acolo in viata mea...am eu planurile mele, dar mai astept. Am incercat sa lucrez ca bona (ma gandeam eu ca poate gasesc undeva sa iau si piticul cu mine), am vazut ca nu se poate. Eu nu mi-as lasa copilul nicaieri, cu nimeni, doar eu stiu ce vrea si cand vrea...l-as lega de gatul meu, oricum...peste vreo 3 luni(zic eu) ne vom reveni la normal.

elliane
01.02.2009, 15:02
Deiutz,imi pare rau ca ai interpretat sfatul meu ca pe o rautate.Nu era deloc asa.Era un sfat pentru o femeie in dificultate.

deiutz
01.02.2009, 15:31
Deiutz,imi pare rau ca ai interpretat sfatul meu ca pe o rautate.Nu era deloc asa.Era un sfat pentru o femeie in dificultate.
Nu, nu...Eu imi cer scuze, am ales postarea ta doar pt. ca era mai scurta...
Nu era ceva special pt tine.:peace2:

sad_rain
01.02.2009, 15:42
Nu m-ai enervat, pt. ca din postarile anterioare, am inteles cum esti.
Cat despre plecatul in Italia, nici sa nu-ti pui problema, nu as calca acolo in viata mea...am eu planurile mele, dar mai astept. Am incercat sa lucrez ca bona (ma gandeam eu ca poate gasesc undeva sa iau si piticul cu mine), am vazut ca nu se poate. Eu nu mi-as lasa copilul nicaieri, cu nimeni, doar eu stiu ce vrea si cand vrea...l-as lega de gatul meu, oricum...peste vreo 3 luni(zic eu) ne vom reveni la normal.

nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu "am inteles cum esti" dar nu conteaza..

Draguta mea, copilul va trebui sa-l lasi si cu altii daca vrei sa nu mai ceri altora haine si alte premergatoare!! Scurt si fara alte comentarii.
Mergi la work, copilul e marisor..

ma bucur c ain cateva luni o sa-ti revii.

mari succese!

deiutz
01.02.2009, 16:02
nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu "am inteles cum esti" dar nu conteaza..

Draguta mea, copilul va trebui sa-l lasi si cu altii daca vrei sa nu mai ceri altora haine si alte premergatoare!! Scurt si fara alte comentarii.
Mergi la work, copilul e marisor..

ma bucur c ain cateva luni o sa-ti revii.

mari succese!

M-am referit ca esti de treaba. Nici de sfaturi nu am nevoie, nu mi-o lua in nume de rau...am vazut ce saritori au fost altii la sfaturi "bune".
O seara cat mai placuta!

deiutz
02.02.2009, 06:29
Vin iar pe capul vostru, cu o ultima postare..
Vreau sa imi cer scuze ca din cauza mea s-a creat aceasta cearta, eu am cautat ajutor, in schimb am dat de altceva; nu am intrat cu gand rau, sau sa profit de cineva, dar nu am putut sa raman indiferenta la ce s-a spus despre mine.
Godrimartis, imi retrag cuvintele si la fel, daca am mai jignit pe cineva imi cer scuze, nu a fost frumos din partea mea.
Daca voi decideti ca vreti sa mai continuati cearta, faceti-o fara mine; daca nu, rog un admin sa inchida topicul.
O viata plina de bucurii va doresc.
Va multumesc.
Cu respect,
Andreea.

sorin
02.02.2009, 06:32
rog un admin sa inchida topicul.
topic inchis la cererea initiatoarei.