PDA

Arată versiune întreagă : Campionatul European de handbal feminin 2008

sorin
05.12.2008, 13:13
Romania a inceput cu dreptul acum doua zile cand a batut Ungaria cu 27-21, astazi conducand Franta cu 17-13 la pauza. Sa speram intr-o evolutie constanta de data asta a echipei noastre, care sa o duca pe podium.

Hai Romania!

sorin
05.12.2008, 13:46
Fetele noastre au batut si Franta cu 30-25 si merg mai departe.
Bravo Romania! :aplause:

sorin
05.12.2008, 21:22
Romania si-a asigurat matematic prezenta in una din grupele principale (sunt doua grupe de cate sase echipe), in care se califica primele trei clasate din grupele A si B (Romania face parte din grupa A).
Duminica, România-Danemarca la ora 21:15, în direct TVR 2

Echipele care au jucat deja intre ele nu se vor mai intalni în runda principala, luându-se in considerare rezultatul din runda preliminara. Locurile 1 şi 2 din cele două grupe principale vor ajunge in semifinale, în timp ce locurile 3 vor juca pentru locurile 5/6.

Faza a doua a CE va avea loc între 8 Decembrie şi 11 Decembrie 2008

Finala are loc pe 13 şi 14 decembrie la Skopje.

VanDerGigi
05.12.2008, 21:29
Felicitari handbalistelor noastre.
Pe francezi macar la handbal feminin sa-i batem si noi haha:(.

sorin
07.12.2008, 09:44
Azi de la ora 21:15 ora Romaniei, se joaca meciul Romania – Danemarca.
Indiferent de rezultat, echipa noastra merge mai departe, dar e preferabil sa bata. Iata variantele:

Romania bate Danemarca
Este varianta ideala pentru echipa Romaniei, pentru ca ar pleca avand patru puncte in grupa principala, şansele la calificarea in semifinale fiind foarte mari.

Egal cu Danemarca
"Naţionala" noastra ar termina pe primul loc in grupa A, avand golaveraj mai bun, dar ar acumula doar trei puncte in grupa principala.

Infrîngere cu Danemarca
Romania e deja calificata in grupa principala, dar ar pierde doua puncte preţioase şi sansele la o medalie ar scadea considerabil.

sorin
07.12.2008, 16:00
Romania – Danemarca 27 – 25 Bravo Romania! Calificare superba in grupele principale, cu punctaj maxim.

“Cu biletele calificării în buzunare, fără Lecuşeanu în primul 7, dar şi obosite după ce două victorii, fetele lui Radu Voina au început mai greu partida.

Danezele au deschis primele scorul, chiar în minutul 1, prin Kristensen. România îşi revine, preia conducerea partidei şi se distanţează chiar şi la trei goluri.

Cu o apărarea agresivă, dar şi cu un portar în zi de graţie în persoana lui Mortensen, scandinavele reintră în joc şi egalează.

Voina simte momentul mai slab al elevelor sale şi cere timeout. Însă fetele lui Jan Pytlick insistă şi pe fondul oboselii noastre, trec la cârma meciului şi intră cu 3 goluri avantaj la pauză, 13-10.
În repriza a doua danezele eu intrat decise, gata să pună încheie partida înaintea fluierului de final. Ajutate pe faţă de arbitrii, Danemarca s-a distanţat la patru goluri în minutul 32. România nu se dă bătută, arată ca o echipă mare şi echilibrează partida înspre jumătatea partidei. Finalul este de infarct, dar în cele din urmă fetele lui Radu Voina se califică în grupa principală fără înfrângere la acest turneu final.

România se califică mai departe, alături de Danemarca şi Ungaria şi în primul meci din grupele principale va da piept cu Spania.”

Sursa: Prosport

NOTA: am putut vedea meciurile in direct pe http://www.myp2p.eu (Sopcast si/sau TVU)

divo
07.12.2008, 16:27
Felicitari fetelor!:)
Le-am urmarit si eu evolutia azi,si cred ca dupa esecul de la Olimpiada, au revenit cu forte noi!
Bravo!!:aplause:

sorin
09.12.2008, 13:41
Romania – Spania 18-26
Desi mi-am dorit sa ma insel, din pacate, nu a fost sa fie. Dovedind ca si in celelalte turnee precedente, inclusiv Olimpiada, o lipsa clara de constanta in joc, ale noastre au comis-o din nou. Dupa ce au mers umar la umar cu Spania pana prin ultimul sfert de ora, atunci s-a produs o “minune” si au reusit sa ia o caruta de goluri in vreo 10 minute, cand nu numai ca au fost batute, dar chiar umilite. Ma asteptam sa pierdem, dar la Norvegia, Rusia, echipe care ne bat pe unde ne prind, dar nu ma asteptam la Spania.

Semifinalele incep sa se indeparteze, dar nu ma mira nimic. M-ar fi mirat sa terminam pe podium.:thinking:

sorin
10.12.2008, 12:10
Romania 40-32 Ucraina

Echipa noastra a invins Ucraina iar acum incercam sa ne consolam cu ideea ca infrangerea cu Spania a fost doar un accident.
Greul abia maine vine, cand jucam cu Norvegia, sansele de a castiga acest meci fiind mult mai mici.

shogunelu
10.12.2008, 16:46
Victorie la scor, insa scorul nu reflecta deloc cursul meciului. Jocul nostru nu a fost deloc convingator. A functionat doar pe segmente. Ne-am aparat lamentabil in prima repriza, aproape ca nu le-am incomodat deloc pe ucrainence. Am primit golurile extrem de rapid, in timp ce atacul nostru dura sensibil mai mult. Am avut noroc ca totusi am reusit sa marcam suficient de des, iar lui Hutupan poate sa-i pupe si picioarele echipa, ca daca nu avea o zi buna, am fi fost varza.
Ah, am uitat, noroc ca si ucrainencele dau chix si inca destul de des.
Daca joaca tot asa fetele, nu le vad prea bine de aici incolo...

sorin
11.12.2008, 12:40
Ungaria 21 – 23 Spania
Cum era de asteptat, echipa Ungariei nu avea de ce sa se omoare prea tare cu fire sa bata Spania si astfel sa ajute indirect Romania sa se califice in semifinale.

Treaba e complicate acum si ale noastre trebuie sa abtina macar egal cu Norvegia pentru a merge mai departe, ceea ce pare o misiune mult mai dificila decat meciul cu Spania pe care l-au pierdut cu atata usurinta. Va fi un meci de “a fi sau a nu fi”, incepand cu ora 21:15 ora Romaniei.

Bafta Romania!

sorin
11.12.2008, 16:13
Romania 31 – 37 Norvegia

Visul de a ajunge in semifinale s-a terminat. Asa cum am mai spus, Norvegia si Rusia ne bat pe unde ne prind. Greseala din meciul cu mult mai slab cotata echipa a Spaniei, cand au pierdut meciul, le-a costat prezenta in semifinala.
Surpriza? Nu, doar o confirmare a inconstatei acestei echipe, care desi valoroasa, nu poate sa joace fiecare meci ca si cum ar fi o finala.

VanDerGigi
11.12.2008, 22:15
Ni se cam taie genunchii in fata unui meci important, nu prea reusim sa ne debarasam de mentalitatea asta, suntem crescuti cu mentalitate mediocra nu de invingatori. N-avem moral sa nu ne sperie marea performanta.

sorin
13.12.2008, 11:46
In meciul pentru locul 5, Romania a invins Croatia cu 36-33, dar fara sa convinga, partida fiind castigata in prelungiri.

Spania, revelatia acestui campionat european, care de altfel ne-a si scos din cursa pentru semifinale, a reusit sa ajunga in finala, dupa ce a batut Germania cu 32-29. Putem spune macar ca am cazut de pe un cal valoros.

Finala se va juca pe 14 decembrie, intre Spania si castigatoarea semifinalei dintre Norvegia si Rusia.

sorin
14.12.2008, 13:02
Punct final: Norvegia 34 – 21 Spania – Norvegia cucereste al treilea titlu continental consecutiv

“Aşa cum era de aşteptat, naţionala de handbal feminin a Norvegiei s-a impus azi în finala Campionatului European.

În finala de la Skopje, nordicele au surclasat revelaţia competiţiei, Spania, cu scorul de 34-21. După o primă repriză echilibrată, în care ibericele au ţinut aproape (12-13), Norvegia s-a dezlănţuit în partea a doua.

Campioane Olimpice la Beijing, handbalistele scandinave au cucerit cel de-al treilea titlu continental consecutiv, din cele opt ediţii disputate.
Disputarea finalei a adus celor două echipe şi calificarea directă la turneul final al Campioatului Mondial din 2009, alături de deţinătoarea titlului, Rusia, şi China, ţara gazdă.

Medalia de bronz la CE din Macedonia a fost câştigată de Rusia, care a dispus în finala mică de Germania, cu scorul de 24-21.”

Sursa: Prosport

Fabius
25.12.2008, 15:03
Eu personal nu prea am fost multumit de prestatia Romaniei la acest turneu final, au lasat sentimentul ca se putea mult mai mult dar nu s-a facut, pacat...