PDA

Arată versiune întreagă : viza turist Canada

lila_1974
03.12.2008, 12:53
1234567890

fifi
04.12.2008, 05:47
Sinceră să fiu, cazul tău este al doilea de acest gen, auzit de mine, în care i s-a spus că va fii contactat în cateva zile, primul a fost refuzat, iar în acele câteva zile au studiat si verificat documentele şi informaţiile aduse de el.

Asta cred că fac şi-n cazul tău, să sperăm că la tine vor da un răspuns pozitiv. Baftă!

biliboaca
04.12.2008, 06:45
eu am un prieten care a avut o situatie similara dar pentru viza SUA. l-au amanat sa ii verifice documentele firmei.
l-au chemat apoi si i-au dat viza pe 10 ani.
oricum daca ai pentru SUA vei primi si pt Canada. (doar daca anterior ai mai aplicat si te-au refuzat este tendinta sa repete figura. in rest.. nu prea cred).
Succes!

lila_1974
04.12.2008, 07:40
1234567890

fifi
05.12.2008, 18:06
Interviul pe care l-ai avut tot cu un ofiţer consular a fost, nu cred că există posibilitatea contestării deciziei luate dar în cazul unui refuz ţi se va spune si motivul; dacă poţi remedia acel punct lipsă sau slab, poţi aplica din nou, cu acelaşi dosar dar îmbunătăţit.

Ceva li s-a părut lor suspect de au avut nevoie de timp, poate fi ceva legat de tine sau, la fel de bine, de persoana care te invită. Cred că dacă te-ai documentat corespunzător ar trebui să ştii ce anume i-a făcut să te amâne şi care ar fi motivul unui refuz.

Dacă nu te fereşti poţi da detalii aici şi poate te putem ajuta, asta în cazul unui refuz. Până atunci eu cred ca trebuie să stai linistită şi să aştepţi următorul semn de la ei. Ideal ar fi ca în momentul când citeşti aceste rânduri să ai deja viza turistică pt Canada. :)

p.s. pentru amatori, între obţinerea vizelor de Canada şi cele de US sunt diferenţe mari şi nu au nici o legătură una cu cealaltă.

lila_1974
06.12.2008, 16:31
1234567890

fifi
06.12.2008, 16:58
În nici un caz să nu apelezi la nici o firmă, NIMENI nu-ţi poate garanta viza dacă nu întruneşti condiţiile.

Nu te speria, cazul auzit de mine nu avea nici măcar jumate din şansele tale. Acum ştiu de ce te-au amânat: în primul rând nu dau aproape niciodată, din prima viză cu intrări multiple, iar în al doilea rând cred că au stat în cumpănă dacă să-ţi aprobe viza de vizitator sau să ţi-o refuze, sugerându-ţi să aplici pt "study permit" care îţi dă mult mai multe drepturi în Canada decât cea de vizitator.

Deci aşteaptă fără frică zic eu, nu cred că vei avea parte de veşti proaste din partea lor. :)

lila_1974
06.12.2008, 17:30
1234567890

fifi
07.12.2008, 08:32
Chiar dacă îţi aprobă viza de turist acum, tare mi-e ca atunci când vii aici tot trebuie să aplici pt "study permit" ca să poţi face acel curs. Din interiorul Canadei se obţine uşor dar durează cam 2-3 săptămâni.

Numai să mă ţii la curent cu ce se întâmplă şi înainte să pleci spre Canada să-mi zici să-ţi dau nr de telefon, tot în Toronto sunt şi eu şi te ajut cu plăcere. Zic nr de telefon în ideea că poate nu vei avea acces la internet din primele zile, dar pe mine mă poţi suna de la telefon public cu 50 cenţi.

Acum să aşteptăm viza, să nu intri în panică dacă durează mai mult de 5 zile, pe canadieni nu poate nimeni să-i grăbească :-?

lila_1974
10.12.2008, 05:09
1234567890

lila_1974
12.12.2008, 12:32
1234567890

popoviciaas
13.05.2010, 09:04
fiindca si eu am obtinut info utile de aici revin cu detalii pt. cei interesati.

- luni 10.05.2010 am aruncat in cutia postala din fata ambasadei un plic A4 cu actele
- miercuri 12.05 ma suna de la ambasada ca lipseste formularul "Family information" pt. fiecare membru. tot miercuri il trimit pe email la ambasada
- azi joi 13.05 primesc email ca sa merg la ambasada sa iau pasapoartele. Atat. Niciun alt detaliu. La ambasada primesc pasapoartele cu vizele pe ele pt. 6 luni :)

Altele:
- plec impreuna cu sotia si copilul de 1 an jumate. Deci toate familia, cam nasol :)
- mergem la un nas in vizita. Acesta mi-a facut invitatie legalizata cum ca stam la el + adeverinta de la locul de munca (fara referire la salariu) + copie carnet conducere + copie act cetatenie
- dosarul a constat in: formularul acela standard completat + formularul family information pt. mine si sotie + copii carte munca + copie adeverinta de concediu + copie act prop apartamanent + copii acte aditionale firmele unde suntem asociati + copii bilant + extras de cont (circa 5k euro) + certificat casatorie + pasapoarte + certificat nastere copil copie
- toate actele in ROMANA, NELEGALIZATE
- pe cartea de munca este salariu minim trecut

Mi s-a parut simplu, fara interviu fara nimic.

Cu toate ca multi spuneau ca e mai bine in persoana sa mergem la ambasada am considerat ca rezolvand prin posta este mai elegant, arata putina detasare si nici nu cred ca lor le convine balamucul cu atatia oameni care stau ore in sir acolo. Daca este nevoie de interviu ne cheama ei. Eu in locul consulului as da mai multe puncte pt. cei care trimit prin DHL sau lasa la cutia postala.

Deci succes !

fifi
16.05.2010, 12:19
Sunteti niste "jmecheri" (wink) multumesc pentru "feedback" si sa ne auzim cu bine. :)