PDA

Arată versiune întreagă : informatii emigrare noua zeelanda

coni
30.11.2008, 04:47
salutare tuturor membrilor!
ma numesc coni si tocami am devenit membra a acestui forum.
pt inceput ,daca ma poate cineva ajuta cu niste info referitoare la nz.mai exact , care sunt modalitatile legale mai rapide de a ajunge in nz si de a trai acolo, .daca sunt mai multe,poate mi le prezentati putin. am tot citit de IELTS ?! AM INTELES CA AR FI UN TEST de limba engleza daca am inteles bine. daca treci acest test poti ajunge / stabili in nz?! deci m-ar ajuta acest test sa ajung in nz? daca e una din modalitati ,ar fi ok ,pt ca stiu bine engleza.este un test f dificil?! cam in ce conxta?
pt inceput ,cam asta ar fi .mutumesc .:)

sorin
30.11.2008, 05:05
ti-am mutat topicul pe sub-forumul pentru noua zeelanda si australia si ti-am schimbat numele acestuia intr-unul mai sugestiv.
bafta!

Micuta Kiwi 2
23.07.2009, 18:24
salutare tuturor membrilor!
ma numesc coni si tocami am devenit membra a acestui forum.
pt inceput ,daca ma poate cineva ajuta cu niste info referitoare la nz.mai exact , care sunt modalitatile legale mai rapide de a ajunge in nz si de a trai acolo, .daca sunt mai multe,poate mi le prezentati putin. am tot citit de IELTS ?! AM INTELES CA AR FI UN TEST de limba engleza daca am inteles bine. daca treci acest test poti ajunge / stabili in nz?! deci m-ar ajuta acest test sa ajung in nz? daca e una din modalitati ,ar fi ok ,pt ca stiu bine engleza.este un test f dificil?! cam in ce conxta?
pt inceput ,cam asta ar fi .mutumesc .:)

Cauta pe Internet date despre testul IELTS downlodeaza cateva si vezi cam cat de dificil este sau du-te la biblioteca British Council ca sunt acolo materiale cate vrei. Cand l-am dat eu costa 60 de lire sterline. Eu am ales IELTS general, dar daca esti medic sau asistenta trebuie sa iei minim 7 punte la IELTS academic - care e un pic mai dificil. Tot acest academic ar trebui sa il iei si in cazul in care urmaresti sa te inscrii aici la custuri postuniversitare. In caz ca nu esti in situatia aceasta, oricum te ajuta daca depui actele pentru rezidenta in calitate de APLICANT PRINCIPAL numai daca obtii minim 6.5 puncte din 9 care e punctajul maxim. Eu am obtinut 7 puncte la general dar din pacate nu pot fi aplicant principal. Pentru a fi aplicant principal verifica mai intai ca meseria pe care o practici si in care ai calificare sa existe intre cele 60 care au mai ramas in "shortage list - long term" pentru rezidenta ca altfel nu are rost sa incerci sa imigrezi in Noua Zeelanda.
http://www.immigration.govt.nz/templates/custom/SearchskillshortagesPopup.aspx?NRMODE=Published&NRNODEGUID={17CCA408-8572-4E07-80EB-26FAC203D4F7}&NRORIGINALURL=%2fmigrant%2fstream%2fwork%2fskilled migrant%2fLinkAdministration%2fToolboxLinks%2fesse ntialskills.htm%3flevel%3d2&NRCACHEHINT=Guest&level=2
Poate dupa recesiune se va mari la loc lista cu meseriile acceptate. SUCCES