PDA

Arată versiune întreagă : vreau un sfat

antivirus
03.05.2005, 11:46
salutti! eu si sotul meu vrem sa emigram in australia si m-am lovit de problema traducerii meseriei lui. el este operator calculator/tehnoredactor. nu reusesc sa ii echivalez in limba engleza traducerea. cea mai corecta traducere ar fi desktop publisher iar pt australia este IT operator, functie care nu se gaseste in SOL. Ma puteti sfatui? in legatura cu punctajul: 120 points trebuie sa le obtina aplicantul, nu? adica nu si sotul! corect?

pls let me know!

antivirussmileys/smiley2.gif

Vlad
03.05.2005, 12:25
smileys/smiley49.gifMa dor ochii !!!! smileys/smiley23.gif

Borealia
03.05.2005, 14:47
Iti recomand www.epress.ro/borealia (http://www.epress.ro/borealia)
Agent de emigrari inregistrat in Australia.

Ekklesia
04.05.2005, 03:48
<DIV>Antivirus,</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>1. In ce priveste meseria, urmatoarele meserii din SOL sunt legate de IT/computere:</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>
Information Technology Manager ASCO 1224-11
Systems Manager ASCO 2231-11
Systems Designer ASCO 2231-13
Software Designer ASCO 2231-15
Applications &amp; Analyst Programmer ASCO 2231-17
Systems Programmer ASCO 2231-19
Computer Systems Auditor ASCO 2231-21
Computing Professionals ASCO 2231-79
Computing Support Technitian ASCO 3294-11
Project and program Administrator ASCO 3292-11

Unul din cel mai important pas in procesul de migrare este nominarea uneimeserii in care ai educatie si experienta, meserie care sa fie pe SOL si care sa-ti fie evaluata pozitiv de catre agentia care se ocupa de evaluarea acelei meserii.

2. In ce priveste punctajul, daca aplici ca si Skilled Independent -aplicantul principal trebuie sa acumuleze120 de puncte si nu fiecare candidat individual.
Daca ai insa rude in Australia care sunt gata sa va sponsorizeze, exista puncte suplimentare sau chiar exista posibilitatea migrarii fara a trebuie sa acumulezi un anumit numar de puncte.
</script>

antivirus
08.05.2005, 11:48
EKKLESIA,

iti multumesc pentru lista cu cele care s/ar potrivi. la aceste meserii m/am uitat si eu. deja cred ca si noaptea visez SOl/ul lor. cred ca cel mai bine l/as incadra la computing professionals. tu ce parere ai? si mai am o intrebare: atunci cand voi face traducerea diplomelor, la traducere va trebui sa trec meseria lui drept computin professional? sau voi traduce prin IT operator? si lor doar le voi spune ca aplic cu sotul ca si computing professional?

merci.

Ekklesia
16.05.2005, 03:44
<DIV></DIV>
<DIV>Iti sugerez sa-ti arunci o privire pe lista ASCO si vezi ce inseamna exact meseria la care te referi, respectiv ce educatie minima s ecere precum si alte detalii.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>ACS este destul de pretentioasa in ce priveste evaluarea acestoer meserii si de regula se cere educatie la nivel de diploma sau advance certificate precum si experienta destul de multa in domeniu.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Mult succes.</DIV>
<DIV></DIV>