PDA

Arată versiune întreagă : VACANTA

angela
03.05.2005, 11:01
Fiecare dintre noi isi petrece vacanta pe undeva. Va invit sa ne spuneti si noua destinatii, impresii, ce e de vizitat si ceea ce ar trebui sa ocolim. Cu cat mai multe tari, state sau orase cu atat mai bine, nu conteaza in ce parte a globului.

Acestea fiind spuse eu va urez o primavara placuta deoarece incepand de duminica intru intr-o bine meritata si asteptata vacanta, ma mai intoc cam pe 30 iunie. Prima destinatie este Romania dupacare un mic tur al Americii. Am sa mai intru pe forum cat de des voi putea.

evelyn
03.05.2005, 14:01
Angela

Eu iti doresc o vacanta super placuta, si ai grija de puisor ......smileys/smiley2.gif

Gogule
03.05.2005, 20:12
Da. Vacanta placuta !!! .. eu in vacanta .. voi lua calea aerului spre Chicago

Ana Tofan
03.05.2005, 23:07
Eu am fost intr-o mini vacanta de Pasti in Bucovina, mai precis la in satul Cajvana ,judetul Suceava si la Vicovul de Jos judetul Suceava. L a Cajvana ,dupa ce se primeste lumina la ora 1 ,se merge la cimitr cu lumanarile aprinse, dupa care se merge ascasa si se manaca pentru prima data dupa sapte saptamani de post,mancare de frupt. Si peisajul este deosebit de frumos,padurile de foioase amestecandu-se pe alocuri cu bradetul. Ce pacat ca incepe din nou activitatea!

04.05.2005, 03:57
@Angela Distractie placuta!!!!!!!

sorin
05.05.2005, 04:02
Si eu plec in August in Ro si daca-mi ramane suficient timp, sunt o gramada de locuri frumoase pe care le-as putea vizita acolo, prea multe chiar pentru a fi enumerate aici.
In State, ca locuri de vizitat as putea enumera Cascada Niagara (preferabil pe partea canadiana), Universal Studios in Orlando-Florida (si Disney World in general), in California o gramada de statiuni la ocean, Marele Canion, Statuia Libertatii din New York, Las Vegas, Alaska, etc., etc. Aproape de State, se poate vizita <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Bahamas</st1:place></st1:country-regi&#111;n>, <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Cuba</st1:place></st1:country-regi&#111;n> (plecare din afara SUA), multe alte insule din zona. In <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Bahamas</st1:place></st1:country-regi&#111;n> se poate ajunge si cu vaporul din <st1:State><st1:place>Florida</st1:place></st1:State> in cateva ore, mini-croaziera fiind foarte interesanta.
Tot ce va trebuie sunt timp si bani suficienti.smileys/smiley1.gif

aconi
05.05.2005, 08:29
pt. sorin

Daca vii in Romania poate treci si pe la Arad sa vezi statuia generalilor.

Din motive materiale nu pot face o invitatie certa.

S-ar merita sa o vezi daca zici ca mergi la New York unde e
statuia libertatii.Aceasta deoarece fostul nostru Primar, ca sa ne
cnvinga sa o acceptam ( are si denmirea de statuia libertatii) si
Dumnealui o compara cu cea de la New York. Comparatia mi e pare
aberanta.smileys/smiley2.gif

sorin
05.05.2005, 09:08
Aconi, daca am drum prin zona, o sa trec sa vad faimoasa statuie smileys/smiley1.gifLa New York n-am zis ca ma duc, dar am fost de doua ori si am vizitat si Statuia Libertatii, asa ca mi-ar fi usor sa vad "asemanarile" cu cea din Arad smileys/smiley2.gif

hazel
05.05.2005, 09:17
Angela, vacanta placuta!

Voi fi si eu in Europa la sf lui mai.

Personal am vazut toata coasta de vest, din Vancouver BC, pana in Sudul Californiei.

Vancouver, Canada este un must see pentru oricine. Cel mai cosmopolitan oras din Canada.

Seattle, Emerald City,Evergreen City,este un oras de vis, aproape de ocean si munti

Coasta Oregonuliui este o excursie de vis, o recomand la toata lumea.
Am vazut si San Francisco.

Cel mai mult mi-a placut sudul californiei si anume San Diego.

Sorine, splendida Niagara, nu-i asa? Pentru cei care stati in central,nord-est US, neaparat vizitati Montreal, Quebec, nu o sa va para rau.

Vacante placute tuturor!

felicia
06.05.2005, 03:12
Angela, da faina vacanta mai ai, 2 luni....Pe lamine rar se intampla sa am 2 saptamani si de obicei vin mai obosita decat am plecat.

eu aici in america iti recomand Wyoming cu Yellowstone. E o perioada foarte portivita mai-iunie sa mergi in zona aceea. In drum poti sa te opresti la Rushmore, Devil's tower, poti continua prin Colorado in Rocky Mt. Tot in drum spre Yellowstoneeu m-am oprit si in Ghost City, orasul unde au filmat Dancing with the wolves.

O alta destinatie frumoasa, care pe mine m-a surprins (initial nu voiam sa merg) a fost Turcia. Sa nu stati pe ganduri daca aveti ocazia sa mergeti ca merita. MAi ales pe coasta de vest unde puteti vizita Efes, Troia, Milet, Dydima, Prienne, toate cetati grecesti (unde turcii momentan isi pasc caprele). Din Izmir am luat un ferryboat si am trecut pana in Grecia. amandoua tarile sunt frumoasa, lume civilizata si preturi f bune.

Alt loc in care m-am dus in fiecare an este Italia. E o tara minunata, munte, mare, multa istorie in plina strada. Nu va recomand atat de mult Venezia cat Firenze. Trist e ca ar trebui sa stai cateva zile in fiecare oras ca sa apuci sa vezi cat de cat.

Cam atat pentru azi. Anul acesta cred ca nu mai trec "garla" inapoi, asa ca o sa raman pe-aici prin Smoky mt.

elisa0024
06.05.2005, 07:31
Vreau sa mergem in vara aceasta in Colorado. Nu am mai fost. Ne place foarte mult muntele. Vrem sa vedem cat mai multe. Pentru cine a fost, ce sugestii aveti, ce locuri merita vizitate. Cum este Aspen? Am vazut numai in poze.

elisa0024
09.05.2005, 07:38
Stie cineva locuri fainemai aproape de Chicago, pt. uin weewkend numai? Max. 3-5 ore de condus. Poate Wisconsin, la munte, sau altundeva. La Wisconsin Dells am fost.

sorin
09.05.2005, 07:51
Poti incerca Timber Ridge in Wisconsin care este deosebit de interesant. Mie mi-a placut. Iata un link:

http://www.timberridgeresort.com/index_2.asp

angela
23.06.2005, 06:37
Amcam terminat vacanta, ma intorc curand in San Diego. Au fost 2 luni super frumoase. Primele 5 saptamani le-am petrecut in Romania. Bineinteles ca atunci cand sunt o gramada de prieteni si familie nu prea ai timp de vizitat alte locuri dar cu toate acestea a fost foarte bine si a trebuit sa imi duc sotul in anumite locuri. Am fost la Bran, Poiana Brasov, am vizitat Castelul Peles si Cetatea Rasnovului. Cam astea ar fii obiectivele turistice din zona. Next time poate mergem prin mai multe locuri.

Am fost si la tara, din pacate datorita unui eveniment nu foarte placut.Cu toate acestea sotului meu i-a placut enorm de mult multe din traditiile ramase, a fost impresionat.

Traficul din Brasov m-a innebunit, soferii sunt niste zapaciti, erau altfel acum un an, dar parca au baut apa dupa cei din Bucuresti. Am mai tras inca o vizita si la ambasada USA din Ro, iar pe aceasta cale tin sa ii multumesc lui Carmentelea pentru sfaturile care mi le-a dat in vederea obtinerii unei vize turistice. Mama a luat viza pe 10 ani.

Cand am terminat cu destrabalarea in tara ne-am intors pe JFK si de aici a inceput aventura. Am trecut de pe o coasta pe alta in masinuta mea care ma bucur ca a rezistatsmileys/smiley36.gif

Mai multe despre ceea ce am vazut in USA data viitoate, pana atunci o zi buna va doresc!

23.06.2005, 06:51
smileys/smiley37.gifhi Angela,

bine ai venit inapoi,credeam ca te-ai razgindit si ai ramas in ROsmileys/smiley36.gif

Poate pui niste poze pe forum de pe unde ai fostsmileys/smiley2.gif

sorin
30.06.2005, 07:01
In vederea vacantei lungi din August cand voi pleca in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>, imi fac

30.06.2005, 07:42
Distractie placuta Sorine,sa nu uiti sa incerci puii din Montreal sint deliciosismileys/smiley60.gif

hazel
30.06.2005, 07:54
Sorine, vacanta placuta, daca ajungi si la Montreal, sa ne spui daca christian este real, da?smileys/smiley2.gif

hazel
30.06.2005, 07:54
Si sa pupi Niagara din partea mea smileys/smiley9.gif

angela
30.06.2005, 13:23
Sorine, acuma din pacate sunt in perioada in care nu avem casa, stam prin hotele de pe data de 15 si e putin cam greu cu netul. Inca nu desfiinta functia, nu de alta dar imi plac stelutele.smileys/smiley36.gif

Dupa Romania am aterizat in JFK si pe data de 15 am fost sa vedem Cascada Niagara.A fost frumos, mi-a placut foarte mult,nu ne-am dat cu vaporasul deoarece fiind in 5 luni de sarcina nu vroiam sa risc nimic deoarece cu stiam cum voi reactiona.

Dupa Niagara a urmat Chicago, unde am stat peste noapte. Totul arata frumos pe timp de noapte, dar nu va suparati pe mine, mi-a displacut total. Stiu ca nu e frumos sa judec ceva dupa doar o zi, dar cati drogati am vazut acolo pe strazi, mai rar.....obisnuita cu Hawaii, a fost o mica lovitura pentru mine. Cel mai mult mi-a displacut traficul, mizeria si lista ar putea continuua.....

Din Chicago am plecat direct in South Dakota si o sa scriu mai multe de acolo, dar e un stat care merita vazut, sunt foarte multe obiective turistice...dar asta pe altadatasmileys/smiley2.gif

GNChicago
30.06.2005, 19:18
Angela, nu ti-a placut CHICAGO????

E capitala arhitecturii mondiale. Nu vezi doua cladiri la fel. Nu stiu pe unde ai fost in Chicago, dar sint locuri minunate in chicago.

I love Chicago. Am fost in San Diego unde se spune ca e cea mai buna clima. Am vazut si gradina zoo de acolo. Frumos. am ceva poze dar mi-ar trebui o saptamina sa le gasesc.

Nu uita sa-mi spui unde ai fost in chicago.

01.07.2005, 02:37
Angela,

Cam toate orasele mari sint mai murdare si pline de drogasti ,pina si Frankfurt si Zurich .Poate nu ai avut timp sa vezi si locurile frumoasesmileys/smiley4.gif,parca ziceai ca nici Bucurestiul nu iti placesmileys/smiley36.gif.Poate nu iti plac tie orasele mai marismileys/smiley18.gif,pai cred si eu dupa ce ai stat atita timp in HIsmileys/smiley1.gif.Parca ai zis ca ai fost si in NY?! cum ti sa parut in comparatie cu Chicago?

GNChicogo, poate reusesti si tu totusi sa pui citeva poze pe forumsmileys/smiley4.gifar fi frumos.

p.s .si mie mi-a placut Niagara Falls,la Chicago inca nu am ajuns

GNChicago
01.07.2005, 18:39
Poze cu Phoenix in Chicago?

Nu stiu cum sa le pun pe forum si nici nu incap.Am facut filmulete lungi de 5 MB, dar unde incap 5MB, nici in e-mail.

Poze cu Chicago luat din Sears Tower. Am 250MB.

Poze cu Chicago luat din John Hancock Tower, alt disc plin de 250MB.

Poze cu Iliescu la Breakfast, alt disc.

Poze cu Taste of Chicago, alt disc.

CD cu phoenix i l-am trimis lui Sorin si o sa-l vada luni, parca a zis ca pune el ceva.

Am o problema cu computerul meu, un laptop toshiba 1805-s207 e de sacrificiu ptr internet, dar nu-i mai merge CD drive care face parte din sistem si nu poate fi inlocuit cu altul. L-am rugat pe baiatul meu sa se ocupe de el dar a zis sa-mi iau altul, dar acum am mari commitements.

Am alt computer toshiba 1805-s204 dar din precautie ala nu intra niciodata pe internet fiind strict secret tinut away de hackers.

Cel din lab e legat cu ceva instrumente si nu-mi vine sa intru in el, asa ca tot in primul am nadejdea.

Asteptati sa vina sorin si o sa va dea el din cd-ul de la mine, phoenix, tzandarica, magnolii inflorite plantate de mine- o splendoare.

Toate pozele au fost facute cu sony mavica 1000.

Aveti putzintica rabdare! ca vineeeee

sorin
03.07.2005, 02:54
George, am primit CD-ul chiar inainte de a pleca in Canada si iti multumesc f. mult!!! Inca nu m-am uitat pe el, dar o voi face cand ma intorc la Chicago. Acum am revenit Toronto dupa scurta sedere in Montreal. Ne-am intalnit cu Cristi (ChristianT) din Montreal care s-a oferit sa ne fie ghid si caruia ii multumesc pentru timpul pe care ni l-a acordat. A avut dreptate Cristi cand spunea aici pe forum ca Montreal este unul din cele mai frumoase orase smileys/smiley20.gif

Angela, cred ca ai fost "in the wrong place, at a wrong time" in Chicago de ai ramas cu asa impresii. Probabil ai nimerit prin vreun cartier pe unde nu este prea indicat sa circuli. Chicago este si va ramane un oras superb.

GNChicago
03.07.2005, 03:12
Ma bucur Sorine ca a sosit CD, ca doar am dat 12 centi in plus. Am trimis citeva copii si in Romania.

Angela, cam asa se intimpla cind vezi un oras in fuga fara un ghid local sau macar sfatul unui localnic. Nu esti singura in aceasta situatie, mi se intimpla si mie cind merg in diverse orase, te duci dupa val si prima impresie conteaza.

Trebuie sa "re-gusti" Chicago neaparat.

angela
03.07.2005, 17:09
Intr-adevar cand vezi un oras in fuga nu este chiar cea mai buna metoda, dar locurile aglomerate nu imi plac,asta e nu am cum sa schimb chestia asta. In Chicago am fost chiar in downtown si chiar nu avea cum sa fie o zona rea. Nu am zis ca nu e frumos luminat sau mai stiu eu ce alte minunatii, intr-adevar cladirile sunt impresionante, nimic de zis in sensul asta/ oricum eu ma bucur ca sunteti un suflet pentru orasul in care stati.

Zona in care se afla Navy base, scoala si tot acolo e mult mai frumos, liniste, curatenie si tot asasmileys/smiley36.gif

Melina, NY mi-a placut mult mai multsmileys/smiley2.gif

06.07.2005, 03:17
Melina, NY mi-a placut mult mai multsmileys/smiley2.gif

smileys/smiley36.gifsi unde ti-a placut cel mai mult pina acum ?! dar unde ai fugit din nou?smileys/smiley75.gif

Vreau sa evadez si eu vreo citeva zile la plaja pe undevadar nu m-am hotarit inca unde. Cred ca in FL e prea cald acuma?! poate vine cineva cu propuneri de statiuni mai ca lumea ?!

angela
06.07.2005, 11:43
Cred ca e foarte frumos acuma in Coronado, San Diegosmileys/smiley2.gif

06.07.2005, 12:48
smileys/smiley2.gifsa dau cu banul?!smileys/smiley36.gif

Ana Tofan
07.07.2005, 06:41
Uite si eu ma gandesc la vacanta si mai am pana pe 29 iulie...Vreau sa stau sub un brad cu picioarele intr-un parau rece si nu -mi mai trebuie nimic...Uzura fizica si morala isi spune cuvantul. Am obosit intr-un asemenea hal incat nu vreau sa vad picior de student O luna de zile.M-am saturat de ei:unde mergi dai de studenti...

sorin
29.07.2005, 06:21
In cateva ore plec in vacanta in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania smileys/smiley60.gif</st1:place></st1:country-regi&#111;n>. Am sa mai intru sa vad ce faceti ori de cate ori va fi posibil.
Sa fiti cuminti! smileys/smiley2.gif

angela
29.07.2005, 07:15
Sorine, vacanta placutasmileys/smiley2.gif

Sa ai parte numai de momente placute si sa ne desenezi si noua intinerariul. Btw sa mananci vreo 2 mici si pentru mine ok?smileys/smiley36.gif

30.07.2005, 06:39
Drum bun smileys/smiley37.gifsi distractie placuta!

sorin
21.08.2005, 23:45
Gata, s-a terminat si cu vacanta din pacatesmileys/smiley6.gifAm revenit la "baza" dupa o cura puternica de mici si bere smileys/smiley36.gif. Plangeri, reclamatii, etc. in legatura cu forumul? Voi incerca sa raspund oricui cat mai repede posibil.

angela
22.08.2005, 04:56
Bine ai revenit printre noismileys/smiley31.gif

tonita
22.08.2005, 05:56
Bine ai revenit sorin !

Am revenit la "baza" dupa o cura puternica de mici si bere smileys/smiley36.gif....

Sa inteleg ca

in america nu se pot bea mici si bere

sau ca

doar in vacanta faci terapie/sport(cura) cu halbere ?smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

sorin
22.08.2005, 06:05
Ba da, se pot manca mici si bea bere romaneasca (numai Ursus din pacate), asa ca terapia adevarata de bere se face in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> pentru ca se pot degusta multiple sortimente smileys/smiley2.gif
Halbere si coniac-canoe sunt cele mai populare sporturi in Ro smileys/smiley36.gif

angela
22.08.2005, 08:59
Daca mai ai norocul sa dai si peste vreun festival al berii sa te tiismileys/smiley36.gif, faci sport zi si noaptesmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

In America se pot manca mici, dar orice le-ai face tot nu se compara cu cei de casa, poate si din cauza atmosfereismileys/smiley2.gif

tonita
22.08.2005, 12:25
In America se pot manca mici, dar orice le-ai face tot nu se compara cu cei de casa, poate si din cauza atmosfereismileys/smiley2.gif

Asa e, nicaieri nu e atmosfera de acasa smileys/smiley19.gif Cred ca in state chiar mai putin chiar dec

angela
22.08.2005, 12:45
Am stat in Oahu, Aiea- Pearl City

E frumos nimic de zis, sunt niste peisaje de vis dar o caldura de mori ( cel putin eusmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif)

Ana Tofan
28.08.2005, 22:13
Salutare,tocmai m-am intors din vacanta. Am fost in Bucovina ,la Sighsoara,la Homorod Bai, la Harghita Bai. Peisajul a fost extraordinar si mancarea la restaurant excelenta ,numai bine pentru relxare. Am stat si 10 zile in Iasi,dar au fost nistew zile exclelente. Acum ma bucur sa fiu pe forum. Bine ati venit si voi din vacanta...

sorin
29.08.2005, 07:07
Sa-ti fie de bine vacanta si bine ai revenit pe forum!