PDA

Arată versiune întreagă : Romani in LA

divo
30.10.2008, 18:30
Pentru ca majoritatea topicelor d'aci s-au evaporat, m-am gandit sa refacem cateva din ele!Pentru inceput...vreau sa vad cati romanashi din LA suntem pe forum!
Deci..moi..eu sunt una!
Mai e careva?:)
P.S. Poate o punem si de-o "reuniune"..:anounce:

sorin
30.10.2008, 18:43
Pentru ca majoritatea topicelor d'aci s-au evaporat,

nu s-a evaporat nici un topic. taca te uiti pe pagina principala a forumului, in dreptul sectiunii pt. LA vei vede cifra 125 (azi 30 Nov 2008), ceea ce inseamna ca sunt 125 de topice. Forumul e setat sa arate doar topicele active in ultimele 100 de zile, dar poti seta din josul paginii "beginning" apoi "show topics" si vei putea vedea toate topicele. aceasta optiune e valabila pentru orice sub-forum.

divo
30.10.2008, 18:47
Sorine, am si eu momentele mele blonde..tre' sa recunosc!:peace:

sad_rain
30.10.2008, 20:06
divo, puneti si voi de o reuniune in doua saptamani cind ar trebui sa ajung si eu din nou pe acolo..ce zici?? ar fi fain...

divo
30.10.2008, 20:10
Pai...io nu zic ba! Numa' sa vedem cine mai apare la "recensamant"!
P.S. Esti sigura ca ai quotat ce trebuia?:)

shogunelu
30.10.2008, 22:16
A fost un chef romanesc acu' vreo doua saptamani pe undeva prin vale, nu mai tin minte cum ii zice. Am trecut si eu pe acolo, a fost ok, dar nimic special, ca mai toate chefurile de pe aici.

Pe mine nu contati pe mai departe, ca eu luni m-am uschit! :sing:

sad_rain
30.10.2008, 23:43
Pai...io nu zic ba! Numa' sa vedem cine mai apare la "recensamant"!
P.S. Esti sigura ca ai quotat ce trebuia?:)

hehe divo, dupa cum ai vzut am realizat inainte sa-mi spui..hihi..(ce, ai crezut ca numa' tu ai momente din acelea..:)am si eu..si inca dese)

shogu..too bad! mi-ar fi placut sa te fi intilnit..

divo
01.11.2008, 15:33
Io...m-am gandit sa facem o intalnire ad-hoc a forumistilor din LA! Si ca sa nu ziceti ca e pe nepregatite..hai sa o facem peste 2 saptamani..adika weekendul 15-16!
In functie de locatia forumistilor, o sa propun si locul de intalnire!Hmm..sau mai bine stabilesc totul de la inceput..si voi va puteti spune parerile!Deci sa fie The Grove,in West Hollywood! Mie mi se pare un loc frumos, si langa cel mai vechi Farmers Market(unde gasesti papa bun),cumva la mijlocul LA-ului!
So...care se anunta?:anounce:

divo
03.11.2008, 18:29
Hmm...nu sunt romani in LA?Ma cam indoiesc..sincer!
Nu mai fiti timizi...haideti sa ne cunoastem si noi!:)

foanfa
26.11.2008, 19:20
Eu m-am mutat de curind in LA (am locuit in MN si MI inainte) si chiar cautam alti romani in zona (m-am uitat pe facebook si pe linkedin dupa grupuri de romani) dar nu am gasit nici un grup activ. Am fost foarte surprinsa pt ca stiam ca e o comunitate foarte mare de romani in LA. Hmmm....si peste forumul asta am dat din greseala....cautam informatii despre posturi de televiziune rominesti care se transmit in LA. :) ......inca mai caut.

divo
26.11.2008, 19:32
Bine ai venit in LA!Suntem ceva romani p'aci!Pe unde locuiesti?

foanfa
02.12.2008, 05:32
Locuiesc in NoHo acum dar incerc sa ma mut in Burbank ca sa fiu mai aproape de servici.

biliboaca
02.12.2008, 05:49
in principiu ajung si eu inainte de anul nou (cu vreo 5 zile) si raman pana pe 5 ianuarie in zona. asa ca, in caz de reunine (amanata :)), ma prezint.

foanfa
02.12.2008, 23:12
Eu voi calatori de sarbatori, dar ma intorc pe 2 ianuarie.

divo
03.12.2008, 01:05
Bili inca nu stiu ce planuri am de sarbatori,dar daca e zapada la munte, am zburat la ski!:) Hihi..plus ca am descoperit si eu patinoarele de p'aci! Frumoooos!
Pentru cei din LA:ati simtit duminika sonic boom-ul? M-am speriat de numa, ca am crezut ca a picat vreo bomba!:-?

foanfa
05.12.2008, 21:41
Ianuarie 4 ar fi ok. Pareri?

AndaF
07.12.2008, 23:38
Divo dragutza - imi esti datoare cu un picnic aici - in SD - ce crezi ca te uit? hehe never!!

divo
08.12.2008, 00:45
Nu uit Ando,dar daca saptamana ar mai avea vreo 2 zile,ce bine mi-ar prinde!!:)

Carmio
09.12.2008, 18:57
Buna! O intalnire a romanilor de pe portal este o idee foarte buna. Groove si 4 ianuarie suna si ele bine. Ar fi perfect ca toti sa cadem de acord asupra unei zile.

Divo, unde mergi la ski? Si noi mergem in Mammoth sau Tahoe. Depinde unde gasim ceva cazare.

AndaF
10.12.2008, 14:56
Carmino - stai la rand. :)

Divutzo - imi esti datoare vanduta - sa se inteleaga aici - mai intai lumea interesata vine in San Diego la picnic.

shogunelu
10.12.2008, 15:07
Ca veni vorba de San Diego, in noiembrie fiind in Los Angeles, am vrut intr-o zi sa fac o plimbare pana in San Diego. Cred ca am stat in trafic vreo doua ore si tot nu iesisem din LA... Am lasat-o dracului si m-am intors inapoi. :lol:

Sherlock
10.12.2008, 15:12
Ca veni vorba de San Diego, in noiembrie fiind in Los Angeles, am vrut intr-o zi sa fac o plimbare pana in San Diego. Cred ca am stat in trafic vreo doua ore si tot nu iesisem din LA... Am lasat-o dracului si m-am intors inapoi. :lol:

Da dar ai recuperat timpul pierdut in magazine, deoarece nu a trebuit sa stai la coada.:lol:

AndaF
17.12.2008, 01:55

ehehe Shogu' - da e trafic la anumite ore, insa macar sunt cate 5 benzi pe autostrada ;)

O sa vad si romanika peste vreo 20-30 ani in colo... in loc de 1 bada in fiecare sens cu cate 5 ... si atunci mai discutam ;)

shogunelu
17.12.2008, 03:13
ehehe Shogu' - da e trafic la anumite ore, insa macar sunt cate 5 benzi pe autostrada ;)

O sa vad si romanika peste vreo 20-30 ani in colo... in loc de 1 bada in fiecare sens cu cate 5 ... si atunci mai discutam ;)

Pai, Anda, eu ti-as raspunde cam ca-n Vlaicu-Voda: Da, sunt 5 benzi de circulatie, da' ce folos, daca tot e trafic bara la bara...

Nu trebuie sa fii chiar asa de pesimista, o sa vezi niscai autostrada in Romanika chiar ceva mai degraba, cam in 4-5 ani.

AndaF
17.12.2008, 09:17
Nu ma intelege gresit... Romania e tara in care m-am nascut, crescut etc insa...ultima oara cand am fost ( cu copii bineinteles) mi-a lasat un gust amar - de la vanzatoare nesimtite pana la mall-uri aglomerate...vitezomani peste tot...siringi cu droguri prin parcurile copiilor...

poate tu nu ai vazut aspectele aste fiidca nu ai copii de varsta scolara...

Tot speram ca or sa faca toate autostrazile etc - de la revolutie incoace...mai asteptam inca 20 de ani...pana atunci mie mi-e mai bine aici, chiar si cu traficul de care pomenesti :)

shogunelu
17.12.2008, 10:06
Nu ma intelege gresit... Romania e tara in care m-am nascut, crescut etc insa...ultima oara cand am fost ( cu copii bineinteles) mi-a lasat un gust amar - de la vanzatoare nesimtite pana la mall-uri aglomerate...vitezomani peste tot...siringi cu droguri prin parcurile copiilor...

poate tu nu ai vazut aspectele aste fiidca nu ai copii de varsta scolara...

Tot speram ca or sa faca toate autostrazile etc - de la revolutie incoace...mai asteptam inca 20 de ani...pana atunci mie mi-e mai bine aici, chiar si cu traficul de care pomenesti :)

Mie imi lasa un gust dulceag in fiecare dimineata. :) De vanzatoare acre rar am dat. Poate a contribuit la ceva si zambetul meu irezistibil, de roman intors acasa. :)
Mall-urile aglomerate eu zic ca sunt un semn bun, mai ales in conjunctura actuala.
Cu vitezomanii cam asa e. Totusi, daca te uiti la stiri, pe zi ce trece raman tot mai putini.
Prin parcurile din Brasov nu gasesti pe jos o hartie, darmite seringi.

Ca se vor face autostrazi eu mai sper si acuma, dar dupa mine nu tre' sa iei, ca io-s mai naiv...Oricum, pana s-or face m-am hotarat sa-mi iau un 4x4 baban, s-o tai inclusiv pe drumurile forestiere, in caz de nevoie.

divo
17.12.2008, 12:27
Shogu...acuma in afara de ploaia asta care tine de vreo 3 zile(cu intrerupere ieri)...nu pot sa zic ca ma enrveaza ceva acum aici!Aaa...si soferii d'aci ,care in caz de ploaie...nu depasesc 40m/h!Lol!!:-$

AndaF
21.12.2008, 19:52
Ehhh mai Shogu' tu vorbesti de Brasov - eu vorbesc de Bucuresti...Bucurestiul - de la "micul Paris" a devenit un fel de adunanuta muncitoreasca + ceva tiganet... nu stiu cum sa ma exprim ca sa ma intelegi...

Eu nu m-as intoarce in Bucuresti sa traiesc - tu?

biliboaca
22.12.2008, 07:54
AndaF,

E drept ca traficul este infernal in Bucuresti - am prins asta si in LA. E adevarat ca sunt autostrazi cu 5 benzi dar..sunt si ore de varf in care intepenesti pe anumite artere. Nu sunt absurda - vad diferenta la capitolul strazi intre Romania si California insa.. nu e dracu chiar atat de negru.
Locuiesc in Bucuresti - si nu am perceptia de "adunanuta muncitoreasca + ceva tiganet"..
Cel putin daca ii vad pe strazile Bucurestilor nu mi se par atat de diferiti ca si aspect, de mexicanii din California care sunt o multime.
Diferente este clar ca exista dar sa nu exageram. Eu le-am rezumat la confort si atitudine dupa cateva vizite in America. Suntem in urma per ansamblu dar ... orasele mari nu constituie "lumea a 3-a" fata de orasele lumii.

Ehhh mai Shogu' tu vorbesti de Brasov - eu vorbesc de Bucuresti...Bucurestiul - de la "micul Paris" a devenit un fel de adunanuta muncitoreasca + ceva tiganet... nu stiu cum sa ma exprim ca sa ma intelegi...

biliboaca
22.12.2008, 08:12
ce am uitat - apropos de "mizerie" - nu am poze la indemana dar o sa le postez in curand spre confirmare. La periferia LA-ului am vazut o mizerie de nedescris si gunoaie aruncate pe strazi .. nu am cuvinte. Pe langa acel cartier (pe care l-am fotografiat), mizeria Bucurestiului (chiar si aceea de periferie) - paleste. Parol!

divo
22.12.2008, 09:43
ce am uitat - apropos de "mizerie" - nu am poze la indemana dar o sa le postez in curand spre confirmare. La periferia LA-ului am vazut o mizerie de nedescris si gunoaie aruncate pe strazi .. nu am cuvinte. Pe langa acel cartier (pe care l-am fotografiat), mizeria Bucurestiului (chiar si aceea de periferie) - paleste. Parol!

Da' ce cauti tu dragutza prin South Central?Brrr...mergi si tu in orase mai civilizate...!Daca mai zici si de Skid Row-ul din Downtown...o sa cred ca vizitele tale in America le faci alaturi de Crucea Rosie!
In alta ordine de idei, este multa mizerie in LA,mai ales in anumite zone sarace!Dar la cati locuitori are LA-ul...off..!Repara astia zilnic,drumuri,freeway-uri etc...si asta dupa un program bine stabilit! Si totusi,oricat sunt de proaste drumurile aci...nu le poti compara cu cele din Ro!
Biliboaca, mexicanii (cum le zici tu),hispanicii(cum le-as zice eu,ca nu is toti mexicani) au un mare "defect" pe langa tiganii nostri(vostri):muncesc! Marea majoritate!
Iar..ca o alta concluzie:nu am vazut aici atat nesimtire si tiganie cat in Romania,si sunt convinsa ca nu voi vedea nici in urmatorii 100 de ani!Dar e foarte adevarat ca nici nu ma plimb prin Compton!
Iar manifestari mitocanesti in traffic(oricat ar fi de aglomerat)nu prea am vazut!Tot parol!Si drumul meu zilnic spre job trece pe una din cele mai aglomerate freeway-uri! Plange internetul de "mostre " filmate ale "bunului simt" in traffic dambovitean! Nu sunt nici eu oarba,pot sa vad lucrurile bune sau rele din ambele parti,dar "civilizatia" din RO...este o totala nesimtire zilnica! Cu accente tot mai tragice...!:-?

keyframe14
22.12.2008, 09:50
Biliboaca, mexicanii (cum le zici tu),hispanicii(cum le-as zice eu,ca nu is toti mexicani) au un mare "defect" pe langa tiganii nostri(vostri):muncesc! Marea majoritate!
Iar..ca o alta concluzie:nu am vazut aici atat nesimtire si tiganie cat in Romania,si sunt convinsa ca nu voi vedea nici in urmatorii 100 de ani!Dar e foarte adevarat ca nici nu ma plimb prin Compton!
Iar manifestari mitocanesti in traffic(oricat ar fi de aglomerat)nu prea am vazut!Tot parol!Si drumul meu zilnic spre job trece pe una din cele mai aglomerate freeway-uri! Plange internetul de "mostre " filmate ale "bunului simt" in traffic dambovitean! Nu sunt nici eu oarba,pot sa vad lucrurile bune sau rele din ambele parti,dar "civilizatia" din RO...este o totala nesimtire zilnica! Cu accente tot mai tragice...!:-?Aici sint perfect de acord cu ce ai spus..mai mult decat atat...mexicanii de aici sunt foarte pasnici...majoritatea din ei nu au acte si merg fara sa fie simtiti..cauta sa nu deranjeze si intr-adevar muncesc.Traficul nu-l cunosc acolo dar cu siguranta nu poate fi mai rau ca in romania unde era sa fiu calcat in sept pe trecerea de pietoni pe culoarea verde de un jmecher de romania care facea curse pe magheru..bineinteles politia se uita dupa el ..probabil a recunoscut numarul ca nu s-a singhisit sa-l urmareasca..

biliboaca
22.12.2008, 10:07
:))) M-am plimbat prin mai multe locuri asa sa-mi fac o impresie (nu alaturi de Crucea Rosie..pe cuvant). Am vazut si multe chestii faine (pe care la fel le-am imortalizat).
Am suferit si o dezamgire la faimosul bulevard Hollywood.
Cum am spus - sunt diferente - dar nu este dracu chiar atat de negru. Asta-i tot ce comentez. Eu ma lupt cu traficu (si cu somnu) in fiecare dimineata asa ca imi iau zilnic ratia nu mai spun de cata carne mananc si in zilele de post de la colegii de trafic..
Cand am pus similitudine intre mexicani si tigani am evaluat dpdv aspect (unde chiar nu am vazut diferente) si atat. (am auzit tot pe-acolo si ca sunt foarte muncitori mexicanii sau hispanicii cum ii denumesti tu).
Apoi noi suntem latini aprigi - iaca ne mai injuram in trafic. de-aia nici nu e indicat (sau poate pregatit) romanul sa aiba arma la indemna precum orice american poate...ca nicicand nu se stie ce iese.
Cu bune si cu rele - cu o civilizatie care lasa de dorit (dar nu este insuportabila) Romania este in acceptiunea mea o tara in care ma pot desfasura fara sa sufar dupa o alta tara. si poate asta conteaza pana la urma.
e doar ..parerea mea - nu am trait cu adevarat intr-o alta tara si doar am vizitat, dar niciuna nu mi-a starnit avantul sa ma mut de aici.cel putin nu pana azi.

Da' ce cauti tu dragutza prin South Central?Brrr...mergi si tu in orase mai civilizate...!Daca mai zici si de Skid Row-ul din Downtown...o sa cred ca vizitele tale in America le faci alaturi de Crucea Rosie!
In alta ordine de idei, este multa mizerie in LA,mai ales in anumite zone sarace!Dar la cati locuitori are LA-ul...off..!Repara astia zilnic,drumuri,freeway-uri etc...si asta dupa un program bine stabilit! Si totusi,oricat sunt de proaste drumurile aci...nu le poti compara cu cele din Ro!
Iar manifestari mitocanesti in traffic(oricat ar fi de aglomerat)nu prea am vazut!Tot parol!Si drumul meu zilnic spre job trece pe una din cele mai aglomerate freeway-uri! Plange internetul de "mostre " filmate ale "bunului simt" in traffic dambovitean! Nu sunt nici eu oarba,pot sa vad lucrurile bune sau rele din ambele parti,dar "civilizatia" din RO...este o totala nesimtire zilnica! Cu accente tot mai tragice...!:-?

biliboaca
22.12.2008, 10:12
"Locuiesc in Bucuresti - si nu am perceptia de "adunanuta muncitoreasca + ceva tiganet"..
Cel putin daca ii vad pe strazile Bucurestilor nu mi se par atat de diferiti ca si aspect, de mexicanii din California care sunt o multime."

Asta am spus eu - ca si aspect nu ca si comportament. Intamplator chiar mi-au fost aduse la cunostinta diferentele la fata locului si mi le-am insusit!:peace:

Aici sint perfect de acord cu ce ai spus..mai mult decat atat...mexicanii de aici sunt foarte pasnici...majoritatea din ei nu au acte si merg fara sa fie simtiti..cauta sa nu deranjeze si intr-adevar muncesc.Traficul nu-l cunosc acolo dar cu siguranta nu poate fi mai rau ca in romania unde era sa fiu calcat in sept pe trecerea de pietoni pe culoarea verde de un jmecher de romania care facea curse pe magheru..bineinteles politia se uita dupa el ..probabil a recunoscut numarul ca nu s-a singhisit sa-l urmareasca..

sad_rain
22.12.2008, 10:14
bili, zic si eu..nu dau cu parul ( a inceput sa-mi placa expresia asta...) deci, zic: tu daca esti aici cu noi pe forumul diasporenilor..tind sa cred ca ti-ar cam place sa fii ca noi..intr-o alta tara..tanjind dupa ..o alta tara. Stai linistita, ca "tanjitul" asta nu de duce la depresie or imbatranire rapida.:)

apropo de imbatranirea rapida, in vara cand mi-am intalnit foste colege de liceu am ramas inmarmurita de cat de imbatranite aratau..multe dintre ele mari femei de business..atat de trecute, ca ele pe mine m-au intrebat de mi-am facut operatie estetica or somenthing..La un moment data insa, una dintre ele a avut puterea sa recunoasca.."viata agitata din romania le-a imbatranit inainte de vreme"..asta asa ca o mica paranteza..:-$

divo
22.12.2008, 10:29
:))) Am suferit si o dezamgire la faimosul bulevard Hollywood.
Cum am spus - sunt diferente - dar nu este dracu chiar atat de negru. Asta-i tot ce comentez. Eu ma lupt cu traficu (si cu somnu) in fiecare dimineata asa ca imi iau zilnic ratia nu mai spun de cata carne mananc si in zilele de post de la colegii de trafic..
Cand am pus similitudine intre mexicani si tigani am evaluat dpdv aspect (unde chiar nu am vazut diferente) si atat. (am auzit tot pe-acolo si ca sunt foarte muncitori mexicanii sau hispanicii cum ii denumesti tu).
Apoi noi suntem latini aprigi - iaca ne mai injuram in trafic. de-aia nici nu e indicat (sau poate pregatit) romanul sa aiba arma la indemna precum orice american poate...ca nicicand nu se stie ce iese.
Cu bune si cu rele - cu o civilizatie care lasa de dorit (dar nu este insuportabila) Romania este in acceptiunea mea o tara in care ma pot desfasura fara sa sufar dupa o alta tara. si poate asta conteaza pana la urma.
e doar ..parerea mea - nu am trait cu adevarat intr-o alta tara si doar am vizitat, dar niciuna nu mi-a starnit avantul sa ma mut de aici.cel putin nu pana azi.

Da...Hollywood Blvd...e dezamagire pentru toata lumea!Hihi! De fapt,toata lumea cand se refera la LA,se gandeste de fapt la Hollywood!Mare greseala!Aici sunt de acord cu tine!:)
Hispanicii sunt un mix intre spaniarzi si indienii bastinasi!Tiganii vin din Pakistan si India! In afara de faptul ca majoritatea sunt mai inchisi la culoare ,nu vad absolut nici o asemanare intre ei! Dar absolut nici una!Nici macar "culoarea" nu e aceeasi!:-?
Din punctul meu de vedere,civilizatia in Ro...exceleaza prin absenta! Asta a fost motivul pentru care am ales calea emigrarii! Trebuie sa vrei sa vezi diferentele...atata tot!:)

biliboaca
22.12.2008, 10:35
Sad draga mea,
daca nu as fi izbucnit in ras cand am citit postare ta as fi crezut ca poate sunt cenusareasa care a nimerit la bal dar tot la mazare se intoarce.
Eu daca am ajuns pe forumul diasporenilor, indiferent de tendintele tale spre crezare, a fost dintr-o intamplare. Si daca am ramas a fost pentru ca am identificat "divertisment" de subiecte de discutie, precum si interlocutori la inaltime.
Eu ma bucur tare daca arati de parca ti-ai facut operatii estetice, mult mai tanara decat generatia ta bastinasa dar ... acea domnita "una la numar" puternica la recunoastere nu este tocmai etalonul femeii romance .. de "buziness".
Femeile de "business" de aici arata intocmai ca alea de pe acolo poate acelea ramase la tara sa sape pamanturile pe arsita sa "se treaca" de la intemperii.

In alta ordine de idei, daca vreau sa raman in America nimic nu ma retine! Nu imi trebuie "castelul de nisip - forumul diasporenilor" ca sa ma simt si eu ca ..."voi" - sau cam asa ceva parca ai spus!
Sunt prea ancorata in realitate ca sa ma imbat cu apa rece.

bili, zic si eu..nu dau cu parul ( a inceput sa-mi placa expresia asta...) deci, zic: tu daca esti aici cu noi pe forumul diasporenilor..tind sa cred ca ti-ar cam place sa fii ca noi..intr-o alta tara..tanjind dupa ..o alta tara. Stai linistita, ca "tanjitul" asta nu de duce la depresie or imbatranire rapida.:)

apropo de imbatranirea rapida, in vara cand mi-am intalnit foste colege de liceu am ramas inmarmurita de cat de imbatranite aratau..multe dintre ele mari femei de business..atat de trecute, ca ele pe mine m-au intrebat de mi-am facut operatie estetica or somenthing..La un moment data insa, una dintre ele a avut puterea sa recunoasca.."viata agitata din romania le-a imbatranit inainte de vreme"..asta asa ca o mica paranteza..:-$

divo
22.12.2008, 10:38
"Locuiesc in Bucuresti - si nu am perceptia de "adunanuta muncitoreasca + ceva tiganet"..

Ceea ce este normal...as zice eu..facand parte din peisajul tau zilnic!
Cel putin daca ii vad pe strazile Bucurestilor nu mi se par atat de diferiti ca si aspect, de mexicanii din California care sunt o multime."

Ti-am explicat mai sus ca nu exista nici un fel de asemanare! Si by the way...nu toti sunt mexicani!Mai exista cei din El-Salvador,Argentina(care au tenul extrem de alb).Guatemala,Columbia..etc.De aceea sunt numiti"hispanici"sau "latinos"!

Asta am spus eu - ca si aspect nu ca si comportament. Intamplator chiar mi-au fost aduse la cunostinta diferentele la fata locului si mi le-am insusit!:peace:
Daca nu observi tu singura diferentele,degeaba tot vorbim pe aici!Daca tu ti-ai insusit punctul de vedere al altei persoane...iti inteleg confuzia!:-$

sad_rain
22.12.2008, 10:41
Sad draga mea,
daca nu as fi izbucnit in ras cand am citit postare ta as fi crezut ca poate sunt cenusareasa care a nimerit la bal dar tot la mazare se intoarce.
Eu daca am ajuns pe forumul diasporenilor, indiferent de tendintele tale spre crezare, a fost dintr-o intamplare. Si daca am ramas a fost pentru ca am identificat "divertisment" de subiecte de discutie, precum si interlocutori la inaltime.
Eu ma bucur tare daca arati de parca ti-ai facut operatii estetice, mult mai tanara decat generatia ta bastinasa dar ... acea domnita "una la numar" puternica la recunoastere nu este tocmai etalonul femeii romance .. de "buziness".
Femeile de "business" de aici arata intocmai ca alea de pe acolo poate acelea ramase la tara sa sape pamanturile pe arsita sa "se treaca" de la intemperii.

In alta ordine de idei, daca vreau sa raman in America nimic nu ma retine! Nu imi trebuie "castelul de nisip - forumul diasporenilor" ca sa ma simt si eu ca ..."voi" - sau cam asa ceva parca ai spus!

ma bucur ca te-am inveselit bili. Cred ca mai ai nevoie sa si razi din cand in cand..ca prea suferi la fiecare postare ce o faci pe forumul asta. Acea domnita una l anumar..e adevarat, nu e etalonul femeii romance..asa cum nici tu nu esti draguto!!!

hai sa ai o seara buna copila!!!

ohh iar chestia cu "nimic nu ma retine sa raman in America"..mai da-mi pace..daca ai fi putut ai fi ramas d emult..crede-ma, problema ta e ca nu ai putut..Ehhh e greu cu recunoscutul asta, dar ne place intotdeauna sa parem ceva ce d efapt nu suntem.

biliboaca
22.12.2008, 10:48
Divo,

Am si eu dreptul la perceptie nu ca il cer ci ca mi se intampla fara sa vreau.
Cand am intrat in primul restaurant asta am exclamat "waw - mexicanii vostri arata ca tiganii nostri" - ma refeream la ansamblu (cum se imbraca/se fardeaza/vorbesc tare/ sunt numerosi in familie). Evident ca mi s-a raspuns - aparentele inseala (e o mare diferenta de comportament intre tiganii vostrii si mexicanii nostri care sunt cinstiti si f. muncitori);
Acum am dreptul la perceptie?
Cat despre civilizatie (sublima dar absenta in RO cum spui) - personal nu m-a facut sa sufar si nici sa aleg calea emigrarii. nu pentru ca nu o vad (am ochi sa vad si am fost pe la altii si pot face comparatii) ci pentru ca nu ma afecteaza. o interpretez altfel poate decat tine si asta nu face din mine o ignoranta ci doar am o alta abordare.
Chiar crezi ca toti cei ramasi in Romania cu bun simt elementar si ceva educatie, au ramas doar din neputinta de a emigra?

In afara de faptul ca majoritatea sunt mai inchisi la culoare ,nu vad absolut nici o asemanare intre ei! Dar absolut nici una!Nici macar "culoarea" nu e aceeasi!:-?
Din punctul meu de vedere,civilizatia in Ro...exceleaza prin absenta! Asta a fost motivul pentru care am ales calea emigrarii! Trebuie sa vrei sa vezi diferentele...atata tot!:)

divo
22.12.2008, 10:54
Sad draga mea,

ma bucur ca te-am inveselit bili. Cred ca mai ai nevoie sa si razi din cand in cand..ca prea suferi la fiecare postare ce o faci pe forumul asta. Acea domnita una l anumar..e adevarat, nu e etalonul femeii romance..asa cum nici tu nu esti draguto!!!

ohh iar chestia cu "nimic nu ma retine sa raman in America"..mai da-mi pace..daca ai fi putut ai fi ramas d emult..crede-ma, problema ta e ca nu ai putut..Ehhh e greu cu recunoscutul asta, dar ne place intotdeauna sa parem ceva ce d efapt nu suntem.

Bili...o singura remarca !Daca forumul acesta este "castelul de nisip - forumul diasporenilor"...cred ca deja ai jignit trei sferturi de utilizatori d'aci!
In rest..mi-ai lasat si mie aceeasi impresie care o are Sad!
Iar cu ancoratul in realitate din pacate ai perfecta dreptate!Ar fi fost de preferat ca sa nu ai nevoie de ancorarea asta,dar asta este alta "calitate" a femeii in Romania contemporana! :-$

biliboaca
22.12.2008, 10:59
Sad,

Eu nu sufar de nimic iar tu devii obraznica, ataci si improvizezi asa de amorul artei. Nici "copila" ta nu sunt asa ca iti sugerez sa nu ma mai "tratezi" cu superioritate ca nu e cazul. Eu am vorbit despre "femei romance in general" ceea ce presupune implicit ca nu m-am erijat in etalon si nici exemple nu am dat.
Nici sa ma provoci la demonstratii pentru ca ma ataci si ma pui in defensiva nu iti face cinste. Mergi inapoi si vezi asa ... usor mai detasat ce ti-a declansat "supozitiile" si daca esti macar cat de cat rezonabila sau demonstrezi superficialitate.
Daca personajul tau este atat de ...sublim prin definitie s-avem pardon ca statutul tau nu este aspiratia mea.
Nici despre mine nu stii absolut nimic asa incat acel bun simt elementar trebuie sa iti dicteze ceva si sa nu ma provoci pe mine sa o fac.

AndaF
22.12.2008, 11:02

Dragutza - eu nu vorbesc de periferia bucurestiului - ci chiar de centru' -

Mai sunt caini vagabonzi peste tot?

Siringi lasate de drogati prin parcurile copiilor?

Ce te atatci cand i-ti spune cineva adevarul?

Macar mexicanii de bine de rau muncesc - tiganii nostri vor numa' sa fure - parol!

divo
22.12.2008, 11:07
Divo,

Am si eu dreptul la perceptie nu ca il cer ci ca mi se intampla fara sa vreau.
Cand am intrat in primul restaurant asta am exclamat "waw - mexicanii vostri arata ca tiganii nostri" - ma refeream la ansamblu (cum se imbraca/se fardeaza/vorbesc tare/ sunt numerosi in familie). Evident ca mi s-a raspuns - aparentele inseala (e o mare diferenta de comportament intre tiganii vostrii si mexicanii nostri care sunt cinstiti si f. muncitori);
Acum am dreptul la perceptie?
Cat despre civilizatie (sublima dar absenta in RO cum spui) - personal nu m-a facut sa sufar si nici sa aleg calea emigrarii. nu pentru ca nu o vad (am ochi sa vad si am fost pe la altii si pot face comparatii) ci pentru ca nu ma afecteaza. o interpretez altfel poate decat tine si asta nu face din mine o ignoranta ci doar am o alta abordare.
Chiar crezi ca toti cei ramasi in Romania cu bun simt elementar si ceva educatie, au ramas doar din neputinta de a emigra?

Ai dreptul la perceptie,dar atunci nu o emite ca pe o opinie!Ramanem la nivelul de perceptie, si in rest confuzie! Cred ca trebuie ca sa interactionezi cu o anumita categorie ca sa poti emite pareri!Din cate vad ,interactiunea ta este egala sau tinde inspre zero!
Cum poti sa abordezi si sa vezi nesimtirea si mitocania diferit de cum sunt:mitocanie si nesimtire?Probabil ca setul tau de valori este diferit fata de al meu, puterea de adaptare difera si...ar mai fi multe de spus!Dar...eu sunt fericita cu alegerea facuta!Asta este tot ceea ce conteaza intr-un final!:)

biliboaca
22.12.2008, 11:11
Mai citeste inca o data fraza cu castelul de nisip ca am vaga impresie ca nu ai inteles-o.
Altfel spus - daca eu intru aici sa "ma simt macar putin ca voi diasporenii" ar insemna ca voi sunteti lebada si eu gasca ce isi doreste a fi lebada. in acest context - nu extrage si deforma cele spuse de mine, ar insemna ca forumul este (pentru mine ca aspiranta la statustul de diasporean - demascata de Sad) un castel de nisip.
Nu prea vad unde si pe cine am jignit eu. sau mai exact care pe care a jignit gratuit. Daca nu consider America - taramul fagaduintei - vi se pare de bun simt sa "presupuneti" voi ceva despre mine (personal - ceea ce eu nu am facut despre niciuna dintre voi) si sa lansati public niste cuate speculatii fanteziste. va asigur eu ca nu au legatura cu realitatea.

Aceasta este ceea ce eu numesc depasire de limite - culmea e ca se intampla sub umbrela "civilizatiei" care ar trebui sa imi dea dreptul la opinie fara sa ma expun la agresivitati aberante.
Sau asta se numeste ...puterea exemplului personal?

[/COLOR]

Bili...o singura remarca !Daca forumul acesta este "castelul de nisip - forumul diasporenilor"...cred ca deja ai jignit trei sferturi de utilizatori d'aci!
In rest..mi-ai lasat si mie aceeasi impresie care o are Sad!
Iar cu ancoratul in realitate din pacate ai perfecta dreptate!Ar fi fost de preferat ca sa nu ai nevoie de ancorarea asta,dar asta este alta "calitate" a femeii in Romania contemporana! :-$

biliboaca
22.12.2008, 11:16
Draguza (apropos este un apelativ ce ma deranjeaza)

Nu ma atac si nici nu detii tu sau altcineva adevarul suprem.
Am alta abordare decat a ta. Care parte nu o intelegi?
Sau postati aici ca sa dau eu din cap a aprobare?

Incep sa inteleg pe propria-mi piele "puterea" multimii - si tare as fi vrut sa raman ignoranta la zvonuri!

Dragutza - eu nu vorbesc de periferia bucurestiului - ci chiar de centru' -

Mai sunt caini vagabonzi peste tot?

Siringi lasate de drogati prin parcurile copiilor?

Ce te atatci cand i-ti spune cineva adevarul?

Macar mexicanii de bine de rau muncesc - tiganii nostri vor numa' sa fure - parol!

biliboaca
22.12.2008, 11:22
Opinia - nu exclude perceptiile ba le si foarte include. ambele imi apartin.
Nu te mai hazarda in a-mi expune mie o "calitativa" scara de valori.
Acorda-mi respectul ce se impune si respecta-ti scara de valori iar de a mea nu avea grija. as aprecia sa faci acest exercitiu.
Restul este doar diferenta de opinii. lasa-mi persoana in pace ca eu nu am nimic cu a ta. Dezbat opinii - nu le transfera in personal.

Multumesc.

Ai dreptul la perceptie,dar atunci nu o emite ca pe o opinie!Ramanem la nivelul de perceptie, si in rest confuzie! Cred ca trebuie ca sa interactionezi cu o anumita categorie ca sa poti emite pareri!Din cate vad ,interactiunea ta este egala sau tinde inspre zero!
Cum poti sa abordezi si sa vezi nesimtirea si mitocania diferit de cum sunt:mitocanie si nesimtire?Probabil ca setul tau de valori este diferit fata de al meu, puterea de adaptare difera si...ar mai fi multe de spus!Dar...eu sunt fericita cu alegerea facuta!Asta este tot ceea ce conteaza intr-un final!:)

AndaF
22.12.2008, 11:28
Acorda-mi respectul ce se impune si respecta-ti scara de valori iar de a mea nu avea grija. as aprecia sa faci acest exercitiu.
Restul este doar diferenta de opinii. lasa-mi persoana in pace ca eu nu am nimic cu a ta. Dezbat opinii - nu le transfera in personal.

Multumesc.

Mai Biliboaca - du-te pe alte subiecte si fa-le varza si lasa subiectu' asta cu picnicuri ale romanilor din california - ok?

divo
22.12.2008, 11:29
Mai citeste inca o data fraza cu castelul de nisip ca am vaga impresie ca nu ai inteles-o.
Altfel spus - daca eu intru aici sa "ma simt macar putin ca voi diasporenii" ar insemna ca voi sunteti lebada si eu gasca ce isi doreste a fi lebada. in acest context - nu extrage si deforma cele spuse de mine, ar insemna ca forumul este (pentru mine ca aspiranta la statustul de diasporean - demascata de Sad) un castel de nisip.
Nu prea vad unde si pe cine am jignit eu. sau mai exact care pe care a jignit gratuit. Daca nu consider America - taramul fagaduintei - vi se pare de bun simt sa "presupuneti" voi ceva despre mine (personal - ceea ce eu nu am facut despre niciuna dintre voi) si sa lansati public niste cuate speculatii fanteziste. va asigur eu ca nu au legatura cu realitatea.

Aceasta este ceea ce eu numesc depasire de limite - culmea e ca se intampla sub umbrela "civilizatiei" care ar trebui sa imi dea dreptul la opinie fara sa ma expun la agresivitati aberante.
Sau asta se numeste ...puterea exemplului personal?

Lol...ce bai ai fata?Ce ai sarit asa de fund in sus?In primul rand...nu stiu de ce tot timpul cei care au ramas acasa se simt"gasca cea urata"...si orice am/as spune..voi o luati personal?Ca din cate vad eu... la orice se spune despre RO...sariti de 3 m in sus,si incepeti sa citati din "clasici"..de nu va mai opreste nimeni!
Tot ceea ce s-a scris aci,este doar ceea ce am citit din postarile tale!Sa inteleg ca ar fi mai multe...de necitit?Care-i faza cu jignitul?Scrie si tu mai explicit...ca sa priceapa tot diasporeanul!Hihi!!
P.S. Am inteles exact ce ai vrut sa zici...si ca urmare raspunsul meu!Crezi ca s-a intalnit hotzul cu prostul?:)Vezi ca atacurile sub centura si remarcile subliminale...sunt percepute altfel in lumea libera aka forumul nostru!E posibil sa fie cu reactie inversa de cum vrei tu!Aka sa fii tu in vizor....lol!!!

sad_rain
22.12.2008, 11:30
uff biliboaca, iar vorbesti mult, iar folosesti fraze elevate ce nu spun mai nimic, iar recurgi la atacuri personale - vezi "obraznica" - (atacuri ce dealtfel sustii ca nu te-ar reprezenta)..
Eu incerc sa te inteleg, serios..nu vreau nici sa ma cuprinda mila pentru ca simt ca esti totusi o fata educata, dar am impresia ca ceva te frustreaza, ceva te nemultumeste..
Calmeasa-te, bea un ceai si multumeste Domnului ca te afli in Romania acolo unde te simti bine. Ce atata vorbarie ..:)

AndaF
22.12.2008, 11:31
Biliboaco

citat
"ceea ce scriu mai jos nu se refera neaparat la tine, ci sunt chestii generale:
1. forumul nu este un loc de “refulare”, pentru ca suntem caracterizati pe baza celor scrise, in caz ca ne pasa de parerea altora. personal, imi pasa.
2. sunt in ceata in ceea ce priveste expresia “partenera sotului meu”, pentru ca nu stiu daca e partenera de afaceri de exemplu si oricum, asta nu i-ar permite sa faca aluzii jignitoare. oricum, asta nu conteaza, poti sari peste ea ( adica ce am spus eu la pct. 2).
3. am mai spus-o si altora, ca e indicat sa scriem putin si bine, decat mult si in graba, tot in caz ca ne pasa de parerea altora.
4. niciodata nu e bine sa luam decizii la nervi, pentru ca sigur vom face o gafa. "

P.S. mai respira si tu innainte sa postezi ;)

divo
22.12.2008, 11:36

Multumesc.
Frumoaso...da' de ce crezi ca eu am ceva personal cu tine?Habar nu am cine esti...si nici nu sunt curioasa fie vorba intre noi! Nu iti spun tie de nici o "calitativa" scara de valori..nu de alta...da' nu stiu cat ai pricepe!Pur si simplu la noi sunt diferite! La fel si modul in care ajungem la rezultatul final!Unii au stomac..altii nu!
Iubitzica,respectul se castiga...nu se impune! Matalica vii si arunci cu noroi p'aci, incepi tavalugul si apoi te dai ranita!De ce ti-e frica dragutzico?
La fel dezbat si eu opinii..si asta se vede de la o posta!Repet...tu ai fost cea care ai intrat cu bocancii pe topicul de fatza, cu aprecieri negative si fara sa ai o baza cand spui asta! Eu doar am dezbatut "aspectele postate" de tine!Acuma faci pe victima? Mda...!Rushinica!:-?

biliboaca
22.12.2008, 11:48
Divo,
Am sa iti reamintesc unde s-a dat startul - si spune-mi tu ce se cheama asta - ca ala ramas acasa se simte "gasca cea urata" sau ca ala plecat - respectiv Sad "arunca" apelative de "gasca" ca se plictiseste? Nu am nici cel mai mic complex de inferiortate fata de cineva de pe forum (ba in nesimtirea mea nu am complexe in general) - dar daca voi ziceti ca ar trebui - eu "ma execut" ca "daca-i ordin - cu placere"! anuntati-ma tot asa oficial daca ... este sub demnitatea voastra sa va intersectati cu mine pe cararile forumului.

"bili, zic si eu..nu dau cu parul ( a inceput sa-mi placa expresia asta...) deci, zic: tu daca esti aici cu noi pe forumul diasporenilor..tind sa cred ca ti-ar cam place sa fii ca noi..intr-o alta tara..tanjind dupa ..o alta tara. Stai linistita, ca "tanjitul" asta nu de duce la depresie or imbatranire rapida"

PS - daca tu ai inteles exact ce am vrut eu sa zic atunci cu regret eu m-am cam pierdut pe la ultimele postari unde nu prea am inteles ce ai vrut sa subliniezi (ca o paranteze nici ce a incercat sa transmita Anda nu am inteles).. Dar am limitele mele - recunosc.

In primul rand...nu stiu de ce tot timpul cei care au ramas acasa se simt"gasca cea urata"...si orice am/as spune..voi o luati personal?Ca din cate vad eu... la orice se spune despre RO...sariti de 3 m in sus,si incepeti sa citati din "clasici"..de nu va mai opreste nimeni!
Tot ceea ce s-a scris aci,este doar ceea ce am citit din postarile tale!Sa inteleg ca ar fi mai multe...de necitit?Care-i faza cu jignitul?Scrie si tu mai explicit...ca sa priceapa tot diasporeanul!Hihi!!
P.S. Am inteles exact ce ai vrut sa zici...si ca urmare raspunsul meu!Crezi ca s-a intalnit hotzul cu prostul?:)Vezi ca atacurile sub centura si remarcile subliminale...sunt percepute altfel in lumea libera aka forumul nostru!E posibil sa fie cu reactie inversa de cum vrei tu!Aka sa fii tu in vizor....lol!!!

sorin
22.12.2008, 11:53
retoric: acest forum este pentru oricine, nu neaparat doar din diaspora. sper sa va ajute sa va rezolvati disputa pe care o aveti. in plus, nici unul dintre forumisti nu are dreptul sa spuna altui forumist ca e binevenit sau nu pe acest forum.

biliboaca
22.12.2008, 11:57
Acum am vazut - imi cer scuze - este topicul tau si nu trebuia decat sa imi ceri sa ma retrag si o faceam.

Nu am intrat cu bocancii nicaieri (nu este mentionat in titlu ca trebuie sa fim in acord 100% altfel sa nu emitem nimic si sa nu vizitam eventual topicul).

PS1. Iarasi nu inteleg mai mult decat diversiune literara in spusele tale - altfel ar trebui sa faci trimiteri concrete sa priceapa adrisantu precum si spectatoru.
PS2. Nu sunt victima (ar fi chiar culmea) - pot sta aici cu voi pana maine si va fac fatza fara probleme indiferent pe ce panta o luam. Doar ca nu e cazul sa plusez pentru ca nu tineti linia discutiei si nu face sens sa o luam pe aratura in gasca. deja suntem pe dinafara oricum.
PS3.- nimic nu ma enerveaza mai mult decat "iubitzica"/ "dragutza"/"draguztica". nici macar literatura abstracta.

Frumoaso...da' de ce crezi ca eu am ceva personal cu tine?Habar nu am cine esti...si nici nu sunt curioasa fie vorba intre noi! Nu iti spun tie de nici o "calitativa" scara de valori..nu de alta...da' nu stiu cat ai pricepe!Pur si simplu la noi sunt diferite! La fel si modul in care ajungem la rezultatul final!Unii au stomac..altii nu!
Iubitzica,respectul se castiga...nu se impune! Matalica vii si arunci cu noroi p'aci, incepi tavalugul si apoi te dai ranita!De ce ti-e frica dragutzico?
La fel dezbat si eu opinii..si asta se vede de la o posta!Repet...tu ai fost cea care ai intrat cu bocancii pe topicul de fatza, cu aprecieri negative si fara sa ai o baza cand spui asta! Eu doar am dezbatut "aspectele postate" de tine!Acuma faci pe victima? Mda...!Rushinica!:-?

divo
22.12.2008, 12:05
retoric: acest forum este pentru oricine, nu neaparat doar din diaspora. sper sa va ajute sa va rezolvati disputa pe care o aveti. in plus, nici unul dintre forumisti nu are dreptul sa spuna altui forumist ca e binevenit sau nu pe acest forum.
Departe de mine gandul de a spune cuiva ca nu are ce cauta pe acest forum!Doar ca se intra cu bocancii plini de noroi, si eu am pretentia sa fie lasati la usha! Atata tot!
Bili...nici asta nu ti-a reusit!!!What's next?:)

divo
22.12.2008, 12:15
Acum am vazut - imi cer scuze - este topicul tau si nu trebuia decat sa imi ceri sa ma retrag si o faceam.

Nu am intrat cu bocancii nicaieri (nu este mentionat in titlu ca trebuie sa fim in acord 100% altfel sa nu emitem nimic si sa nu vizitam eventual topicul).

PS1. Iarasi nu inteleg mai mult decat diversiune literara in spusele tale - altfel ar trebui sa faci trimiteri concrete sa priceapa adrisantu precum si spectatoru.
PS2. Nu sunt victima (ar fi chiar culmea) - pot sta aici cu voi pana maine si va fac fatza fara probleme indiferent pe ce panta o luam. Doar ca nu e cazul sa plusez pentru ca nu tineti linia discutiei si nu face sens sa o luam pe aratura in gasca. deja suntem pe dinafara oricum.
PS3.- nimic nu ma enerveaza mai mult decat "iubitzica"/ "dragutza"/"draguztica". nici macar literatura abstracta.
Nu o sa cer nimanui sa nu scrie pe un topic,doar pentru ca l-am deschis eu!Nu sunt genul! Imi plac discutiile, chiar daca sunt in contradictoriu!
Cat despre intratul cu bocancii..iar nu ai priceput...uffff!
Partea cu diversiunea literara o practici tu cu succes..believe me!! Eu nu am facut decat sa raspund anumitor compuneri de-ale tale..mai mult sau mai putin reusite! cat despre faptul ca ne faci fatza..asta imi suna putintel a provocare!E cumva concurs si eu nu stiu?La cine te referi cand zici "voi,voua,va"?Pentru cineva atat de obisnuit cu lumea virtuala...cred ca ai cam rabufnit in unele mesaje!Simt ceva in neregula ?Se vede ca ai exercitiu in "arta conversatiei pe internet..."!Faci o poliloghie aproape perfecta! In rest..iubita...io zic ca te supraestimezi!

shogunelu
22.12.2008, 12:57

Anda, sincer mie Bucurestiul nu-mi displace deloc, cu toate ca sunt brasovean.
Sigur, imi place mult Brasovul, mai ales cum arata la ora asta, ti-e mai mare dragul. Fara teama pot sa spun ca este printre cele mai frumoase orase din tara, daca nu cel mai frumos. Si lucrurile nu stau o clipa pe loc, in fiecare zi mai este terminata o cladire frumoasa, o cladire istorica este complet renovata, sau o lucrare de imbunatatire a fluentei traficului este incheiata.

Bucurestiul imi place pt ca se vede clar ca acolo se fac banii adevarati. Gasesti locuri super misto: restaurante, baruri, cluburi, mai nou pana si magazine, la care capitol era destul de tributar. In ultimul timp parca a mai progresat pana si la capitolul curatenie. Fara indoiala ca exista inca multa murdarie si multa lume amarata, imbracata amarat si nu prea zambitoare, dar nu stiu daca ei merita chiar sa fie aratati cu degetul, ca n-au nici o vina pt asta...
Dar exista si foarte multa lume bine, chiar superb imbracata, masini frumoase si locuri super in care sa mergi, despre care vad ca nu sufla nimeni o vorba...

Eu nu numai ca m-as intoarce in Bucuresti sau Brasov, dar am si facut-o.
Nu stiu daca biliboaca a avut sau nu sansa de a ramane in State, dar eu am fost acolo, am ramas, m-am lamurit cum sta treaba si am ras-o acasa.
Nimic special. Si nu sunt nici pe departe o exceptie.

Eu zic ca e falsa imaginea pe care si-o fac multi despre Romania, in care nu vad altceva decat mizerie, caini vagabonzi cu japonezi in gura, cersetori, aceleasi vesnice laitmotive. Nu e dracu' chiar asa de negru. Mai mult, daca reusesti sa ai un castig bunicel, nu e negru chiar deloc. Parol ! :) Din multe puncte de vedere e viata mai dulce decat cea din strainataturi.

AndaF
22.12.2008, 14:08
Shogu' - imagine falsa are oricine pana nu traieste in acel loc - eu am trait in Bucuresti si nu m-as mai intoarce - poate m-ar tensa Cluj sau alt oras mai civilizat prin Ro...

Insa cand ai copii mici - cum am eu - chaosul din scolile elementare, cainii vagabonzi, iar gunoaiele si siringile de droguri lasate prin parcuri - oricui i-ar schimba punctul de vedere...

Nu incerc sa te conving pe tine, pe Bili, sau pe altcineva sa se intoarca, sa ramana, sau sa faca altceva...incerc numai sa-mi expun punctul MEU de vedere. :)

shogunelu
22.12.2008, 14:37
Insa cand ai copii mici - cum am eu - chaosul din scolile elementare, cainii vagabonzi, iar gunoaiele si siringile de droguri lasate prin parcuri - oricui i-ar schimba punctul de vedere...

Nu incerc sa te conving pe tine, pe Bili, sau pe altcineva sa se intoarca, sa ramana, sau sa faca altceva...incerc numai sa-mi expun punctul MEU de vedere. :)

Anda, eu n-am copii, dar au multi prieteni de-ai mei. Vad ca se duc normal la scoala, invata mai mult sau mai putin bine, nu se drogheaza, invata germana, engleza, fac serbari cu scoala, viata normala de elev...
In mod cert n-ai sa vezi aici copii ucigandu-si colegii cu arme de foc, cum dureros de des se intampla in scolile americane...Si nici droguri pe toate culoarele.

Absolut ca aici ne exprimam fiecare punctul sau de vedere, numai ca uneori uitam cu totii ca ce-i valabil pt unul, nu e valabil pt celalalt si viceversa.

Sherlock
22.12.2008, 14:48
Anda, eu n-am copii, dar au multi prieteni .

Auzi tu iti exprimi parerea ta sau esti avocatul prietenilor, amicilor, cumnatilor si nasilor tai.

Eu inteleg, afacere nu ai, dai exemplul prietenilor, case nu ai, dai exemplul prietenilor, avere nu ai, dai exemplul prietenilor, acum vi ca nu ai nici copii dar totusi tu sti mai bine decat alti care au, ce se intampla cu ei in scoala sau stiu eu mai pe unde. Penibil.

"În perioada 15 aprilie 2008 – 15 mai 2008, Fundaţia pentru Apărarea Cetăţenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) a realizat o cercetare aprofundată, cu garantarea anonimatului, pe un eşantion de 1000 de elevi şi studenţi din Bucureşti cu vârste cuprinse între 14 şi 21 de ani. Problema abordată: consumul de droguri şi percepţiile sociale asociate acestuia, informează un comunicat remis AMOS News.
Datele rezultate din sondaj sunt extrem de grave, cu atât mai mult cu cât se estimează că „efectul tăcerii” la unele întrebări sensibile atinge 10%-15%. În ritmul de creştere actual al consumului de droguri şi al percepţiilor favorabile acestuia, în 2010 vom atinge o rată declarată de 50% consumatori ocazionali în palierul de vârstă 14-21. Într-o familie „statistică” cu doi copii, unul va încerca drogurile.
Trebuie remarcat faptul că distribuţia consumului de droguri pe zone (sectoare şi cartiere) bucureştene s-a nivelat în acest moment; nu mai avem cartiere şi licee predilecte pentru consumul de droguri, acestea sunt prezente în egală măsură în licee de top şi în scoli industriale, singura diferenţă fiind făcută de calitatea (puritatea) drogului. Astfel, vom întâlni droguri mai scumpe şi mai pure în sectorul 1 şi în liceele bine cotate ale Capitalei. Echilibrarea zonală a consumului de droguri demonstrează, în ultimă instanţă, instituţionalizarea acestuia, caracterul său organizat şi stabil.
Fundaţia pentru Apărarea Cetăţenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) îşi exprimă îngrijorarea în raport cu activitatea organismelor anti-drog ale statului român. În ciuda bugetelor existente, în ciuda notorietăţii unor reţele şi distribuitori, numărul traficanţilor prinşi şi condamnaţi este mic. „Cad” în mod regulat o serie de transportatori, distribuitori şi sunt realizate capturi anonime; nu vedem însă traficanţi identificaţi sau reţele distruse. "

biliboaca
22.12.2008, 16:17
Divo,
Exact ce anume nu mi-a reusit? Poti sa fii mai explicita? Daca insinuezi precum ca am cerut interventie de la Sorin sa ma "salveze" sau ca am depus vreo plangere esti intr-o grava eroare. Nu am nici cel mai mic aport la postarea lui. Asa ca nu stiu care "nici asta nu mi-a reusit" la fel cum nu stiu nici ce "altele nu mi-au reusit" da le-am incercat;

PS.1 - Metafora aia cu bocancii expliciteaz-o daca tot poate oricine sa posteze pe topicul deschis de tine. ca altfel... ufff da "iarasi nu pricep" desi tu pari a fi convinsa ca esti explicita suficient.
PS.2. Ai vreun atestat care sa te avizeze sa-mi evaluezi postarile "mai mult sau mai putin reusite"? In comparatie cu ce? Cu ale tale?
PS.3 Cand spun voi/voua/va cum bine intelegi limba romana ma refer la tine/Sad si Anda (care v-ati depasit atributiunile intrecandu-va in a-mi explica mie cat sunt de ingrata pentru ca mi-am permis sa nu imi placa chiar tot ce am vazut in California ba am mai avut si nesimtirea sa zic ca nici in Romania nu e dracu chiar atat de negru si de-aici a rezultat evident ce altceva decat ca "vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri".
Ca si cum este un paradox sa gasesti chestii rele in America precum este paradox sa vezi si chestii bune in Romania. Nu poti admite ca judec prin propria-mi prisma indiferent ca se aliniaza sau nu cu perceptia (sau opinia ca sa fiu destul de articulata) ta sau a altcuiva? Doar nu traim in simbioza!
PS3 - Incep sa cred ca ma invidiezi daca trag o concluzie din ultimele tale randuri adresate-mi. Iti marturisesc asa ca sa nu mai ai curiozitati - nu sunt atat de "obisnuita" cu lumea virtuala, rabufnesc evident si in viata reala si in cea virtuala dupa caz.
PS4- Eu nu ma supraestimez ba te supraestimez pe tine ca altfel ti-as fi raspuns cum ai facut-o tu si as fi fost indreptatita. Incerc doar sa nu ma balacesc nu din lipsa de puterinta ci din principiu.
PS5 - Daca tu crezi ca ai miscat mai mult in mine (cu Sad si Anda la un loc) pentru aceasta cauza (care nu prea stiu care a fost dar in fine..) decat o usoara iritare si o investitie de timp cu raspunsurile, te inseli.
PS6 - cam multe PS-uri (dar ...) ultima-mi postare este doar pentru ca mi-ai dat permisiunea sa continuu sa postez pe topicul tau. Ma pot retrag la cerere in orice moment.

Departe de mine gandul de a spune cuiva ca nu are ce cauta pe acest forum!Doar ca se intra cu bocancii plini de noroi, si eu am pretentia sa fie lasati la usha! Atata tot!
Bili...nici asta nu ti-a reusit!!!What's next?:)

"Nu o sa cer nimanui sa nu scrie pe un topic,doar pentru ca l-am deschis eu!Nu sunt genul! Imi plac discutiile, chiar daca sunt in contradictoriu!
Partea cu diversiunea literara o practici tu cu succes..believe me!! Eu nu am facut decat sa raspund anumitor compuneri de-ale tale..mai mult sau mai putin reusite! cat despre faptul ca ne faci fatza..asta imi suna putintel a provocare!E cumva concurs si eu nu stiu?La cine te referi cand zici "voi,voua,va"?Pentru cineva atat de obisnuit cu lumea virtuala...cred ca ai cam rabufnit in unele mesaje!Simt ceva in neregula ?Se vede ca ai exercitiu in "arta conversatiei pe internet..."!Faci o poliloghie aproape perfecta! In rest..iubita...io zic ca te supraestimezi"

AndaF
22.12.2008, 17:05
Anda, eu n-am copii, dar au multi prieteni de-ai mei. Vad ca se duc normal la scoala, invata mai mult sau mai putin bine, nu se drogheaza, invata germana, engleza, fac serbari cu scoala, viata normala de elev...
In mod cert n-ai sa vezi aici copii ucigandu-si colegii cu arme de foc, cum dureros de des se intampla in scolile americane...Si nici droguri pe toate culoarele.

Absolut ca aici ne exprimam fiecare punctul sau de vedere, numai ca uneori uitam cu totii ca ce-i valabil pt unul, nu e valabil pt celalalt si viceversa.

Ei vezi - eu vorbesc lucruri concrete - tu din auzite ;)

Hai sa-ti spun eu ce inseamna "se duc normal la scoala" = daca nu e scoala privata in Ro, ci de stat chiar in Bucuresti ca vorbesc zilnic cu prietenii mei - copii de clasa a 2 a n-au nici-un pic de respect fata de profesori - vin cu mobilu' de gat si cu mertzanu' la poarta si rad de toti ca ei "au"...asa da educatie?

Iar despre siringile de la drogati mi-a zis o prietena care e in Balta Alba si a stat in Bucuresti 3 luni ;)

Ma faci sa rad - Shogu' - intr-adevar nu ii vezi folosind arme de foc - dar e plin de cei ce folosesc cutite - ce mai conteaza ce folosesc...tot crima se cheama, nu?

Probabil ca tu n-ai idee ce trafic de droguri e in Ro - mai ales pe la granite ;)

Edit - P.S. Godri - ti-a dat citat din ziar, ca sa te lamuresti :)

sorin
22.12.2008, 17:16
in “contrele” biliboaca vs. divo + sad_rain + AndaF, fiecare parte are dupa parerea mea si un pic de dreptate si un pic de vina in cele spuse, mai ales din cauza unor generalizari.
mergand in fiecare an in Ro, poate sunt un pic mai la curent decat o parte dintre forumisti cu realitatile de acolo, la fel pot spune si pentru cei din Ro ca poate-s un pic mai la current cu ce se intampla pe aici prin State, asa ca-mi permit sa fac astfel de afirmatii, cu riscul de a fi acuzat de subiectivism de ambele parti implicate in aceasta discutie.

asa cum am mai spus-o si cu alte ocazii, fac tot posibilul sa nu ponegresc nici una din cele doua tari, pe care le-am comparat cu mama naturala (Romania) si mama adoptiva (SUA) si la care trebuie sa tin in egala masura.

acestea fiind spuse, consider ca adevarul e pe undeva pe la mijloc, ambele tari avand si bune si rele. Cred ca voi puteti avea discutii mult mai constructive decat sa va luati de par de la fleacuri.

p.s. a te retrage dintr-o discutie e preferabil dupa parerea mea continuarii pana in panzele albe, doar pentru a avea ultimul cuvant.

biliboaca
22.12.2008, 17:17
Sad,
Tu mama draga dar sa-mi fi propus nu speram eu sa-ti ating coarda sensibila. Si da iti mai repet odata ca "ai devnit obraznica" facand supozitii aberante despre cine sunt si ce vreau sa ajung si te-ai pozitionat ca "model de urmat" din cauza de emigrare, pt mine ceea ce deocamdata cel putin nu esti nici pe departe. Sper sa nu te deranjeze ca este pt a doua oara cand iti spun ca nu esti tocmai targetul meu. Poti sa ma reclami daca te simti nedreptatita catre administratie si suport consecintele. Parol!

Unde simti tu "totusi" ca-s o fata educata? In urina? Altfel nu-mi explic reactia ta plina de intentii bune, ca si cunoscatoare a psihologiei "elevationiste". La fel cum nu-mi explic nici sentimentele contradictorii ce te-incearca.

PS1. Am nemultumirile si frustrarile mele evident dar nu au tangenta cu vreo impotenta de a ajunge "pe culmile" de tine atinse.
PS2. Daca nu reusesti sa intelegi ce spun (ca e...mult si ..elevat si te-inteap sau mai stiu eu pe unde te mai jeneaza) - sfatul meu este sa nu intervii daca nu ai nimic a spune - doar asa ca tre' sa-ti faci norma. Am sa sufar ca ma ignori dar voi supravietui.

Ma inclin,
(si ceai nu beau de felul meu)!

uff biliboaca, iar vorbesti mult, iar folosesti fraze elevate ce nu spun mai nimic, iar recurgi la atacuri personale - vezi "obraznica" - (atacuri ce dealtfel sustii ca nu te-ar reprezenta)..
Eu incerc sa te inteleg, serios..nu vreau nici sa ma cuprinda mila pentru ca simt ca esti totusi o fata educata, dar am impresia ca ceva te frustreaza, ceva te nemultumeste..
Calmeasa-te, bea un ceai si multumeste Domnului ca te afli in Romania acolo unde te simti bine. Ce atata vorbarie ..:)

fl%rin
22.12.2008, 17:21
Traficul nu-l cunosc acolo dar cu siguranta nu poate fi mai rau ca in Romania unde era sa fiu calcat in sept pe trecerea de pietoni pe culoarea verde de un jmecher de romania care facea curse pe magheru..
Ce ma enervez Keyframe... Si eu am eram in Bucuresti in septembrie. Pacat ca nu am stiut.
Nu va mai luati toate de Biliboaca, si-a spus si ea parerea. Nu e obligatoriu ca toata lumea sa vrea sa emigreze. Si mie mi s-a parut la inceput ca mexicanii seamana cu tiganii nostri, judecand doar dupa aparente asa cum a facut si Biliboaca. Este adevarat ca in Romania este multa nesimtire, in special la anumite categorii profesionale (vezi taximetristii care sunt campioni ai nesimtirii si badaraniei), dar sunt si lucruri care te leaga de ea. Si nu poate fi totusi comparata cu o tara din lumea a treia asa cum am vazut. Si eu am plecat din Romania, tot pe considerente de civilizatie, dar nu e toata lumea la fel.
Si ca sa nu ma dea Divo afara de pe topic, spun ca si eu am stat un an in LA si mi-a placut. Singurul inconvenient pe care l-am gasit a fost pretul inaccesibil al locuintelor.

sad_rain
22.12.2008, 17:25
in “contrele” biliboaca vs. divo + sad_rain + AndaF, fiecare parte are dupa parerea mea si un pic de dreptate si un pic de vina in cele spuse, mai ales din cauza unor generalizari.
mergand in fiecare an in Ro, poate sunt un pic mai la curent decat o parte dintre forumisti cu realitatile de acolo, la fel pot spune si pentru cei din Ro ca poate-s un pic mai la current cu ce se intampla pe aici prin State, asa ca-mi permit sa fac astfel de afirmatii, cu riscul de a fi acuzat de subiectivism de ambele parti implicate in aaceasta discutie.

asa cum am mai spus-o si cu alte ocazii, fac tot posibilul sa nu ponegresc nici una din cele doua tari, pe care le-am comparat cu mama naturala (Romania) si mama adoptiva (SUA) si la care trebuie sa tin in egala masura.

acestea fiind spuse, consider ca adevarul e pe undeva pe la mijloc, ambele tari avand si bune si rele. Cred ca voi puteti avea discutii mult mai constructive decat sa va luati de par de la fleacuri.

p.s. a te retrage dintr-o discutie e preferabil dupa parerea mea continuarii pana in panzele albe, doar pentru a avea ultimul cuvant.

sorin, daca te uiti un pic in urma la mesajele mele, nu cred ca ai sa citesti cine stie ce rautati la adresa biliboacai. Nu e genul meu sa ma "mahalogesc" cum fata asta face. Vezi mesajul de mai sus, chiar cel ce urmeaza dupa postarea asta. E lipsa de clasa..si putin ma intereseaza unde ii place si de ce ii place. Ideea este ca trebuie sa recunoastem si lucrurile bune si pe cele rele..si ma scoate din minti comparatia. De ce intotdeauna oamenii trebuie sa compare romania cu america si invers. Eu nu am nimic impotriva romaniei, ba chiar am mentionat ca m-as intoarce oricand daca lucrurile s-ar mai schimba un pic pe acolo.

Despre biliboaca..ce sa spun. Nu ii raspund, nu ma cobor la mintea ei.:-$

sad_rain
22.12.2008, 17:30
Ce ma enervez Keyframe... Si eu am eram in Bucuresti in septembrie. Pacat ca nu am stiut.
Nu va mai luati toate de Biliboaca, si-a spus si ea parerea. Nu e obligatoriu ca toata lumea sa vrea sa emigreze. Si mie mi s-a parut la inceput ca mexicanii seamana cu tiganii nostri, judecand doar dupa aparente asa cum a facut si Biliboaca. Este adevarat ca in Romania este multa nesimtire, in special la anumite categorii profesionale (vezi taximetristii care sunt campioni ai nesimtirii si badaraniei), dar sunt si lucruri care te leaga de ea. Si nu poate fi totusi comparata cu o tara din lumea a treia asa cum am vazut. Si eu am plecat din Romania, tot pe considerente de civilizatie, dar nu e toata lumea la fel.
Si ca sa nu ma dea Divo afara de pe topic, spun ca si eu am stat un an in LA si mi-a placut. Singurul inconvenient pe care l-am gasit a fost pretul inaccesibil al locuintelor.

mai florine, tu citesti bine ce se scrie pe aici?? Tu nu vezi ce gura mare are fata asta si in momentul in care nimeni nu se mai extaziaza de ceea ce spune incepe sa dea cu bata in balta??? Daca te duci pe subiecte mai departe ai sa citesti cum spune ea ca nu se enerveaza si ca nu jigneste..cat de pasnica e..citeste ce scrie si nu mai veni sa spui:"nu va mai luati toate de biliboaca" C'mon..sa fim rezonabili. Tu nu realizezi ca ea e cea care urmareste ce cuvintel scrie fiecare doar ca sa mai tranteasca o "minune"?

fl%rin
22.12.2008, 17:37
Pai ia sa vedem daca am citit bine. De la postarea asta a pornit totul, nu?

AndaF,

E drept ca traficul este infernal in Bucuresti - am prins asta si in LA. E adevarat ca sunt autostrazi cu 5 benzi dar..sunt si ore de varf in care intepenesti pe anumite artere. Nu sunt absurda - vad diferenta la capitolul strazi intre Romania si California insa.. nu e dracu chiar atat de negru.
Locuiesc in Bucuresti - si nu am perceptia de "adunanuta muncitoreasca + ceva tiganet"..
Cel putin daca ii vad pe strazile Bucurestilor nu mi se par atat de diferiti ca si aspect, de mexicanii din California care sunt o multime.
Diferente este clar ca exista dar sa nu exageram. Eu le-am rezumat la confort si atitudine dupa cateva vizite in America. Suntem in urma per ansamblu dar ... orasele mari nu constituie "lumea a 3-a" fata de orasele lumii.

Mie mi s-a parut de bun simt ce a spus Biliboaca si mi se pare ca incearca sa fie obiectiva.

sad_rain
22.12.2008, 17:49
Sad,
Tu mama draga dar sa-mi fi propus nu speram eu sa-ti ating coarda sensibila. Si da iti mai repet odata ca "ai devnit obraznica" facand supozitii aberante despre cine sunt si ce vreau sa ajung si te-ai pozitionat ca "model de urmat" din cauza de emigrare, pt mine ceea ce deocamdata cel putin nu esti nici pe departe. Sper sa nu te deranjeze ca este pt a doua oara cand iti spun ca nu esti tocmai targetul meu. Poti sa ma reclami daca te simti nedreptatita catre administratie si suport consecintele. Parol!

Unde simti tu "totusi" ca-s o fata educata? In urina? Altfel nu-mi explic reactia ta plina de intentii bune, ca si cunoscatoare a psihologiei "elevationiste". La fel cum nu-mi explic nici sentimentele contradictorii ce te-incearca.

PS1. Am nemultumirile si frustrarile mele evident dar nu au tangenta cu vreo impotenta de a ajunge "pe culmile" de tine atinse.
PS2. Daca nu reusesti sa intelegi ce spun (ca e...mult si ..elevat si te-inteap sau mai stiu eu pe unde te mai jeneaza) - sfatul meu este sa nu intervii daca nu ai nimic a spune - doar asa ca tre' sa-ti faci norma. Am sa sufar ca ma ignori dar voi supravietui.

Ma inclin,

doar asa..de dragul postarii..sa ramana ..
Divo, poti muta la aberatii, pls?

AndaF
22.12.2008, 20:14
Sa inteleg ca toata lumea care a postat vine la picnic in San Diego? :)

VanDerGigi
22.12.2008, 21:30
Mie mi s-a parut de bun simt ce a spus Biliboaca si mi se pare ca incearca sa fie obiectiva.
Ceea ce se adauga la concluzia ca sad-rain e mai dramatica de felul dansei pur si simplu. Peste cateva luni urmeaza sezonul piscaturilor de tantari, pazea.

divo
23.12.2008, 02:35
Divo,
Exact ce anume nu mi-a reusit? Poti sa fii mai explicita? Daca insinuezi precum ca am cerut interventie de la Sorin sa ma "salveze" sau ca am depus vreo plangere esti intr-o grava eroare. Nu am nici cel mai mic aport la postarea lui. Asa ca nu stiu care "nici asta nu mi-a reusit" la fel cum nu stiu nici ce "altele nu mi-au reusit" da le-am incercat;

PS.1 - Metafora aia cu bocancii expliciteaz-o daca tot poate oricine sa posteze pe topicul deschis de tine. ca altfel... ufff da "iarasi nu pricep" desi tu pari a fi convinsa ca esti explicita suficient.
PS.2. Ai vreun atestat care sa te avizeze sa-mi evaluezi postarile "mai mult sau mai putin reusite"? In comparatie cu ce? Cu ale tale?
PS.3 Cand spun voi/voua/va cum bine intelegi limba romana ma refer la tine/Sad si Anda (care v-ati depasit atributiunile intrecandu-va in a-mi explica mie cat sunt de ingrata pentru ca mi-am permis sa nu imi placa chiar tot ce am vazut in California ba am mai avut si nesimtirea sa zic ca nici in Romania nu e dracu chiar atat de negru si de-aici a rezultat evident ce altceva decat ca "vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acri".
Ca si cum este un paradox sa gasesti chestii rele in America precum este paradox sa vezi si chestii bune in Romania. Nu poti admite ca judec prin propria-mi prisma indiferent ca se aliniaza sau nu cu perceptia (sau opinia ca sa fiu destul de articulata) ta sau a altcuiva? Doar nu traim in simbioza!
PS3 - Incep sa cred ca ma invidiezi daca trag o concluzie din ultimele tale randuri adresate-mi. Iti marturisesc asa ca sa nu mai ai curiozitati - nu sunt atat de "obisnuita" cu lumea virtuala, rabufnesc evident si in viata reala si in cea virtuala dupa caz.
PS4- Eu nu ma supraestimez ba te supraestimez pe tine ca altfel ti-as fi raspuns cum ai facut-o tu si as fi fost indreptatita. Incerc doar sa nu ma balacesc nu din lipsa de puterinta ci din principiu.
PS5 - Daca tu crezi ca ai miscat mai mult in mine (cu Sad si Anda la un loc) pentru aceasta cauza (care nu prea stiu care a fost dar in fine..) decat o usoara iritare si o investitie de timp cu raspunsurile, te inseli.
PS6 - cam multe PS-uri (dar ...) ultima-mi postare este doar pentru ca mi-ai dat permisiunea sa continuu sa postez pe topicul tau. Ma pot retrag la cerere in orice moment.

"Nu o sa cer nimanui sa nu scrie pe un topic,doar pentru ca l-am deschis eu!Nu sunt genul! Imi plac discutiile, chiar daca sunt in contradictoriu!
Partea cu diversiunea literara o practici tu cu succes..believe me!! Eu nu am facut decat sa raspund anumitor compuneri de-ale tale..mai mult sau mai putin reusite! cat despre faptul ca ne faci fatza..asta imi suna putintel a provocare!E cumva concurs si eu nu stiu?La cine te referi cand zici "voi,voua,va"?Pentru cineva atat de obisnuit cu lumea virtuala...cred ca ai cam rabufnit in unele mesaje!Simt ceva in neregula ?Se vede ca ai exercitiu in "arta conversatiei pe internet..."!Faci o poliloghie aproape perfecta! In rest..iubita...io zic ca te supraestimezi"

Sad,

Ma inclin,
Mahalagioaica in toata regula!Si te dai mare doamna..lol! Poate ca la tine-n tiganie asa se vorbeste,dar uite ca eu nu sunt obisnuita cu un asa limbaj!Din nou vin si-ti spun ca te supraestimezi! In afara de compunere ca la scoala in clasa a 4-a B,nu zici absolut nimik! Plus ca ai o rautate in tine..care se apropie de fustrare!Faza este ca esti si tare-n clanta! Unde ti-ai facut dragutzo scoala,la bisnitari?Ca ai un limbaj de asfalt,de nici tie nu-ti vine sa crezi! Te rog sa nu pleci de pe topic...ma distrezi de numa'!Aerele de primadona rasuflata ma distreaza,mai ales venind de la cineva care habar nu are ce vorbeste! Dar dehh..o fi din cauza aerului!
Pentru ceilalti,ca sa recapitulam :fata a inceput pe forum cu discutii"elevate" cu sauzimdebine,a mai continuat sporadic cu cativa..si acuma vine si-si baga dintii in ceilalti de p'aci!Ai zice ca ai multe de spus dupa cat ai scris p'aci...dar de fapt esenta postarilor tale este foarte diluata!Scrii mult...si nu spui nimik! Macar ai bunul simt sa recunosti cand gresesti! Nu sa tii ca orbul de bata..si sa vrei sa demonstrezi ca tu estii cea mai tare!Nu esti..si asta iti spun cu toata bunavointa!
Sad...nu o sa cer sa se mute mesajele,pentru cursivitatea discutiilor! Fata asta este prea de tot(sper sa simti ghilimelele),ca sa nu ne distram p'aci! Ca doar ea stie ce vorbeste,adika stie tot!Lol!!!
Biliboaca..cand ziceai ca vii in LA?Hai sa ne cunoastem, ca sa putem continua discutiile face-to-face!Ce zici...?

P.S.Biliboaca te rog sa editezi cuvantul in care presupuneai(din nou!) ca isi bazeaza intuitia Sad! Multumesc!

biliboaca
23.12.2008, 04:01
Dragelor (Sad/Divo),

Eu incerc sa va ignor "flegmele" dar...pur si simplu continuati sa espectorati "elegant" pe strada. Nu puteti in batista? Ati racit sau..?
Chiar ati orbit de nu mai sunteti responsabile de ce debitati?
Dupa astfel de postari incept sa cred totusi ca termenul "mahalagism" a fost redefinit conform stirilor de ultima ora - respectiv importat in antiteza.
Acum pe bune - nu vi se pare ca situatia devine penibila? Si de as fi vreo visatoare la americi de traieste in lumea ei printre bule de aer sau prin ghetou(precum tot insistati a convinge), si de-as fi vreo autista .. tot e prea mult. Unde va e simtul masurii?
Ce atat preocupare in grup pentru persoana mea? Lasati-ma mama draga in "lumea mea" de fum ca nu o sa va asfixiati voi dintr-atat.

As aprecia sa nu escaladati! Chiar e destul pentru nimic!

sorin
23.12.2008, 06:22
Cred ca voi puteti avea discutii mult mai constructive decat sa va luati de par de la fleacuri.

pacat. aveam mai multe pretentii de la voi toate.

biliboaca
23.12.2008, 12:41
Dragelor - intr-un moment de maxima inspiratie (blocata in trafic) ... am comis o .. capudopera de mare exceptie!

Iata:
Sad e fata rafinata
Educata si stilata
Eleganta si bogata
Cum n-a fost alta vreodata
Are si un mic defect
Uneori gandeste’ncet
Asta nu prea deranjeaza
Ca la sala compenseaza.
Nici nu e fetita rea
Doar ca nu stie ce vrea!

Sefuleeeeeeeeee mai da din bici!
Cum unde?
Aici! Aici!

Divo este educata
Are cultura bogata
Are 7 ani de-acasa
7 ani de rezidenta
Si inca multi altii de clasa
Unde face penitenta!
Altceva ce sa va spun..
E civilizata tun!
Aaaaaaa si mai intai de toate
E de gasca peste poate!

Cum unde?
Aici! Aici!

AndaF e speriata
Si de traffic si de gloata
Iar limbajul colorat
Ii provoaca un oftat!
Are si un mic defect:
Nu prea tine drumul drept!

Cum unde?
Aici! Aici!

Biliboaca .. e-o broscuta
Cam urata si grasuta
Ca-I prostuta ea nitel,
Nu s-ar observa defel.
Insa ochiul vigilant
Sta la panda mai atent:
Ce se crede aceasta broasca
Complexata si raioasa?
Crede ca ne pacaleste
Daca mai palavrageste?
Lasa c-o cunoastem noi!
Ce , se crede mai de soi?
De-alde ea e balta plina
Si toate vor sa devina
Precum Sad – mare Regina.
Se viseaza elevata...
Inteleapta si stilata.
Dar fie vorba’ntre noi -
Pacalesti mai mult de doi?

Cum unde?
Aici! Aici!
Hai sa ne vedem cu bine
Si la anu’ care vine!

sad_rain
23.12.2008, 13:18
Dragelor - intr-un moment de maxima inspiratie (blocata in trafic) ... am comis o .. capudopera de mare exceptie!

Iata:
Sad e fata rafinata
Educata si stilata
Eleganta si bogata
Cum n-a fost alta vreodata
Are si un mic defect
Uneori gandeste’ncet
Asta nu prea deranjeaza
Ca la sala compenseaza.
Nici nu e fetita rea
Doar ca nu stie ce vrea!

Cum unde?
Aici! Aici!

Divo este educata
Are cultura bogata
Are 7 ani de-acasa
7 ani de rezidenta
Si inca multi altii de clasa
Unde face penitenta!
Altceva ce sa va spun..
E civilizata tun!
Aaaaaaa si mai intai de toate
E de gasca peste poate!

Cum unde?
Aici! Aici!

AndaF e speriata
Si de traffic si de gloata
Iar limbajul colorat
Ii provoaca un oftat!
Are si un mic defect:
Nu prea tine drumul drept!

Cum unde?
Aici! Aici!

Biliboaca .. e-o broscuta
Cam urata si grasuta
Ca-I prostuta ea nitel,
Nu s-ar observa defel.
Insa ochiul vigilant
Sta la panda mai atent:
Ce se crede aceasta broasca
Complexata si raioasa?
Crede ca ne pacaleste
Daca mai palavrageste?
Lasa c-o cunoastem noi!
Ce , se crede mai de soi?
De-alde ea e balta plina
Si toate vor sa devina
Precum Sad – mare Regina.
Se viseaza elevata...
Inteleapta si stilata.
Dar fie vorba’ntre noi -
Pacalesti mai mult de doi?

Cum unde?
Aici! Aici!
Hai sa ne vedem cu bine
Si la anu’ care vine!

Draguta, banuiesc ca-mi asteptai replica.. ca sa citez pe cineva, catrenul tau e amuzant. Eu iti mai fac un compliment si iti spun ca ai talent (tot in urina de mi-ai trimis-o am descoperit lucrul asta). daca te astepti sa-ti raspund in versuri..nu am sa o fac. Nu ma pricep, cum bine ai sesizat eu sunt doar educata, bogata si stilata..de gandit gandesc mai incetisor. nimic rau in asta ..cum tu bine ai spus.
Mi-a facut deosebit aplacere sa-ti citesc creatia; am realizat ca te-am afectat puternic cu putinele vorbe ce ti-am spus, am mai realizat ca iti sare mustarul extrem de repede si te controlezi cu greu...dar ce conteaza..te duce capul si asta e cel mai importat.

In alta ordine de idei, seful nu o sa te biciuiasca pentru simplul motiv ca stii sa jignesti facand glume, in care usor, usor te incluzi si pe tine. Si apoi, ar fi pacat sa scapam de tine de pe forum, pentru ca desi scrii mult si spui extrem de putin..esti si tu o micuta piesa a acestui puzzle ce se cheama forum.

iti urez sarbatori fericite, un an mai bun si mai mult calm in sufletul tau.

artemis_z
23.12.2008, 13:47
Si totusi..sa-i dam cezarului ce e al cezarului...
Fata asta are talent..pacat ca-l iroseste, cum zicea ea mai sus...prin trafic..:-?

biliboaca
23.12.2008, 14:25
Artemis,

Sa ma vezi in proza! Desavarsire curata nu alta :)) scriu mult dar este pentru ca abund de inspiraie - ca idei nu am prea multe (vreo 2-3 dar fixe). insa cum sa spun sa ma-ntelegi....important e ca sunt prezenta sa nu ma uite lumea!

Sad,
Hai nu fii suparata! tu sa fii sanatoasa ca belele curg garla! sarbatori fericite si tie!

Si totusi..sa-i dam cezarului ce e al cezarului...
Fata asta are talent..pacat ca-l iroseste, cum zicea ea mai sus...prin trafic..:-?

artemis_z
23.12.2008, 14:31
scriu mult dar este pentru ca abund de inspiraie..
:-$ tu stii ca lauda de sine...
si mai e si ca "inspiraia" aia ar putea fi contagioasa si te "plagiaza" lumea dup-aia :-?

bogdan178
30.12.2008, 08:02
alti spun altceva de cit de bine este :)) si asta face parte din viata de zii cu zii ...a merge pe principiul ...mie nu mi se poate intimpla e total gresit pt ca am curaj sa fac pariu ca nici victimele nu credeau ca se poate intimpla

http://www.mediafax.ro/externe/california-ucigasul-costumat-in-mos-craciun-a-lasat-orfani-16-copii.html?3614;3685233

Ce craciun or fii avut ....respectivi ? si-ar fii dorit o viata in USA sau oriunde in alta parte ?
cred ca raspunsul e evident nu :) ? exact aveti dreptate :)
Cred ca prea mult bine afecteaza perceptia realitatii .

cam multe idei ce coincid in momentul in care se vede ca nu se mai poate face fata se agata de un serviciu care se intoarce inapoi pe parcurs ...daca nu va-ti stringe in grupuri ...chiar nu v-ar auzi nimeni pentru ca individual nu faceti fata.

bye

AndaF
30.12.2008, 13:15
...daca nu va-ti stringe in grupuri ...chiar nu v-ar auzi nimeni pentru ca individual nu faceti fata.

bye

Bogdan - sa stii ca romanii se descurca mai bine singuri, fiindca alti romani incearca sa-i saboteze pe cei care incearca sa se ridice...

Roman cu roman in aceeasi companie - de-abia daca se saluta ;) asta in cel mai bun caz

In cel mai rau caz - se sapa unii pe altii...

biliboaca
11.01.2009, 20:14
Pe cine credeti?
Pe Divo evident!
Unde?
Pai unde altundeva decat in ...LA sa fiu on topic.

Ziceam pe topicul "colegii mei de forum" ca mi-o inchipui repezita si infipta. Intuitia nu m-a inselat. Mai adaug doar ceva ce am remarcat extra. are atitudinea potrivita pentru a ramane in America. se simte in orice spune ca acolo isi doreste sa fie aproape cu orice pret.

Altfel - o fata simpatica, miniona, energica, prietenoasa si extrem de vorbareata (sunt mic copil pe langa ea si aveam pretentii de la mine ca-s in grafic la vorbit:-?)

PS - pt. Sad -> a facut Divo cinste ca gazda si eu am profitat (dupa cum stii nu-mi prea permit sa ma luxuriez pe cont propriu)! - glumesc acum, sa nu sari in sus ca aveau promotie 1+1 gratis :broken::P!

divo
11.01.2009, 20:46
Pe cine credeti?
Pe Divo evident!
Unde?

Ziceam pe topicul "colegii mei de forum" ca mi-o inchipui repezita si infipta. Intuitia nu m-a inselat. Mai adaug doar ceva ce am remarcat extra. are atitudinea potrivita pentru a ramane in America. se simte in orice spune ca acolo isi doreste sa fie aproape cu orice pret.

Altfel - o fata simpatica, miniona, energica, prietenoasa si extrem de vorbareata (sunt mic copil pe langa ea si aveam pretentii de la mine ca-s in grafic la vorbit:-?)

PS - pt. Sad -> a facut Divo cinste ca gazda si eu am profitat (dupa cum stii nu-mi prea permit sa ma luxuriez pe cont propriu)! - glumesc acum, sa nu sari in sus ca aveau promotie 1+1 gratis :broken::P!
Biliboaca...vezi ca iti creste nasul!!!:)Eu vorbareatza?Is mai tacuta ca un peste !!!!Lol!!!Cred ca toata lumea si-a dat seama de asta!!!Lol!!!:lol:
Si mie mi-a facut placere intalnirea noastra(de afaceri...lol)...! M-am simtit in largul meu cu tine...tre' sa recunosc.Ca si Tanda cu Manda!
So...Bili este o tipa "ancorata in realitate"(citat bili,dar observat si de mine), foarte prietenoasa si deschisa, foarte directa si glumeatza! Inca mai osclieaza intre Ro si USA,dar simt eu ca in curand ne facem vecine de orash! Ia zi Bili...nu am dreptate?:anounce:
P.S.Next time...tu dai masa!Te scotocesti in buzunare,iei imprumut de la banca...nu ma intere'....!!!Lol!:)

sad_rain
12.01.2009, 17:02
Pe cine credeti?
Pe Divo evident!
Unde?

Bili glumeat-ooooo..next time let me know..si vin si eu pana in LA. Platesc eu!!! (sic!) Si-atunci sa vezi distractie!!!:)

Offf despre divo, ai uitat sa adaugi ca e o femeie frumoasaaaa!!!

biliboaca
12.01.2009, 20:56
Sad,

Offf... n-am uitat nimic doar ca m-a indemnat ... dicretia sa nu postez informatii .....confidentiale.

PS - iti dau de stire daca faci cinste - si glumeata cum sunt, nu miza pe criza economica si promotia salvatoare platesti 1 si primesti 2 gratis, ca pana next time nu cred ca o baga la cafenea! divo a avut noroc cu 1+1 gratis ca a picat dupa anul nou!

Bili glumeat-ooooo..next time let me know..si vin si eu pana in LA. Platesc eu!!! (sic!) Si-atunci sa vezi distractie!!!:)

Offf despre divo, ai uitat sa adaugi ca e o femeie frumoasaaaa!!!

sad_rain
12.01.2009, 23:45
Sad,

Offf... n-am uitat nimic doar ca m-a indemnat ... dicretia sa nu postez informatii .....confidentiale.

PS - iti dau de stire daca faci cinste - si glumeata cum sunt, nu miza pe criza economica si promotia salvatoare platesti 1 si primesti 2 gratis, ca pana next time nu cred ca o baga la cafenea! divo a avut noroc cu 1+1 gratis ca a picat dupa anul nou!

bili scumpo, m-ai prins..sincer..hai sa-ti spun..pe aici pe la canadieni se mai intampla si in felul urmator:"te duci, comanzi, mananci..bagi biiiig time, si apoi..se intampla sa nu le mearga alora sistemul si sa nu poti plati..si-ti spun..e ok, platiti data viitoare!!"

eu de fapt la chestia asta ma gandeam..ca te invit, mergem mancam..si apoi ma rog sa cada sistemele din restaurant..si sa nu platesc!!!:) Hehe, cum faci tu mereu si ma descoperi!!!

ehhh, pai iubita, mai confidential decat "migniona" ce poate fi, huh?? :-)))))

pupici

biliboaca
12.01.2009, 23:55
apoi atunci sa ne rugam sa pice sistemul - poate la manastire ca ne mai ajuta maicutele? zic si eu nu stiu.
minion e neutru si evaziv. oricum era din ciclu mica si agitata "mai confidential" decat atat este "frumos" care e ....confidential si eu oricum .. eram glumeata la confidentialitate...
Mai tu te superi ca tre sa faci cinste sau...?!
:-?

bili scumpo, m-ai prins..sincer..hai sa-ti spun..pe aici pe la canadieni se mai intampla si in felul urmator:"te duci, comanzi, mananci..bagi biiiig time, si apoi..se intampla sa nu le mearga alora sistemul si sa nu poti plati..si-ti spun..e ok, platiti data viitoare!!"

eu de fapt la chestia asta ma gandeam..ca te invit, mergem mancam..si apoi ma rog sa cada sistemele din restaurant..si sa nu platesc!!!:) Hehe, cum faci tu mereu si ma descoperi!!!

ehhh, pai iubita, mai confidential decat "migniona" ce poate fi, huh?? :-)))))

pupici

divo
13.01.2009, 01:06
Haloooo...da' ce aveti cu mine?lol!Numa' blonda sa nu ma faceti...!!!!:starsmile:

biliboaca
13.01.2009, 01:47
Hai tu nu te umfla in pene ca nu e tocmai vorba despre tine :))))
Nu avem nimic cu tine niciuna. Amandurora ne esti simpatica.
Doar ca eu sunt invidioasa pe frumusetea ta (cred) si am tratat-o confidential asa sa nu se observe. O analiza psihologica acurata zic ca asa ar concluziona.
Si oricum un element esential desi pare un amanunt era sitemul ... care mai pica daca avem sansa.
:-$

Haloooo...da' ce aveti cu mine?lol!Numa' blonda sa nu ma faceti...!!!!:starsmile:

Rebela
13.01.2009, 02:10
Hai tu nu te umfla in pene ca nu e tocmai vorba despre tine :))))
Nu avem nimic cu tine niciuna. Amandurora ne esti simpatica.
Doar ca eu sunt invidioasa pe frumusetea ta (cred) si am tratat-o confidential asa sa nu se observe. O analiza psihologica acurata zic ca asa ar concluziona.
Si oricum un element esential desi pare un amanunt era sitemul ... care mai pica daca avem sansa.
:-$

biliboaca, tu te-ai scrintit sau mi se pare mie?:) Ce-are a face frumusetea fizica (de asta se vorbea acolo) cu analiza psihologica "acurata" (sic)?!

PS Eu cind ma duc s-o vizitez pe sad, o sa insist sa ma duca la ea acasa si sa-mi tina companie in hot tub-ul ei din spatele casei (stiu ca are), sa cheme slujnica sa ne toarne sampanie si daca se poate un dansator exotic sa ne incinte privirile...

biliboaca
13.01.2009, 02:38
Rebelo,

invidia era concluzia anelizei psihologice a comportamentului meu "discret". Din invidie fata de frumusetea Divei de fapt eu "am uitat" mai exact am omis deliberat sa mentionez public ca e si foarte frumoasa pe langa multe alte calitati. cand mi-a fost atrasa atentia de catre Sad eu am tinut-o pe-a mea ca din discretie si confidentialitate nu m-am pronuntat dar vezi bine ca nu-mi merge cu cunoscatorii.
daca te mai gandesti putin ti se leaga sau .. daca mai citesti o data.

aaa da - e posibil sa ma fi nascut scrintita la cap. mai imi pun si eu problema asta cateodata da nu am curaj sa merg la doctor sa-mi dea diagnostic clar. tu zici sa ma duc totusi?

PS - are slujnica Sad sau e postul vacant? va pot servi eu la o adica pen' ca mi-am facut ucenicia la carciuma lui Ady.

biliboaca, tu te-ai scrintit sau mi se pare mie?:) Ce-are a face frumusetea fizica (de asta se vorbea acolo) cu analiza psihologica "acurata" (sic)?!

PS Eu cind ma duc s-o vizitez pe sad, o sa insist sa ma duca la ea acasa si sa-mi tina companie in hot tub-ul ei din spatele casei (stiu ca are), sa cheme slujnica sa ne toarne sampanie si daca se poate un dansator exotic sa ne incinte privirile...

divo
13.01.2009, 02:47
Acuma sper ca nu ma puneti sa platesc bani pentru reclama?:)

biliboaca
13.01.2009, 02:51
nu stiu ce sa zic draga mea... nu e o decizie usoara. sa intrunim un consiliu ceva sa hotarasca daca platesti au ba. hmmm - da! nu-i usor deloc!

PS. - ai grija la paparazzi totusi (sunt cam capcauni)!

Acuma sper ca nu ma puneti sa platesc bani pentru reclama?:)

Rebela
13.01.2009, 02:51
aaa da - e posibil sa ma fi nascut scrintita la cap. mai imi pun si eu problema asta cateodata da nu am curaj sa merg la doctor sa-mi dea diagnostic clar. tu zici sa ma duc totusi?.

Nu te duce ca iti sta bine asa nitel "scrintita" :) Aici e tot farmecul.

divo
13.01.2009, 03:02
nu stiu ce sa zic draga mea... nu e o decizie usoara. sa intrunim un consiliu ceva sa hotarasca daca platesti au ba. hmmm - da! nu-i usor deloc!

PS. - ai grija la paparazzi totusi (sunt cam capcauni)!
S-a dus baba cu colacii!Lalalalalala..nu am avut contract,nu platesc nimik!!
Lol...cu paparazzi viata grea!Dar..incerc sa ma obisnuiesc!:">

biliboaca
13.01.2009, 03:19
Divo - daca decide curtea - executare silita facem nu alta.

PS - cred ca tre sa fie greu cu paparazzi astia! Mai iesi si tu pe usa din dos o vreme..pana trece valu!

S-a dus baba cu colacii!Lalalalalala..nu am avut contract,nu platesc nimik!!
Lol...cu paparazzi viata grea!Dar..incerc sa ma obisnuiesc!:">

AndaF
15.01.2009, 00:37

Adica tu te duci, asa, singura? hmmm vezi ca ma supar, si-mi iau jucariile si plec ;)

Dr. Mirela
15.01.2009, 02:33
Buna, buna, buna!
Uite ca intr-un final m-am intors si eu pe acest forum...
Faptul ca a fost "in constructie" m-a cam descurajat, apoi nu mi-am mai amintit user-name-ul, apoi am uitat parola,.... Uuuf, dar tot am reusit intr-un tirziu.

Vad ca "divo" si Anda sint in continuare de baza :-). Ce mai faceti, fetelor? Imi cer scuze ca m-am dat asa la fund, dar baby Max ma tine destul de ocupata - are aproape 6 luni si e un dulce si jumatate!

Sa nu o mai lungesc: ma bucur ca m-am intors, trebuie sa ma mai familiarizez cu noul format al forumului si sper ca reusim sa ne intrunim cindva, cumva, undeva - noi tot in Westwood/LA sintem :-)

Pa si pe curind!

M&M

sad_rain
15.01.2009, 10:05
Adica tu te duci, asa, singura? hmmm vezi ca ma supar, si-mi iau jucariile si plec ;)

Anda poti sa vii si tu draga mea. Acu' o precizare, sad nu are inca jacuzzi (dar vine si ala)..Sad in schimb are piscina ( cu tot cu pool boy..care prepara mojitos-urile..ahhhhh), sad are si sauna si steam room (pool boy nu are voie acolo..:).

Mai apoi..sad are o gradina frumoasa cu gardnerul aferent..:). Il chem din ce in ce mai des sa-mi lucreze gradina!!!:-$

Deci..daca nu va deranjeaza lipsa jacuzzi-ului eu va astept pe toate..Poate il chemam si pe "maseouzul":) hazelutei..

AndaF
15.01.2009, 10:09
Sad - eu sunt prima pe lista hahahaha cu jacuzzi sau fara - astea deja sunt mici detalii ;)

Mirela - bine ai revenit :)

divo
15.01.2009, 10:38
Buna, buna, buna!
Uite ca intr-un final m-am intors si eu pe acest forum...
Faptul ca a fost "in constructie" m-a cam descurajat, apoi nu mi-am mai amintit user-name-ul, apoi am uitat parola,.... Uuuf, dar tot am reusit intr-un tirziu.

Vad ca "divo" si Anda sint in continuare de baza :-). Ce mai faceti, fetelor? Imi cer scuze ca m-am dat asa la fund, dar baby Max ma tine destul de ocupata - are aproape 6 luni si e un dulce si jumatate!

Sa nu o mai lungesc: ma bucur ca m-am intors, trebuie sa ma mai familiarizez cu noul format al forumului si sper ca reusim sa ne intrunim cindva, cumva, undeva - noi tot in Westwood/LA sintem :-)

Pa si pe curind!

M&M

Mirelusha,bine ai revenit!Auzisem eu ca ai un bebe...felicitari!!! Cand ai timp, da un semn de viata!:)

bucur76
22.04.2009, 13:28
Pentru ca majoritatea topicelor d'aci s-au evaporat, m-am gandit sa refacem cateva din ele!Pentru inceput...vreau sa vad cati romanashi din LA suntem pe forum!
Deci..moi..eu sunt una!
Mai e careva?:)
P.S. Poate o punem si de-o "reuniune"..:anounce:

Salut sunt si eu pe acilea... cam de o luna si un pic si da mi-ar place sa ne vedem... Prietenii imi zic Cori. :)

bucur76
22.04.2009, 13:58

Cat se poate de corect... cele doua orase sunt foarte diferite. Iar Brasovul a devenit comparabil cu orice oras european spre deosebire de Bucuresti. Chiar si turistii il prefera in locul Bucurestiului. Primarul din ultimii ani a adus multe schimbari pozitive.
Bucurestiul e bun pentru castigat bani dar in w-end chiar si bucurestenii abia asteapta sa plece la munte sau la mare. Ar mai fi un punct rosu in Bucuresti care tine de evenimentele culturale importante care sunt organizate acolo. In rest sincer mi se pare dezolant...prea gri, aglomerat si adesea murdar chiar si in zonele ultracentrale. Iar multele cladiri istorice aflate in stare de ruina nu fac decat sa te intristeze si mai mult.

shogunelu
23.04.2009, 07:31
Daca m-oi invrednici sa vin o fuga pana in LA, dupa vacanta de 1 Mai, dau si eu o masa.

bucur76
29.04.2009, 16:18
Daca m-oi invrednici sa vin o fuga pana in LA, dupa vacanta de 1 Mai, dau si eu o masa.

o sueta la masa e binevenita:)

shogunelu
29.04.2009, 17:27
Apoi, cand ma hotarasem si eu in sfarsit sa vin pana acolo, vad ca astazi Schwarzenegger a instituit starea de urgenta in California, din cauza gripei lui Ghita porcu'...

divo
29.04.2009, 17:30
Apoi, cand ma hotarasem si eu in sfarsit sa vin pana acolo, vad ca astazi Schwarzenegger a instituit starea de urgenta in California, din cauza gripei lui Ghita porcu'...

Oricum eram in stare de urgenta din cauza secetei! Nimik nou sub soare,oamenii sunt putini speriati,dar cam atat!
Chiar asa Shogu,ne tot ameninti ca vii..si nu ai mai ajuns!:)

Cori,bine ai venit in LA!In ce zona locuiesti?

bucur76
05.05.2009, 23:19
Oricum eram in stare de urgenta din cauza secetei! Nimik nou sub soare,oamenii sunt putini speriati,dar cam atat!
Chiar asa Shogu,ne tot ameninti ca vii..si nu ai mai ajuns!:)

Cori,bine ai venit in LA!In ce zona locuiesti?

Salutare! bine v-am gasit... Stau in Silver Lake, cum ziceai zona cu dealuri ca in San Francisco doar ca pe aci difera arhitectura. Nu vezi casele tipic englezesti cu scara de incendiu. Oricum e bine pentru ca e usor sa ajungi cam peste tot, cu masina desigur, dar e si o statie de metrou prin apropiere. Daca mai sta cineva mai pe aproape sa sune din goarna, poate ne vedem intr-o dupa-amiaza insorita... :)

tutoringinla
10.11.2009, 21:23
Eu sunt romanca in LA si dornica sa cunosc alti romani. Si m-ar interesa tare o reuniune.

Julia13
04.05.2011, 09:19
Fetelor si eu is dornica de-o cafeluta prin LA.CIne are chef, sa dea un semn.

Guy90025
05.05.2011, 22:03
Eu sunt din west LA, 29/m. :gsm:8185194469 Alex