PDA

Arată versiune īntreagă : Ma intorc la tine

christianT
25.10.2008, 18:18
Ma intorc la tine

lui M.P. care ma suporta de atata vreme

Tarziu in noapte ma intorc la tine
Pe trei carari sau poate opt,
Si sunt matol precum vezi bine
De nici sa numar nu mai pot.

Si ma intorc, ma-ntorc alene
Ti-am luat si ultimul dolar,
Mi-e tare frig caci in izmene
Ma chinuie un vant polar.

Da, ma intorc la tine fata
Avand in minte chipu-ti sfant
Cand de la usa-mi spui deoada:
"Ti-ar sta mai bine in mormant".

Si gales iti voi zambi in fatza
Si intr-un gest preintelept,
Cu lacrimi siroind pe fatza
Ma strangi cu drag iarasi la piept.

Ah, si ce tragica e viata
Cand bei si nu esti inteles,
Nu-mi mai ramane decat asta:
Sa beau si sa mai scriu un vers.

qualia
25.10.2008, 19:00
in afara de a patra strofa, toate suna foarte bine. :)

biliboaca
05.12.2008, 11:43
Cristiane - super poezia. mie cel putin imi transmite mult.
iar a 4-a strofa imi place asa cum e ca ii gasesc un rol determinant. e epilog temporar si repetat.
ilustreaza perfect un anume prototip de cuplu in care multi dintre noi probabil ca ne recunoastem. pe mine m-a trimis undeva...inapoi in viata mea la o atitudine pe care am pierdut-o din mers din pacate si fata de care am nostalgie.

felicitarile mele sincere!

Ma intorc la tine

lui M.P. care ma suporta de atata vreme

Tarziu in noapte ma intorc la tine
Pe trei carari sau poate opt,
Si sunt matol precum vezi bine
De nici sa numar nu mai pot.

Si ma intorc, ma-ntorc alene
Ti-am luat si ultimul dolar,
Mi-e tare frig caci in izmene
Ma chinuie un vant polar.

Da, ma intorc la tine fata
Avand in minte chipu-ti sfant
Cand de la usa-mi spui deoada:
"Ti-ar sta mai bine in mormant".

Si gales iti voi zambi in fatza
Si intr-un gest preintelept,
Cu lacrimi siroind pe fatza
Ma strangi cu drag iarasi la piept.

Ah, si ce tragica e viata
Cand bei si nu esti inteles,
Nu-mi mai ramane decat asta:
Sa beau si sa mai scriu un vers.

sad_rain
05.12.2008, 12:08
unde eeeeee Cristian??????????????? el si poeziile lui....Cristian???????

Ninu.
06.12.2008, 11:12
Un Trubadur e intotdeauna acolo unde-l trimite inima.... unde e un suflet blind si bun..unde sint buze proaspete si trandafiri....unde sint imbratisari si suspine de dragoste..acolo e si christianT... si ma bucur pentru el sincer....:)

Ninu100
21.02.2009, 18:28
Pentru tine puiuţul meu, PM-ul tău m-a făcut fericit !!!

Mi-e dor

Mi-e dor de noptile de vară
Cīnd stam privind la stele afară...
Ori urmărind cīte-un arici
Prin tufele cu licurici.
Cīnd ne iubeam ca doi nebuni...
Gustam din gura ta căpşuni...
Şi miere de pe pielea ta...
Apoi plīngeam..iubita mea,
Şi lacrimi imi cădeau pic...pic
Pe pulpa ta şi pe buric.
Plīngeam ca nu vom fi mereu...
Tu zīna mea, eu pajul tău.
Ştiam că lumea asta rea
Te va opri să fi a mea..
Şi ne-om vedea doar pe furiş
Prin tufele de zmeuriş...
Iar restul vieţii voi căta...
Parfumul tău pe perna mea.

Ninu 28 feb.2009

fifi
28.02.2009, 20:45
Pentru tine puiuţul meu, PM-ul tău m-a făcut fericit !!!

Mi-e dor...

frumoasă poezica dar cine e fericita, bubuleţule?! :thinking:

sad_rain
28.02.2009, 20:51

auoleoooo Ninule, cine-i zana fratee??? asa poezica romantica cu buricu' si cu pulpa..hmmm tu ai compus-o??
sa nu zici cumva ca ne roade vreo invidie ca zau nu'i adevarat..e chiar frumos ca pari mai fericit si linistit..:)

fifi
28.02.2009, 21:13
auoleoooo Ninule, cine-i zana fratee??? asa poezica romantica cu buricu' si cu pulpa..hmmm tu ai compus-o??
sa nu zici cumva ca ne roade vreo invidie ca zau nu'i adevarat..e chiar frumos ca pari mai fericit si linistit..:)

Bună dimineaţa
S-a trezit şi raţa!

Dacă nu scria găina de fifi dormeai şi māine sad_rain, :P
Cine spune că e fericit minte, cred că poţi număra pe degete oamenii care sunt cu adevărat fericiţi īn lume, lasă omul īn pace să ne spună aici cine-i cauza liniştii lui, nu-l mai speria şi tu...

Ce am īngroşat mai sus, plus capşunele Ninului mi-au făcut o foame culinară de cred c-o să-nghit frigiderul, cine-a zis că dragostea nu trece prin stomac a minţit ca un porc. :lol:

sad_rain
28.02.2009, 21:23
fifi uite ca iti dau dreptate..chiar m-am intrebat cum naiba ai descoperit topicul!! (si vorba ta, nici ca as fi sesizat..bine ca mai apari si tu pe aici) mai apoi nu m-am putut abtine citind "versurili" sa nu intreb cine e zana..:)

gata uite ca nu mai zic nimic..ma retrag..ma duc sa vad daca ma pot imbata (il oripilam de tot pe paul!!!)..alesera colegii un pub edmontonian cica foarte cool!! acu io stiu ce-or intelege canadienii astia prin "cool"..probabil ca va trebui sa zbieram la vreun meci de hockey..or ceva pe acolo..Oare se joaca ceva azi?/

ma rog, gataa..ca am stricat toata poezeica cu pulpa si capsuna..ufff :-?

fifisor sa nu-mi duci dorul..promit sa nu mai apar in urma mesajelor tale:-$

fifi
28.02.2009, 22:08
...fifisor sa nu-mi duci dorul..promit sa nu mai apar in urma mesajelor tale:-$
La faza asta, dă-mi voie să-ţi spun că eşti chiar de la ţară, păi tocmai acum cānd mă dau şi eu „la viaţă”?! nu vezi ce "look" mi-am tras?! bagă tare că` sunt mică dar duc mult.

Ninu100
01.03.2009, 07:14

Doamne ajută !!! vazura-ţi poezia, saptamina viitoare o sa vedeti si marţisorul şi iar o sa bagaţi in seamă pe bietul amărīt, si puteam jura ca sint transparent de o bucata de vreme de nu ma vede nimeni..nici macar Biliboaca, dupa ce mi-a frint sufleţelul m-a părăsit...
Poezia e pentru dragostea mea secreta de pe Forum...si nu o destăinui decit cu permisiunea ei..ca altfel ar suna a lauda, si mi-e nu-mi place sa ma laud...sint prea modest.
E adevarat sad_rain acu sint fericit...mi-am gasit iluminarea spirituala si linistea interioara, sufletul meu e plin de dragoste si poezie, atit ma mai pasioneaza..politica si contrazicerile pe teme superficiale nu ma mai intereseaza, toata politica lumi, si incrincenarea de a arata ca negrul e negru si albul alb celor ce-l vad rozbonbon cu picatele sint apa de ploaie, si toate palesc in fata unui sarut, ori a unei picaturi de şampanie băute din buricul iubitei.

fifi
01.03.2009, 10:35
eeeee, am văzut eu demult poiezica dar nu am vrut să spulber magia momentului. Totusi văd că dama respectivă e cam insensibilă la romantismul tău.