PDA

Arată versiune întreagă : Puterea Rugaciunii

mirela_delia
24.10.2008, 12:34
Desigur, nimic nu este mai puternic decat rugaciunea.
Rugaciunea este un liman pentru cei zbuciumati de furtuna, o ancora pentru cei goniti de valuri, un toiag pentru cel ce se clatina, o comoara pentru cei saraci, o siguranta pentru cei bogati, un ajutor impotriva bolilor si o ocrotire pentru sanatate.Rugaciunea este scapare contra tristetii, temelia veseliei, pricina de bucurie statornica, mama adevaratei intelepciuni.
Cine se poate ruga cu toata puterea, fie el cel mai sarac om, el totusi va fi cel mai bogat dintre toti; aceluia insa, caruia ii lipseste rugaciunea, de ar sedea chiar pe scaun imparatesc, tot este cel mai sarac dintre toti.Din Predica Sfantului Ioan Gura de Aur la Duminica a Cincea a Marelui Post
Cum ne rugam noi?e indeajuns sa ne rugam acasa,sau trebuie neaparat sa mergem la biserica.Putem avea incredere totala in preoti,dar in duhovnic?

mirela_delia
28.10.2008, 06:55
Rugaciunea este atât de tare şi de puternică încât poti să te rogi şi să faci ce vrei, căci rugăciunea te va povăţui spre o lucrare adevărată şi dreaptă.

Pentru ca să fii plăcut lui Dumnezeu n-ai nevoie de nimic altceva decât să iubeşti - “iubeşte şi fă ce vrei”, spune Fericitul Augustin - căci cine iubeşte cu adevărat, acela nu poate şi nu vrea să facă ceva ce nu este plăcut fiinţei iubite… cum însă rugăciunea nu este decât revarsarea şi lucrarea dragostei, atunci se poate spune cu toată dreptatea despre ea acelaşi lucru: pentru mântuire nu este nevoie de nimic altceva decât de rugăciunea neîncetată. Roagă-te şi fă ce vrei, şi vei atinge ţelul rugăciunii, vei dobândi iluminarea (odihnirea Duhului Sfânt în tine)!…

Suflet_solar
06.12.2008, 21:09
http://www.youtube.com/watch?v=UmiDev34LgQ&feature=related

Sfantul Nicolae(sarbatorit azi) a fost un om, provenit dintr-o famile bogata, care-a ajuns episcop al locului(Mira Lichiei) . El a facut foarte multa milostenie, cat a trait, si-a impartit averea la saraci!
Si ne mai miram, oare, de ce e considerat sfant? :)

Rugaciunea impletita cu milostenia, aduce un strop de rai, pe pamant!

mirela_delia
19.01.2009, 07:20
E ora 22.Ma asez in pat.In mintea si in sufletul meu vin cuvintele:Doamne ajuta pe toata lumea si ajuta-ma si pe mine.O rugaciune simpla dar venita din suflet.

GreenRose
03.03.2009, 21:52
Da, rugaciunea are putere, caci Dumnezeu raspunde la rugaciunile copiilor Sai. Am experimentat asta si cred cu tarie ca functioneaza, daca te increzi din toata inima in El si esti copilul Sau. Se merita sa slujesti un astfel de Dumnezeu caruia ii pasa de copiii Lui si care a dat totul ca sa ne castige pentru El.

mirela_delia
09.03.2009, 05:50
Desigur, nimic nu este mai puternic decat rugaciunea.
Rugaciunea este un liman pentru cei zbuciumati de furtuna, o ancora pentru cei goniti de valuri, un toiag pentru cel ce se clatina, o comoara pentru cei saraci, o siguranta pentru cei bogati, un ajutor impotriva bolilor si o ocrotire pentru sanatate.
Rugaciunea face nepieritoare bunurile ce le avem si cu toata graba goneste relele ce ne bantuiesc. De vine vreo ispita, ea usor se alunga, de se intampla pierderea averii, sau altceva ce tulbura sufletul, rugaciunea vindeca si aceasta curand.

Suflet_solar
05.04.2009, 16:25
De ma simt prea drept, adu-mi aminte cate drepturi voi fi incalcat,
De ma simt puternic, adu-mi aminte cat e de cand nu voi fi-ngenuncheat,
De ma simt prea important, adu-mi aminte de cei umili, cat ii iubesti de mult,
Iar de ma simt prea bun, adu-mi aminte cat bine mai este inca de facut...

Daca vorbesc prea mult, adu-mi aminte ca cel tacut e mai dorit si mai iubit,
Daca iti cer prea multe, adu-mi aminte ca poate, pentru ce mi-ai dat, eu nu ti-am multumit,
Daca incep sa critic, adu-mi aminte cata rabdare ai cu mine,
Iar daca ma simt singur, adu-mi minte ca eu adesea am uitat de Tine...

Cand ma simt pacatos, adu-mi aminte cat il iubesti pe fiecare convertit,
Cand sunt iar deziluzionat, adu-mi aminte de toate darurile ce de la Tine am primit,
Cand simt ca obosesc, adu-mi aminte ca nu-i rusine-a plange,
Iar cand ma simt pierdut, adu-mi aminte de Tine cand erai pe cruce...

Daca ma tem de judecata celorlalti, adu-mi aminte ca ma vrei liber, in fiecare zi,
Daca Te cred absent, adu-mi aminte ca Tu alaturi de mine vei merge, atat cat voi dori,
De simt ca mi se clatina credinta, adu-mi aminte ca pot oricand a ma ruga!
Iar de-as dori o viata mai frumoasa, adu-mi aminte ca cel mai mare leac, pentru orice, e dragostea!

PS: Nu este meritul meu aceasta "rugaciune"! Am primit indemnurile pe un e-mail, si mi-au placut tare mult. Eu doar am slefuit putin exprimarile. Si am pus rimele. :)

lebada
13.04.2009, 01:45
Cred în sudoarea Rugăciunii Tale..
.... din Săptâmâna Patimilor...

Cred în sudoarea Rugăciunii Tale, Doamne, cea de le Muntele Eleonului!
Picături de rouă înroşind ţărâna...
Ucenicilor „rugaţi-vă, ca să nu cădeţi în ispită!”
„Părinte, dacă voieşti, să treacă paharul acesta de la Mine!...
Dar nu voia mea, ci a Ta să se facă!”
Ce vuiet de Duh înfioară pădurea din mine!
Jos, la poalele Rugăciunii, în Grădină, ucenicii dorm încă...
O amorţeală ciudată le-a cuprins mădularele!
Numai unul dintre ei e treaz în gândurile sale- vânzătorul plătit!
Părintele Său, cred înlăcrimează şi- acum, ascultându-i Ruga fierbinte!
„Facă-se voia Ta!...”
Durerea Lui fără hotare n-o va cunoaşte nimeni, niciodată!
Copiii mei, luaţi aminte: fără de jertfă, izbândă nu este, nici Înviere fără de moarte, nici mântuire fără credinţă, nici întuneric fără Lumină!
Cred în predica Ta de pe Muntele Eleonului, cea din Săptămâna Patimilor Tale!
Sudori de sânge înroşind ţărâna făpturilor noastre...
„Făcă-se voia Ta!...”

Să avem parte de o Săptămână plină de Duhul iertării!