PDA

Arată versiune întreagă : ielts

marcel
06.10.2004, 21:56
Daca puteti sa ma ajutati, am si eu o intrebare..

Vreau sa aplic pe partea engleza si in informatiile pe care le am , acolo e nevoie de testul IELTS.Eu nu am dat inca testul, probabil il voi da in primavara..Intrebarea e: pot aplica acum si sa trimit ulterior calificativul IELTS? Sau nu mi se ia in considerare aplicatia fara test?

13.11.2004, 11:34
Buna

Eu am depus application fara sa includ IELTS. Ambasada mi-a trimis un numar de dosar apoi, dupa vreo trei luni, o scrisoare prin care ma informacatrebuie sa trimit IELTSul daca vreau sa iau puncte pentru engleza. Intre timp dadusem IELTSul iar rezultatul a fost trimis de British Council direct la ambasada Ca.

Numai bine

Roxa
27.01.2005, 18:05
Domnule Marcel:

De obicei, un ofiter de emigratie considera dosarul in intrgime. Conform ultimelr schimbari in leea cacadiana a emigrarii, punctele acordate la cunostintele de Engleza si / sau Franceza sint adaugate la acelea acordate pentru celelalte categorii, si se determina daca aveti sau nu minimul de puncte pentru a va califica. Daca dvs. nu trimiteti testul IELTS , nu vi se poate acorda nici un punct la nivelul de cunostinte in Engleza, si deci nu vi se poate face un punctaj corect al sanselor dvs. De obicei acele puncte de la IELTS fac toata diferenta intre un candidat care are sanse si unul care nu are sanse.
Pe de alta parte, chiar si in cazul in care dosarul dvs. este acceptat si faca acel test de limba, vi se trimite acasa o scrisoare si vi se da un interval de timp in care dvs. sa trimiteti ambasadei rezultatul testelor. In tot acest timp dosarul dvs. doar sta in ambasada insa nu este procesat.
Eu recomand clientilor mei care aplica pentru sistemul Federal sa obtina intii rezultatele de la IELTS si pe urma sa trimita dosarul, pentru ca sansele ca dosarul sa fie pierdut, sau piese din dosar sa fie pierdute, este mult mai mic.
Avind in vedere ca si asa timpul de procesare pentru partea federala la ambasada canadiana de la Bucuresti este destul de lung, nu cred ca vreti s apierdeti si mai mult timp purtind corespondete cu ambasada pe tema actelor care le-ati trimis dar nu mai sint la dosar.
Daca aveti si alte intrbari, va raspunde cu placere.
Mult succes,