PDA

Arată versiune întreagă : Acum 19 ani

christianT
26.04.2005, 13:46
<TABLE style="TABLE-LAYOUT: fixed" cellSpacing=0 cellPadding=5 width="100%">
<T>
<TR>
<TD vAlign=top width="85%" height="100%">
<DIV style="OVERFLOW: auto; WIDTH: 100%">Acum 19 ani, pe 26 aprilie 1986 avea loc cel mai tragic accident nuclear ale vremurilor noastre atunci cand la Centrala Nucleara de la Cernobyl exploda reactorul numarul 4. Urmarile acelui accident au fost catastrofale si dupa cate am inteles ele se continua si pana azi. In acea perioada eram la o scoala la Constanta. In mai putin de 2 ani am pierdut 2 din colegii mei, omorati de boala necrutatoare numita cancer. Nu aveau decat 20 si respectiv 21 de ani. Si atunci ca si acuma dupa atatia ani ma intreb daca nu cumva si ei s-au numarat printre victimele nestiute ale acelui accident nuclear. In memoria lor si a tuturor victimelor inocente este acest topic.</DIV></TD></TR>
<TR>
<TD class=smalltext vAlign=bottom width="85%">
<TABLE style="TABLE-LAYOUT: fixed" width="100%">
<T>
<TR>
<TD class=smalltext align=left width="100%" colSpan=2></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>

sorin
26.04.2005, 14:44
Eram in facultate pe vremea aia si trebuie sa recunosc ca a fost cea mai mare spaima prin care am trecut in viata mea smileys/smiley18.gif

Nu credeam ca o sa raman un om normal sau ca o sa am copii vreodata, dar s-ar parea ca am fost printre cei norocosi. Tin minte ca evitam pe cat posibil sa ies din casa in afara cazurilor in care nu aveam incotro, incercam sa beau mai mult apa minerala si bere din care imi facusem ceva provizii si multe alte chestii pe care nu mi le mai aduc aminte. A fost un cosmar.

27.04.2005, 15:06
si eu am avut 2 prieteni in aceiaisi situatie dar lantul este mult mai mare si se contiunasmileys/smiley19.gif

in memoria lor sa fie acest topicsmileys/smiley6.gif

aconi
18.05.2005, 07:55
Oare "versurile" din topicul: mai bine emigrant(semnat
christianT) nu au la origine evenimentele de la Cernobyl?Ar fi
regretabil, dureros;dar,poate,singura explicatie a celor scrise.

Am voie sa am si eu parerea mea si nimeni nu ma poate convinge de
contrariul: asa ceva,cu toata libertatea de exprimare, este indamisibil
si pentru mine, care m-am incapatanat sa raman aici, profund jignitor.

angeline
18.05.2005, 20:33
un gand bun,tuturor

eu in acea perioada eram tanara, foarte indragostita si fericita pentru ca primisem un cadou de nepretuit de la sotul meu pe 7 martie seara, adica de 8 martie de ziua femeii, un baietel, si eram inebuniti si disperati de ce fel de ''viitor'' urma; pe langa cosmarul aprovizionarii cu 2 litri de lapte pe persoana de cu noaptea, disparuse si acela cu desavarsire;multumind lui dumnezeu penru copilul meu, ma gandesc ingrozita la durerea altora