PDA

Arată versiune întreagă : bilete avion romania US

buburuza
16.07.2008, 07:17
Salutare,

Incerc sa ma lamuresc care ar fi cea mai buna varianta pentru cumpararea biletelor de avion pentru parintii mei sa vina in decembrie in State. Am cautat deja online pe site-urile care ma lasa sa le cumpar eu si emit e-tickets care pot fi ridicate de la Otopeni (Expedia, orbitz, etc.) dar ma intrebam daca stiti agentii de turism din State care se ocupa cu asa ceva. Am aflat ca zborul direct Delta NY- Bucuresti va fi anulat din toamna. :( Si ce ma bucurasem...

Multumeschttp://forum.romportal.com/emoticons/emotion-1.gif

manolica1
16.07.2008, 07:42
am inteles ca nu e o idee buna sa cumperi tu din america bilete pt parintii tai din romania...acum nu stiu ce si cum... am vazut in astoria NY o agentie titi travel parca...da si tu un search pe google....

allynutza
25.07.2008, 02:27
Am incercat sa caut bilete de avion cat mai ieftine din bucuresti catre new york ptr data de 17 sept, insa doar dus costa undeva la 3000$ un zbor direct prin Delta, ceea ce este de necrezut. logodnicul meu vine in Romania pe data de 14 si intentionam sa plecam impreuna pe 17 sept. ptr el, un bilet dus intors costa pana in 900$. ne-am gandit la varianta sa cumparam 2 bilete dus intors pe aceste date,adica plecare new york pe13 si retur 17.este vreo problema daca nu folosesc decat returul. cum spuneam , eu nu am nevoie decat de drumul bucuresti-new york de pe data de 17. compania respectiva poate avea vreo problema cu asta. este legal sa cumperi un bilet intentionand sa folosesti doar returul doar pentru ca asa ar fi mult mai ieftin? va multumesc anticipat ptr raspuns!

light
26.07.2008, 04:41
Fetelor incercati www.vayama.com. Eu o folosesc de 4-5 ani si-s extrem de multumita.
Buburuza</span>, pt parintii tai vezi cind vor sa vina. Teoretic ar trebui sa vina inainte de 14 decembrie (cind incepe sezonul) si sa plece dupa 5 ianuarie. Sa nu cauti lunea, si duminica. La fel si simbata, dar uneori simbata gasesti dealuri exceptionale.

Am cumparat bilete (OTP la Washington, prin NYC) pt septembrie si au fost in jur de $750. Acelasi zbor doar pina-n NYC costa cam $900. Aiurea, dar trebuie sa "te joci" putin. La fel si cu datele.

Allynutza</span>, eu cred ca tu trebuie sa suni la compania aeriana cu care zboara sotul tau, ori cel putin sa te uiti dupa zborul respectiv. Daca ai nevoie de ajutor, spune-mi. Agentiile te ususca. Am incercat de citeva ori sa folosesc agentii romanesti de-aici( cica patriotism), si fara sa dau nume, am fost mai mult decit dejamagita. Nu numai ca pretul era mult mai mare, dar obraznicia era fara margini.
O alta optiune ar fi www.kayak.com, www.travelocity.com, ori www.expedia. Altele care sa vinda bilete originate altundeva nu stiu.

allynutza
26.07.2008, 06:03
Multumesc mult ptr sfaturi. o sa incerc sa vad ce o sa reusesc sa gasesc. sper sa gasesc niste oferte mai bune ptr ca preturile de pana acum sunt imense.

allynutza
26.07.2008, 10:23
Logodnicul meu o sa mearga cu Delta pe data de 17 sept, cursa care pleaca din Bucuresti la ora 13.45. As avea nevoie de un bilet ptr aceeasi cursa, insa cum spuneam, pretul numai dus este la vreo 3000 de $. M-am gandit ca singura varianta ar fi sa imi cumpar un bilet dus-intors. am inteles ca daca biletul este New york- Bucuresti-New York si eu nu sunt in cursa ce pleaca din New York biletul meu va fi anulat si nu o sa pot folosi returul, asa ca singura varianta ar fi sa cumpar un bilet dus- intors Bucurest-New York-Bucuresti si sa folosesc doar primul drum, insa ptr o astfel de cursa cel mai ieftin bilet era peste 1200$.am incercat multiple date ptr retur intrucat nu ma intereseaza sa il folosesc, insa nicio varianta nu imi coboara pretul sub 1200. Cu siguranta as avea nevoie de ajutor in gasirea celei mai ieftine variante.