PDA

Arată versiune întreagă : Pachete din Romania

fey1972
15.07.2008, 11:12
Buna ziua,

Am inteles ca se pot trimite pachete din Miami prin restaurantul Transilvania si din New York prin Atlas Shipping.

Bun, dar stie cineva de o modalitate de a trimite pachete din Romania in Miami (de exemplu) mai ieftin?

fey1972
16.07.2008, 04:55
Nu ma poate ajuta nimeni?

Alexandru22
16.07.2008, 05:51
add me ady_alex14@yahoo si iti spun ca cunosc pe unu din Pennsylvania care trimite pachete in romania sau 6109064658 ok salut

fey1972
17.07.2008, 05:44
pe mine ma intereseaza DIN Romania in State.

foreignfantasy
06.10.2008, 09:34
Si pe mine ma intereseaza o modalitate mai ieftina de a trimite pachete din Romania in State...

Doruletz
22.11.2008, 13:59
Si pe mine ma intereseaza o modalitate mai ieftina de a trimite pachete din Romania in State...

Incearca cu pocaitii. Stiu ca trimit din SUA in RO, dar banuiesc ca pot trimite si invers. Contacteza pe cineva de pe la penticostalii din Portland, Sacramento, etc.

Alexandru22
30.11.2008, 22:18
mai stiu eu un pocait in pennsylvania Reading care trimite pachete in romania. si sa sti c apoti trmiter orice. am prieteni care au trimis materiale de constructii microwaves aur calculatoare imprimante. toate au ajuns la destinatar fara nici o problema. pe asta ghita il cheama no daca vreti va aflu numaru si vilpostez aici pe forum. ok va salut pe numa bine

Incearca cu pocaitii. Stiu ca trimit din SUA in RO, dar banuiesc ca pot trimite si invers. Contacteza pe cineva de pe la penticostalii din Portland, Sacramento, etc.

adrianblaga
20.04.2009, 01:03
Posta Romana..... eu tot timpul am primit pakete din romania si nu a costat destul de mult...

Eu unul nu as avea incredere in alte persoane sa umble cu paketul meu...mai ales cand primesc palinca :)))

Succes..

A.

foreignfantasy
20.04.2009, 10:31
Nici eu nu prea as lasa alte persoane sa manevreze pachetul meu... Ma gandeam la o modalitate "oficiala", gen posta sau asa ceva, dar mai ieftin. Nu ca la posta ar fi in deplina siguranta :), dar oricum...

Juniorz
09.06.2009, 11:39
poti trimite scrisoare cu bani in ea din USA in RO ? adik ce sanse are sa ajunga ? in caz ca nu ma o trimit ei mi-o da inapoi sau ramane la ei :| ?

ziia
14.06.2009, 22:51
poti trimite scrisoare cu bani in ea din USA in RO ? adik ce sanse are sa ajunga ? in caz ca nu ma o trimit ei mi-o da inapoi sau ramane la ei :| ?
Oh my God, nici prin gand sa nu-ti dea asa ceva. Daca se "pierde" nu-ti mai da nimeni nimic innapoi. banii lichizi sunt cei mai usor de furat si cel mai greu mod de a-i mai gasi vre-o data. Sunt alte mijloace ca: western union, direct depozit dintr-un cont in altul..chiar si sub forma de cec pe numele persoanei in cauza e mai sigur sa trimiti decat cash prin plic.
Am trimis pachet in preajma Craciunului acasa si aia de la Bucuresti i l-au trimis mamei deschis si cu cateva lucruri lipsa. A facut mama plangere, au deschis o "ancheta" si nu mi s-a mai intamplat de atunci. Ne le trimisesm bani sau nush ce lucruri valoroase, dar au shparlit nenorocitii o geanta pentru sora mea, o geaca si un parfun pentru mama. Cand am ceva valoros de trimis, ori il trimit printr-un cunoscut(prieten de familie) ori il iau cu mine cand ma duc in tara ori nu-l mai trimit deloc si in schimb le trimit bani prin western union sa-si ia ei ce-au nevoie. Asta ca o paranteza ca sa vezi si tu ce se poate intampla. Nu imbratisa asemenea riscuri! Ai grija de banii tai. Mai bine platesti o taxa decat sa-i pierzi pe toti odata!

Juniorz
15.06.2009, 13:52
Oh my God, nici prin gand sa nu-ti dea asa ceva. Daca se "pierde" nu-ti mai da nimeni nimic innapoi. banii lichizi sunt cei mai usor de furat si cel mai greu mod de a-i mai gasi vre-o data. Sunt alte mijloace ca: western union, direct depozit dintr-un cont in altul..chiar si sub forma de cec pe numele persoanei in cauza e mai sigur sa trimiti decat cash prin plic.
Am trimis pachet in preajma Craciunului acasa si aia de la Bucuresti i l-au trimis mamei deschis si cu cateva lucruri lipsa. A facut mama plangere, au deschis o "ancheta" si nu mi s-a mai intamplat de atunci. Ne le trimisesm bani sau nush ce lucruri valoroase, dar au shparlit nenorocitii o geanta pentru sora mea, o geaca si un parfun pentru mama. Cand am ceva valoros de trimis, ori il trimit printr-un cunoscut(prieten de familie) ori il iau cu mine cand ma duc in tara ori nu-l mai trimit deloc si in schimb le trimit bani prin western union sa-si ia ei ce-au nevoie. Asta ca o paranteza ca sa vezi si tu ce se poate intampla. Nu imbratisa asemenea riscuri! Ai grija de banii tai. Mai bine platesti o taxa decat sa-i pierzi pe toti odata!

iti multumesc foarte mult de raspunsul tau ... bine ca sa stiu sa nu fac vro prostie :D

ziia
15.06.2009, 15:22
Cu multa placere.
Ai grija de tine

GreenRose
15.07.2009, 15:01
Mie mi s-a facut dor de slanina afumata. Credeti ca mi-ar putea trimite in pachet cei de acasa?

sorin
15.07.2009, 15:13
Mie mi s-a facut dor de slanina afumata. Credeti ca mi-ar putea trimite in pachet cei de acasa?
teoretic, nu ai voie nici in valiza sa aduci produse alimentare, cat despre trimisul prin posta ce sa mai zic? nu stiu cum o fi pe unde stai tu, dar in comunitatile mari printre care si Chicago, gasesti slanina afumata pe toate drumurile.

GreenRose
16.07.2009, 12:11
Ei, in New Mexico unde stau eu nu exista comunitati de romani. As vrea eu, dar nici vorba de asa ceva. Romanii in general se aseaza in locuri exotice, in orasele mari cu mai multe oportunitati. Ce bine e de voi care va aveti unii pe altii si mai puteti simti un pic mireasma dulce de acasa...

livia
22.07.2009, 10:38
Dana , daca chiar nu gasesti nici-un magazin in jur cu afumaturi ca in RO, poti sa-ti iei propria afumatoare si sa-ti faci singura. Garantat ies mai bune decat cele cumparate din magazine :).La Home Depo poti gasi :

http://www.homedepot.com/webapp/wcs/stores/servlet/Navigation?storeId=10051&categoryID=500439&langId=-1&catalogId=1

Am una dinasta micuta care o folosersc pentru cantitati mai mici, iarna daca iau porc, apelez la un amic roman care are una mare, facuta dintr-un frigider vechi.

Daca te "coafeaza" ideea, iti pot spune si mici "secrete" despre ce si cum afum.

Slanina nu fac decat iarna cand e ger, dupa afumat o las cat tine frigul afara atarnata in garaj iar apoi o congelez. In rest, cand avem pofta, afumam ceafa, muschiuleti, carnati proaspeti..... intr-una mica gen cum sunt cele de la Home Depo.

GreenRose
22.07.2009, 16:13
Multumesc Livia pentru idei. Sa stii ca o sa ma gandesc la asta. Doar ca eu ma gandeam ca gustul slaninei de aici nu e asa bun, datorita hormonilor de crestere administrati animalelor.

livia
22.07.2009, 23:01
Eu una, la slanina afumata, nu pot sa spun ca am simtit diferenta. Nu demult am facut in gratar afara pe carbuni si printre altele ne-a venit chef sa mancam slanina prajita pe bat, cu ceapa verde si branza. Nu-ti mai spun ce-a fost la gura noastra .... pe scurt, am crapat colesterol in noi cat cuprinde.
Incearca si tu cantitate mai mica, vezi ce si cum si decizi apoi. Afumatoarea o mai poti folosi si pentru altele.