PDA

Arată versiune întreagă : viza turistica

billbela
14.07.2008, 18:34
Buna Avem si noi o intrebare.Suntem in state cu viza B1 B2 pina in decembrie si am dori sa vizitam si Canada.Stie cineva daca putem aplica de la ambasada Canadei in New York si ce acte avem nevoie.

fifi
16.07.2008, 12:51
eu nu stiu ce este B1 B2, adica ce fel de viza si ce statut iti ofera in US, daca ai fi mai explicita poate te-as putea ajuta mai mult.

ceea ce stiu sigur e ca daca iti ofera statut de rezidenta temporara in US, poti aplica din NY, dar daca este vreun statut de vizitator va trebui sa aplici in Romania, pt viza turistica in canada.

totusi, chiar si daca ai rezidenta temporara gen permis de lucru, fiind asa de scurt, s-ar putea sa va refuze categoric.

oricum, voi puteti incerca, pierdeti doar taxa de viza. Toate informatiile, precum si aplicatiile pt viza turistica in canada le gasiti aici: http://www.cic.gc.ca/english/visit/index.asp

manolica1
16.07.2008, 18:58
B1/B2 este viza de turist pe 10 ani...

Sherlock
17.07.2008, 03:24
viza de turist si punct, 10 ani daca ai noroc poate

25.07.2008, 16:42
Ca sa punem punctul pe "i", B-1/B-2 este viza de afaceri/turism si care, daca este "pe 10 ani", iti da dreptul se te prezinti la granita SUA si sa ceri oricand in decursul unei perioade de 10 ani ca sa fii admis(a). Decizia insa a perioadei de sedere pe teritoriul SUA este la latitudinea ofiterului de imigrari. Cand totul pare OK iti acorda 6 luni - in caz ca exista suspiciuni o scad si la 3luni sau chiar mai putin.