PDA

Arată versiune întreagă : Situatie mai incurcata

vollucris
08.07.2008, 16:46
Buna tuturor!

Mai intai as vrea sa felicit pe cei care intretin acest forum si pe cei care raspund cu atata precizie si exactitate. Trebuie sa recunosc ca din toate forumurile pe care le-am citit, informatiile gasite pe acesta sunt foarte foarte corecte. Spun asta pentru ca locuiesc in Toronto de 4 ani si am trecut prin toate fazele imigrarii cu dosare si acte si inverviuri.

Tuturor care incearca sa imigreze in Canada le doresc succes si sa stiti ca faceti o alegere buna.

Sa revin totusi la subiectul acestui nou post.

Va scriu tuturor in speranta ca cineva a mai avut o experienta similara si imi poate spune cum trebuie actionat pentru a putea fi obtinuta o viza turistica.

Prietena mea, cetatean roman, locuieste cu drept de rezidenta in Emiratele Arabe Unite unde si lucreaza legal de 3 ani de zile in industria hoteliera.

Pana acum am fost doar eu in vizita la ea in Emirate. Totusi ne-am dori sa poata veni si ea in vizita la mine, aici in Toronto.

Intrebarea ar fi: care e cel mai bun mod de a aplica pentru obtinerea vizei turistice? Ii fac eu chemare ca prieten al ei? Ii rog pe alti prieteni comuni care sunt casatoriti sa ii faca ei chemarea? Sau pur si simplu aplica ea pentru viza turistica fara a avea nici o legatura cu faptul ca vine la mine? In acelasi timp, ea aflandu-se in Emirate, din cate am citit pe site-ul amasadei Canadei in Abu Dhabi, se poate duce chiar acolo sa aplice pentru viza nu e nevoie sa mearga in Romania. Si ar fi si mai simplu pentru ea sa vina cu zbor direct de acolo pana la mine in Toronto si la fel la intoarcere.

Sunt destul de bine informat in legatura cu toata procedura, deci nu asta ar fi problema. Problema este ca nu sunt convins care e cel mai sigur mod de a aplica pentru viza in asa fel incat sa o si primeasca. Am incercat sa intreb aici pe cativa avocati in domeniu si mi-au raspuns ca ma pot ajuta cu aplicatia (ceea ce ma face sa rad, ptr ca nu stiu ce-ar face ei...mi-o completeaza ei de mana?) dar nu imi pot garanta ca va si primiviza.

Ce ma deranjeaza si mai tare este faptul ca desi e posibil sa primeasca viza, dupa cum scrie pe site-ul www.cic.gc.ca (http://www.cic.gc.ca), e foarte posibil sa nu fie primita in Canada chiar si dupa ce a aterizat cu viza in mana in cazul in care ofiterul de la vama nu e convins ca o sa se intoarca de unde a venit la expirarea vizei.

Va rog, orice parere e bine venita. Imi doresc foarte mult sa o pot vedea din nou, si ea isi doreste acelasi lucru.

Multumesc anticipat pentru orice informatie si as fi bucuros sa raspund la orice intrebare legata de viata in Canada.

Cu respect,

Cristian

sorin
08.07.2008, 17:16
Cristian, de ce crezi ca e o situatie mai complicata si nu una normala? Banuiesc ca ai studiat in profunzime cu ce se mananca viza de turist, dar pentru orice eventualitate pun si linkul asta (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=4192&PN=1).

La obtinerea vizelelor de turist pentru SUA si Canadae nevoie de multe ori si de un pic de noroc, uneori depinzand si de toanele consulului cu care are loc interviul, dar decisiv este pana la urma dosarul. Parerea mea e prietena tamai bine ar fi chemata de o famile, decat de tine, pentru ca ar dispare multe interpretari. Daca acea familie a mai aplicat si pentru altii, care au obtinut viza si s-au intors la timp, asta poate fi inca un atu. In plus, inca au mare importanta proprietatile, conturileslujba, veniturile si tot ce leaga pe cineva de tara de bastina, sau de rezidenta. In fine, printre alte amanunte, conteaza si cum se comporta la interviu, adica sa fie relaxata, sa dea raspunsuri sigure, doar la subiect si sa nu vorbeasca niciodata mai mult decat e intrebata. Ca motiv al vizitei ar putea invoca faptul ca a fost invitata de niste vechi prieteni (de care sa stie exact, fara sa se balbaie, de cand ii stie, etc.) sa viziteze Canada pentru 1-2 saptamani si avand in vedere ca inca nu si-a luat vacanta pe anul asta, ar fi o ocazie nemaipomenita sa vada o tara cum e Canada, unde poate vizita locuri nemaipomenite, cum er fi cascada Niagara la care viseaza inca de pe bancile scolii, rezervatii naturale, Marile Lacuri, etc., etc. In concluzie, cand ceri o viza de turist trebuie sa fii cat mai convingator(e). Mai e si vorba aia ca pana nnu incerci nu vei sti.

Bafta!

fifi
09.07.2008, 00:24
subscriu si eu la tot ce a scris sorin mai sus si aduc in plus alte cateva detalii:

nu se pune in discutie sa fie invitata de tine, pt ca le e teama de casatoria pe teritoriul canadei si aplicarea pt sponsorizarea eide aici, timp cam lung in care, daca ceva nu merge intre voi si va despartiti, ea va recurge la asistenta sociala, din cauza ca inca nu are permis de lucru.

nu se pune in discutie sa aplezi la ajutorul unui avocat, completarea aplicatiei in sine e floare la ureche, dar ceea ce conteaza, de fapt, sunt documentele suplimentare aduse de ea la inerviu.

In primul rand trebuie sa aiba invitatia de la acea familie semnata de amandoi, copie dupa statutul lor aici, dovada veniturilor si a platii taxelor. Scrisoarea nu trebuie sa fie prea mare dar sa contina si cateva din detaliile "relatiei" dintre ei, detalii pe baza carora ea sa-si pregateasca "povestea" prieteniei lor. Ideal ar fi sa fie de prin romania cam de prin acelesi locuri sau sa spuna ca s-au imprietenit la vreun curs de calificare, excursie...sa se puna accent pe prietenia cu sotia, hobbyuri comune si alte amanunte, dupa imaginatia fiecaruia.

Prietena ta trebuie sa stie cateva detalii semnificative despre cei care o invita, sa nu se balbaie, adica sa invete bine, pe de rost tot ce are de spus, iar familia care o invita sa aiba idee despre ce va spune ea acolo.

nu trebuie sa mearga in romania, poate aplica din emirate si are motiv serios pt ca lucreaza acolo. Acesta e inca un punct in favoarea ei dar asa cum am spus, trebuie sa aduca acte care dovedesc asta, o copie sau originalul contractului de munca, o adeverinta in care sa se specifice functia si vechimea in compania unde lucreaza si faptul ca pe durata perioadei in care intentionaza sa viziteze canada are dreptul la concediu.

Pot fi aduse si alte documente care sa ateste legatura ei cu tara de rezidenta, de ex. ca frecventeaza ceva cursuri de calificare, ca intetioneaza sa se stabileasca acolo, sau, dupa caz, legatura cu romania, ca are casa pe numele ei acolo, etc. De asemenea, faptul ca ea lucreaza in emirate, poate fi un bun motiv pentru care ea si familia respectiva nu au reusit sa se intalneasca in romania.

Asta poate fi una din intrebarile la care raspunsul este foarte important: de ce nu vin ei sa o vada (pt ca nu au avut liber de la lucru mai mult de un weekend), de ce nu s-au intalnit cand au fost ei in romania (pt ca prietena ta, in acea perioada nu si-a putut lua concediu).

este posibil ca aceleasi intrebari sa fie puse de mai multe ori, ea nu trebuie sa dea semne de nervozitate sau nerabdare, ci sa raspundala aceeasi intrebarecu acelasi raspuns si acelasi calm ca si prima data.

La aplicarea pt viza turistica ei vor sa vada ca doresti mult sa vizitezi canada, ca esti entuziasmat dar nu ca esti disperat sa obtii aceasta viza, ca si cum viata ta ar depinde de ea.

la aterizare in toronto e mai greu sa fie intoarsa inapoi, i se vor pune cateva intrebari la care trebuie sa raspunda cu calm, exact ce a raspuns la interviu si bineinteles, sa nu le dea motive de banuieli, cum ar fi exccesul de bagaje sume de bani gheatza enorme la ea sau mai stiu eu ce altceva.

bafta sa fie!

vollucris
09.07.2008, 14:35
Multumesc foarte mult pentru amandoua raspunsurile. Sunt in mare ceea ce gandeam si eu si ma bucur sa vad ca mi se intaresc convingerile.

Vreau doar sa mai intaresc cateva lucruri ca sa fiu sigur ca totul e in regula inainte de trimiterea dosarului.

-inteleg ca e mai bine sa vina invitata aici de prietenii mei (care pana la urma sunt si prietenii ei; am facut scoala impreuna la Galati in Romania si ne stim cu totii de mai bine de 15 ani. din pacate nu prea exista dovezi ptr ca am plecat cu totii in directii diferite si abia acum de curand ne-am reintalnit), in loc sa vina cu un pachet de vacanta. Chiar ma gandeam sa iau o vacanta de o saptamana in Prince Edward Island (mi-a placut foarte mult tot ce am citit si vazut despre PEI).

- de la servici de la ea mi-a spusca deja a primit scrisoare de la managerul ei cum ca lucreaza acolo de 3 ani si ca isi poate lua concediu.

- dreptul de rezidenta este trecut direct in pasaport;

- formularele le-am descarcat direct de pe site-ul ambasadei Canadei in Abu Dhabi;

- conteaza daca isi rezerva bilet dus-intors inainte de aplicatie si sa adauge si rezervarea la aplicatie?

- apoi nu sunt inca sigur daca e de preferat sa trimita actele prin posta sau sa mearga direct la ambasada. Ea locuieste la vreo 200km de Abu Dhabi. Exista oare vreo posibilitate sa ii acorde viza fara sa o cheme la interviu?

Asta e ceea ce scrie pe site-ul ambasadei din Abu Dhabi:

<A id=24 name=24></A>2.4 How do I submit my application?

You have two choices:
2.4.1 You may submit your complete application form in person, through a designated individual (third party) or an authorized representative. You must submit your application together with the supporting documents listed on our TRV checklist (http://www.dfait-maeci.gc.ca/abudhabi/IM-&#102;orms-checklists-en.asp).You may complete and print the fillable temporary resident visa (TRV) application form IMM 5257B (http://www.dfait-maeci.gc.ca/abudhabi/IM-&#102;orms-checklists-en.asp) available on this website and submit it along with your supporting documents in person or through your authorized representative.
We are located at the Canadian Embassy, Immigration Section, 10th Floor West Tower, Abu Dhabi Trade Towers next to Abu Dhabi Mall and Beach Rotana Hotel, Abu Dhabi, United Arab Emirates. Free underground parking is available in the mall.
We are open to the public on Sundays, Mondays, Wednesdays and Thursdays between 8:30 a.m. to 11:00 a.m. (sharp). We will not accept applications submitted after 11:00 a.m. Please note that we are closed to the public every Tuesday in addition to our weekends, Friday and Saturday, and statutory holidays (http://www.dfait-maeci.gc.ca/abudhabi/c&#111;ntact-abu_dhabi-en.asp#5).

OR
2.4.2 You may send your complete application by regular mail or through any courier company. We will return your passport(s) only through one of the following four courier companies: Aramex, DHL FedEx, and TNT.
If you are using the above mentioned courier companies, please include a pre-paid return courier bill. If you are using FedEx, you MUST indicate your FedEx account number.
If you are not using the courier companies mentioned, we will use one of the four courier companies mentioned above and you will be asked to pay the courier charges upon the delivery of your passport(s).

Please note:
<UL<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
09.07.2008, 15:01
din pacate nu prea exista dovezi ptr ca am plecat cu totii in directii diferite si abia acum de curand ne-am reintalnit

nu-ti cere nimeni poze, filme si mai stiu eu ce, ca la casatorie. probabil e suficient sa stie sa raspunda la cateva intrebari in legatura cu cand s-au cunoscut, cand s-au vazut ultima oara, etc. posibil chiar sa nu intrebe nimic, dar e bine sa ai lectia invatata intotdeauna.

- conteaza daca isi rezerva bilet dus-intors inainte de aplicatie si sa adauge si rezervarea la aplicatie?

nu stiu exact, dar eu daca as fi consulul care intervieveaza si ar veni cineva cu o rezervare dus-intors, inainte de a sti daca primeste sau nu viza, as simti ca imi forteaza mana, iar in acelasi timp as trai cu impresia ca vrea sa ascunda ceva, incercand "sa-mi ia ochii" cu rezervarea dus-intors. deci eu nu as atasa asa ceva, dar voi faceti ce vreti.

fifi
10.07.2008, 00:24
cred ca e bine sa trimita actele prin curierat, daca va fii nevoie de interviu, o vor contacta si-i vor spune cand este programata, deci trebuie sa dea un nr de telefon la care sa poata raspunde oricand.

Probabil ar fi facut acelasi lucru, in mod civilizatsi la bucuresti dar cand au sute de oameni la portile ambasadei de la 5 dimineata, veniti din toate colturile tarii, le-a parut rau de ei sa le ceara sa se intoarca si alta data si uite asa s-a impamantenit obiceiul ca la ambasada te duci dimineata si pana la sfarsitul zilei, pleci de acolo, ori cu viza in pasaport, ori cu coada intre picioare.

eu nu vreau sa te sperii dar de obicei nu au nevoie de interviu persoanele peste 50 de ani parca, invitati de copii lor, cei care au mai calatorit cu viza turistica in Canada, care sunt chemati de rude apropiate sau care chiar prezinta dovezi puternice ca se intorc in tara, adica isi lasa nevasta, copil...

Sa ne rugam totusi ca cei de la Abu Dhabi sunt mai indulgenti, neavand asa de multe esecuri (cazuri care au ramas ilegal, peste viza) ca cei din Bucuresti.

in cazul unui refuz, daca iti imbunatatesti dosarul poti aplica imediat, nu stiu sa existe limita de timp intre aplicatii dar sa stii ca ei sunt cam smecheri si nu prea spun motivele refuzului, sau iti spun "nu intrunesti suficiente motive pt care sa te intorci in tara" , nicidecum sa-ti dea sugestii, adica daca aduci si aia iti dam viza, poate numai in cazul in care ai uitat sa aduci un act pe care il ai deja.

eu zic sa fiti totusi optimisti, in ultimul timp s-au mai inmuiat si ei, din cate am auzit si eu cred ca prietena ta are sanse de reusita smileys/smiley1.gif

despre scoaterea vizelor nu stiu nimic exact, se vorbeste ca s-ar putea sa se intample miracolul pe la inceputul anului viitor. Pt asta consulta regulat pagina principala a website ului lor oficial http://www.cic.gc.ca/english/index.asp