PDA

Arată versiune întreagă : Acte pentru nou nascut in USA

uta_carmen2005
03.07.2008, 09:33
Buna.

As avea si eu o intrebare poate e cineva pe acest forum si ma poate ajuta cu ceva informatii.

Sunt insarcinata si vreau sa nasc in Sua. Am gasit o clinica care e dispusa sa ma ajute cu nasterea, dar eu nu as mai sta dupa nastere in SUA decat cateva zile sau saptamani.

Intrebarea e: Stie cineva de ce acte am nevoie pentru a scoate bebelusul din SUA sa il aduc in Rom? Si bineinteles cam cat timp dureaza?

Banuiesc ca certificatul de nastere sau pasaport???????????

Va multumesc

sorin
03.07.2008, 09:38
dupa cate-mi amintesc, certificatul de nastere iti trebuie obligatoriu la primarie in Ro, pentru a-i face certificat de nastere romanesc. pasaportul nu cred ca-ti trebuiela primarie, dar iti va trebui pentru calatorit. sper sa-ti mai dea si alti forumisti detalii suplimentare.

light
03.07.2008, 12:11
uta, felicitari pt bebelush. Sa va traiasca si sa va bucurati de el/ea. Uite mai jos siteul consulatului roman:

http://www.roembus.org

Ai nevoie de certificatul american si ei ii elibereaza certificatul romanesc, si apoi pasaportul. Am auzit si ca au luat travel document pt bebelus. Dar nu uita ca ii trebuie Apostila pe certificatul de nastere american, altfel nu faci nimic nici la consulat si nici in Ro.

Eu as scrie un email, explicitd situatia, poate iti raspund, ca la telefon slaba speranta.

Uta, ti-as fi recunoscatoare daca ne-ai spune cum ai reusit sa rezolvi cu nasterea, daca ai avut asigurare medicala. Mai sint si altii in situatia ta, si experineta ta ii poate ajuta enorm. Multumesc.

May09
11.07.2008, 10:26
Eu eram out of status cind am nascut 2 copii. Dar la spital mi-au cerut billuri (nu i-a interesat de situatia mea cu immigration) si am nascut free of charge (deci de 2 ori). Si nu am avut de platit nici un bill.

Problema e ca te poti duce la orice spital sa nasti. Uita-te la cel mai frumos spital care iti place si fa-ti acolo consultatiile si programeaza-ti nasterea.

Mult success.

lutzu17
26.09.2010, 14:06
May09,a trecut ceva timp de cand ai scris,sper sa mai fii pe aici.Ti-as fi foarte recunoscatoare daca m-ai ajuta sa inteleg care au fost chjeltuielile,actele,conditiile tot de ce ai avut nevoie pentru a aduce bebeii pe lume???Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi!!!!

Multumesc frumos!

sirele
09.10.2010, 22:31
in primul rand trebuie sa ai pe cineva in america unde sa stai. 2. trebuie sa iei legatura cu un doctor. daca cand te duci la spital sa nasti nu prezinti asigurarea, risti sa nu iti dea drumul pana nu achiti ceva. o nastere pe care o achiti cash te duce in 5000 usd. 3000 doctorul si restul spitalizarea pt 2 nopti . nu mai mult. cand iesi din spital ai 2 optiuni. ori scoti pasaport american la copil si vi cu el ca cetetean american, care e cea mai simpla solutie si faci toate actele dupa aia in tara. sau daca iti zboara banii din buzunar si ai timp. deranjezi ambasada romana cea mai apropiata, faci donatii la statul roman ca sa iti dea certificat roman plus un document de calatorie one way pt copil pana in tara. cred ca te costa mai ieftin hartiile daca le faci in romania tu, decat sa ti le faca ambasada.

important trebuie sa calculezi foarte bine cand intrii si cand iesi. pune cel putin 2-3 luni sa ai dupa nastere. asta inseamna ca maxim luna 7-8 trebuie sa te urci in avion. mare grija la companiile de zbor ca daca te vad cu burta la gura cer hartie de la doctor ca sa nu scapi de saracie cu ei, daca nasti deasupra atlanticului. si cel mai important, interviul de la immigration. acolo vezi cum o scalzi ca ce faci in america in 8 luni si cat stai. ca nici aia nu sunt gugustiuci si acum vor sa schimbe legea, ca sau umplut de mexicanii, daca parintii nu sunt GC holderi, sa nu le mai dea cetatenia americana la copii. asa cum fac englezii.

deci grija mare si success

cosminap
09.10.2010, 23:10
buna lutzu17,
eu am nascut in dec 2009 fiind tot out of status, dar depinde cat de "out" esti :). In principiu e cum zice sirele. Eu am ssn cu care lucrez si declar venitul integral - si eu si sotul (el fiind legal). Esti insarcinata? Mergi la doctor? Eu am mers la Family Health Center si trebuie sa dovedesti la momentul nasterii ca esti sarac si nu iti permiti sa achiti facturile si in spital tre sa dai de persoana care se ocupa de medicaid si te va ajuta cu actele necesare. Daca nu declari venitul e mult mai usor ca zici ca nu lucrezi - deci esti sarac lipit pamantului si o sa fii ca may09 - gratos.