PDA

Arată versiune întreagă : Salvati un ingeras:ALEXIA

mihai_nela
17.06.2008, 04:37
Ce se intampla cu un copil caruia boala ii rapeste copilaria,si in loc sa se joace in parc cu alti copii suporta tratamente extrem de dure.
Tragedia noasra incepe in septembrie 2007 . La numai 10 luni si jumatatefiica noastra ,Alexia,a fost diagnosticata cu o boala cumplita:NEUROBLASTOM TORACIC,stadiul 4,este o forma de cancer la copii foarte agresiva.
Pe data de 8 septembrie 2007,Alexiei i s-a facut rau,nemaiputandu-se tine pe picioare .Am mers cu ea la un control NPI de unde am fost indrumati sa mergem laBucuresti pentru investigatii.Intre timp,in numai duoa zile,Alexia nu-si mai putea misca aproape deloc picioarele.
In urma efectuarii examenului RMN s-a vazut ca fetita noastra are o tumora la nivelul cutiei toracice.Am simtit cum cade cerul pe noi.Din acel moment nimic nu a mai fost la fel,incepand lunga si cumplita lupta pentru salvarea Alexiei.Au urmat zile de cosmar nevenindu-ne sa credem ca o astfel de boala poate sa apara la un copil atat de mic.
I s-a practicat de urgenta interventie chirurgicala la Sp.Clinic de Urgenta Bagdasar-Arseni.
La sfarsitul lunii septembrie a fost internata la Institutul Oncologic "I. Chiricuta" din Cluj unde a incepul curele citostatice,care aveau ca scop micsorarea tumorii.In urma efectuarii acestui tratament,Alexiei i-a cazut parul,analizele medicaleau scazut mai ales leucocitele,lasandu-iorganismul fara sistem de aparare.Dar Alexia a ales sa lupte si dupa fiecare cura cu citostatice a iesit invingatoare.
Dupa sase cure de chimioterapie i s-a mai practicat o interventie chirurgicala la Cl. de Chirurgie Cardiovasculara Cluj.
In prezent urmeaza a cincea cura de chimioterapie postoperatorie.cure care se efectueza la interval de o saptamana.
Din pacate Alexia are nevoie URGENT deTRANSPLANT ALLOGEN DE MADUVA.operatie care se reaslizeaza doar in strainatate si pentru care sunt necesari aproximativ 150.000 euro,bani de care noi nu dispunem(ue sunt cadru didactic iar sotulasistent medical).
Apelam la bunatatea semenilor sa ne ajute sa ne salvam copilul,cine doreste sa o ajute pe Alexia poate sa o faca printr-o donatie cat de mica in conturile deschise la BCR -Sucursala GALATI pe numele Mihai Nela.
RO18 RNCB 0144 0175 0719 0001(LEI)
RO10 RNCB 0141 0175 0719 0004(EURO)&n bsp;&n bsp;&n bsp; Cod SWIFT:RNCBROBUGL0(ZERO)
RO80 RNCB 0141 0175 0719 0005(USD)&nb sp;&nb sp;&nb sp; Cod SWIFT:RNCBROBUGL0(zero)
Despre Alexia s-a mai scris:sminchy.wordpress.com/category/ajutor-umanitar/alexia/ (http://sminchy.wordpress.com/category/ajutor-umanitar/alexia/)
http://www.mami.ro/copilul-tau/forum/bebelusi-cu-nevoi-speciale.html?av-topic=206027 (http://www.mami.ro/copilul-tau/forum/bebelusi-cu-nevoi-speciale.html?av-topic=206027)

20.06.2008, 12:17
Nu pot sa-mi inchipui un copias altfel decat jucandu-se si razand zglobiu. Sper ca si micuta Alexia sa aiba parte de aceasta, cat mai curand posibil!
Draga, Nela, sunt sigura ca voi, ca parinti, tu si sotul tau, faceti tot ce puteti. Si e foarte bine ca tu ai avut curajul si-ai scris si aici.
Am incercat sa ma pun in imaginatia mea, in locul tau, ca mama... Nu vorbesc de suferinta pe care ti-o provoaca boala Alexiei. Nu-mi permit, sincer, ar fi prea mult sa spun ca-mi pot imagina... Dar ma refer la altceva, la curajul(sau cum sa-i spun, puterea de a-ti calca pe inima) de a scrie pe un forum sau altul.Desigur ca tu, ca parinte, incerci sa faci orice pentru ati ajuta ingerasul, cum banuiesc ca si sotul tau! Cine nu ar face oare asa? Si totusi, nu poate fi chiar usor sa ceri ajutor! Sa incerci sa le spui celorlalti ca tu si sotul tau, nu puteti singuri sa luptati alaturi de Alexia, cu suferinta ei...Caci ea are nevoie de bani!Si desi asa cum am spus mai sus, ati face orice, pentru a inmulti banii si a strange suma necesara, e nevoie mai mult decat de voi! E nevoie de bunavointa celorlalte suflete de romani, care pot fi parinti, sau nu, dar care nu pot ramane indiferenti la suferinta unui copilas!
Si sa fiti siguri ca asa e!
Caci m-am gandit, ar putea fi mai multe situatii, cand ar citi cineva acest mesaj al tau, Nela:
Ar putea citi si spune: "Ooof, ce pacat. As vrea sa ajut dar nu pot, chiar nu-mi permit!" Si poate fi adevarat. Cu toate ca, cei care cred in Dumnezeu, sunt constienti ca ar putea ajuta si doar o rugaciune pentru Alexia, mai mult decat nimic!
Am simtit ca voi parintii ei, credeti in Dumnezeu si, desi aveti nevoie in primul rand de bani, pentru transplantul de maduva necesar pentru supravietuirea micutei, eu simt ca voi va puneti nadejdea ca si Dumnezeu va este alaturi!
Ar putea, de ce nu? citi si altii mesajul, care sa poata, sa isi permita sa ajute cu ceva, dar sa nu vrea...sau sa...nu le pese, sau sa spuna "n-am vreme"...Sunt convinsa ca sunt putini dintre acestia si nu vreau sa-mi imaginez ce le-ar putea spune lor constiinta..."dormi linistit, puteai sa ajuti, dar n-ai facut-o!"
Dar ar putea citi si altcineva mesajul si sa poata si sa vrea sa ajute! Si atunci, orice mica suma va fi binevenita pentru Alexia! :)
Sunt simple presupuneri, de-ale mele, aceste randuri, sau mai corect spus, ganduri ce mi-au venit, citind mesajul tau, Nela. Constiinta mea mi-a impus sa le scriu aici! Daca am gresit cumva... ma poate mustra oricine... dar am considerat ca pe mine m-ar fi mustrat constiinta daca nu le-as fi scris!

Doamne ajuta si succes, micuta Alexia!

mihai_nela
21.06.2008, 11:55
Draga suflet-solar,

Ce pot sa spun,mai lasat fara replica,nu am cuvinte sa spun ca ceea ce ai scris tu aici este mai mult decat adevarat.Intr-adevar,ne-a fost cumplit de greu sa cerem ajutorul oamenilor,mai ales ca si eu si sotul meu am muncit din greu pentru orice lucru de pana acum,iar daca am avut nevoie de bani suplimentari asa cum are nevoie orice familie la un moment dat,am facut credit la banca decat sa ne imprumutam in alta parte.Aceasta e ultima solutie la care poate apela un om,lucru de care nu-mi este rusine,pe langa faptul ca avem nevoie de bani pentru Alexia,faptul ca atatia oameni au raspuns mesajelor noastre ne-a aratat ca nu suntem singuri si ca trebuie sa facem ORICE pentru a ne salva puiutul.Nu poti spune in cuvinte durerea pe care o simti cand ai un copil bonlav,simti cum iti iesesufletul din piept de durere,cum ti se sfasie inima.Intr-adevar,daca n-ar fi credinta in Dumnezeu,ca,cumva,nu stiu cum,ne va ajuta,nu stiu cum am face fata.Cred ca prin puterea Bunului Dumnezeu si cu ajutorul oamenilor vom trece si peste aceasta grea incercare.

Nu stiu ce cred ceilalti oameni despre cei care recurg la un gest asa disperat,dar ii rog sa se opreasca o clipa si sa se uite in sufletele lor,si doar pentru o secunda sa-si inchipuie ce s-ar intampla daca ar fi copilul lor in situatia Alexiei,care la numai 1 an si 8 luni a suferit cat nu sufera poate mai multi oameni la un loc.

Multumesc pentru cuvintele adresate ,care pentru noi conteaza foarte mult.Sanatate si numai bine.

hazel
21.06.2008, 13:35
Draga Nela,

Imi pare nespus de rau sa aud de necazurile voastre.

As vrea sa va rog sa incercati sa deschideti un cont la PayPal unde oamenii de prin nord america pot sa va trimita cu usurinta bani. Sunt convinsa ca multi din Romania au cont la paypal, intrebati si pe altii acolo cum se face ca sa legi un cont de banca la paypal.

In felul asta multi dintre cei de aici ar putea trimite mai usor bani, utilizand o simpla adresa de email, a lor si a voastra.Transferurile bancare internationale costa destul de mult, din cate stiu, peste 35 de dolari si suma asta pot descuraja pe eventualii donatori.

Va doresc bine si sanatate si va tin pumnii sa strangeti suma de care e nevoie pentru transplant.

mihai_nela
22.06.2008, 21:27
Multumim, Hazel ,pentru ca esti alaturi de noi.Daca este mai bine asa o sa-ti urmez sfatul,numai ca acum sunt cu Alexia la Cluj la tratament si nu pot merge la banca.Imediat ce ajungem la Galati o sa ma ocup de asta.

Sanatate si numai bine si tie!

hazel
23.06.2008, 04:37
Draga Nela, va dorim numai bine cu tratamentul Alexiei si rezultate bune.

Cu contul PayPal - nu trebuie deschis la o banca, ci pe internet. Cand ai sa ai un moment de ragaz, te rog mult, citeste ce i-am postat Mirelei despre cum se procedeaza. Acest cont pe internet la PayPal se leaga cu o adresa de email ( a ta) si cu o carte de credit si atunci oricine care are si el/ea cont la PayPal poate sa iti trimita bani gratuit numai folosindu-se de adresa ta de email.

Multa sanatate,puteresi bafta fetitei si voua.

mihai_nela
23.06.2008, 23:57
Multumesc,Hazel,o sa rezolv imediat ce pot.Din pacate cat sunt cu Alexia la tratament nu pot intra pe net decat dimineata.

mihai_nela
30.06.2008, 04:05
Ne-a ajutat Dumnezeu si am terminat si a sasea cura de chimioterapie postpoeratorie.I-a fost destul de rau Alexiei dar am trecut si peste asta.

Am deschis contul paypal dar mai trebuie un cod de la ei,maine ma duc la banca si i-au un extras de cont,si pot vedea care este acest cod.

Am mai deschis un blog despre Alexia,va rog sa-mi spuneti cm vi se pare,ce mai trebuie adaugat sau sters.

http://savealexia.blogspot.com

Va multumesc la toti si va doresc numai bine!

hazel
30.06.2008, 07:42
Draga Nela, imi pare bine sa aud ca ati mai trecut niste hopuri.

M-am uitat pe blog si Alexia e o dulce de fetita :) Nu sunt o experta in bloguri, mie mi se pare ok. Poate daca ati pune cu litere mai mari prima pagina unde se descrie cazul ei si conditia ei medicala, impreuna cu ceea ce este nevoie ca sa fie salvata. Pagina aceea trebuie sa fie, dupa parerea mea, mai evidenta.

Te rog, da-mi un semn cand contul de paypal devine functional astfel incat sa poti primi bani in el.

Va doresc multa sanatate.

mihai_nela
30.06.2008, 08:26
Multumesc, Hazel,o sa tin cont de sfaturile tale,problema e ca abia acum invat cate ceva despre asa ceva,asa ca sper eu ca e scuzabil.

Imediat ce contul paypal este functional o sa scriu pe forum.

Cu drag

mihai_nela
01.07.2008, 01:26
Dragii mei,

In sfarsit am reusit sa activez contul Paypal ,nu am stiut pana acum de acest lucru,dar mi se pare super cat de usor poti trimite bani.

Adresa mea de mail este: m_nela_77@yahoo.com

Daca stie cineva si poate sa ne puna in legatura cu diferite fundatii,pentru a strange banii pentru Alexia,va rugam sa ne spuneti.

Va doresc numai bine!

hazel
01.07.2008, 04:05
Draga Nela,

Felicitari pentru deschiderea contului. E un mic hop care, trecut, va va ajuta sper, sa primiti mai usor bani. Oamenii vor putea sa doneze usor si anonim, daca unii tin la asta. Va tin pumnii saprimiti cat mai multi bani ca sa va ajutati fetita!

In ceea ce priveste fundatiile care fac donatii - nu stiu daca ai auzit de cazul lui Mihaita Hogasde acum cativa ani,vrand sa ajut si eu pe parinti sa stranga suma imensa de care a avea nevoie pentru transplantul de ficat am scris la destul de multe fundatii gasite dupa cautari pe net, inclusiv la Bill & Melinda Gates foundation. Dar sincer, nu m-am ales cu nici un raspuns incurajator.

Tu te-ai inscris la saitul romanesc DespreCopii.com? Acolo vei gasi o gramada de persoane care au destula experienta cu stransul de bani pentru cazuri ca acesta si sunt si multi oameni inimosi. Incearca sa sensibilizezi cat se poate de tare media romaneasca, daca ai cunostinte in acest domeniu ar ajuta f mult. Trebuie sa duci o munca neobosita si plina de tenacitate ca sa strangi acesti bani. Nici nu imi trece prin cap ca nu ai face tot! Ia legatura cu alte mamici care au trecut prin asta, Gabriela Hogas, mamica lui Mihaita cred ca poate fi gasita pe saitul de care ti-am zis mai sus. Ai internet la dispozitie, scoate tot ce poti din el. Te pune in contact cu oameni care pot ajuta sau au trecut prin aceleasi experiente.

Inchei acum, sa nu te plictisesc cu sfaturile mele. Va doresc ca sa primiti bani de la cat mai multi forumisti de pe Romanian Portal si va doresc multa sanatate!

01.07.2008, 07:25
Ma bucur, draga hazel, pentru implicarea in a ajuta si pe micuta Alexia. Si am impresia ca o sa-i purtati noroc, cum i-ati purtat si Mirelei, in strangerea banilor! :)
Draga Nela, sper ca intr-o zi, cat mai curand, sa ne spuneti ca ati reusit sa strangeti toti banutii. Si sper sa ne aratati atunci si zambetul frumos al ingerasului! :)

mihai_nela
01.07.2008, 11:29
Dragele mele,

Va multumim mult pentru ceea ce faceti pentru noi,si,desi poate aveti aceleasi griji si ocupatii ca toti oamenii,va mai faceti timp sa ajutati si alti oameni,sa-i incurajati,sa-i sprijiniti si sa le fiti aproape.Recunosc ca am fost o ignoranta pana acum si nu m-am implicat in actiuni de acest fel,desiam citit si am urmarit multe cazuri tragice,am plans pentru fiecare suflet chinuit,pentru fiecare caz care aparea la televizor,la "Povestiri adevarate" sau alte emisiumi care prezentau situatii disperate.Acum vad cum oamenii intr-adevar se implica in ajutarea semenilor.

O sa facem tot ce este posibil pentru puiutul nostru,si cu ajutorul Bunului Dumnezeu,sper sa reusim.

Draga hazel,am deschis un topic si la desprecopii.com dar nu stiu ce s-a intamplat pentru ca este suspendat.Am cerut explicatii dar pana acum nu am primit nici un raspuns.O sa i-au legatura cu mama lui Mihaita cat de curand.

Draga suflet-solar,multumim deasemenea,sa te auda Dumnezeu .Nu exista nimic mai important pe lume decat puisorii nostri,si oricine are copii stie despre ce vorbesc,ei sunt sufletele noastre,ratiunea noastra de a trai.

Va doresc sanatate sinumai bine!

06.07.2008, 03:30
Cuvintele sunt atat de sarace...
Stiu, draga Nela, tu spui ca orice incurajare e binevenita si orice suflet marturiseste ca intelege suferinta micutei Alexia este demn de luat in seama.
Dar eu stiu ca voi, parintii ei, nu aveti mai mare nevoie de altceva...decat de bani!
Eu personal va consider atat de puternici si de demni de toata admiratia!

Doamne...sa-ti imaginezi ca un copilas la numai un anisor si jumatate...face chimioterapie!
Cand sedintele acelea sunt ingrozitoare pentru un adult. Cand un adult iti spune ca abia le suporta...din cauza starii generale extraordinar de delicata pe care o provoaca (greata, slabiciune, ameteli...senzatia de neputinta totala si durere in toti muschii...si asta e numai ce mi s-a povestit mie...sau ce am retinut!)cand un om in toata firea...trece cu greu peste ele...cum sa incerci sa gandesti ce simte un copilas?

Iar acum voi, Nela, tu si sotul tau, voi ca parinti care vedeti suferinta ei zi de zi...aveti de strans...Doamne, o suta cincizeci de mii...de euro! E mult si sa scriu 150000, daramite sa-mi imaginez cand se vor putea strange. Si totusi voi sperati, asteptati cu sufletul la gura sa se stranga banii aceia...cum ar astepta, probabil, un copil sa i se stranga bani in pusculita lui, pentru a-si putea cumpara ceva de mult dorit, un copil care a fost educat pentru aceasta, desigur, nu unul caruia i se ofera totul imediat.

Voi, Nela, ati pus "pusculita" Alexiei si la indemana noastra, aici. Si sunt sigura ca ati vrea sa se mai fi strans ceva...
Banut cu banut...zi dupa zi...verificand daca este ceva in plus, daca visul unui copilas-de numai un anisor jumatate-de a se juca si ea cu papusile, in loc sa mearga prin spitale, se va implini!
Zi dupa zi...verificand daca Alexia va putea spune intr-o zi, din toata inima ei micuta, "Multumesc!" atator altor inimi, care doar prin doar cativa banuti la care au renuntat, i-au redat acestui micut ingeras copilaria!

08.07.2008, 08:00
Draga Nela, ma intrebam, ce face micuta Alexia?

Stiu ca esti foarte ocupata, dar poate ne mai spui din cand in cand (sper sa gasesti ragaz), cum se simte, da?

Si ma mai intrebam cand e ziua ei? Noiembrie, dupa calculele mele? Atunci va face doi anisori?

mihai_nela
14.07.2008, 01:26
Draga sufllet_solar,imi cer scuze ca nu am raspuns pana acum.Noi suntem la tratament si nu prea am avut timp sa va mai spun stiri despre Alexia. Am terminat a saptea cura de chimioterapie,dar acum Alexiei i-au scazut leucocitele foarte mult si mai avem ceva tratament .Multumim ca te intereseaza soarta Alexiei,imediat ce ajung acasa o sa va scriu mai multe.
Multa sanatate si fericire!

15.07.2008, 02:30
Ooo, Nela, multa sanatate si voua, micutei Alexia mai ales, caci are nevoie! Desigur, noi nu putem da sanatate...numai Dumnezeu si medicii o pot ajuta!
Sper ca se va restabiliza situatia cu leucocitele. Doamne, cate probleme!!

Si eu multumesc ca ti-ai facut putin timp, sa scrii aici. Deie Domnul sa fie mai bine, cat mai curand!

Ninu100
15.07.2008, 04:46
Multumim ca te intereseaza soarta Alexiei,imediat ce ajung acasa o sa va scriu mai multe.
Multa sanatate si fericire!

Stimata Doamna, chiar daca nu posteaza aici multa lume...trebuie sa stiti ca acest topic este citit...si sint , nu putine persoanele interesate de soarta micutei Alexia... ne rugam pentru ea si sintem alaturi de familia D-voastra...
Bunul Dumnezeu sa va ajute !

Suflet_solar
17.10.2008, 15:00
Buna, draga Nela!
Ce mai face micuta Alexia? Cum se mai simte? Au trecut vreo 3 luni si sunt sigura ca multi forumisti se intreaba aceste lucruri.
Sperand ca vom afla lucruri bune, ca ati reusit sa strageti banii , si poate a avut deja loc si interventia aceea, iar micutul ingeras se simte bine si se joaca alaturi de ceilalti copii, va doresc multa sanatate!
Cu sinceritate,
acelasi suflet

Edit: Abia acum mi-a venit ideea si am cautat in link-urile din prima ta postare, Nela, si-am gasit acolo aceasta:

<<Mihai Nela Spune::
septembrie 4, 2008 at 9:16 pm
Am reusit !!!
Dosarul Alexiei a fost aprobat de Ministerul Sanatatii,care a hatarat sa ne acorde banii pentru Alexia.
Pe 10 septembrie mergem cu Alexia in Franta,la Institutul Gustave Roussy .
Multumim tuturor celor care au fost alaturi de noi,speram sa ne ajute bunul Dumnezeu si de acum inainte.
Va uram tuturor sanatate si numai bine!>>

Deci a trecut cu bine totul, da? Abia astept sa ajungi si pe aici, sa ne povestesti, draga mamica! :)