PDA

Arată versiune întreagă : Community language points

radman
09.06.2008, 10:52
Salut la toata lumea,

Sunt la jumatatea procesului de aplicare pentru Skilled Visa. Am obtinut echivalarea diplomei de inginer mechanic si cele 60 de puncte de la Eng Aus.La IELTS am obtinut peste 7 la 3 subiecte si 6.5 la scris(deci numai 15 puncte). Ca sa obtin 120 am nevoie de cele 5 puncte pentru "community language". Pentru asta mi se cere o scrisoare de la facultate cum ca toate cursurile au fost predate in limba romana.Rugamintea me e daca cineva a obtinut aceasta scrisoare sa-mi spuna va rog detalii despre:

De unde o obtii? Trebuie sa fie in limba engleza?Ecevace poti sa ceri de la Politehnica din Bucuresti? E o adeverinta tip? (Eu am terminat TCM-ul in 1990)

Multumesc anticipat,

Radu

wiki38andy
20.06.2008, 03:31
Faci o cere la secretariatul facultatii.Nu este formular tip si nu trebuie in lb engleza.Trimiti in aplicatie atat copie dupa raspuns in lb romana cat si traducerea in engleza,ambele legalizate.
By the way de cand esti in CA si ce te-a determinat sa te muti in OZ?

radman
20.06.2008, 05:10
Multumesc pentru raspuns,

Cu toate ca eramsigur case vor ivi probleme majore, un prieten m-a ajutat safac rost de adeverinta.A fost relativ usor si ieftin.

Intrebarea de ce din CA in AUS are mairaspunsuri. De mult sunt intrigatde parte aia de lume.Lucrez intr-un domeniu de IT in care potgasi (relativ) usor un contract de muca.Clima din AUma "aranjeaza" mult mai bine decit cea din Toronto.Pot sa ma duc sa muncesc in AU pe un contract de 1 an sau mai mult, fara a aplicapentru rezidenta,insa suntcitiva ani "away" de limita de virsta de 45 si daca-mi va place mult AU nu vreau sa ratez ocazia de a lua rezidenta. Sunt de 13 ani in CA si nu pot sa ma pling de nimic.Poate ca viata a devenit prea confortabila si a venit timpul uneisut in fund? hahaha...

Oricum daca nu-mi va place, ma intorc in CAmai intelept sicu citva mii bune de dolari mai putin in cont.Inca odata multumesc pentru raspuns.