PDA

Arată versiune întreagă : de ce florida?

danadivina
28.05.2008, 06:46
<DIV id=post_message_140618>buna ziua la toata lumea , suntem o familie cu un baietel de 1 an si jumate momentan locuim in chicago de 2 luni , suntem veniti cu loteria.Sotul meu lucreaza in constructii , e k ne descurcam bine dar avem o problema cu vremea din chicago aici mai mereu e frig si nu vreau sa ma gandesc la iarna cand am auzit ca sunt -20 grade, am vrea sa ne mutam in florida dar avem o alta problema cu uraganele si tornadele, mie una imi e frica rau de astea si mai ales ca avem si copil am vrea sa stim care zona e mai sigura si mai ferita de asa ceva.Daca e cineva dispus sa ne ajute cu niste informatii ii multumim mult.Bafta la toata lumea si o zi frumoasa.http://www.paginaloteristilor.ro/forum/images/smilies/ic&#111;n_wink.gif</DIV>

romi_in_florida
29.05.2008, 20:50
dana,

In florida poti sa ai uragane ori si unde. Dar ai timp
sa o intinzi daca nu vrei sa ai experienta de uragan.
Tornadele nu prea avem, sau sint mici.
Vremea e calda, si salariile sint mai mici. Dar viata e
mai ieftina. Nu avem state tax, insurenta la masina e mai
ieftina, si mincarea e mai ieftina.
Momentan cred ca avem destui someri pe aici ca peste tot.
Cum iti plac sopirlele, serpii si gindacii ? Si lor le
place pe aici.
Daca gasesti de lucru, e destul de bine aici.

Romi

shogunelu
29.05.2008, 21:03
Cum iti plac sopirlele, serpii si gindacii ? Si lor le

place pe aici.

Misto de tot pe-acolo. Pe mine unul, sa nu contati! smileys/smiley36.gif

29.05.2008, 22:45
Shogunelu sa nu mergi la gradina zoologica din Jacksonville atunci , ce spune romi e absolutnimic.
Nu avem state tax, insurenta la masina e mai ieftina Aia la casa cat e?

danadivina
30.05.2008, 15:06
k am inteles deci nu e o alegere buna , dar oare de ce se duce lumea acolo asa de des?asta ma nedumereste pe mine daca tot sunt asa de multe lucruri negative smileys/smiley5.gif.eu inca astept pareri. va multumesc celor care au scris.smileys/smiley17.gif

romi_in_florida
30.05.2008, 19:38
Danadivina,

Aici sint multe care nu gasesti in Chicago.
Disney, Key West, Daytona Beach, St Petersburg beach,
Miami South Beach, West Palm beach, etc. Toate astea sint
foarte frumoase.
Dar cel mai frumos este vremea cu soare si fara zapada.
Eu merg cu pantaloni scurti tot anul. Si unde poti sa faci
craciunul in pielea goala la gratar ! Ouch !
Taxele la casa nu sint mari.
Tu de ce crezi ca atitea se muta aici in fiecare an ? Ei nu sint prosti, ca altfel nu ar sta aici.
Si daca iti place sa te joci in apa, aici e paradis. Si
rechinii te iubesc daca vrei.
Este mult mai curat decit Chicago, si de aia eu locuiesc aici de 19 ani si nu am pofta sa ma mut nicaieri.
Si englezii, germanii, canadienii, toti vin aici sa se
distreze sau sa stea aici definitiv. Tu ce crezi ?

Romi

gabi&serban
01.06.2008, 10:37
ce aveti mai cu zoo din Jax? e mare si frumoasa!! sau vb de cealalta zoosmileys/smiley5.gif?

oricum, am locuit in Fl pt 1 an jumate si ce pot spune e ca in afara de ceva ploi mai puternice nu am avut, insa viata acolo e imposibila, adica daca nu stai sub un acoperis cu AC nu prea poti face nimic, 1 minut petrecut in soare si nu mai esti bun de nimic. apoi sa iesi la un sport doar la o sala acoperita sau seara la nocturna. cat despre tot felul de dihani, ei bine e vreme tropicala. cat desprecheltuieli, e foarte ieftin pt canu sunt asa mari taxele. eu as recomanda o vacanta de1 sapta in florida si apoi sa decideti ce si cum. poate ceva mai la nord de florida? tot pe coasta de E?

bafta si intelepciune in decizia pe care o veti lua

01.06.2008, 19:17
ce aveti mai cu zoo din Jax? e mare si frumoasa!! N-am nimic, sunt de acord si mi-a placut f. mult. Incercam doar sa-i explic lui Shogunelu unde poate vedea toate lighioanele ce traiesc in FLsmileys/smiley1.gif Dar ele la treaba lor, noi la treaba noastra.

shogunelu
01.06.2008, 19:20
...Ramane cum am stabilit...smileys/smiley36.gif