PDA

Arată versiune întreagă : Prieteni romani.

Sorinab
22.05.2008, 10:41
Salutari la toata lumea,
Locuiesc in Helena, Montana de aproape 2 ani. Diversitatea etnica nu este foarte mare aici de aceea n am intalnit romani care sa locuiasca aici, m as bucura sa mi fac prieteni romani. Am fost incantata sa gasesc acest forum in care toata lumea isi exprima si imparte bucuriile si grijile specifice vietii de emigrant.
Bine v am gasit si sper sa i au parte la multe discutii interesante de acum inainte! Numai bine.

Sorina .

sergiu
25.05.2008, 17:42
Bun venit Sorina. Sper ca vei gasi multi prienten Romani cu care sa discuti... Si sa nu te dezamagesti daca nu-ti vei gasi prompt prieteni cu care vei putea sa-ti alini sufletul si dorul de tara pe care i-l poriti si-ti lipseste acolo de unde te-ai autoexilat. Romanii nostri au capabilitatea chameleonica de a-si schimba felul de a fi aici, sub presiunea modului de viata a societatii americane. Probabil ar trebui sa-ti cumperi o arma de vinatoare, sa mergi la cules bureti, fragi si pomusoare. Cauta sa te regasesti din interior. Se zice ca nu exista femei urite, ci exista doar femei care nu stiu sa fie frumoase. Si nu exista oameni nefericiti, ci exista omanei care nu stiu sa fie fericiti. Trebue sa-ti umpli vacuumul format in suflet cu altceva. Poate sa cauti sa intri pe un forum cu romanii din Romania. Toate cele bune. Ti-am scris sa nu te dezamagesti, ca vei putea astepta mult si bine pina vei gasi sa faci prieteni si sa-ti faca placere discutia cu ei. Succes.

Sorinab
27.05.2008, 08:35
Multumesc pentru vorbele frumoase! Sper sa mi gasesc prieteni pe acest forum!

patri82
23.06.2008, 16:39
Buna Sorina,

Eu m-am mutat recent in Spokane, WA si nici aici nu sunt foarte multi romani. Helena, MT e la 310 mile de Spokane (m-am uitat pe google mapssmileys/smiley2.gif). Poate intr-o buna zi neintalnim la o cafea undeva la mijlocsmileys/smiley1.gif

Numai bine,

Patricia

Sorinab
30.06.2008, 11:31
Ce coincidenta! Am vazut ca ai raspuns la postul meu de abiadupa ce eu am raspuns la al tau. As fi foarte bucuroasa sa ne vedem la o cafea. Eu am descoperit acest forum acum cateva luni si de mult asteptam un raspuns de la cineva, poate poate gasesc si eu romani prin apropiere!
Astept sa ma contactezi cat mai curand! Numai bine Patricia!

Sorina.

eduard16ro
14.07.2008, 09:56
am nevoie de o viza sua ma poate ajuta cineva ?

sergiu
15.07.2008, 20:22
eduard16ro </span>
am nevoie de o viza sua ma poate ajuta cineva ?
- Da. Da-mi detlii. Su eu am nevoe de o cunostinta in Romania.</span>

eduard16ro
16.07.2008, 03:05
Salut tuturor! ma numesc Simionescu Eduard am 45 de ani , locuiesc in Iasi Romania si sunt electrician la TVR Iasi ...in principiu caut un job in SUA dar in timpul liber fac de toate ... construesc case din lemn , montez instalatii sanitare , instalatii electrice cu protectii anti incendiu , aplic rigips , pun gresie , faianta , parchet , finisaje interioare si exterioare, construesc piscine . visul meu de cand eram tanar este sa traiesc inSUA . un tel de contact este : +40724221172

sergiu
16.07.2008, 06:24
Ce stii tu despre sua? Adresa ta electronica/e-mail. Continuare in afara forumului. </span>

sergiu
16.07.2008, 06:28
Da, plec in Romania. Cine vrea sa se mute in Sacramento poate sa inceapa aici cu ce am eu in casa.

eduard16ro
16.07.2008, 09:27
sall Sergiu ! stiu aproape tot ce se vehiculeaza prin presa si bineinteles prieteni locali care pleaca anual , lucreza si se intorc acasa fregvent . adresa mea de mail este eduard16ro@yahoo.com