PDA

Arată versiune întreagă : Help Miami :-)

hlpartners
18.05.2008, 03:33
Salutare tuturor,

Sunt Adi si saptamana viitoare vreau sa semnez, eu si 2 prieteni de-ai mei, Oana si Seba,actele cu American Experience, pentru un job timp de 9 luni, incepand din 01.10.2008 cu visa H2B pentru Miami, Florida si suntem perfect constienti ca jobul contractat este fictiv si am vrea sa stim cam ce preturi sunt la inchirieri apartamente, 1 sau 2 camere si cam cu ce bani sa venim pregatiti pentru a ne ajunge o luna. Totodata,daca se ofera cineva sa ne indrumein gasirea unei locatii pentru cazarea noastra.

Adresa mea de mail, unde ne puteti contacta este hlpartners@gmail.com sau pe mess hlpartners.advertising@yahoo.com

Va multumim,

Adi, Seba si Oana

light
18.05.2008, 03:53
Mai copii, voi chiar credeti ca umbla ciini cu colaci in coada-n America? Ce contract fictiv? Si sperati sa obtineti si viza? Wake up.

hlpartners
18.05.2008, 05:31
Poate nu ai inteles despre ce e vorba, dar foarte multi prieteni au plecat cu viza H2B prin diferite firme si cand au ajung acolo s-au trezit ca nu aveau nici un fel de job din contractul semnat la plecare si suntem convinsi ca acolo nu umbla cainii cu colaci in coada. Suntem foarte constienti de acest fapt si nu trebuie sa ne trezim. Suntem treji deabinelea si constienti ca nu va fi usor, iar daca vrei sa ne astepti la aeroport cu un chiuaua cu covrigul in coada, promitem ca iti aducem un litru de horinca sa facem fata realitatii impreuna.

light
18.05.2008, 07:58
hlpartners, hai sa lamurim un lucru: tu povestesti din auzite, si eu iti spun ca nu se poate. Au fost citiva prieteni de-ai vostrii pe forum, si pina la urma s-a adeverit, ca d efapt lor nu le convenea jobul, ca ba nu era platit cit credeau ei, ba nu era full time (de-aia-i sezonier), si au plecat. In momentul cind ai parasit angajatorul pt care ai contract, iesi din legalitate. Si nu cred ca umbla ciini cu colaci in coada chiar daca voi sinteti increzatori in asta. Cit despre aeroport si horinca, multumesc nu.

hlpartners
18.05.2008, 08:18
Light iti multumim pentru tot "sprijinul" acordat si sfaturile pretioase si ne pare rau ca nu ai gasit covrigii la care ai visat inainte de a ajunge in U.S.

smileys/smiley32.gifSpiritul romanesc nu se pierde Yuppy!!!!!!!!!! smileys/smiley32.gif

In cazul in care sunt alte persoane "ok" care chiar ne pot da un sfat, va vom ramane recunoscatori!

PS- nu suntem copii, avem peste 30 de ani si cu master in medicina, satui de romania, iar prietenii care au plecat au si ramas acolo.

sorin
18.05.2008, 09:16
de ramas, oricine poate ramane odata ajuns, unii legal, altii ilegal, alegerea fiind a fiecaruia. light e mai mult decat ok si e bine documentata in ceea ce spune, asa ca, din nou, e alegerea voastra sa ascultati sfaturile ei, care de regula sunt foarte bine documentate, sau sa ascultati de sfaturile altora care raspund de genul "am auzit ca..", "spunea cineva ca...".

tendinta acestei discutii de a devia spre laturi mai ironice, e destul de vizibila si nu aceasta e moneda cu care trebuie rasplatit cineva care incearca sa dea sfaturi realiste. daca emigrarea in SUA ar fi foarte simpla si toata lumea ar cunoaste toate "portitele", probabil populatia Romaniei ar fi chiar si mai mica.

Bafta la toata lumea!