PDA

Arată versiune întreagă : romani in Hawaii? :)

mihai_ch
20.04.2005, 14:28
Mai exista si alti romani, in afara de mine si angela pe aici (??!)Eu locuiesc in Hilo side pe Big Island, sunt aici de 4 luni si n-am intalnit nici un roman. In caz ca e cineva pe Oahu, voi fi acolo weekendul viitor.

Mihai

evita
11.06.2005, 17:31
buna Mihai,eu locuiesc in Honolulu,trimite-mi un email daca mai vii pe aici si ne vom intalnii sigur .....evita_k22@yahoo.com

angela
14.06.2005, 02:27
Din cate stiu eu, am lasat in urma cam 5 romani cand am plecat din Honolulu.S-ar putea sa fie chiar mai multi de atat. Bafta!

evita
14.06.2005, 17:44
am cunoscut vreo 4 pana acum...dar doi pleaca la sf lunii smileys/smiley19.gif......

am iesit duminica la terasa cu ei si m-am simitit tare bine printre romani,imi lipsise sa vb romaneste...

angela
16.06.2005, 01:24
Hey Evita daca nu e vorba de aceleasi persoane atunci ar trebui sa intri in contact si cu ceilalti. Daca vrei sa imi spui cum ii cheama si sa ne convingem ca nu vorbim despre aceleasi persoane da-mi un mesaj pe privat.

mihai_ch
23.06.2005, 13:20
Angela ai plecat din Hawaii?:( Sau doar te-ai mutat din Honolulu?

GNChicago
23.06.2005, 13:46
Cumnata mea trebuia sa plece azi in hawaii in honolulu, dar ptrca a fost stand-by in ultima clipa a pierdut locul.Am fost si am luat-o de la O'hare si am dus-o acasa.

Nu stiu daca mai ajunge acolo, pentruca e foarte imprevizibila.

Oricum sper sa-ti trimit un e-mail evita.

Small world, very small....

laurad
30.06.2005, 18:37
Buna....o buna prietena de-a mea locuieste in Hilo,...,dar momentan e in Romania ptr 3 saptamani. Am sa o intreb... cred ca va fi bucuroasa sa va intalniti, dar trebuie sa ateptam pana se intoarce.

angela
03.07.2005, 17:18
Se pare ca sunt mai multi romani in Oahu decat am crezut eu, 2 dintre ei au ramas dar am mai vorbit cu ei la telefon si au zis ca sunt cel putin vreo 20smileys/smiley36.gif, si eu care nu ii gaseam si ma plangeamsmileys/smiley2.gif

Mihai, m-am mutat din Hawaii, acuma stau in San Diego,CA si sincera sa fiu e super bine aici. Clima e excelenta si nu m-as mai intoarce sa stau in Hawaii.

Laurad,Hilo e in Big Island si se poate intalni se pare momentan doar cu Mihaismileys/smiley2.gif

mihai_ch
07.07.2005, 06:23
Salutari & Aloha :)

Eu deja sunt in Romania de aproximativ 3 saptamani si ma voi intoarce in Hawaii abia vara viitoare, si atunci definitiv.. Voi locui in Oahu/Honolulu si in Hilo voi merge doar in vizita vara viitoare..
Laurad sa-i dai te rog adresa mea de e-mail prietenei tale (mihai_ch@zappmobile.ro) pentru ca voi fi cu siguranta in Hilo vara viitoare.. Thanks God ca am scapat de locul ala plictisitor!!:-)
Angela ma bucur ca sunt atatia romani acolo.. De ce nu te-ai mai intoarce in HI?:) Intr-un fel inteleg.. E totusi diferita viata pe o insula, chiar daca e ea superindustrializata ..

Bafta,
Mihai

angela
07.07.2005, 13:22
Mihai sa te invarti tot timpul in cele 110 mile nu e chiar atat de placutsmileys/smiley2.gif, nu ai unde sa te duci decat daca iei un avion si dispari de acolo, e prea cald pentru gustul meu, prea multa umiditate, sincer ma bucur ca nu mai stau acolo. E o zona exotica, super frumos nimic de zis dar boring.....as hell!!!smileys/smiley36.gif

mihai_ch
08.07.2005, 11:38
Nu ma voi invarti intre insule Angela, doar ca voi merge in vizita la prietenii mei de pe Big Island si nu cred ca ma voi mai intoarce acolo vreodata :-) Daca tu spui ca viata pe Oahu e plictisitoare, habar nu ai prin ce experiente traumatizante de plictiseala am trecut eu in Hilo ;) Eu in RO am fost obisnuit cu club-uri in fiecare weekend, sa ies in oras prin bar-uri, restaurante,shopping etc. Well, n-am avut parte de nimic din toate astea acolo sau in cel mai bun caz la nivel foarte scazut! vorba cuiva 'living on the big island is like living on a big farm!!!' Mie Oahu/Honolulu nu mi s-ar parut boring deloc, chiar un loc care are social/nightlife si o gramada de chestii de facut. Oricum, daca stai prin Aiea, Pearl City, Wailuku etc e foarte nasol in special daca nu ai masina. Vei fi nevoit sa iei 'the bus' care nu e placut deloc.
Clima intr-adevar e FOARTE umida, ceea ce iti da o senzatie de disconfort si de sufocare.. Dar sa nu uitam ca in Hilo ploua cam 80% din cate zile are anul si nu exagerez deloc!!
In general as spune ca e o diferenta de la cer la pamant intre Oahu si neighbouring islands, deci daca stii tu spui ca pe Oahu ai fost plictisita, pun in mana in foc ca ai fi la pamant dupa 1 luna pe oricare dintre celalate insule. Si stiu ce vorbesc pentru ca am fost si in Maui, si in Kauai, chiar si in Lanai!
Eu sunt hotarat sa-mi inchiriez un apartament prin zona centrala din Honolulu (downtown,ala moana,waikiki etc) chiar daca stiu ca va fi ff scump si sa-mi iau si o masina pentru ca altfel nu se poate.. Daca chiar se dovedeste precum spui tu Angela, eu ma omor :)) Just kidding, dar oricum ma transfer in California probabil..:)
Anyway in zilele cand am fost pe Oahu am vorbit si eu cu un prietenul tau la telefon Viorel (singurul contact pe care l-am avut cu un roman:)) dar din pacate nu m-am putut intalni cu el :( Mersi ca i-ai dat nr meu!

Angela, care simtzi ca sunt diferentele, nu ma refer aici la clima:), ci mai degraba la viata sociala, city life etc. intre Honolulu si San Diego, sau ma rog..

Good Luck,
Mihai

angela
09.07.2005, 13:17
Mihai imi place mult mai mult aici, acuma hai sa nu o dau de gard, inca nu am trait viata de aici dar macar stiu un lucru : am scapat de 1001 filipinezi, coreeni si tot neamul lor de asiaticismileys/smiley36.gif, chiar nu era placut deloc si cred ca stii si tu asta, ca peste tot pe unde mergeai dadeai numai de orez si jegsmileys/smiley36.gif

Eu am stat in Aiea, am avut masina dar traficul pana in Waikiki ma omora frate, daca vrei o masina cat de cat buna si mai ieftina incearca in AFB- Hickam Base....sunt ieftine pe acolo si tot timpul gasesti ceva ieftin si bun. Daca nu incearca la Pacific Dealers asta fiind undeva pe langa Army Base. In rest erau destul de scumpe masinile.

In Oahu sunt multe cluburi de noapte e adevarat, dar m-au cam dezamagit...well eu sper ca tu sa ai fun. Vezi ca am inteles de la Vio ca sunt in jur de 15 romani pe acolo. Bafta si mai tine-ma la curentsmileys/smiley2.gif

Lia_Kerr
13.07.2005, 05:00
Nu imi vine sa cred ca acum , acum dupa ce am plecat din Hawaii (oahu) gasesc pe cineva . As fi vrut sa fi gasit site-ul asta a long time ago. 2 Ani am stat in Hawaii, nu am reusit sa imi fac nici un prieten, (a) . M-am simtit oribil.

mihai_ch
13.07.2005, 06:48
Adica nu ti-ai facut prieteni deloc sau te referi la romani? Daca nu faci un efort sa cauti romanashi pe acolo, nu prea vei da de ei la orice colt ca si in mainland. Tu cum ai ajuns acolo, cum ti s-a parut experienta?

Mihai

Lia_Kerr
13.07.2005, 10:21
Pai ....Ce sa iti spun Mihai...mi-am facut 2 prietene dar cum toate americancele sunt cam duse cu pluta nu faceau altceva decat sa bitch all day . Dupa o vreme am cam racit relatiile. Sunt cam nebune "Navy wifes".Sotul meu este in Navy si am stat in Navy housing. Sa nu mai mentionez FAT and lazy. Romancele nu sunt asa , probabil de aia nu ne-am inteles prea bine.

Eu am ajuns acolo prin casatorie , am emigrat acum2 ani si sotul meu era stationat in Hawaii. Am cautat cu google romanii in hawaii sau comunitatea romanilor din HI dar nu am avut noroc, iar azi am dat un search pt comunitatea romaniilor din Washington si am gasit formumul asta. Ma bucur tare mult ca am cu cine sa mai schimb o idee ceva, you know. Sa nu incep cu Hawaii-ul de cacat ca si acum am red clay peste tot . Sunt grasi, urati , miros urat si sunt rasisti. Asta e experienta mea in HI. Nu vreau sa ma mai intorc acolo nici cand !

Lia

angela
13.07.2005, 10:53
Acum chiar imi vine sa radsmileys/smiley36.gif, in ce Base Housing ai stat in Oahu? Noi am inchiriat ca asa ieseam mai ieftin. Cand ai plecat din Hawaii? Eu mi-am luat talpasita in luna mai cand am plecat spre Romania in vacanta. Am reusit spre sfarsit sa imi fac prieteni de la locul de munca. Acum e pentru prima oara cand experimentez base housing si inca nu mi-am format nici o parere. Casuta e frumoasa nimic de zis dar vreau sa vad si vecinii. In Hawaii ma mai imprietenisem cu Navy wife dar era din Portugalia, deci tot sange latinsmileys/smiley36.gif.

Lia_Kerr
13.07.2005, 14:34
Am stat in Schofield Barracks , Camp Stover daca sti zona si am plecat in luna iunie 2005 pe la jumatate. Am facut PCS. Noi am stat acolo ca era mai ieftin si era free ...am incercat sa inchiriem ceva dar cu BAH ala nu faceam decat sa mai punem 100-200 peste sa achitam toate bill-urile.

Asa in Navy Housing era free si era cam de cacat sa fiu sincera . Acum stam in Ex Navy H ca sa zic asa fostele case Navy care au fost vandute la o companie si casele sunt de vis aici in Oak Harbor (saratoga hights)

E mult mai frumos aici decat in Hawaii. Mai frig dar mai frumos.

angela
13.07.2005, 17:24
Stiu unde este bineinteles, acolo am mers la spital pentru niste X-Ray la picior, oricum stiam ca acolo este Army Base. Am crezut ca ati stat prin Pearl City,Forth Island sau macar prin apropiere. Noi fiin doar doua persoane am salvat banii stand outside base. Chiria era de 1200, BAH era de vreo 1400 si dupa aceea s-a facut cam 1773. Deci era de facut ceva banuti smileys/smiley2.gif.

Acum stam in baza deoarece chiriile in Coronado sunt absolut absurde si nu ne permitem sa stam in afara. BAH aici e doar 1500 si un studio e cam 2500. Se gaseste cate ceva naspa rau si la 1850 dar oricum e mult peste posibilitati. Probabil dupa ce creste bebele ne vom muta in alta parte.

In ce baza a lucrat sotul tau??Al meu a fost in Pearl City.

mihai_ch
14.07.2005, 02:30
Lol, deci se pare ca nimeni nu e prea incancat de viata in Hawaii oricum eu as exagera daca as spune ca cei de acolo sunt rasisti (ca doar am stat pe Big Island, unde sunt mai multi asiatici si de aia din Polynesia :)

P.S. In caz ca stiti ceva, cam cat ar fi un studio sau 1 bd apt in Honolulu area in mare.. Din cate am vazut eu pe net studio-urile incep cam de la $700 si 1bedr. cam de la $1000

Lia_Kerr
14.07.2005, 06:02
Agela tu spui ca BAH era cat era ...la E5 nu stiu cat era ...Anyway ... cum auzeau ca BAH creste putin , mareau chiriile imediat si cum spui tu ca iti ramaneau bani sa mai si pui deoparte...Voi nu aveati bill-uri ?

Cell phones, tv, cable, internet ...land line , masina,(masini)?????

Pai numai gazul , mancarea si bill-urile erau peste 600. Al meu a lucrat In Kunia.

angela
14.07.2005, 11:56
Avem bills normal, dar apa si gazul nu il plateam, cable TV nici atat. Toate astea intrau in chirie. Dar intr-adevar se marise chiria, dar numai cu 100$ deci tot ramaneau bani chiar daca plateam si curentul. Cell phones e alta poveste asta nu iti plateste Navy chiar daca stai in baza militara.Mancare e iarasi alta poveste. Eu m-am referit doar la BAH si la ceea ce tine asta : curent, gaz, apa. Masina nu aveam de platit rate aveam 4 pe vremea aceea, dar aveam asigurarea care iarasi tine de alt domeniu.BAH de care am spus e la E5, ca al meu trebuie sa dea examenul pentru E6 mai tarziu, are 7 ani in Navy deci mai are timpsmileys/smiley2.gif. A invatat de s-a rupt pentru primul examen si l-a picat acuma trebuie sa mai puna burtica pe cartesmileys/smiley36.gif.

evita
19.07.2005, 16:14
vad ca si voi avetzi acelelasi pareri despre HI ca si mine smileys/smiley4.gif

Mihai in locul tau nu as veni aici ...sincer...eu ma pregatesc sa ma mut din HI in septembrie pt ca mi-a fost de ajuns.plus cu 1000 de dolari cat ziceai tu sa fii fericit de-ti gasesti un studio.oricum bafta la cautat...incearca www.graiglist.org (http://www.graiglist.org).

cat despre multimea de romani din HI nu stiu ce sa zic...eu stiu 3 si am mai auzit de cativa care sunt cam batrani..oricum cei care sunt nu sunt dornici sa socializeze..eu am incercat dar nu prea ma avut noroc.

imi pare rau ca nu le-am cunoscut pe fete mai repede..Angela si Lia_Kerr smileys/smiley19.gif

Lia_Kerr
20.07.2005, 04:11
Salut

Sa iti spun sincer "evita" si mie imi pare rau ca nu am apucat sa va intalnesc cat timp am fost acolo. Mi sa parut oribil in Hawaii .Toate sunt asa de scumpe si viata e grea acolo. Am aplicat pt 2 job-uri (de cacat) si am avut surpriza sa constat peste cateva zile ca in locul meu au preferat sa angajeze asiatici sau pe ai lor. Tipa care ma intervievat era , of course din Hawaii si ma intrebat daca imi place Hawaii si i-am rasp ca NU ! M-a costat ca nu sunt mincinoasa si ass kisser ! To hell with them !!!!!!!!!!!!

Poate daca gaseam forumul asta acum 1 an , ar fi fost diferit.

Poate schimbam numere de tel si ajungem sa ne cunoastem mai bine chiar daca nu mai suntem "vecine" . Suntem romani si asta conteaza mult.

Lia_Kerr
20.07.2005, 04:18
Pt Angela

Tu sti ca la examenul pe E6 sunt peste100-200 de Navy guys dintr-un comandamentsi majoritatea sunt pregatiti dar Navy nu trece in E6 mai mult de 6-8 persoane. Examenele se dau , daca am inteles eu bine , cam de 2-3 ori pe an. Al meu a dat dar nu a luat pentru ca sunt CT's care avanseaza mai repede decat celelalte branch-uri din Navy si al meu are ma medalii si cacaturi din astea si e expert in rifflesi pistol si o gramada de chesticare pe mine ma depasesc.So, what are the odds ? Al meu ca si al tau e in Navy de 8 ani.

Bafta la urmatorul examen.

mihai_ch
20.07.2005, 04:50
evita nu stiu ce sa spun, dar eu am stat acolo 6 luni si mi-am cam facut o impresie, mi-a placut mult. Oricum e chestie de gusturi si in ce circumstante te afli acolo. Am vorbit cu o gramada de persoane, they just loved hawaii! Inclusiv Viorel, care e roman din Timisoara si sta in Honolulu, mi-a spus ca ii place mult acolo si ca nici unde pe mainland nu s-a mai simtit asa bine.. Cine stie poate voi fetele sunteti mai pretentioase :)) Sau totusi nu inteleg care-i problema si de ce urati asa mult Hawaii, pentru ca altceva in afara de jeg si orez, asiatici urat-mirositori etc n-am auzit.. Mi se pare nasol sa generalizezi asa. Honolulu nu e plin de jeg deloc, e un oras recunoscut ca fiind printre cele mai curate din state.

angela
20.07.2005, 08:25
Lia, da intr-adevar este destul de dificil cu E6. Am gasit rezultatele
bobocului meu si trecuse examenul cu brio, dar ii mai trebuie nu stiu
ce puncte pentru a fii trecut in urmatorul rank. That's ok with ussmileys/smiley2.gif

Daca ar fii acum E6 ne-am parea rau ca tot BAH s-ar duce in base si nu vrem asta. Cel mai important acum este copilulsmileys/smiley17.gif

Mihai stiu ca lui Vio ii place in Hawaii mai mult decat oriunde, imi
tot spune ca si in San Diego e frumos dar oceanul tot nu este asa de
albastru ca in Hawaiismileys/smiley4.gif. Eu am urat statul
ala din cauza caldurii, pur si simplu fac urat de tot cand incep sa ma
topesc. Mi-am facdut prieteni printre colegii de munca si viata isi
intrase cat de cat pe fagas normal. Ceea nu prea mi-a placut acolo a
fost si mancarea, in afara de sushi si shrimpy chiar nu ma tenta mai
nimic. Asta e , acuma fiecare unde simte ca ii este locul. Totusi ceea
ce mi-a placut in Hawaii a fost traficul, adica nu gasesti atati
bezmetici pe drum cati intalnesti in Mainland.

Lia_Kerr
20.07.2005, 21:14
"Mihai"

nu stiu ce sa spun, dar eu am stat acolo 6 luni si mi-am cam facut o impresie, mi-a placut mult.------------------------------------------------------- ------------------------------------------------------------ ---------

Tu vb de Honolulu , Waikiki is f....awesome si la toti ne place acolo .

Eu ma refeream la zona de cacao in care am stat, vecina mea avea 3 tomberoane de gunoi la mine in fata casei. Cainii ei se cacau pe unde vroiau ei si nici ea si nici sotul ei nu strangeau dupa ei. Mizerie mai, ce sa iti descriu ca era tot o tiganiada acolo in Camp Stover. Navy H

Sincer pe nici unul dintre voi nu va deranjat praful ala rosu din Hawaii care se pune peste tot si nu mai iese niciodata ? Hawaiieni aia puturosi si imputiti cu "pijamalele" alea inflorate pe care ei le numesc shorts si tot timpul flip flops...lasa-ma ca daca incep nu ma mai " termin " cu injuratul la Hawaiieni.

Doar o chestie asa....poate fetele o sa fie de acord cu mine.

Nu am iesit de multe ori in "oras" ca sa ii zic asa, dar ne-am intolit si noi frumos si hai sa celebrate al 2-lea an de casnicie. Am fost la un steak house , nu mai retin numele. Nu mai spun ca purtam o rochie de seara si era fancy ....ca na...cand la mesele celelalte erau Hawaiieni cu flip flops si flowery shorts . Na ziceti voi oameni buni , cum dracului te simti cand sti ca te duci undeva FANCY si speri sa petreci o seara placuta intr-un local frumos si dai peste jegurile alea care sunt peste tot ? De inteles deoarece eram in Hawaii dar aia nu isi schimba frate toalele ? Na ziceti si voi ....oare am inebunit ? Oh si faptul ca am iesit de la restaurant si imi miroseau hainele ca si cum mi-as fi pregatit eu singura cina. Voua nu vi sa intamplat ? Pana la la BK daca mananci inuntru , cand iesi iti miros hainele a mancare.

Hai ca m-am enervat smileys/smiley17.gif

angela
21.07.2005, 07:18
Lia hai ca aici iti dau dreptate. Vezi tu Mihai din punct de vedere feminin nu ai cum sa fii de acord cu noismileys/smiley2.gif.
Nu iti poti pune un machiaj finut pe fata ca se duce totul drak daca nu
te duci repede intr-un loc cu are conditionat, la un restaurant este
exact la fel cum a spus Lia exceptand Marriott sau mai stiu eu ce
minunatie care te costa de te rupe si nu prea iti permiti extrvagante
de genul asta.smileys/smiley7.gif

alina
09.08.2005, 10:38
Cam a ce miros astia din Hawaii?> smileys/smiley36.gifAsiaticii astia smileys/smiley36.gif

Sa nu zic ca oriunde in usa te duci vezi shorts si flip flops, iar hainele iti vor mirosi a mancare cam din orice restaurant in usa, asta o fi traditia lor smileys/smiley36.gif

nadin
17.08.2005, 22:40
Aloha!

Salutare tuturor. Ma numesc Nadia si locuiesc in Hilo de vreo 5 luni. Ma bucur sa aud ca mai sunt romani pe aici.Prietena mea Laura mi-a anuntat venirea. Am revenit din Ro., Brasov acum 2 saptamani.Acolo am avut impresia ca cheltui banii in Hi. Totul e super-scump si viata e mai grea decat mi-o inchipuiam. Deci, "wellcome in paradise"smileys/smiley19.gif.

18.08.2005, 09:47
Saluti!

O sa ajung si eu in curind in california, dar mi-am programat prima excursie in Hawaii, sint putin dezamagita de ce citesc pe aici pe forum despre hawaii, oare merita sa merg in excursie acolo, sau sa imi reprogramez in alta parte?ce imi recomandati unde sa ma duc in hawaii ce sa vizitez, etc etc...

P.S. sa nu imi iau haine elegante cu mine deloc?doar flip-flops si haine de plaja? dar pt. california in general, merita sa-mi duc hainele elegante cu mine sau lumea umbla numai in jeans?

angela
18.08.2005, 11:15
Lala, noi am vorbit de rau Hawaiul deoarece am locuit acolo, pentru o
simpla excursie e paradis. Sincer sunt multe locuri de vizitat si
merita. Pe ce insula te duci?? In Hawaii majoritatea sunt imbracati
lejer, nu uita ca te topesti de caldura. Hainele elegante eventul de
iei cina la Marriott sau Hilton e ok, dar pe strada nu ai sa te simti
in largul tau.

California, depinde si unde mergi dar eu nu am vazut doar jeans
aici, am vazut o gramada de femei elegante si sa stii ca majoritatea se
aranjeaza, machiaza cand ies pe undevasmileys/smiley2.gif

18.08.2005, 20:56
Angela, mersi de raspuns!

Din cite m-am uitat pe internet Lanai pare a fi ceea ce mi-ar place, adica plaje frumoase si nu prea multa lume, dar intodeauna pe internet lucrurile nu sint ca in realitate, mi s-a spus sa evit oahu caci e aglomerat, inca nu m-am decis 100% de fapt, toate par frumoase si e greu de decis unde sa merg, daca mi-ai putea da niste idei care ar fi cel mai frumos loc? de asemenea am vazut ca se pot inchiria apartamente in loc de hotel, tu ce mi-ai recomanda?hotel sau apartament?m-am gindit sa iau vaporul in loc de avion, oare e o idee buna?

Pa,pa,

Lala

angela
19.08.2005, 11:49
Lala, hostelurile sunt cele mai ieftine , atat apartamentele cat si
hotelurile sunt scumpe in Hawaii. Uite daca stiam cand eram acolo
faceam din cel de al doilea dormitor o mica pensiune si mai castigam un
ban cinstitsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif.
Oahu, nu stiu daca ti-a spus cineva dar Waikiki e una dintre cele mai
faimoase plaje din lume, merita vazuta. Lala, stiu ca e aglomerat dar
din cate mai stiu e ca celelalte 5 insule nici nu prea ai nik de vazut.
Maui si Oahu raman cele mai recomandate, acum ramane la alegerea ta.
Daca dai o adresa de mail poate iti trimit niste poze si de pe
Oahu.

mihai_ch
19.08.2005, 15:52
LALA go to Oahu!!! Si pe celalalte insule nu ai ce vedea in mai mult de 2-3 zile! Te vei plictisi de moarte!! In Oahu chiar ai tot ce ai putea vrea de la Hawaii.. Plaji superbe, lots of Shopping, Nightlife, o gramada de restaurante, si multe MULTE altele. NU SE MERITA banii de avion sa mergi pe celalalte insule, e aproximativ $200 doar biletul dus-intors..

mihai_ch
22.08.2005, 07:43
Salut Nadin, imi vine greu sa cred ca au mai fost romani in Hilo, pentru ca eu n-am intalnit nici unul. Am locuit pana in iunie in Mountain View, si mergeam la Hilo High School. Oricum, cred ca exagerezi cu preturile, Hilo side e cel mai ieftin (Ma refer la Real Estate), , si prin urmare cel mai naspa loc unde poti locui in Hawaii, daca vorbim la modul general. Deci , Welcome in Hell! Degeaba esti in Hawaii cand nu poti profita de asta. Hilo nu e mai mult decat un orasel jegos, in care nu gasesti nimic si in afara de un rahat de Mall, iar totul arata foarte neingrijit, uita-te ce downtown au, cabanele alea facute din lemn care imediat se imburda, care ei le numesc magazine si arata de pe care sunt de vremea lui Ceausescu. In plus aici e cea mai ridicata populatie de locals, adica multa discrimare, iar nivelul de trai de aici e cu mult sub media statului, mai exact exista 3 variante care te-ar face sa te muti aici: Unu esti aproape broke, dar vrei neaparat sa te muti in Hawaii, doi, Ai peste 65-70 de ani si incepi sa devi putin senil, sau trei esti total dement, pentru ca vei mai intalni cativa fosti veterani de razboi japonezi imbracati in haine de femei, retardati mintali care umbla fara tinta pe strazile din Hilo cu drapelul Americii in mana. Sau poate ca doar esti in necunostiinta de cauza sau nesigur.
Singurul lucru pozitiv (pe jumatate) ar fi natura si calitatea aerului, din motiv ca ploua in fiecare zi abundent tot anul, deci asta e cam nasol pentru cei care nu le place ploaie in continuu. Calitatea aerului are o valoare foarte ridicata la nivel national, dar sa nu uitam ca foarte multi locuitori de prin zona sufera de astm, din cauza vulcanului.
Si daca trecem la subiectul plaji, nu avem ce discuta prea mult ca stim amandoi foarte bine ca daca vrei sa mergi la o plaja normala trebuie sa conduci ~2 ore cu masina sa ajungi in Kona. Pentru ca prin Hilo nu prea exista asa ceva, in afara de Richardson's, care nu prea o poti numi plaja, mai mult un rocky surf-spot poate.
Si in plus, nici macar nu te poti plimba sau merge pana la magazin pe jos etc. pentru ca 1 .distantele sunt enorme, totul e super spread-out pentru un orasel de 40,000 locuitori, 2. trotuare nu prea exista, decat prin downtown, si tot timpul iti vei da seama ca esti singurul care umbla, deci e o senzatie cam ciudata.
Deci tot timpul te vei trezi in masina facand traseul Acasa-Servici sau acasa-KTA sau Mall/Market, nu mai mult decat atat, Viata este extrem de monotona si plictisitoare in Hilo, e o viata de batran. Si acum sa numai vorbesc despre cum e sa locuiesti undeva afara din Hilo, adica prin Puna sau oriunde afara din oras, cum am stat eu. Esti total la pamant, mai ales sa stai pe una dintre strazile alea de 3 kilometrii si cu 3 case pe ele. Conduci juma de ora in cel mai bun caz, doar pentru groceries. Nasol, nasol, nasol...
Pentru mine orasul asta nu reprezinta Hawaii-ul deloc, poate ca mai mult un sat uitat de lume din Filipine.
Anyway, tu pe ce strada locuiesti/ in ce zona?

Mihai

nadin
24.08.2005, 15:01
Buna Mihai,sa stii ca nu sunt in niciuna din cele trei situatii descrise de tine. Ai dreptate in legatura cu tot ce ai scris, insa situatia mea e diferita. Sunt casatorita cu cineva din Hilo. Aici avem o casa si ne-am hotarat, pentru o vreme, sa locuim aici. Suntem in perioada de "sacrificiu". Sotul meu are o afacere aici care ii merge bine, deci... Mi-a promis ca pana in ianuarie-februarie o sa ne mutam in Honolulu. Acolo e alta treaba. Eu locuiescpe Leimamo St., la vreo 15 min. de downtown, sau de Mallsmileys/smiley32.gif. Tu ai de gand sa te intorci in Hawaii?

mihai_ch
25.08.2005, 06:21
Nadin,

Nu am sugerat ca tu ai fi intr-una din situatiile de mai sus, eram sigur ca nu esti, dar vorbeam la modul general :)
Oricum, esti norocoasa ca stai chiar in Hilo in comparatie cu cei care stau printre town-urile de langa, gen Kea'au, Kurtistown, Pahoa and so on..
Nu stiu exact unde e Leimamo, dar eu aveam scoala pe Waianuenue..
E super ca te muti in Honolulu! Da, ma voi intoarce si eu in Hawaii vara viitoare prin iulie-august, tot in Honolulu. Tu lucrezi ceva aici in Hilo?

nadin
25.08.2005, 15:11
De vreo 2 luni imi caut un job. Am depus aplications peste tot. Doar doua raspunsuri am primit. Dupapatru interviuri la Macy, sunt inca in asteptarea unui raspuns. De parca am depus aplication pentru general manager.Oricum, stiu ca sunt rasisti si ii prefera pe ai lor. Toti au fost wow.. cand mi-au vazut resume-ul, dar rezultatul se vede...Avand in vedere viata monotona de aici daca nu imi gasesc ceva curand de facut, o sa innebunesc. Mihai tu ai avut vreo slujba? Ce scoala ai facut?

mihai_ch
26.08.2005, 00:30
E evident ca sunt probleme cu job-urile in Hilo, poate ca ai observat ca sunt o gramada de oameni care locuiesc in Hilo si lucreaza pe Kona side. Daca te vei muta in Oahu, nu prea ai de ce sa-ti faci griji pentru ca diferenta de oportunitati e de la cer la pamant. Si nu numai in Oahu, dar si pe celalalte insule. Am fost pe toate insulele in afara de Molokai, deci stiu ce vorbesc. Dar Honolulu e ca un vis frumos in comparatie cu Hilo :)
Eu am fost exchange student si organizatia cu care am fost, m-a plasat in Hilo HI. Am fost la liceu acolo un semestru si iti dai seama ca nu am avut nici o slujba, in primul rand pentru ca nu asta era scopul meu in Hawaii.
Demult m-am hotarat sa vin la facultate in Honolulu si deja am inceput sa lucrez la dosar. Acolo sigur ca ma gandesc la un job part-time in timpul studiilor.

evita
01.09.2005, 23:38
Angela, mersi de raspuns!

Din cite m-am uitat pe internet Lanai pare a fi ceea ce mi-ar place, adica plaje frumoase si nu prea multa lume, dar intodeauna pe internet lucrurile nu sint ca in realitate, mi s-a spus sa evit oahu caci e aglomerat, inca nu m-am decis 100% de fapt, toate par frumoase si e greu de decis unde sa merg, daca mi-ai putea da niste idei care ar fi cel mai frumos loc?

Lala

Lala, eu ti-as recomanda Oahu pt ca are de toate..atat plaje cu lume putzina cat si locuri aglomerate...ar fi multe de vazut in Oahu...

daca vii pana in 25 sept voi fi ghidul tau cu multa placere...dupa ma voi muta in Vegas

spune-mi cand vrei sa vii si voi incerca sa te ajut si cu cazare sau ma potzi cauta pe www.graigslist.org (http://www.graigslist.org)

eu ti-as recomanda avionul...

angela
02.09.2005, 05:52
Evita deci vii mai aproape de mine??smileys/smiley2.gifsmileys/smiley2.gif

mihai_ch
02.09.2005, 07:40
lol angela :) oriunde e mai aproape decat Hawaii :)

angela
02.09.2005, 08:29
Ei nu chiarsmileys/smiley4.gif, noua ne-a luat o gramada de
timp sa trecem de pe o coasta pe alta. Daca vin cu avionul fac 5 ore
pana in HI daca merg spre NY zici ca merg spre RO zau asasmileys/smiley2.gif

06.09.2005, 07:20
Evita,

multumesc pt. recomandari si pt oferta de a-mi fi ghid! din pacate nu o sa ajung inainte de data la care pleci tu de acolo, dar o sa tin cont de recomandari si o sa studiez si alte oferte care le-am vazut de pe oahu,

pa pa

Carma
19.09.2005, 14:48
O sa ajung in HI peste vreo luna, adica in Aiea. Are cineva idee la ce sa ma astept acolo? smileys/smiley5.gif

multumesc

angela
20.09.2005, 05:22
Nu mai sta nimeni prin Aiea din cate stiam eu, am sta acolo cam un an
de zile si nu am gasit romani. Oricum ni sunt departe de tine, multi
stau prin Waikiki, la vreo 30 minute distanta de tine. Ce vrei sa stii
de Aiea?? E o zona frumusica sa stii, pe unde o sa stai exact??

Carma
20.09.2005, 09:25
As vrea sa stiu daca sunt prietenosi locuitorii acolo? cam cat faci pana in Honolulu? Se gasesc job-uri?

mersi

angela
21.09.2005, 07:17
Pana in Honoululu faci cam 30 minute, daca e trafic poti face si 2 ore.
Locuitorii nu sunt extrem de prietenosi si asta din cauza ca sunt multi
japonezi , iar astia de fel nu sunt foarte sociabili, iti zambesc dar
cam atat.

Joburi se gasesc, cam ce ai vrea sa lucrezi poate iti spun unde sunt sanse mai mari pentru a aplica.

Hai astept detaliismileys/smiley2.gif

evita
10.10.2005, 13:50
Evita deci vii mai aproape de mine??smileys/smiley2.gifsmileys/smiley2.gif

Angela,de 2 saptamani m-am mutat in Las Vegas si imi place f mult..deci sunt mult mai aproape de tine smileys/smiley2.gif

da de veste daca vii pe aici...

evita
10.10.2005, 13:52
Evita,

multumesc pt. recomandari si pt oferta de a-mi fi ghid! din pacate nu o sa ajung inainte de data la care pleci tu de acolo, dar o sa tin cont de recomandari si o sa studiez si alte oferte care le-am vazut de pe oahu,

pa pa

draga Lala,eu am plecat din Oahu dar o prietena buna tocmai a cunocut un roman care lucreaza pt Marriot in Honolulu,am vb cu el la telefon si din cate mi-a zis sunt mai multzi romani in North Shore...deci daca vrei pot afla un nr de telefon ca sa mai vb si cu tu cu romanii :)

mihai_ch
10.10.2005, 23:46
Evita,

Daca esti amabila poti sa-mi dai si mie niste numere de tel., e-mail-uri, etc. de la romani din Hawaii, tinand cont ca eu ma voi muta pe Oahu de vara viitoare. Pana in prezent nu am vorbit decat cu doi romani la tel, cand eram in Hawaii. Adresa mea de mail e mihai_ch17@hotmail.com.

P.S. Poate ai putea sa ma pui in contact si cu tipul asta de la Marriot daca te rog pentru ca sunt f interesat de industria turismului din HI.

Mersi,
Mihai

angela
11.10.2005, 04:22
Evita din pacate nu mai am cand sa ajung in Las Vegas. Vine bebele
curand si nu o sa am timp nici sa respir, in afara de asta ma mut in NY
pentru o perioada, asa ca poate pe la anul sau cine stie candsmileys/smiley9.gif

mihai_ch
10.12.2005, 06:55
Nici o noutate din Hawaii ? S-au deja v-ati evaporat toti de pe insule? :)
Eu astept sa primesc raspunsul de la Hawaii Pacific University sa vad daca am fost acceptat si daca imi dau si scholarship. In rest mi-am mai trimis dosarul si pe la alte facultati prin Los Angeles, Malibu, Las Vegas, New York City, Miami, Chicago.. Credeti ca locatiile respective sunt mai ok decat Honolulu, cei care ati locuit prin zone?

Pentru cei care ati locuit in Oahu vreau sa va intreb daca stiti de ceva cluburi (house daca se poate) si daca ati fost in vreunul, pentru ca din cate am citit nu sunt prea multe.

Mihai

angela
10.12.2005, 09:10
E un club fain chiar in Waikiki dar imi scapa numele, am sa il intreb pe sot daca mai stiesmileys/smiley2.gif

mihai_ch
10.12.2005, 09:14
Nu cumva e Zanzabar? intreaba-l oricum pentru orice eventualitate :) & Mersi :)

mrzoly
11.04.2006, 22:03
am o intrebare...daca sunt in sua, in homeland..si vreau sa vizitez Hawaii..am nevoie de viza sau pasaport sa ma pot intoarce inapoi in teritoriile americane? am Driver License de Texas...insa viza expirata..ma intreaba cineva de asa ceva?

angela
12.04.2006, 18:01
Hawaii este unul din cele 50 state ale US. Poti calatori cu orice doc de identitate linistit

dana_pascan
15.04.2006, 06:48
Desi stiu ca topicul e vechi, ma infintez si eu cu o parere despre Hawai'i, unde am stat 10 luni in 2001. N-am inatalnit nici un roman in acest timp si sincer...nici nu mi-am dorit. Am romani destui in Romania, de ce i-as vrea aproape si in hawai'i? Si doar pentru ca vorbim aceeasi limba intr-o tara straina, nu inseamna ca suntem automat si prieteni? In fine....

Unele postari m-au facut sa rad amar. Mie, personal mi-a placut foarte mult. Nu m-am asteptat la nimic si deci am primit mai mult decat am asteptat. Am cunoscut foarte multe persoane acolo si unii mi-au devenit prieteni si de care ma leaga aminti foarte dragi(majoritatea polinezieni nativi si nu filipino sau japonezi).

Toate comentarile romanilor din Hawai'i referitoare la: praful rosu de hawai'i, la camasile inflorate si flip-flops, la dimensiunile lor corporale ...sunt cat se poate de adevarate. Insa dati-mi voi sa precizez: de ce judecati dupa standardele voastre, o civilizatie aflata la propriu, pe partea celalata de glob fata de locul unde v-ati nascut si ati crescut voi? Doar pentru ca ei sunt diferiti si pentru ca au alte valori nu inseamna ca sunt mai prosti sau mai inapoiati! Am vizitat (lucrat) in 28 de tari, ceea ce s-a dovedit a fi cea mai buna educatie pe care am primit-o vreodata si de fiecare data m-am bucurat sa descopar diversitatea umana.

Daca te duci la arabi, te acoperi din cap pana la calacaie, si respecti legea musulmana...pentru ca asa e la ei. Nu trebuie sa-i judeci daca e bine sau rau, ci tu ca si intrus in societetea lor, trebuie sa respecti legea lor. Daca te duci in Hawai'i si toti poarta camasi inflorate si flip-flops, ar trebui sa te bucuri ca legea nu te obliga sa porti si tu (precum la arabi), nicidecum sa-i judeci aspru pentru ca ei isi respecta traditia.

Doar pentru ca insulele care formeaza Hawai'i au fost "acceptate" in USA (si stiim cu toti cum a decurs procesul...sau poate ca fac asumtii gresite afirmand ca "stim TOTI"), nu inseamna ca trebuie sa-i judecam dupa standardele euro-americane. Ei sunt polinezieni si nu americani, sunt diferiti si ar trebui sa ne bucuram ca in lumea asta exista diversitate si ca ...Doamne, iti multumesc ca nu suntem toti la fel.

Mi-a placut bucataria hawaiana, mi-a placut peisajul si posibilitatile care le ofera (ocean si plaja, munte si vulcani, padure tropicala, fauna, mai aled baleneleetc.), mi-au placut oamenii (foarte religiosi si prietenosi), mi-a placut diversitatea religioasa, combinatia intre religia hawainana, crestinism si religile asiatice, mi-a placut cultura si traditile lor, atitudinea pe care o au fata de ceilalti si fata de natura.Nu mi-au placut toate insemnele "puterii" precum bazele militare (daca nu pentru pozitia lor in Oceanul Pacific, atunci de ce ar fi fost "acceptate" aceste insule sa "adere"la USA ?) si alte d-alea "americanisme". Pentru cei care nu au fost niciodata in Hawai'i pot sa le dau un singur sfat: Hawai'i nu e America si deci pastrati-va inima si mintea deschisa la noutate si diversitate si nu-i judecati prinochelariieuro-americani, altfel o sa pierdeti toata frumusestea acestor oameni si locuri.

Nu, n-am trait intr-o baza militara si nu regret deloc, dar am trait intre nativi si a fost o experienta extraordinara. Si "am luat cu mine" tot ceea ce mi-a placut si ce stiu ca nu pot gasi niciunde altundeva. Poate ca Hawai-i nu are cluburi si restaurante de lux si oameni imbracati "civilizat" pe strada, femei in pantofi cu tocuri...Hawai'i nu e new york... (Thanks Good!) dar nici oameni atat de deschisi, natura atat de diversa, atitudini umaneatat de sincere si "luau" sau beach party ca si in Hawai-i nu gasesti altundeva decat in Polinezia.

Sincer, imi pare rau pentru romanii care au trait si inca mai traiescin Hawai'i si au o experienta atat de neplacuta. Cred ca totul tine de expectantele personale. Nu uitati, voi sunteti in casa lor si nu ei in<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Meda
22.04.2006, 11:58
Salutari tuturor!

Spre sfarsitul lunii august un roman+ pe insula Oahu.Sper sa va mai gasesc pe acolosmileys/smiley1.gif!voi reveni..

Meda
22.04.2006, 12:00
Sarbatori Fericite!

mihai_ch
28.04.2006, 15:01
Meda, dupa cum ai observat in Hawaii romanii vin si pleaca, chiar nu am auzit pe nimeni care sa fie intr-adevar de o foarte lunga perioada acolo (roman). Cu ce ocazie mergi acolo? Eu trebuia sa vin in vara cu totul acolo, dar mi-am schimbat destinatia si am preferat New York-ul. Apropo, ceva romani care locuiesc in midtown Manhattan, mai exact 6th Avenue - 34th Street ?

Mult succes acolo

Meda
02.05.2006, 07:18
Salut Mihai,merci pentru raspuns.Nici noi nu ramanem definitiv acolo,sotul are un contract pentru patru ani.Si nu cred ca ramanem peste.E timp destul sa te plictisesti pe o insula cred.smileys/smiley5.gif

Mult succes si tie in NY.

mihai_ch
04.05.2006, 07:33
From : ....
Sent : Wednesday, May 3, 2006 7:22 AM
To : mihai_ch17@hotmail.com
Subject : buna seara!

Ma numesc .... si lucrez la Antena 3. Am o mare rugaminte
la dvs - ma puteti ajuta cu niste nr de telefon de la romani din Hawai.
Acum 2 ore s-a produs un cutremur de 8 grade in Tonga si s-a dat alerta
de tsunami in Fiji, Noua Zeelanda iar Hawii e in expectativa. Am dori sa
luam legatura cu romani de acolo.

Multumesc,
Marieta

Cine ar putea ajuta cu niste numere de telefon? Eu cel putin am pierdut orice legatura cu romanii din Hawaii ( nu ca as fi avut una prea mare:))

stey
18.05.2006, 05:17
Buna!

Ma numesc Sterian si am nevoie de ajutorul celor din O'AHU.

Ma intereseaza care sunt preturile la alimente in zona waikiki, deoarece voi veni inpreuna cu o echipa de 9 presoane si nu stim daca oferta companiei privind mancarea este suficienta.

Va multumesc!

mihai_ch
19.05.2006, 02:10
Salut Sterian,

Multumesc pentru e-mail.
Preturile la alimente (si nu numai) in Hawaii sunt de obicei mai mari decat pe continent, probabil cu aproximativ 20%-30%.
Waikiki este cea mai turistica zona din Hawaii dar totodata si cea mai costisitoare din toate punctele de vedere. Eu v-as recomanda sa va faceti cumparaturile la supermaket-uri precum Safeway, Foodland etc. sau si din cartierul Chinatown, recunoscut pentru preturi mici la mancare.
Legat de restaurantele din Waikiki, tin sa te anunt ca exista o gramada. Dar nu e tocmai locul cel mai potrivit pentru a lua masa pentru ca preturile sunt mari.

Bafta,
Mihai

Meda
29.06.2006, 07:34
Angela,Lia..daca m-ati putea ajuta cu un sfat in legatura cu housing in zona Pearl Harbour...nu stim exact ce ar fi mai avantajos-locuitul in baza sau in afara ei.Apartament sau casa?Din cate am auzit camerele suntmult mai mici acolo..si depinde si de zona.Unde v-a placut sa locuiti?De pus un ban deoparte locuind in afara bazei ar fi super,dar se compara casele?

Va multumesc,M.

angela
06.07.2006, 05:20
Nu prea se compara casele sincera sa fiu, dar in acel moment eram doar eu si sotul inca nu aveam maimutica si nu prea ne interesa, acuma as prefera casele,de ex un prieten de al nostru a avut noroc si a gasit casa cam la 1300 in Aiea, aia da se merita ca sa stai in afara bazei.
Sa mai intrebi daca ai nelamurirismileys/smiley2.gif

mihai_ch
08.10.2006, 13:39
Ce mai face comunitatea romanilor din Hawai'i? Eu sunt deocamdata in NYC de vreo 2 luni si ma voi muta in Honolulu din ianuarie. Voi locui pe Kuhio Ave in Waikiki. Daca stati in Oahu, da-ti-mi un PM

Mihai

dana_p
25.11.2006, 07:54
Salutari tuturor!

Locuiesc in zona Pearl Harbour de 1 an si mai avem de stat inca 2.

Nu am stiut ca sunt atatia romani pe insula asta. Mi-ar face mare placere sa iau legatura cu VOI cei care traiti aici !

mihai_ch
26.11.2006, 08:18
Salut Dana,

Majoritatea romanilor de pe forum se pare ca au fost doar temporar in Hawai`i, deocamdata nu mai cunosc pe nimeni care sa fie acolo. Cum iti place in Hawai`i, de cat timp esti acolo? Eu plec peste mai putin de 3 saptamani in Hilo la niste prieteni iar pe la inceputul lui ianuarie ajung in Honolulu, unde ma transfer la universitate (HPU). Da-mi un pm cu nr tau de telefon si te contactez cand ajung pe Oahu. M-as bucura daca ne-am vedea acolo.

Mihai

mihai_ch
25.12.2006, 16:25
Eu sunt deocamdata pe Hilo side in Hawaii, mai sunt romani pe aici ? Sau in O`ahu ? Ajung in Honolulu pe 4 ian

alexika_hawaii
14.05.2007, 09:47
Sper sa nu fi aparut prea tarziu prin zona, dar si eu sunt in hawaii acum... :) sper sa ma intalnesc cu voi. Astept un raspuns.

alexika_hawaii
30.05.2007, 07:01
Chiar nu este nimeni inca "activ" aici? :(

mihai_ch
03.06.2007, 15:21
alexika_hawaii,

Ti-am lasat un mesaj privat.

Aloha

bi_mircea
21.07.2007, 20:19
Hey!
Mai sunt romani prin OAHU???
Nu va gasesc pe nicaieri si m-am saturat de viata asta de pe-aici. Nu am vazut nicio petrecere sau club ca lumea.
Pls, reply!!!

mihai_ch
24.07.2007, 03:41
Salut Mircea,

Nu vei intalni prea multi romani intamplator. Eu voi veni inapoi in Hawaii peste 3 saptamani. Te anunt cand ajung si ne vedem.
Trebuia sa mergi la LoveFest pe 21 iulie, cel mai mare festival de muzica electronica din Hawaii. Cluburi cat de cat ok ar fi Lotus Soundbar (Waikiki) sau Nextdoor (Chinatown) vinerea si sambata.

Mihai

adibingo
27.04.2012, 04:59
mai sunt romani in zona aceasta?

a_n_a
27.04.2013, 05:02
hello!Imi doresc sa ma stabilesc in kailua kona hawaii dupa ce termin facultatea pe care o fac in Anglia. Aveti idee in ce cartiere ar trebui sa evit sa locuiesc si care sunt mai ok?:*