PDA

Arată versiune întreagă : Viata de NY pt viata de caregiver-Merita?

manolica1
13.05.2008, 07:27
buna tuturor...
am nevoie de ceva sfaturi de la voi...nu stiu ce sa fac...

light
13.05.2008, 15:41
manolica, stati unde sinteti. Nu va obtine nimeni GC in conditiile voastre cu o slujba de ingrijitor. Daca vrei sa fii sluga zi si noapte, sechestrati, atunci cum vreti voi. Ginditi-va bine.

manolica1
13.05.2008, 16:11
pai la faza asta ma gandesc si eu.

sorin
13.05.2008, 16:25
...acu muncesc 5 zile pe sapt de la 4.30 la 12 noaptea...nu ma doare capul...dar parca nu-s multumit...

de la 4:30 dimineata? smileys/smiley118.gifsmileys/smiley29.gifma mir ca inca esti normal. cat despre sponsorizari si alte posibilitati, sperantele sunt foarte mici in situatia ta.

manolica1
13.05.2008, 16:27
4.30 dupa amiaza...adica undeva la 8 ore pe zi...

sorin
13.05.2008, 16:29
asa da. ma speriasem ca nu s-a abolit sclavia inca in america. smileys/smiley36.gif

light
14.05.2008, 00:19
.... ma speriasem ca nu s-a abolit sclavia inca in america. smileys/smiley36.gif

Vei fi surprins sa afli ca mai ales pt unii care givers inca-i scalvie. smileys/smiley2.gif

Manolica, stati unde sinteti. De ce crezi tu ca un un proprietar de camin de batrini vrea sa "va ajute"? Fii convins, vrea sa se ajute pe el insusi. Ma surprinde ca in NYC, sanctuary city, nu va descurcati. Pt linistea ta sufleteasca, cred ca ar fi bine de vorbit cu un avocat, sint si pe forum. Numai bine.

manolica1
14.05.2008, 08:03
de descurcat ma descurc...

May09
22.05.2008, 10:17
Si eu am auzit de asta - se ofera green card pt caregiver. Nu prea cred, pentru ca, logic, companiile astea care ofera non medical aid sint mici si deci nu au profituri foarte meri. de obicei sint family based ownerships. Cu alte cuvinte nu cred ca ar oferi sponsorizare pt green card, caci trebuie sa arati ( companie fiind) la Dept of Labor si Immigration ca ai fonduri sa sponsorizezi. Nu prea cred.

Pe de alta parte cum zici si tu, dai pasarea din mina pe cea care zboara, in ideea ca aici esti deja la casa ta cu salarul tau si mai ales libertatea ta. Poate munciti greu, dar gindeste-te sa stai sechestrat undeva cu batrinii care (iarta-ma Doamne), dar unii sint si paranoici...Nu cred ca se merita.

manolica1
21.06.2008, 07:25
am decis...nu ne legam la cap cu munca de caregiver...mai ales ca acum sotia a prins un job bun...mai ramane sa ne gasim un apt unde sa stam doar noi doi....

Alexandru22
22.06.2008, 20:00
mai stati in new york e mult mai bine stiu cum e incercarea drac nu are si eu am facut asa cu ceva si nu am iesit nicaierea. eu tot in new york stau de un an si ceva sunt aici ca am stat in Pennsylvania 6 ani. dar stati in NY vedeti care mai sunt miscarile mai intrebati pe forum aici. cum sa obtineti greencard si alte hartii legale sa puteti sta aicea. daca plecati in Arizona acolo va cauta peste tot. acuma au inceput sa verifice si documentele pe strada. numai sunt asa de multi de emigranti ca si ianainte si in arizona esti mort tre sa lucri legal tre sa ti deschizi businessul tau si pennsylvania la fel in PA sunt mai lucra si la negru multi si sunt romanii multi acolo. si alte state nu sunt asa d ebune ca NY si CA asa ca mai stati aici si mai gasiti norocul nu sti ce iese din balta niciodtata. ok daca vret vb cu mine ady_alex14@yahoo va doresc noroc inainte numai bine

shogunelu
22.06.2008, 21:51
sunt in new york de 10 luni...fara acte...lucrez la negru...castig undeva la 800-1000 pe sapt...sotia vreo 500 pe sapt...o ducem bine, stau cu familia intr-un apt mare...in romania nu prea ne mai bate gandul sa ne intoarcem...

Nu va invidiez, am fost si eu in situatia voastra si stiu cat de greu e. Vreau sa va urez sanatate si multa putere, ca veti avea nevoie de ele.
Sfatul unuia care a fost ca voi este sa aveti grija mare de bani, sa va puneti deoparte cat puteti de mult, faptul ca azi nu vreti sa va mai intoarceti in tara nu reprezinta nici o garantie ca maine veti simti la fel. Chiar si cu acte, de multe ori iti vine sa lasi totul in plata Domnului si sa pleci acasa, darmite fara ele...In astfel de situatii grele deciziile atarna de un fir de par si daca intr-o buna zi veti constata ca vreti sa va intoarceti, banii aceia va vor prinde tare bine. Mult succes.