PDA

Arată versiune întreagă : Imaginea romanilor in strainatate

angela
20.04.2005, 08:37
Poate ca ati auzit sau poate nu, dar imaginea romanilor in strainatate se deterioreaza pe zi ce trece. In special in Spania. Aici este un articol

DJ Syto:

sauzimdebine
20.04.2005, 09:30
Primul raspuns dat spaniolilor este AICI (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1734&PN=1&get=last#16877).

Johann
20.04.2005, 10:34
...dar citi oare vad..si chestii mai bune!!!.???

Romanii, premiati la Salonul Inventiilor de la Geneva

Romania a castigat 38 de premii la Salonul International al Inventiilor de la Geneva(aprilie 2005). Proiectele prezentate de delegatia Romaniei au primit sapte premii speciale, 12 medalii de aur, 12 de argint si sapte medalii de bronz.

"Numai una dintre cele 32 de inventii ale noastre nu a fost medaliata. Anul acesta am obtinut cele mai bune rezultate ale celor 13 participari ale tarii noastre la acest eveniment"

Ana Tofan
22.04.2005, 02:38
Nu toti romanii fura, ci numai majoritatea. Insa cantecul djului spaniol este o rusine.Uite ca si in Occident exista xenofobie, nu numai in Romania.

dana_pascan
22.04.2005, 02:48
Cred ca in Occident (Europa) exista mai multa xenofobie decat in Romania.

1. Nu toti care poarta pasaport romanesc sunt romani! Poate ca exista un motiv intemeiat in spatele versurilor....poate s-au saturat si ei sa fie furati si "shmenati" de asa zisi "romani". Pasaportul ar trebui sa fie un privilegiu si nu un drept!

2.Uite cine face scandal? Ce-i care au distrus si au omorat pe capete civilizatii intregi (mult mai evoluate decat erau ei la vremea aia), iar acum, s-au ajus si ei un pic....si deja sunt "rasa superioara".

3. Nimic nou sub soare!

3. Poate ca exista

tonita
22.04.2005, 04:06
toni42

[QUOTE=dana_pascan]Cred ca in Occident (Europa) exista mai multa xenofobie decat in Romania.

Confirm din Germania. In fostul DDR e chiar periculos sa te misti.

1. Nu toti care poarta pasaport romanesc sunt romani! Poate ca exista un motiv intemeiat in spatele versurilor....Sunt cetateni rom

angela
22.04.2005, 06:17
1. Nu toti care poarta pasaport romanesc sunt romani! Poate ca exista un motiv intemeiat in spatele versurilor....Sunt cetateni rom

dana_pascan
22.04.2005, 08:38
Tony,

Consider ca pasaportul e un fel de "bilet de voie" pe care ti-l da tara de a o reprezenta neoficial peste granite.De aia se aude de ROMANII care fac una si alta peste granite si nu de Piranda si Pista.

Un exemplu (din pacate am trecut prin prea multe astfel de exemple): Cand am fost in Paris la Versailles, povestind romaneste cu sora mea, ghidul pe langa care am trecut le-a atras atentia turistilor sa-si pazeasca posetele si buzunarele. M-am simtit teribil de neplacut sa fiu bagata in aceasi oala cu Piranda, care face "curatenie" in interiorul masinilor si a buzunarelor. Si amandoua avem acelasi pasaport si aceeasi cetatenie. Daca ei profita de aceste avantaje gratuite pe care le da statul, inseamna ca eu ca si cetatean cinstit sunt in dezavanataj. Nu e de mirare sa in Europa ma jenez sa scot pasaportul romanesc. Din fericire in SUA e mai bine.

Concuzie: raman la parerea ca asa cum e nevoie sa dai examen ca sa iei carnetul de sofer, ar trebui sa treci un test ca sa poti obtine pasaport.

22.04.2005, 09:02
Concuzie: raman la parerea ca asa cum e nevoie sa dai examen ca sa iei carnetul de sofer, ar trebui sa treci un test ca sa poti obtine pasaport.

Asta ar fi incalcarea drepturilor omului.Si eu am patit in Austria acelasi lucru si m-am simtit aiurea sa ma urmareasca vinzatorii prin magazine.Dar trebuie sa accept ca sint roman la bine si la rau.E adevarat ca esti in dezavantaj dar am fost in dezavantaj de cind am intrat in comunism.Si s asti ac intradevar aici in USA nu se simte ca nu stiu ei mare lucru de Romanai si legile stricte de aici nu le-ar permite sa faca jaful care l-au facut in Europa.Ai uitat insa ca si aici in Statese discrimineaza ?!

Vrem nu vrem si cei rai fac parte din noi totusi consider ca toti ar trebuii sa aiba aceleasi drepturi ,sorry dana_pascan dar nu sint de acord cu ce spui tu.

22.04.2005, 09:11
Si eu mi-as fi dorit ,din punct de vedere al oamenilor,sa ma nasc in alta tarapreferabil Germania,Elvetia sau Olandadar nu a fost sa fie.

Dar nu imi este rusine si nici nu pot sau vreau sa uit de unde am venit.Nu te opreste nimeni sa vorbesti in alta limba si sa iti schimbi numele ,altceva nu cred ca vei reusii sa schimbi.

tonita
22.04.2005, 09:34
Asa e, dana, foarte neplacut. La asa obraznicie a ghidului as fi reactionat precis impulsiv i-as fi zis ca e idiot. Sau poate n-as fi indraznit si as fi inghitit in sec ! Sa te simti prost din cauza altora e...nasol. Ghidul si pirandele... Teoretic ar fi existat o solutie. Sa clarificati politicos cu ghidul daca nu cumva e o neintelegere. In felul asta se deschideau mai multe posibilitati dintre care amintesc doar doua .Ori voi ati inteles gresit, ceea ce se poate int

rossa
24.04.2005, 23:38
[/url]Eu unul cred ca prima data trebuie rezolvate problemele din Romania . Din ograda noastra pleaca toate . In ultimul timp ne amagim cu imaginea externa a lui Hagi , Nastase , Comaneci, Tiriac , acestea sunt varfurile si din pacate sunt destul de putine . Ar trebui sa vedem si vandalismele produse de romanii plecati , de tiganii nomazi care tot romani se dau . Este normal ca romanii care pleaca sa munceasca sa fie priviti cu mare reticienta atunci cand solicita un post in strainatate , doar predecesorii lor au avut grija de acest lucru . Eu personal cred ca in Europa nu vom fi priviti cu ochi buni in urmatoarea perioada ( destul de lunga )!!

[url="http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO"]http://smileys.smileycentral.com/cat/4/4_9_9.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO)

Ana Tofan
25.04.2005, 03:02
E de mirare cum ,cu o atare reputatie,ne primesc totusi in U.E..

dana_pascan
11.05.2005, 10:09
Ana, pentru ca au nevoie de noi...asa cum SUA are nevoie de China. mana de lucru ieftina, legislatie flexibila, posibiliate mare de coruptie si loc bun de aruncat deseuri si ale chestii care nu isi au locul in Europa civilizata