PDA

Arată versiune întreagă : pot sa am surprize neplacute?

08.05.2008, 02:27
poate cineva sa ma "dea in gat"la ambasada canadei cu un singur apel telefonic...ca sa nu mi acorde viza de turist?desi am un dosar bun?adica o invitatie de la un prieten,bani in cont,proprietati in romania,divortat, dar cu copii,fara slujba ,(dar cu adeverinta de salar?!)(mai cititi si printre randuri...)

fifi
08.05.2008, 23:15
e cam greu sa ia legatura telefonic cu ei si daca o ia, de telefoane anonime nu prea asculta ei, canadienii. Singura pe care ar putea lua-o in seama ar fii fost ta sotie dar si atunci ar fii doar in garda pt ce anume are ea de raportat, cat timp arati ca ai destule motive sa te intorci in tara, nu au de ce sa nu-ti dea viza.

Asigura-te ca daca suna la firma unde "lucrezi" cei de acolo vor confirma veridicitatea adeverintei si adu cat mai multe dovezi ca participi la intretinerea si educarea copiilor, eventual ca le platesti pensie alimentara, ca-i iei pe la tine, etc.

dosar cu adevarat bun era daca invitatia era de la o ruda, dar e poate invechita treaba, vad ca-n ultimul timp sunt din ce in ce mai indulgenti, asa ca incearca, dar fii sigur ca esti cu totul pregatit.

bafta!

08.05.2008, 23:51
pt fifi inca o intrebare-nu-mi vor cere la ambasada copie dupa cartea de munca?

fifi
09.05.2008, 00:02
de fapt, de la inceput dupa cum stii, ei nu-ti cer nimic pt viza turistica, e bine ca tu sa mergi acolo pregatit cu toate actele necesare. Daca ai carte de munca, e bine s-o ai, "din intamplare" la tine(originalul, nu copie), ca si pe multe alte documente, dar daca n-o ai poti spune ca nu ai stiut ca trebuie, nu e nimic batut in cuie la viza de turist, totul este foarte subiectiv si la latitudinea lor. Daca vor sa-ti puna bete in roate, adica daca au o oarece indoiala asupra ta, iti pot cere sa revi, nu numai cu cartea de munca dar si cu alte documente pe care banuiesc ei ca nu le ai sau nu le poti aduce.

exact cu cartea de munca nu stiu, pt ca nu mai stiu cum merg treburile in Ro si cata relevanta si obligativitate mai are acea carte de munca, daca toate locurile de munca mai opereaza in ea sau nu. S-ar putea sa fie destul adeverinta in care sa se specifice si ca in perioada in care intentionezi sa vizitezi canada ai dreptul la concediu de odihna.

deci, mai pe scurt, nu stiu smileys/smiley5.gif

09.05.2008, 00:44
multumesc!fifi.

12.05.2008, 03:56
o intrebare!prietenul meu mi-a facut o invitatie ,dar in rubrica in care se specifica perioada pt care solicit viza a trecut 6 luni.oare va fi o problema pt obtinerea vizei?eu vreau viza pe o perioada mai mica.max 1 saptamana...

fifi
14.05.2008, 00:16
din cate stiu eu, invitatia este o scrisoare libera si nu un formular special, nu stiu despre ce "rubrica" vorbesti, dar daca a mentionat ca vrea sa stai la el timp de 6 luni nu te afecteaza asa de tare. Le poti spune ca-ti este un prieten foarte bun si ca el doreste sa te tina la el timp de 6 luni ca sa petreceti mai mult timp impreuna. Asta nu inseamna, insa ca este si ceea ce doresti tu.

Tu nu vrei sa stai mai mult de o saptamana, maxim 2 pe motiv ca trebuie sa-ti reiei serviciul, ca nu poti sta atat de mult fara sa-ti vezi copiii si nu in ultimul rand, ca nu vrei sa profiti de ospitalitatea prietenului tau.

daca, totusi ti-e teama, poti cere prietenului sa-ti mai faca o invitatie identica, doar sa schimbe perioada de sedere in Canada, e doar $11 sa pui o scrisoare catre Ro si mai mult de 10 zile nu face.

mai grav este daca mentioneaza in scrisoare perioada in care vrea sa vii, de obicei nu se pun date, ca sa lase de inteles ca oricand esti binevenit la el, iar daca este casatorit, e bine ca scrisoarea sa fie facuta si semnata de amandoi.

14.05.2008, 02:21
am mai solicitat viza de turist acum 7 ani (pt canada). si am fost refuzat.va fi si asta un impediment?sau s-a trecut in..."amnestie"solicitarea mea?.prietenul meu e casatorit.mi-a trimis adeverinta de salar si a sotiei lui.copie dupa id lui.si cam atat.am primit un formular tipizat.nu o scrisoare "libera"cum spui tu,fifi.inca ceva.vreau sa mi trimit actele prin dhl.nu am mai calatorit niciodata in canada.ar fi bine sa ma duc eu personal la ambasada?risc ceva daca le trimit prin posta?ma duc cu sentinta de divort?

14.05.2008, 02:23
inca ceva...ar fi bine sa ma duc cu un cont gras...(cu 4 zeroouri in coada)?sau unul mai slabut?

fifi
14.05.2008, 13:23
s-ar putea sa mai aiba in recorduri refuzul tau pt viza, de fapt trebuie sa mentionezi chiar tu de la inceput in aplicatia pt viza turistica, la punctul 12, paragraful f) http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/forms/IMM5257B.PDF (http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/forms/IMM5257B.PDF)

faptul ca nu ai mai calatorit niciodata in canada face ca acordarea vizei pt tine sa fie imposibila fara interviu, asa ca poti trimite si actele prin curierat dar o vizita la ambasada tot va trebui sa faci pt interviu.

contul "gras" nu este neparat necesar din moment ce prietenul tau si sotia lor se angajeaza prin acea invitatie sa acopere toate cheltuielile calatoriei tale, ba eu cred ca vei face mai rau cu asta, vor crede ca ai de gand sa ramai pe cont propriu de dispui de o asa mare suma de bani.

te contrazic si insist ca invitatia este o scrisoare libera, nu exista nici un "formular tipizat", nu stiu ce ti-au trimis prietenii tai, sper ca nu formularul pe care l-am dat eu exemplu mai sus, pt ca ala trebuie completat de tine smileys/smiley18.gif

Sometimes a person applying for a Temporary Resident Visa to visit Canada is asked to provide a letter of invitation from someone in Canada. The following information will help you prepare such a letter to send to a relative or friend abroad.....

Note
The following information is only a guide. You must write the letter of invitation yourself.

este informatie corecta 100%, luata de pe website-ul oficial al emigrarilor canadei. da click aici si-o sa vezi si tot ce trebuie sa contina: http://www.cic.gc.ca/english/visit/letter.asp

iuly
18.05.2008, 10:01
apelez si eu cu o intrebare ....
as vrea sa plec cu copilul la un prieten in Canada .
as putea avea probleme in obtinerea vizei pt amandoi avand in vedere ca-s divortata si copilul mi-a fost incredintat ?
as putea spera la un raspuns afirmativ din partea ambasadei?
NB am un serviciu bun aici..proprietati...
ce sanse am ?
multumesc anticipat pentru parerile voastre

fifi
18.05.2008, 15:33
iuly, poti sa ai toate sansele (in ultimul timp sunt foarte indulgenti) sau poti sa ai niciuna.

daca aduci cat mai multe dovezicaprietenia voastra este solida, daca tipul are toate actele, venituri bunicelesi taxele platite la timp, dovezi ca tu esti bine in romania, nu au de ce sa-ti puna piedici. Treaba cu copilul poate fi speculata, daca e prea mic spui ca nu poate sta fara tine, daca e mai marisor spui ca vrei sa-i dai si lui ocazia sa vada o tara atat de frumoasa despre care se vorbeste atata in lume smileys/smiley2.gif.

totul este sa nu faci greseli mari, de ex sa te balbai in legatura cu relatia cu prietenul tau, sa nu creada ca iti e iubit, sa ai dovada ca ai concediu pe perioada in care intentionezi sa vizitezi canada, iar copilul daca e la scoala, vacanta, sa nu ceri o perioada de sedere exagerat de mare, nu as recomanda mai mult de 3 saptamani si altele pe care le mai gasesti daca rasfoiesti nitel forumul.

orice intrebare concreta sau dificulatate daca ai, in masura modestelor mele cunostinte, te ajut cu cea mai mare placere. smileys/smiley1.gif

am uitat sa te intreb: ce inseamna "NB"?

iuly
20.05.2008, 10:59
Fifi, iti multumesc f mult pentru raspuns..
intre timp am renuntat la ideea de a lua copilul cu mine de teama sa nu ratez aceasta ocazie...
stiu ca tb sa demonstrez ca am ceva proprietati...oare o garsoniera si un teren sunt suficiente?
rezervarile pt drum se fac cu cat timp inainte?
ce companie imi poti recomanda?
as vrea sa plec in perioada 15 iunie-15 iulie , scrisoarea de sponsorizare e pe drum , sunt in criza de timp?
ce documente ar tb sa am in vederea interviului?
NOTA BENE (PS) am 40 ani, e mai facila obtinerea vizei?
adevarul e ca-mi doresc sa ajung sa vizitez lacurile, cascada Niagara..si am ceva emotii
inca o data va multumesc anticipat pt ragazul acordat

fifi
20.05.2008, 13:50
garsoniera, serviciuleste destul de bine, sa vada ca ai casa ta si ca nu vrei sa ramai in Canada pt ca prin Romania ai stabilitate, dar nu uita, tot ce afirmi ca ai, trebuie sa faci dovada, pe cuvant nu te crede nimeni. astea sunt documentele care iti trebuie la interviu, in afara, bineinteles de scrisoarea de invitatie( nu este de sponsorizare)si actele celui care te cheama, pasaportul, taxa de viza, le gasesti pe website ul lor http://www.cic.gc.ca/english/visit/apply-how.aspunde de altfel se afla si un ghid, citeste-l bine, e foarte util.

nu este inca tarziu, rezervare la bilete poti face si dinainte, nusunt, insa in masura sa-tidau nici un sfat in ceea ce priveste compania aeriana, sunt aici pe forum cativa care merg aproape in fiecare an in ro, da o cautare si vei afla parerile lor.

totusi este prematur sa te gandesti la asta acum, acum trebuie sa te informezi si pregatesti foarte bine in legatura cu interviul si cu ce anume vei spune acolo. Asa cum am spus si in primul mesaj catre tine, citeste si aici pe forum cazuri asemanatoare, iti vor prinde bine.

varsta te avantajeaza in cazul tau.

emotiile o sa-ti treaca in momentul cand vei stii cat mai multe, asa ca apuca-te si fa-ti temele smileys/smiley1.gif

21.05.2008, 02:08
Nu am avut nici o problema in a obtine viza de turist!totul a decurs ff bine.sunt fericit.intrebarile au fost simple si la obiect.fara complicatii.am stat in ambasada 2 ore.acum eu plec,vom vorbi din canada. multumesc tuturor celor care m-au ajutat cu sfaturi.

iuly
22.05.2008, 11:29
ITI MULTUMESC FIFI pentru promptitudinea ta....se pare ca incep demararea actiunii " viza pentru Canada"
- adeverinta de la serviciu ar trebui sa mai cuprinda si altceva in afara de perioada concediului, functia si salariul?
- cererea de viza o pot lua de pe net?
- e nevoie la interviu sa fac dovada rezervarii biletului de avion?

Poate intrebarile par puerile, dar ca fiecare , parca e nevoie de o asigurare si din partea celorlalti care au trecut prin toate acestea...
multumesc inca o data

fifi
23.05.2008, 08:56
- adeverinta de la serviciu cred ca ar cam trebui sa mentioneze functiasi vechimea, ca sa nu creada ca poate te-ai angajat numai de cateva zile/ saptamani, doar ca sa iei viza. salariul nu cred ca trebuie neaparat;

- cererea de viza o poti lua de pe net, scoate la imprimanta si completa inainte de a merge la ambasada, te va scuti de timp pierdut;

- nu este neaparat sa faci dovada rezervarii biletului dar in cazul tau, timpul fiind asa de scurt poate ar trebui, pt ca le place sa vada ca iei bilet dus-intors si cum pe vara sunt facute multe rezervari...

pt doru.pop: felicitari pt viza, sa ma contactezi cand ajungi in Canada smileys/smiley2.gif