PDA

Arată versiune întreagă : apostila

tweetyaly
06.05.2008, 10:15
Buna am citit forumul fostru dar nu am gasit nimic legat de ceea ce caut (file://\\ceeacecaut). Momentan sunt in Ro si m-am hotarat dupa 7 ani lucrati pe vase de croaziera sa raman in state asa ca m-am gandit ca nu mi-ar strica sa-mi traduc si sa-mi legalizez diplomele de bac si de licenta sa le am la mine in ideea poate de a mai face o specializare sau ma rog...sa fie. traducatoarea mi-a impuiat capul cu faptul ca nici un act din ro nu este recunoscut nicaieri in lume si sua daca nu este legalizat dar mai ales apostilat conform conventiei de la haga...eu neavand cunostiinte legate de asa ceva am amanat-o in ideea dea aflaexact daca am nevoie de aceea apostila pt ca mi-a spus ca tb sa ma duc cu diplomele de bac si licenta dupa ce sunt in prealabil vizate la inspectoratul judetean, la ministerul educatiei pentru vizare si cu ele apoi dupa legalizare la notar sa ma duc la consulat pt a putea fi recunoscute in sua....cred ca nu are nici o idee despre ce i-am explicat eu ma rog...eram hotarata sa fac toti acesti pasi numai sa am ceva la mana in state

mi-a precizat ca taxa pentru a-mi traduce planul de invatamant de la facultate ma costa in jur de 50 mil lei vechi deci am realizatca e dusa si asa am descoperit forumul vostru

va rog si va multumesc din suflet celor care-mi vor raspunde si sper ca ma vor salva de toata birocratia de care sunt la un pas sa trec

06.05.2008, 15:29
Ce inseamna la tine sa-ti fie actele recunoscute? Adica ce s-ar intampla intr-un caz ideal? Daca vrei sa faci studii atunci cerintele de admitere si eventuala scutire de niste cursuri sunt descrise pe site-ul universitatilor (sectia studenti internationali). Acolo s-ar putea sa trebuiasca sa trimiti hartii (de ex. foaie matricola, daca s-o mai numi asa acum) la unele organizatii terte de Foreign Credentials Evaluators (vezi aici (http://www.nafsa.org/knowledge_community_network.sec/recruitment_admissions/admissions_and_credential/practice_resources_19/a_guide_to_selecting)). Daca nu s-a schimbat recent, nu cerea nici una apostila dar asta mai trebuie verificat (din nou, pe site-urile respective). La angajare pentru meserii unde nu se cere licenta profesionala activa (adica licente ce se pot pierde daca nu faci un nr. de cursuri/an) diplomele din Ro. conteaza prea putin. Trebuie doar sa convingi ca stii meserie (cu dreptul de lucur e mai greusmileys/smiley18.gif). La cele cu licente profesionale iti trebuie diploma din SUA. Daca vrei parerea mea atunci ea este ca traducatoarea a vazut ceva frumos la magazin si vrea sa si-l cumpere cat de curand cu ajutorul tau.