PDA

Arată versiune întreagă : scoala copilului

mihaela75
26.04.2008, 13:35
Dragi parinti, heeelp! Fetita mea va veni in Toronto in vara asta si va trebui sa inceapa scoala ca orice copil. Nu stie o boaba engleza e in clasa a treia, va trece pe a 4-a. Ce fac, sfatuiti-ma cum sa incep, unde sa o inscriu. Oare va trebui s-o tin un an acasa pana invata limba? Voi cum ati facut cu copiii vostri veniti din Ro in timpul scolii?

Nomi
27.04.2008, 02:30
Pentru inceput vreau sa te incurajez pentru ca stiu ca pe acest forum vei gasi ajutorul pe care il cauti. Aici toti scriu lucruri care ajuta intr-adevar. Nu te panica pentru ca exista mereu solutii..... Dar ma mir ca spui ca este in clasa a treia...si eu lucrez in invatatmant dar la noi...deja din clasa I se invata engleza....
ea ce limba a invatat pana acum?

Nomi
27.04.2008, 02:41
Dar ca si cadru didactic (adevarat ca aici in Romania) iti pot spune ca fetita ta este inca la varsta cand poate invata usor...si se va descurca bine , va invata repede limba vei vedea...cel mai important este sa nu o sperii si sa nu ii transmiti frica ta care se simte in ceea ce ai scris...pentru ca ei de multe ori se descurca si se adapteaza mai usor decat adultii... TU va trebui sa o incurajezi si ea sa stie ca cel mai important lucru este ca o iubesti si ca veti fi impreuna. Se va imprieteni repede...mai ales daca aveti noroc si mai aveti familii cu copii plecati de aici din Romania....in jur. Multa bafta si noroc.

mihaela75
27.04.2008, 04:26
De fapt tu ai dreptate, stie ceva cuvinte si "how doyou do " dar nu suficient ca sa faca fata scolii in lata limba adica scoala in engleza cu toate materiile si o sumedenie de noi cuvine.Eu ca am studiat engleza atat timp acasa si cand am venit aici am fost muta 3 luni ca nu pricepeam ce vb lumea dar unui copil ce sa-i cer?sa vedem , ne-om descurca noi pana la urma .Mie mi-e teama ca nu mi-o primeste la scoala pana nu ajunge la un anumit nivel in lb engleza.Mai astept sfaturi.

Nomi
27.04.2008, 08:52
Sunt sigura ca nu vor fi probleme si ca exista o solutie acolo pentru asa ceva. Mai intereseaza-te si in "jurul tau" in mediul in care traiesti...pentru ca probabil nu esti singura care are un copil ce are nevoie de scolarizare si nu prea le are cu engleza.....venita din Ro. Multa bafta...si o sa o poti ajuta si tu in invatarea limbii sunt sigura. Mai scrie ca voi fi curioasa de rezultatele aflate....

light
27.04.2008, 23:42
Mihaela, eu sper ca chiar in momentul asta fetita ta ia lectii de englaza in particular. Nu-i timp de pierdut. Marele avantaj e ca cei mici invata foarte repede. Pe linga asta intereseaza-te daca in zona ta gasesti centre de invatare pt copiii. Uite aici (http://www.google.com/search?hl=en&q=child+learning+English%2Bcanada), o multime de linkuri, cauta ceva convenabil pt tine. Succes.

mihaela75
28.04.2008, 06:50
Multumesc Light pentru linkuri,imi sunt utile.Am auzit de un copil care a stat un an acasa ,nu a putut merge la scoala din cauza limbii si de asta am intrat in panica.Fetita mea nu a luat in particular lectii si rau am facut dar acum nu e timp de dat cu capul in perete ci trebuie sa ma misc repede si caut sfaturi la cei in situatia mea.

Nomi
29.04.2008, 06:03
Multa bafta si sper sa reusiti cat mai rapid. In schimb te asigur ca fetita ta va invata foarte repede limba. Mult noroc.

dixy2k
03.07.2008, 21:27
Te-ai interesat cumva chiar la scoala care sint cerintele pt un copil care nu vorbeste limba? Banuiesc ca fetita ta nu este primul sau singurul caz cu care s-au confruntat in aceiasi stuiatie.

Nomi
04.10.2008, 13:29
Ce mai este nou cu fetita? pana acum stie limba....ehe...sunt sigura..nu am vorbit demult...s-au schimbat de atunci lucrurile in bine sper. numai bine.

fifi
26.10.2008, 00:31
eu îmi cam fac griji de mihaela75 asta, nu mai ştiu nimic de ea, sper că e doar ocupată dar trebuie să-şi facă un pic de timp să treacă şi pe aici, măcar să ne salute, să ştim că ea şi trupa de pitici sunt bine, sănătoşi.

Nomi
27.10.2008, 01:10
Da...cam s-a pierdut lumea cu "vacanta" asta forumistica. Speram sa isi gaseasca toti drumul inapoi. Si Monika 21 a disparut si cu ea ne-am mai scris si dupa revenire. ciau ciau

mihaela75
07.12.2010, 12:54
Vai ca n-am mai dat pe aici de caruta de ani .Deci , dragelor ,copila mea nu a avut deloc probleme cu limba, bruma de engleza invatata in Ro a fost temelia , cheia si lacatul pentru viata ei sociala de aici.A plans un an ,a refuzat scoala, a trecut prin socul emigrantului ca oricare dintre noi, fiecare in felul lui.Acum e binemersi , mai tanjeste dupa "acasa" si colegii de acolo dar nu mai face crize ,s-a adaptat .Limba engleza nu mai e problema ci limba romana ca incepe sa uite din cuvinte.

fifi
12.12.2010, 07:12
Felicitări Mihaela, să-ţi trăiască fata şi ceilalţi prichindei să fii sănătoasă şi tu şi soţul tău şi să aveţi grijă de ei.

mihaela75
20.12.2010, 11:57
Multumesc Fifi .